Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!

Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: billis_patra1991 στις 17/06/2013 8:30 μμ.

Παιδια χαιρετω το forum ειμαι νεος στο φορουμ οπως και νεος οδηγος με το street triple..!! Σκεφτομαι να του αλλαξω τα λαστιχα λογο της ελειψης εμπειριας που εχω και στην οδηγηση μιας και δεν ειναι και σε καλη κατασταση..!! Δεν ξερω και πολλα γιαθτο θα ηθελα τα φωτα σας τι μου προτεινετε απο την δικια σας εμπειρια..?? Εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για τα dunlop roadsmart2 απο δυο φιλαρακια μου που τα εχουν..!! εσεις τι λετε...??

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: Haris στις 17/06/2013 11:34 μμ.

Γειά σου Billi, καλως ήρθες.
Εγώ στο triple φοράω τα Dunlop sportsmart και το θεωρώ πολυ καλο λάστιχο. Όταν ζεσταθεί δεν ξεκολλάει!!!
Τα έχει και ο κολλητός μου στο xj6 και είναι και αυτός υπερευχαριστημένος.

Είσαι και Πάτρα απο οτι βλέπω, αντε να γίνουμε περισσοτερα triple σιγά σιγά.

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: Airzizel στις 18/06/2013 12:21 πμ.

Η μαμα Triumph προτιμαει Pirelli και κατι ξερει.
Προσωπικα φοραω D211GP Racer αλλα το πιρελακι στο δρομο ειναι πιο τιμιο.

Pirelli Angel II ειναι μια καλη επιλογη, αλλα και τα Corsa ειναι αξιολογα.
Pirelli Dragon Supercorsa ειναι μια πιο ριζοσπαστικη αλλα αυτο αν εισαι του στριψηματος.
I fear you have mistaken me for someone who gives a shit

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: Airzizel στις 18/06/2013 12:21 πμ.

Η μαμα Triumph προτιμαει Pirelli και κατι ξερει.
Προσωπικα φοραω D211GP Racer αλλα το πιρελακι στο δρομο ειναι πιο τιμιο.

Pirelli Angel II ειναι μια καλη επιλογη, αλλα και τα Corsa ειναι αξιολογα.
Pirelli Dragon Supercorsa ειναι μια πιο ριζοσπαστικη αλλα αυτο αν εισαι του στριψηματος.
I fear you have mistaken me for someone who gives a shit

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: orange στις 18/06/2013 2 μμ.

τα pirelli Angel μπορεί και να είναι μία λάθος επιλογή για το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Τα Angel είναι sport touring λάστιχα.

Προτίμησε ανάλογα την τσέπη σου κάποιο μεταξύ pirelli Corsa ή Rosso Corsa ή Dunlop Sortmax SportSmart.

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: tharis στις 18/06/2013 3:01 μμ.

range"
Προτίμησε ανάλογα την τσέπη σου κάποιο μεταξύ pirelli Corsa ή Rosso Corsa ή Dunlop Sortmax SportSmart."




To SportSmart πολυ καλο και μαλλον αντεχει παραπανω απ το Rosso Corsa

Αν θες πιο ανθεκτικο πας σε Corsa ή RoadSmart
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: billis_patra1991 στις 18/06/2013 3:41 μμ.

Απο το λιγο που κοιταξα τα dunlop sportsmart ειναι λιγακι πιο αγωνιστικα σε σχεση με τα roadsmart 2..!!εγω θα κανω πιο πολυ χρηση πολης και καποια ταξιδια οποτε μηπως ηταν πιο καλη λυση τα roadsmart2 η τα pirelli diablo rosso2 αναλογα με τα οικονομικα κιολας...!!

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: tharis στις 18/06/2013 5:40 μμ.

Μια χαρα θα ειναι !
Εγω θα δοκιμαζα τα Rosso2 στη θεση σου. (ο αντικαταστατης των Corsa αν δεν κανω λαθος)

Το καλο με τα Dunlop SportSmart/Gp Racer ειναι η τεχνολογια ΝΤΕC με πολυ πιο στιβαρο σκελετε που σου επιτρεπει να ριξεις πολυ τις πιεσεις και να μπεις με αξιοσεις και στην πιστα αλλα απ οτι λες δε θα σου χρειαστει και τοσο ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: Tigris3 στις 18/06/2013 6:48 μμ.

Αν θες καλύτερο κράτημα και γρηγορότερο ζέσταμα διάλεξε κάποιο supersport ελαστικό (με το αντίτιμο της μικρότερης χιλιομετρικής απόδοσης). Αν θες καλύτερη χιλιομετρική απόδοση (με αντίτιμο τα άλλα δύο και ειδικά στους χάλια δρόμους της Αθήνας/Ελλάδας) πας σε sport-touring ελαστικό. Εγώ δε θα φόραγα ποτέ sport touring λάστιχο και ειδικά για χρήση εντός πόλης και ας τα αλλάζω συχνότερα με το ανάλογο κόστος. Θα σου προτείνω κ θα πω δυο πράγματα για τα παρακάτω που έχω φορέσει:

1) Bridgestone S20: πολύ καλό λάστιχο, ζεσταίνεται εύκολα και γρήγορα, πολύ καλό στο βρεγμένο, γρήγορη κορώνα. Το φοράω για 2η φορά και θα το ξαναβάλω αν δεν βγει κάτι καινούργιο. Στον τίγρη το πίσω μου βγάζει maximum 10000χλμ.

2) Dunlop Sportsmart: εξίσου καλό λάστιχο, γρήγορο ζέσταμα και σε αυτό, γρήγορη κορώνα. Πολύ μεγαλύτερη χιλιομετρική απόδοση (μου έβγαλε το πίσω πάνω από 15000χλμ). Στα μείον: κουνήματα στο τιμόνι σε ένα εύρος χιλιομέτρων, στο βρεγμένο είναι λίγο χειρότερο από το S20, και λιγότερο προοδευτικό στα γλιστρήματα. (Αυτό με το κούνημα είναι θέμα του σκελετού που έχει και προτείνεται καλύτερα για χαμηλά μηχανάκια.)

Μεταξύ των δύο από άποψη κρατήματος και συμπεριφοράς προτιμώ το S20.
Αν σε νοιάζει να σου βγάλει πολλά χιλιόμετρα, μην πας σε sportouring. 1000 φορές καλύτερα να βάλεις το Sportsmart. Θα έχεις ανώτερη πρόσφυση και άριστη χιλιομ. απόδοση.

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: Airzizel στις 19/06/2013 10:34 μμ.

range"τα pirelli Angel μπορεί και να είναι μία λάθος επιλογή για το συγκεκριμένο μηχανάκι.
Τα Angel είναι sport touring "


Εχεις δικιο. Ηθελα να προτεινω τα Pirelli Diablo Rosso
I fear you have mistaken me for someone who gives a shit

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: tasos_triple στις 06/07/2013 3:42 μμ.

Για σου billi τι εκανες με τα λαστιχα??
θα αλλαξω κι εγω την επομενη εβδομαδα και εχω σχεδον καταληξει.
Βασικα ειμαι μεταξυ michelin pilot power 3 diablo rosso 2 k dunlop sportmax
μου προτειναν και τα Μ5 αλλα δεν ξερω για αυτα...
εχω προπαραγγειλει τα michelin μιας και τα εχει και ενας φιλος μου και ειναι πολυ ευχαριστημενος.
εχουν καλο κρατημα και τα εχει και ενα χρονο πανο σε v2 1200cc και κρατανε ακομα και εχει κανει και 3-4 trackdays.
μεχρι τη δευτερα δεν νομιζω να αλλαξω γνωμη (αν και σκεφτομαι και τα dunlop)αλλα και στην τιμη που τα εχω βρει νομιζω ειναι πολυ καλη επιλογη
αν καποιος εχει καποια γνωμη η εχει δοκιμασει καποιο απο τα 3 θα ηθελα να δω την αποψη του

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: billis_patra1991 στις 08/07/2013 7:11 μμ.

asos_triple"Για σου billi τι εκανες με τα λαστιχα??
θα αλλαξω κι εγω την επομενη εβδομαδα και εχω σχεδον καταληξει.
Βασικα ειμαι μεταξυ michelin pilot power 3 diablo rosso 2 k dunlop sportmax
μου προτειναν και τα Μ5 αλλα δεν ξερω για αυτα...
εχω προπαραγγειλει τα michelin μιας και τα εχει και ενας φιλος μου και ειναι πολυ ευχαριστημενος.
εχουν καλο κρατημα και τα εχει και ενα χρονο πανο σε v2 1200cc και κρατανε ακομα και εχει κανει και 3-4 trackdays.
μεχρι τη δευτερα δεν νομιζω να αλλαξω γνωμη (αν και σκεφτομαι και τα dunlop)αλλα και στην τιμη που τα εχω βρει νομιζω ειναι πολυ καλη επιλογη
αν καποιος εχει καποια γνωμη η εχει δοκιμασει καποιο απο τα 3 θα ηθελα να δω την αποψη του"



Γεια σου φιλε μου!! Δυστυχώς ακομα δεν εχω κανει τιποτα με τα λαστιχα γτ λόγο των οικονομικών πήγανε λιγάκι πίσω ευελπιστώ ομως σε καμια 10αρια μερούλες να εχω καταφέρει να τα βάλω και κατέληξα στα pirelli diablo rosso 2 που πρότειναν και τα παιδια εδω στο forum..!! τα michelin η αλήθεια ειναι οτι οπου και να ρώτησα με είχανε αποτρέψει για το συγκεκριμένο μηχανάκι και είχανε προτείνει dunlop kai pirelli..!! Περιμένουμε βέβαια και την δικη σου γνωμη που θα τα δοκιμάσεις και θα μας πεις

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: tasos_triple στις 24/07/2013 2:14 πμ.

Τελικα εβαλα τα michelin pilot 2ct(και οχι τα pilot 3 που ηθελα αν και τα δυο 2γομα ειναι.Ωστοσο τα pilot 3 λογικα θα ειναι καλυτερα)anyway,δεν εχω προλαβει να κανω και παρα πολλα χιλ αλλα απο τις πρωτες εντυπωσεις μου φαινονται πολυ καλα.ζεστενονται γρηγορα και φαινεται να κρατανε πολυ καλα,δινουν σιγουρια και στο φρεναρισμα.τελος επειδη εχουν και αρκετα τριγωνικη κορωνα δινουν μεγαλυτερες κλισεις.οποτε μια χαρα ευχαριστημενος ειμαι ως τωρα. για διαρκεια θα σου πω σε κατι μηνες...
για να σου πω τι πιστευω γενικα,θεωρω οτι οποιο και να βαλεις σε θεμα κρατηματος δεν θα δεις μεγαλη διαφορα σε αυτους τους δρομους και ειδικα αν εισαι μεσος οδηγος.οποτε η επιλογη σου να γινει με βαση την τιμη

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: ehetlaios στις 04/08/2013 6:41 μμ.

.

Re: Λάστιχα για street triple για νέο οδηγό..!!  

  Από: petros paloukidis στις 12/08/2013 6:23 μμ.

καλησπερα παιδες...προ λιγων ημερων τοποθετησα dunlop qualifaier 2..δηλωνω ικανοποιημενος μεχρι στιγμης
ο τολμων νικα!