SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS

SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: patapios στις 21/01/2014 5:09 μμ.

Ο βασιλιας πεθανε ...ζητω ο βασιλιας !!!










Εδω και κανα 5 μηνο το shoei XR-1000 του οποιου ειμαι κατοχος απο το 2007 παρεδωσε το πνευμα του.
Εξωτερικα κραταει ακομα αλλα τα μαξιλαρια "οροφης" μετα το τελευταιο πλυσιμο κυριολεκτικα κρεμασαν αφου σχεδον εχουν διαλυσει.







Αξιο κρανακι εβγαλε την 7ετια του και δεν προβληματισε ποτε.





ΜΕΓΑΛΟ μειων του η μη αφαιρεση του εσωτερικου , οποτε 2 με 3 φορες το χρονο το κρανος εμπαινε ΟΛΟ μεσα σε μια λεκανη με χλιαρο νερο και ηπιο σαπουνι με οτι αρνητικο συνεπαγεται αυτο στον χρονο ζωης του και στην δυνατοτητα του να απορροφησει μια κρουση την κακια στιγμη.

Αλλο ενα αρνητικο του η τιμη ... μου κοστισε 480 ευρω απο Ελλαδα μιας και με τα συγκεκριμενα χρωματα-γραφικα ειχα παθει πλακα οποτε και τα "εσκασα"

Αρκετα αεροδυναμικο κρανος ...2 μιση χρονια με γυμνο και αλλα 4 plus με ON-off (ή ψηλο street καλυτερα) κουναγε ελαχιστα και αυτο σε υψηλες ταχητητες ανω των 160 (στο γυμνο) και 180 (με φερινγκ) ...

...εξαερισμος πολυ καλος , μονο στις τρελες ζεστες της πολης του αυγουστου αγανακτουσα λιγο και αυτο μονο σε κινηση και φαναρια.





Παμε στον αντικαταστατη.




Εφαρμογη (στο δικο μου κεφαλι) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ λεμε ... το κρανος ειναι φτιαγμενο για το κεφαλι μου.
Δεν με σφιγγει αλλα ουτε και ειναι χαλαρο.
Με το shoei ταλαιπωρηθηκα για κανα 3 μηνο μεχρι να "κατσει" ...με αυτο απο την δευτερη φορα που το φορεσα νοιωθω σαν να μην φοραω κρανος.

Βεβαια σαυτο ισως παιζουν ρολο και τα 80 γραμμαρια περισσοτερου βαρους του xr.

1350gr shoei .... 1270gr hjc μετρημενα σημερα σε ηλεκτρονικη ζυγαρια ακριβειας.














Πρωτες εντυπωσεις (το εχω φορεσει 2 φορες)




ΘΕΤΙΚΑ

-Εφαρμογη που με αφησε αφωνο... σαν να μην φοραω κρανος

-Με 200χαω να καθομαι σαν "αγγουρι" επιτηδες πανω στο μηχανακι το κρανος δεν εκανε την παραμικρη κινηση.

-1 κλικ πιο ησυχο απο το xr

-Πολυ καλη δουλεια το υποσιαγωνο , κοβει πολυ τον αερα αλλα κανει λιγο πιο δυσκολο τα βαλε βγαλε.

-Ενοχλητικο λιγο το επιρηνιο οταν κοιτας τους καθρεφτες σαν να κοβει λιγο απο την ορατοτητα (στο xr δεν ειχα βαλει ποτε επιρηνιο) αλλα νομιζω ειναι θεμα συνηθειας


ΑΡΝΗΤΙΚΑ

-Θολωμα ζελατινας ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΒΑΘΜΟ οταν ειναι κλειστη τελειως, σε ανεκτο βαθμο οταν ειναι ξεκουμπωτη και κινεισαι με 60χαω και πανω αλλα...

ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΙΩΝ η ζελατινα δεν "κλειδωνει" σε ενδιαμεσες θεσεις οπως των shoei και τριζει-χτυπαει οταν δεν ειναι κλειστο το κουμπωμα της.

Απο τα 70 και μετα μου εκλεινε σε οποια ενδιαμεση θεση και αν την αφηνα.







Αυτα τα ολιγα προς το παρων .... με περισσοτερη χρηση του κρανους θα επανερθω και με περισσοτερες λεπτομερειες.



YΓ: ας βαλουμε ολοι το λιθαρακι μας να κρατηθει αυτο το forum... εχουν γραφτει αξιολογα πραγματα κατα καιρους και ειναι κριμα να χαθει μια τοσο μεγαλη βαση δεδομενων

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: pragias στις 22/01/2014 1:44 πμ.

καλησπέρα ...
ευχαριστούμε για την ανάλυση και τις φωτογραφίες. πραγματικά χρήσιμο.
δεν μας είπες πόσο κόστισε το νέο κράνος?

είμαι και εγώ στην αναζήτηση για κράνος..
σκλεφτομαι για το xr1100 ή το qwest (της ίδιας εταιρείας)

μια ακόμα ερώτηση , ποιά άλλη εταιρεία θεωρείς ισάξια της shoei ?για παράδειγμα arai , xlite ?
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: Tigris3 στις 22/01/2014 2:07 πμ.

Ωραίο το review και οι πολλές εικόνες πάντα βοηθάνε!!

(Υ.Γ. Έχει κυκλοφορήσει το XR1200/RF1200 σε Αμερική, οπότε έχετε υπόψη σας και αυτό που είναι σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με το 1100. Και λογικά οι τιμές των 1100 θα πέσουν μόλις έρθει προς Ευρώπη μεριά.)

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: patapios στις 22/01/2014 8:51 πμ.

Το κρανος ηρθε στα 200 ευρω απο το αγγλικο lidsdirect σε 8 εργασιμες μερες.
Θεωρειτε high end κρανος της HJC.

Nικο εχεις δικιο για τα shoei αλλα οσο και να πεσουν τα 200 δεν νομιζω να τα πιασουν. Πολυ καλη η shoei ...αλλα εν ετη 2014 με οτι αυτο συνεπαγεται τα 350 ευρω και ανω ειναι πολλα ρε γ@μωτο.



Φιλε Παναγιωτη πολλες ειναι οι μαρκες που βγαζουν πια αξιολογα κρανη.

shark suomi κ.α. το θεμα ειναι τι διαθετει η τσεη σου και ποσο καλα ταιριαζει η "φορμα" του καθε κρανους στο κεφαλι σου.

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: CK1 στις 22/01/2014 3:14 μμ.

pragias"καλησπέρα ...
ευχαριστούμε για την ανάλυση και τις φωτογραφίες. πραγματικά χρήσιμο.
δεν μας είπες πόσο κόστισε το νέο κράνος?

είμαι και εγώ στην αναζήτηση για κράνος..
σκλεφτομαι για το xr1100 ή το qwest (της ίδιας εταιρείας)

μια ακόμα ερώτηση , ποιά άλλη εταιρεία θεωρείς ισάξια της shoei ?για παράδειγμα arai , xlite ?"



Έχω το Qwest 2μιση χρόνια. Με εξαίρεση το θόλωμα της ζελατίνας κάποιες στιγμές κύριως με πολύ κρύο δεν έχω κανένα παράπονο. Τότε είχα δώσει γύρω στα 350 από το fc-moto. Δυστυχώς η τιμή του δεν έχει πέσει ούτε ευρώ από τότε...

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: pragias στις 22/01/2014 4:36 μμ.

Χάρη το qwest δεν παιρνει αντιθαμβοτική μεμβράνη από μέσα? σε γενικές γραμμές είναι καλό?
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: CK1 στις 23/01/2014 9:42 πμ.

pragias"Χάρη το qwest δεν παιρνει αντιθαμβοτική μεμβράνη από μέσα? σε γενικές γραμμές είναι καλό?"


Καλημέρα, αντιθαμβωτική έχει και βελτιώνει τα πράγματα όταν την χρησιμοποιώ. Δεν έχω φορέσει πολλά κράνη ώστε να μπορώ να συγκρίνω (είχα nolan και shark) αλλά το συγκεκριμένο είναι ιδιαίτερα αθόρυβο (είδικα όταν κλειδώσεις την ζελατίνα), με καλό αερισμό για το καλοκαίρι και "σταθερό" σε υψηλές ταχύτητες. Γενικά δεν έχω κάποιο αρνητικό σχόλιο να κάνω ούτε όσον αφορά το βάρος του. Ρίξε μια ματιά και εδώ http://sharp.direct.gov.uk/

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: Tigris3 στις 15/02/2014 1:07 πμ.

Πατάπιε πως πάει το κράνος; Έχεις να προσθέσεις επιπλέον εντυπώσεις;
Συγκριτικά με το XR1000, επέλεξες το ίδιο νούμερο που φόραγες ή πήγες στο αμέσως μεγαλύτερο στο HJC;

Κοιτάζω και εγώ για κράνος αυτή την εποχή και αρχίζω να σκέφτομαι το συγκεκριμένο μιας και όντως παίζει σε πολύ καλή τιμή!

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: patapios στις 15/02/2014 11:09 πμ.

Νικο δεν εχω κανει ουτε χιλιομετρο παραπανω απο τοτε που το αγορασα γιατι μεσα στην πολη φοραω ακομα το xr.

Φοραω και στα δυο το ιδιο νουμερο , αν και θα σου προτεινα να δοκιμασεις πριν παραγγειλεις γιατι εχω ακουσει περιπτωσεις που πανε ενα νουμερο κατω.

Αν χρειαστεις κατι πες μου

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: Tigris3 στις 15/02/2014 12:11 μμ.

Καλημέρα και ευχαριστώ!!
Θα πάω να το δοκιμάσω.

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: θεμης στις 11/09/2014 9:43 μμ.

Καλησπερα κ απο μενα....

Εντος των ημερων θα γραψω κ τις δικες μου εντυπωσεις απ το νεο μου HJC RPHA-10 PLUS FURIO


Το πηρα την προηγουμενη βδομαδα....δεν το εχω βαλει ακομα...Λειπω εκτος ...Σαν πρωτη επαφη δειχνει ποιοτικο κρανακι κ ελαφρυ...Λιγο περιεργη ζελατινα λογο κουμπωματος που εχει αλλα πιστευω να μην εχω θεμα...
Στα + οτι περνεις πακετακι : κρανος + επιρινιιο + υποσιαγωνο + ζελατινα φιμε και pinlock ...Πακετακι κομπλε δλδ..

Τα ξαναλεμε σε λιγες μερες...

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: Menkara στις 12/09/2014 10:28 πμ.

Καλημέρα,
μερικές εντυπώσεις και από εμένα για το RPHA-10 PLUS μετά από 8 μήνες καθημερινής χρήσης.
Τα θετικά:
-Από τα πιο ελαφριά που έχω φορέσει. Γράφει 1320g gross αλλά ζυγίζοντάς το σε ζυγαριά ακριβείας βγάζει 1240 (μαζί με το επιρίνιο και το υποσιάγωνο - μέγεθος medium).
-Εφαρμόζει πάρα πολύ καλά από την πρώτη φορά που το φόρεσα στο μαγαζί μέχρι και σήμερα. Έχω μηχανή χωρίς fairing και ακόμα και στα 180-200 μπορείς να ταξιδέψεις χωρίς κραδασμούς, τριξίματα ή ακόμα και μουδιάσματα σε συγκεκριμένα σημεία στο μέτωπο και το πιγούνι από την πίεση (αυτό το τελευταίο θα το καταλάβετε μόνο όσοι έχετε γυμνό μηχανάκι μετά από 20-30 λεπτά οδήγησης στα 180+). Επίσης, δεν έχει πρόβλημα ακόμα για αν γυρίσεις το κεφάλι προς τα πίσω ενώ πηγαίνεις με 200.
-Με την ζελατίνα αντιθέτως με αυτά που γράφτηκαν παραπάνω δεν έχω κανένα πρόβλημα στα ενδιάμεσα "κλειδώματα". Είναι λογικό να κλείνει αν πηγαίνει κάποιος με 100 (εγώ την έχω συνέχεια κλειστή εκτός από τα φανάρια, γιατί μου έχουν τύχει αρκετά περιστατικά με σφήκες/πετραδάκια/μικρότερα έντομα κτλ). Το τελικό κλείδωμα της ζελατίνας είναι από τα καλύτερα που έχω δει γιατί από την μία δεν απασφαλίζει από μόνο του με τίποτα και από την άλλη αν θέλεις να το ανοίξεις και βάλεις το χέρι σου ακόμα και με γάντι είναι πανεύκολο.
-Οι αεραγωγοί φέρνουν αρκετό αέρα κρατώντας ειδικά το πίσω μέρος του κεφαλιού δροσερό και στεγνό.
-Η ποιότητα των υλικών δείχνει πολύ καλή. Έχω το μαύρο ματ και παρόλο που είναι από τα πιο ευαίσθητα αν το καθαρίσω είναι σαν καινούριο.
-Με το επιρίνιο δεν μου θολώνει καθόλου η ζελατίνα. Δεν έχει χρειαστεί να βάλω καν το pinlock fog resistant.
-Value for money. Με 320 ευρώ (από colori) έχεις κράνος που είναι στην κορυφαία κατηγορία . Τρέχει και με τον Lorenzo στα Motogp.
-Τέλος, αν και δεν παίζει μεγάλο ρόλο για πολλούς, είναι το σχήμα του. Δεν είναι σαν ντισκομπάλα όπως αρκετά άλλα κράνη, αλλά μακρόστενο με ωραίο τελείωμα στο πίσω μέρος.

Τα αρνητικά:
-Το υποσιάγωνο δεν βολεύει καθόλου. Δυσκολεύει αρκετά για να βάλεις το κράνος (για καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη δεν το συζητάω καν), και το αστείο είναι όταν θέλεις να το βγάλεις ... ή έχω μεγάλη μύτη ή το σχεδίασαν τελείως λάθος. Το έβαλα μόνο την πρώτη μέρα και από εκεί και μετά κάθετε παρέα με την διάφανη ζελατίνα στην τσάντα.
-Τρεις από τους εισαγωγείς αέρα δεν έχουν κάποιο προστατευτικό διχτάκι με αποτέλεσμα τα μεγάλα ζουζούνια που μπαίνουν μέσα είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να τα βγάλεις. Μόνο όταν θα αφαιρέσεις τα μαξιλαράκια για να τα πλύνεις θα ξεθάψεις τους "νεκρούς".

Αυτά για την ώρα.

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: θεμης στις 15/09/2014 12:59 πμ.

Επιβεβαιωνω για θεμα μυτης.,......................νταααααξξξξ δεν εχω γαλλικη αλλα κατσε ρε αδερφε....βρισκει λιιιγο παραπανω.....

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: SPEED στις 20/09/2014 8:43 μμ.

Πολύ ωραίο κράνος. Εγώ έχω ένα arai chaser το οποίο χρειάζεται αλλαγή και μάλλον θα πάω για το hjc is 17. Δεν την ήξερα την εταιρεία αγόραζα τα γνωστά μόνο.

Re: SHOEI XR-1000 vs HJC RPHA-10 PLUS  

  Από: orange στις 09/10/2014 2:06 μμ.

μήπως έχετε να προσθέσετε κάτι ή να αφαιρέσετε για τα HJC? Η ποιότητα των υλικών τους πώς είναι;
Θα πρέπει και γω να ανανεώσω το κράνος μου και έχω το RPHA 10 Plus στο στόχαστρο!