Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800

Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800  

  Από: petrospetran στις 16/01/2014 6:11 μμ.

Μέσα στις επόμενες βδομάδες θα πάω να κάνω τεστ ride τον μικρό Τίγρη και να συζητήσω για τιμή κτλ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω ακόμα ποια από τα επίσημα αξεσουάρ αξίζει να πάρω και για ποια να θα ήταν προτιμότερο να ψάξω εκτός αντιπροσωπείας. Οπότε θα ήθελα όσοι έχουν τα επίσημα αξεσουάρ της triumph να μου πουν μια γνώμη γι'αυτά. Με ενδιαφέρουν κυρίως:

- Τριβάλιτσο
- Μεγαλύτερη ζελατίνα
- Προστατευτικές μπάρες

Αν κάποιος έχει βέβαια να προτείνει κάποιο άλλο αξεσουάρ που το θεωρεί σημαντικό θα το εκτιμούσα επίσης πολύ.

Ευχαριστώ.

Re: Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800  

  Από: epistimon στις 16/01/2014 6:33 μμ.

αν αντι για αυτα τα αξεσουαρ μπορεις να κανεις κατι καλυτερο στην τιμη καντο.ολα τα αξεσουαρ μπορεις να τα βρεις σε καλυτερες τιμες ειτε μεταχειρισμενα ειτε απο μαγαζια με αξεσουαρ

Re: Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800  

  Από: pragias στις 16/01/2014 10:56 μμ.

θεωρω πως το πρωτο που εχει αναγκη το μηχανακι να μπει ειναι τα προστατευτικα καγκελα. σωζουν απο πολλά. για μενα βαλτο στο νουμερο 1 και στα αμεσα σχεδια σου
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800  

  Από: epistimon στις 17/01/2014 12:23 πμ.

και το διπλο σταντ.εγω αυτο εβαλα πρωτο και τα υπολοιπα σιγα σιγα αργοτερα.βαλιτσα με βαση την πηρα μεταχειρισμενη μεσα απο το φορουμ σε αψογη κατασταση και την ειχα αγορασει 120 πριν 4 χρονια περιπου.αν την επερνα καινουργια ειχε αρκετα παραπανω και χωρις να εχει διαφορα επανω στη μηχανη επειδη ηταν μεταχειρισμενη

Re: Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800  

  Από: petrospetran στις 17/01/2014 9:47 πμ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τα προστατευτικά κάγκελα όντως θα είναι μάλλον η πρώτη μου αγορά αν τελικά πάρω τη μηχανή.

Το διπλό σταντ έλεγα να μην το πάρω αφού έχω ήδη ένα πίσω σταντ από την τωρινή μου μηχανή που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να με βοηθήσει σε τίποτα εργασίες συντήρησης.

Κυρίως όμως με προβληματίζουν τα άλλα δύο που ανέφερα. Διάβαζα σε ξένα σάιτ ότι αρκετοί έχουν παράπονα από τα επίσημα αξεσουάρ της triumph. Έλεγαν για παράδειγμα ότι οι βαλίτσες κουνιούνται εκνευριστικά ή ότι ακόμα και με την ψηλή ζελατίνα η ανεμοκάλυψη δεν βελτιώνεται ικανοποιητικά. Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από αυτά τα αξεσουάρ να μου πει κατα πόσο ισχύουν αυτά τα παράπονα;

Re: Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800  

  Από: epistimon στις 17/01/2014 11:12 πμ.

δεν ξερω αν ειχε και ποιο πριν αλλη μηχανη η τωρα θα ειναι η πρωτη σου αγορα.απλα ανα ξερεις με τη ζελατινα θα κοψει καπως τον αερα που σου ερχεται στο σωμα και το κεφαλι.μην περιμενεις να εχει απνια εντελος οταν βαλεις μεγαλη ζελατινα.δοκιμασε πρωτα τη μαμα ζελατινα να δεις ποσο σε καλυπτει και μετα βαζεις καποιο μεγαλυτερη

Re: Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800  

  Από: CK1 στις 17/01/2014 11:14 πμ.

petrospetran"Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τα προστατευτικά κάγκελα όντως θα είναι μάλλον η πρώτη μου αγορά αν τελικά πάρω τη μηχανή.

Το διπλό σταντ έλεγα να μην το πάρω αφού έχω ήδη ένα πίσω σταντ από την τωρινή μου μηχανή που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να με βοηθήσει σε τίποτα εργασίες συντήρησης.

Κυρίως όμως με προβληματίζουν τα άλλα δύο που ανέφερα. Διάβαζα σε ξένα σάιτ ότι αρκετοί έχουν παράπονα από τα επίσημα αξεσουάρ της triumph. Έλεγαν για παράδειγμα ότι οι βαλίτσες κουνιούνται εκνευριστικά ή ότι ακόμα και με την ψηλή ζελατίνα η ανεμοκάλυψη δεν βελτιώνεται ικανοποιητικά. Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από αυτά τα αξεσουάρ να μου πει κατα πόσο ισχύουν αυτά τα παράπονα;"



Καλημέρα. Με την μαμά ζελατίνα αν δεν είσαι πολύ ψηλός και μέχρι 120-130χλμ δεν έχεις ιδιαίτερο θέμα. Από την άλλη αν κάνεις συχνά ταξιδια δεν θα ήταν κακή ιδέα να έχεις μια ψηλότερη. Επίσης, αν τελικά επιλέξεις κεντρικό σταντ μην βάλεις της Triumph, φιλική συμβουλή κοίτα aftermarket. Ο λόγος για τον οποίο σε συμβουλεύω να μην βάλεις το μαμά είναι γιατί λόγο σχεδιασμού? και παρά τις ανακλήσεις κοπανάει στις λακούβες. Από εκεί και πέρα δεν έχω κάτι αρνητικό να πω για τα μαμά αξεσουάρ που έβαλα (χούφτες, συναγερμό. Για βαλίτσα δεν ξέρω να σου πω για την triumph μιας και έβαλα aftermarket givi). Τέλος χρήσιμο μου έχει βγεί το rear hugger που έβαλα (aftermarket της R&G).

Re: Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800  

  Από: petrospetran στις 17/01/2014 11:32 πμ.

@epistimon Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα που ήλπιζα να λύσω με την ερώτησή μου. Έπειδή η τωρινή μου μηχανή (cbr400rr) που είναι και η πρώτη μου, έχει μηδαμινή ανεμοκάλυψη δεν ξέρω τι ακριβώς να περιμένω από μια μηχανή σαν το Tiger 800. Οπότε, λόγω έλλειψης εμπειρίας, ακόμη και με το test ride που θα κάνω με τη μαμά ζελατίνα πιθανότατα δεν θα μπορώ να κρίνω αν η ανεμοκάλυψη είναι ικανοποιητική. Κι επειδή να δοκιμάσω και την ψηλότερη πριν αποφασίσω να το αγοράσω δεν γίνεται έλεγα μήπως κάποιος εδώ μέσα τις έχει δοκιμάσει και τις δύο και έχει άποψη. Σε κάνα δυο ξένα φόρα που κράζουν την ψηλή ζελατίνα της triumph, λένε πολύ καλά λόγια για μια της madstad. Έχει κανείς ιδέα τι είν' τούτο;

@CK1 Ευχαριστώ για τη συμβουλή. 1,84 είμαι οπότε και πολύ ψηλό δε με λες. Από τις givi είσαι ικανοποιημένος; Κόστος;

Re: Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800  

  Από: epistimon στις 17/01/2014 3:16 μμ.

μια χαρα ψιλος εισαι.αν μπορεις να το οδηγησης πριν το αγορασεις θα δεις ακριβως αν σε ταλαιπορει ο αερας.σου ειπα και παλι μην περιμενεις απο μια ζελατινα ποιο μεγαλη απο τη μαμα να δημιουργει απνια στο ταξιδι.αερα θα τρως οπως και να εχει.απλα δεν θα τρως τοσο στο στηθος και το κεφαλι.στα χερια και στους ωμους θα εχεις ταλαιπορια

Re: Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800  

  Από: CK1 στις 17/01/2014 4:10 μμ.

http://www.xikis.gr/html/details.aspx?p ... pecialID=0

Εγώ πήρα μόνο την κεντρική. Και στο aprilia που είχα givi 5 χρόνια και τώρα με αυτή κανένα πρόβλημα. Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο την είχα πάρει αλλά ζήτα του να σου κάνει καλύτερη τίμη όπου και να πας (δύσκολες εποχές για όλους...)

Re: Επίσημα αξεσουάρ για Tiger 800  

  Από: θεμης στις 21/01/2014 7:09 μμ.

Καλησπερα κ απο μενα φιλε...Να συστηθω...1.86...Μπορω να πω πως τρωω λιγο ξυλαρακι με την μαμα κ γι αυτο σκεφτομαι

να φτιαξω μια λιγο πιο μεγαλη αλλα οχι οσο η η μεγαλη μαμισια,αλλα απ την αλλη σκεφτομαι κ λιγο την

ομορφια-αγριαδα κ σκεφτομαι για την fabbri..Παντως νομιζω πως με την μαμισια την κοντη κ ενα καλο κρανακι

θα εχεις καλο αποτελεσμα.

Περι βαλιτσας εχω βαλει κ εγω μια aftermarket της Givi κ ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Επισης εχω βαλει κ εγω φτερακι πισω της Pyramid κ πραγματικα το χαιρομαι(πολυ βρωμα στην πισω αναρτηση προ φτερου).

Καγκελακια MUST!!!!!!!!Επεσα με 10 πατωντας λαδακια... Καγκελα με την μολις τοποθετημενη βαλιτσουλα κ αφου

σηκωθηκα εννοειτε διχως γρατζουνια ,παρατηρησα μονο μικρο γδαρσιμο σε ενα πλαστκο,παρομοιο στην βαλιτσα κ

σπασμενη μανετα....




Αυτα απο μενα...ΠΑΡΕ ΤΟ 800 ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ!!!!!!