Δερμάτινο παντελόνι

Δερμάτινο παντελόνι  

  Από: pragias στις 02/08/2013 1:14 μμ.

Καλησπέρα στην παρέα..
θέλω γνώμες και βοήθεια σας.
Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι χρόνια πριν αγόρασα ένα δερμάτινο μπουφαν της dainese. Τότε το είχα πάρει αρκετά λεφτά. ψάχνοντας να το βρώ στο ίντερνετ για να σας το δείξω δεν το βρήκα το ίδιο ακριβώς , αλλά μια νεότερη έκδοση του που αλλάζουν ελάχιστα πράγματο στο εμφανισιακό κομμάτι . δείτε το μπουφάν εδώ http://www.motoexpert.gr/product_info.p ... ts_id=1822

Όπως λέει και το θέμα ψάχνω για παντελόνι, για χρήση πίστας και για ταξιδάκια. Σκέφτηκα το παντελόνι (αντί φόρμας) για να το συνδέσω με το μπουφάν που σας εδειξα παραπάνω .
Πρώτη σκέψη: Ψάχοντας για παντελόνι το μόνο που βρήκα και να κάνει στον τρόπο χρήσης που θέλω είναι το http://www.motoexpert.gr/product_info.p ... ts_id=1409 κοντά στα 300 ευρώ. (μου φαίνονται πάρα πολλά)
Δεύτερη σκέψη: Μετα σκέφτηκα την λύση για μεταχειρισμένο παντελόνι (θέλει ψάξιμο, να είναι καλοσυντηριμένο , και να σου κάνει σαν νούμερο). Ίσως και όχι τόσο καλή λύση.
Τρίτη σκέψη: Σε μια αναζήτηση στο ίντερνετ βρήκα στα ίδια λεφτά που κάνει το παντελόνι (δηλαδή στα 300) , βρήκα ένα σωρό επιλογές ....
1. http://motorstock.gr/rst-traktech.html
2. http://motorstock.gr/spyke-vector.html
οι οποίες ωστόσο δεν είναι όσο επώνυμες είναι η dainese.
Τέταστη σκέψη: Στο παραπάνω μαγαζί υπάρχουν και αρκετές ελαφρώς μεταχειρισμένες στολές σε καλές τιμές

Αυτά .. θέλω να μου πείτε τι θα κάνατε στην θέση μου και τι θα αγοράζατε τελικά.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Δερμάτινο παντελόνι  

  Από: orange στις 02/08/2013 4:49 μμ.

Έχω να πω τα εξής.

Το μπουφάν θα πρέπει να συνδέεται με το παντελόνι. Είτε πρόκειται για ταξιδιωτική/τουριστική χρήση είτε για πίστα. Στην πίστα είναι προϋπόθεση άλλωστε. Οπότε αυτό σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει συμβατότητα των φερμουάρ μπουφάν+παντελόνι. Εγώ είχα μπουφάν SPYKE και μου "έκατσε" παντελόνι της dainese, ανάλογο με αυτό που πόσταρες στα 300 περίπου. Το πήρα από φίλο μεταχειρισμένο στα μισά λεφτά. Ευτυχώς μου έκανε! Και στη συνέχεια έπρεπε να το συνδέσω με το μπουφάν. Δεν κατάφερα να βρω φερμουάρ ανάλογο με του παντελονιού της dainese. Αποτέλεσμα έβγαλα το φερμουάρ από ένα άλλο μπουφάν dainese (κορντουρίτσα, ανοιξιάτικο=ακατάλληλο για πίστα) και το τοποθέτησα στο SPYKE.

Μπέρδεμα;; Ελαφρώς, αλλά οικονομική λύση τελικά. Αποτέλεσμα: το σύνολο δουλεύει.

Από κει και πέρα. Η ποιότητα των προϊόντων της dainese κατά τη γνώμη και προσωπική εμπειρία είναι κορυφαία. Μπορεί και να είναι συγκρίσιμη με άλλες φίρμες. Εντάξει, δεν έχω δοκιμάσει τα πάντα. Η ποιότητα είναι αδιαμφισβήτητα κορυφαία, όπως κορυφαίες είναι και οι τιμές της!!!

Νομίζω ότι καλύτερα να τα χώσεις και να πάρεις το παντελόνι.

Στην αγορά υπάρχουν φόρμες που ξεκινούν από 400 και φτάνουν στα 2000 ευρώ. Το καγκουρώ είναι το καλύτερο. Οι ποιότητα μίας φόρμας των 400 δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ με μία των 800-1000 ευρώ. Η Spyke που πόσταρες είναι παλιό μοντέλο και για αυτό η χαμηλή τιμή της. Επίσης καλή φίρμα.

Πάντως για φόρμα είτε διαιρούμενη είτε ολόσωμη, θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ!

Μπορείς ενδεχομένως αν δεν χρειάζεσαι ντε και καλά ξύστρες, να βρεις τη λύση σε πιο οικονομικά παντελόνια της dainese (με ή χωρίς τσέπες, θα τα δεις και στον ίδιο motoexperts).

και πού σαι... ρίξε κι από δω μία ματιά, γιατί αν βρεις νούμερο βλέπω καλές ευκαιριούλες!!!! http://www.motocard.com/en/products/dainese/pants-leather-1_40_82_79_0_0_0.aspx

Re: Δερμάτινο παντελόνι  

  Από: pragias στις 02/08/2013 5:02 μμ.

orange σε ευχαριστώ καταρχήν που έκατσε και ασχολήθηκες με τους προβληματισμούς μου.
δεν αμφισβητώ και συμφωνώ μαζί σου για την ποιότητα της dainese . άλλωστε το έχω δει και εγώ από το μπουφάν που έχω. απλά επειδη είναι αρκετά τα λεφά για παντελόνι σκέφτηκα μήπως πάρω μια φόρμα σε περίπου αυτά τα λεφτά .
αλλά ίσως τελικά αξίζει λίγο ξάψιμο παραπάνω και μήπως βρω κανένα παντελονάκι μεταχείρο και να μου κάνει κιόλας

επίσης το σίτε που μου έδωσεσ έχει απίστευτες τιμές.(ζαχαρώνω ένα γυναικείο στα 150 ευρα , πλάκα κάνω) λογικά θα είναι αξιόπιστοι, επίσης να δώ και τι λεφτά θέλουν για να το στείλουν στην υπέρπχη χώρα μας.

σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου , εσύ από ότι κατάλαβα στο παρελθόν έκανες την δεύτερη μου σκέψη πραγματικότητα με ένα μεταχειρισμένο παντελόνι.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Δερμάτινο παντελόνι  

  Από: orange στις 03/08/2013 9:40 μμ.

χμμμ να σου πω pragias τα εξής.

πρώτον... έπρεπε να γράψεις "κατ' αρχάς" και όχι "κατ' αρχήν"!!! Το γιατί, εξήγησε άριστα συμφορουμίτης στον dimchrist αν δε κάνω λάθος. (σχετικά εδώ http://www.forumtriumph.gr/kapaki-daytona-675-t5558.html#p73936)

δεύτερον...
Το site που σου είπα, το motocard, είναι ευρέως διαδεδομένο και στους Έλληνες καταναλωτές. Είναι αξιόπιστο και τα μεταφορικά τους είναι δωρεάν για Ελλάδα για αγορές άνω των 60 €. Δεν ξέρω αν τώρα που είναι εκπτώσεις, αν είναι δωρεάν από το 0. Αν σκέφτεσαι άμεσα να προχωρήσεις σε αγορά, θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους ώστε να διαπιστώσεις αν για τον Αύγουστο λειτουργούν κανονικά οι αποθήκες τους κλπ. Από αξιοπιστία πάντως κανένα πρόβλημα.

Όταν πήρα το παντελόνι είχα ένα μηχανάκι το οποίο δεν είχε νόημα να μπει στην πίστα (Thunderbird 900), αλλά ένας φίλος το πουλούσε (το παντελόνι... όχι το μηχανάκι ) και είπα "γιατί όχι". Τότε λεφτά υπήρχαν! Πάντως ένα παντελόνι και γενικότερα τον οποιονδήποτε εξοπλισμό, σίγουρα θα τον αποσβέσεις. Είτε σε πίστα είτε σε ταξίδι.

Re: Δερμάτινο παντελόνι  

  Από: pragias στις 04/08/2013 12:40 πμ.

orange σε ευχαριστώ για την διόρθωση.
και γενικά σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. σε ότι και αν καταλήξω θα το γράψω εδω μέσα, έτσι ώστε και αν έχει κανείς άλλος τις ίδιες σκέψεις , μήπως και του δώσουμε μια βοήθεια
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Δερμάτινο παντελόνι  

  Από: tharis στις 04/08/2013 4:14 μμ.

+1 για παντελονι. Θα το βαλεις και σε καμια εκδρομουλα και ακομα και στην πιστα θα σε βολεψει περισσοτερο αρχικα.

Η φορμα ειναι πιο δυσκολο να σου ταιριαξει στο σωμα σου και αμα ειναι και καμια φτηνιαρικια ακομα χειροτερα.. Εκτος αν θα εισαι στην πιστα 2-3 φορες το μηνα για να τα βγαλει τα λεφτα της.

Αφου εχεις daytona ψαξε σιγουρα με ξυστρες ΘΑ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ!! Δες για μεταχειρισμενα, πιθανον να βρεις σχεδον αχρησιμοποιητα τετοια παντελονια ..

Εγω εχω ενα Dainese Delta Pro. Για πες κιλα και υψος μηπως σου κανει.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Δερμάτινο παντελόνι  

  Από: pragias στις 04/08/2013 5:48 μμ.

tharis σε ευχαριστώ για τις απόψεις σου . δεν υπάρχει περίπτωση να μπαίνω 2-3 φορές το μήνα πίστα, είναι πάρα πολλές. οπότε θα καταλήξω στο παντελόνι μάλλον. το σίγουρο είναι ότι αφού θα αγοράσω παντελόνι, να έχουν και ξύστρες πάνω.

λοιπόν εγώ είναι 1,72 στα 60 κιλά. και να είναι και λίγο ποιο μεγάλο (γτ καταλαβαίνω ότι είμαι λίγο "μικρόσωμος" ίσως είναι καλό για να είναι βολικό. για πές μου εσένα το παντελόνι τι νούμερο έιναι, θα μ κάνει?
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Δερμάτινο παντελόνι  

  Από: tharis στις 04/08/2013 8:15 μμ.

Κουτι θα σου ειναι! Χεχε 48 ειναι. Πρεπει να το ειχα βαλει κι εδω μια αγγελια αν θυμαμαι καλα. Εγω ειμαι 1, 75 75κιλα και ηταν λιγο στενο.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Δερμάτινο παντελόνι  

  Από: pragias στις 05/08/2013 12:29 πμ.

tharis έχεις πμ
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!