Αγορά μπότας

Αγορά μπότας  

  Από: teo_street3 στις 25/12/2013 12:07 μμ.

Χρόνια πολλά σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω μπότες ή μπότακια για τις μοτοβόλτες και θα ήθελα τη βοήθεια σας! Καλοβλέπω κάποια μοντέλα της dainese, 2 σε μπότες ( pannier d-wp και trq tour gore-tex) και 1 σε μποτάκι(ssc alpha). Τι λέτε; Οποιαδήποτε γνώμη και πρόταση δεκτή!

Re: Αγορά μπότας  

  Από: johnygalan στις 25/12/2013 4:18 μμ.

Ως κάτοχος και των δύο προτείνω μπότες, το μόνο πλεονέκτημα που έχουν τα μποτάκια είναι ότι μπορείς να
περπατήσεις πιο εύκολα αλλά από θέμα ασφάλειας, προστασίας και αίσθησης η μπότα είναι μονόδρομος.

Υ.Γ. Τώρα με την κρίση υπάρχουν πολύ καλές προσφορές μην κοιτάς μόνο dainese
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Αγορά μπότας  

  Από: pragias στις 25/12/2013 5:38 μμ.

Τις τελευτάιες μέρες έχω δοκιμάσει αρκετές μπότες και θα πώ αμέσως την άποψη μου.
Ξεκινώντας δοκίμασα μπότα της TCX, καλή αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. έβαλα το σωστό νούμερο αλλά την ένιωθα πολύ σφικτή, και μάλλον μετά από ώρα πιστέυω πως θα ήταν θέμα. επίσης την θεωρώ ακριβή για αυτό που μου προσφέρει σαν αίσθηση.
Μετά φόρεσα Alpinestar, πολύ καλή, με έσφιγκε όσο πρέπει χώρις να δείχνει σημάδια ότι μετά από ώρες που θα τις φοράω θα με εχει κουράσει. επίσης μου επέτρεπε πολύ καλυτερες κινήσεις στο περπάτημα και μεγαλύτερη ευκολία. Απο οικονομικής πλευράς είναι μάλλον αυτό που λέμε value for money.
Μετά φόρεσα Dainese , (εγω την dainese την θεωρώ από τις κοροφυγαίες εταιρείες) αλλά μόλις έβαλα την μπότα της την έβγαλα. πολύ χάλια αίσθηση και από τιμή στα ύψη.
Μετά φόρεσα την SIDI , πολύ καλή , σφικτή στο πόδι , ίσως λίγο παραπάνω από όσο έπρεπε και ποιο σφικτή από την Aplinestar που φόρεσα. σε καλά λεφτά επίσης.
Τέλος φόρεσα και άλλες μάρκες όχι τόσο γνωστές όπως Oxford. Δεν αξίζει τον κόπο και για αυτό δεν αναφέρομαι καν.

Κατέληξα, στην SIDI , ALPINESTAR.

Επίσης επειδή έχω μποτάκι , θέλω μπότα και για αυτό μιλάω για μπότα. Αλλα κατέληξα στο ότι κακώς πήρα μποτάκι και έπρεπε εξαρχης να πάρω μπότες, διοτι το μονο πλεονεκτημα ειναι το περπατημα σε καθημερινη βάση. οτι λέει και ο johnygalan.


Υ.Γ.:Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπική μου άποψη
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Αγορά μπότας  

  Από: teo_street3 στις 25/12/2013 6:34 μμ.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Δεν είναι ότι θέλω οπωσδήποτε dainese... Βασικά θέλω μπότα η οποία να είναι ψιλοαδιάβροχη. Δεν κυκλοφορώ με βροχή αλλά σε περίπτωση που με βρει στο δρόμο να μην πλημμυρίσει το πόδι... Και φυσικά να διαθέτει το απαραίτητο πουλ μουρ!

Re: Αγορά μπότας  

  Από: tharis στις 25/12/2013 7:14 μμ.

Alpinestars εγγυηση σχεδον σε ολα τα προιοντα της. Ειδικα μποτες τις θεωρω κορυφαιες και σε on road και σε off road.

Οι δικες μου που ειναι αδιαβροχες δεν εχουν παρει σταγονα νερο ακομα και σε πλημμυρα, τεχνιτη ή φυσικη..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Αγορά μπότας  

  Από: TheFace στις 25/12/2013 9:23 μμ.

eo_street3"Χρόνια πολλά σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω μπότες ή μπότακια για τις μοτοβόλτες και θα ήθελα τη βοήθεια σας! Καλοβλέπω κάποια μοντέλα της dainese, 2 σε μπότες ( pannier d-wp και trq tour gore-tex) και 1 σε μποτάκι(ssc alpha). Τι λέτε; Οποιαδήποτε γνώμη και πρόταση δεκτή!"


Εκτος απο το υλικο κατασκευης (d-dry και gore-tex), δε βλεπω καμια αλλη διαφορα αναμεσα στις 2 αυτες μποτες.
Καλες φαινονται... τις δοκιμασες?
money cant buy me love

Re: Αγορά μπότας  

  Από: billy the kid στις 26/12/2013 12:24 πμ.

TheFace"
eo_street3"Χρόνια πολλά σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω μπότες ή μπότακια για τις μοτοβόλτες και θα ήθελα τη βοήθεια σας! Καλοβλέπω κάποια μοντέλα της dainese, 2 σε μπότες ( pannier d-wp και trq tour gore-tex) και 1 σε μποτάκι(ssc alpha). Τι λέτε; Οποιαδήποτε γνώμη και πρόταση δεκτή!"


Εκτος απο το υλικο κατασκευης (d-dry και gore-tex), δε βλεπω καμια αλλη διαφορα αναμεσα στις 2 αυτες μποτες.
Καλες φαινονται... τις δοκιμασες?"

Ρίξε και μια ματιά στις SIDI. Είναι αρκετά καλές και οικονομικές.

Re: Αγορά μπότας  

  Από: teo_street3 στις 26/12/2013 11:23 πμ.

TheFace"
eo_street3"Χρόνια πολλά σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω μπότες ή μπότακια για τις μοτοβόλτες και θα ήθελα τη βοήθεια σας! Καλοβλέπω κάποια μοντέλα της dainese, 2 σε μπότες ( pannier d-wp και trq tour gore-tex) και 1 σε μποτάκι(ssc alpha). Τι λέτε; Οποιαδήποτε γνώμη και πρόταση δεκτή!"


Εκτος απο το υλικο κατασκευης (d-dry και gore-tex), δε βλεπω καμια αλλη διαφορα αναμεσα στις 2 αυτες μποτες.
Καλες φαινονται... τις δοκιμασες?"

Όχι, είχα πάει στο xmoto στη θηβών αλλά δεν είχε νούμερα... Όταν βρω χρόνο θα πάω μια βόλτα μιχαλακοπούλου να κάνω μια έρευνα!

Re: Αγορά μπότας  

  Από: kostas1975 στις 26/12/2013 12:11 μμ.

[quote="teo_street3":1f7g2c6s]
TheFace"
eo_street3"Χρόνια πολλά σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω μπότες ή μπότακια για τις μοτοβόλτες και θα ήθελα τη βοήθεια σας! Καλοβλέπω κάποια μοντέλα της dainese, 2 σε μπότες ( pannier d-wp και trq tour gore-tex) και 1 σε μποτάκι(ssc alpha). Τι λέτε; Οποιαδήποτε γνώμη και πρόταση δεκτή!"


Εκτος απο το υλικο κατασκευης (d-dry και gore-tex), δε βλεπω καμια αλλη διαφορα αναμεσα στις 2 αυτες μποτες.
Καλες φαινονται... τις δοκιμασες?"

Όχι, είχα πάει στο xmoto στη θηβών αλλά δεν είχε νούμερα... Όταν βρω χρόνο θα πάω μια βόλτα μιχαλακοπούλου να κάνω μια έρευνα![/quote:1f7g2c6s]
Καλημέρα!απο το moto stock bazaar πηγες;εχει καλές τιμές
Πιο πολύ dainese εχει.εγω εχω τις fulcrum .πολυ καλές,δεν εχω
Κανένα παράπονο.τις είχα πάρει 165 ευρω Σεπτέμβρη.

Re: Αγορά μπότας  

  Από: teo_street3 στις 26/12/2013 4:51 μμ.

Αυτό που λες είναι στην Πέτρου Ράλλη; Αν ναι θα πάω με την πρώτη ευκαιρία!

Re: Αγορά μπότας  

  Από: TheFace στις 28/12/2013 8:11 μμ.

eo_street3"Αυτό που λες είναι στην Πέτρου Ράλλη; Αν ναι θα πάω με την πρώτη ευκαιρία!"


Ναι, αυτο ειναι
money cant buy me love

Re: Αγορά μπότας  

  Από: pragias στις 29/12/2013 4:42 μμ.

Πιστεύω ότι προσφορές καλές βρίσκεις και να μην πάς σε κάποιο από αυτα τα στοκ μπαζαρ που αναφέρετε. Εκείνα όσες φορές έχω πάει μόνο προσφορές δεν έχω βρεί.

και λοιπόν μπότα sidi b2 στα 170 ευρω
και alpinestar smx5 στα 160 ευρώ

όποιου του αρέσει η τιμή και θέλει να μάθει από , ασ μου στείλει μνμα. Δεν θέλω να πω εδώ μαγαζιά και να φανεί ότι κάνω διαφήμιση.

Αλλα εγώ δοκιμάζοντας και τα δυο μποτάκια , στο πόδι μου έκατσε καλύτερα το alpinestar. Δείχνει να έχει καλύτερη ποιότητα από το sidi.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Αγορά μπότας  

  Από: teo_street3 στις 06/01/2014 6:32 μμ.

Τέλικα ο Άη Βασίλης ήρθε και μου έφερε κάτι φανταστικές dainese trq-tour gore-tex!!! Προς το παρών τις έβαλα μία φορά οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη... Για άρχη το μόνο που μπορώ να πω είναι πως το νούμερο τους είναι όπως και στα άθλητικα! Όταν έχω ολοκληρωμένη γνώμη θα κάνω ένα ψιλοreview!!! Καλή χρονιά σε όλους!

Re: Αγορά μπότας  

  Από: pragias στις 07/01/2014 1:41 πμ.

καλοφόρετες και καλοτάξιδες να είναι ... εγώ τελικά προτίμησα τις Alpinestar..
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Αγορά μπότας  

  Από: galileos στις 08/01/2014 7:59 πμ.

Καλορίζικες και καλοφόρετες και στους δύο!

Το απόλυτο τεστ για τις αδιάβροχες μπότες είναι μια λεκάνη με νερό! Τι βουτάμε μέσα και τις αφήνουμε να δούμε αν θα βάλουν νερά ή όχι. Δεν θα τις χρησιμοποιούμε σε ίδιες συνθήκες αλλά είναι ένα πολύ καλό τέστ για να μάθουμε τα όριά τους και να μην βρεθούμε προ απροόπτου στην μέση του πουθενά με βρεγμένα πόδια και χωρίς επιλογή.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...