bridgestone bt-016

bridgestone bt-016  

  Από: icet στις 05/09/2008 11:29 μμ.

Bridegston bt- 016 τα έχει δοκιμάσει κανείς σε tiger 1050 ;
380 € έχουν με τη τοποθέτηση και ζυγοσταθμισμένα και το σκέφτομαι ... ακούω γνώμες
---biip biip---

Re: bridgestone bt-016  

  Από: Sprinter στις 06/09/2008 6:35 πμ.

Δεν τα εχω δοκιμάσει. Απο τις περιγραφές (και το γεγονός ότι προορίζεται και για πρώτη τοποθέτηση για super sport / super bikes) όμως είναι ενα σουπερ σπορτ λάστιχο σαφώς μαλακό (αυτό φαίνεται ακόμα και στό χέρι! που το έχω ζουλήξει...) με αναμενομενα καλή απόδοση στο στεγνο και την πίστα, αναμενόμενα μετρια απόδοση στο βρεγμένο και φυσικό ειναι να εχει μικρή σχετικά ζωή (5-6K φαντάζομαι σε συνθήκες δρόμου). Δηλαδή κατηγορία Super Corsa κλπ. Τέτοιο λάστιχο ψάχνεις για τον Τ'ιγρη?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: bridgestone bt-016  

  Από: icet στις 06/09/2008 10:44 πμ.

Ψάχνω ένα λάστιχο που να ζεσταίνεται γρήγορα και να κρατάει όσο αυτό είναι δυνατό στους επικίνδυνους δρόμους της Αθήνας. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η διάρκεια ζωής αν και το συγκεκριμένο έχει σκληρή γόμα στο κέντρο για να αντέχει περισσότερο.
Το BT-016 μου το πρότεινε λαστιχάς που απ΄ότι είπε το έχει βάλει και σε άλλους 2 Τίγρηδες με πολύ καλά αποτελέσματα.
Βέβαια οι λαστιχάδες συνήθως προτείνουν αυτά που θέλουν να "σπρώξουν".
Στην αρχή ρώτησα για τα Diablo Rosso και μου απάντησε ότι του γύρισαν 3 πίσω με στραβό σκελετό ελαστικού.
Μπορεί και να έτυχε ή να μου έλεγε μπαρούφες για να σπρώξει τα Bridgeston αλλά τα Rosso βγαίνουν και περίπου 50,00 € παραπάνω.
---biip biip---

Re: bridgestone bt-016  

  Από: Sprinter στις 06/09/2008 10:17 μμ.

Εγώ θα σου πρότεινα πάντως (πάλι!) τα Metz M3. Ζεσταίνονται γρήγορα, κρατάνε αξιοπρεπέστατα σε συνθήκες δρόμου, ειναι φιλικά και εμένα μου βγάζουν 10-12Κ με πολύ Αττική Οδό. Για συνθήκες Αθήνας δεν σε ενδιαφέρει ούτε η άγρια κορώνα ούτε το κράτημα στο όριο. Καμμιά σχέση με τα μαμίσια σου στο κράτημα και στο ζέσταμα, παρόμοια όμως όσον αφορά στην κορώνα. Οπως ειπα τα ΒΤ16 δεν τα έχω δοκιμάσει.

Ομως Rosso και BT16 ειναι από όσο καταλαβαίνω άλλης κατηγορίας λάστιχο το καθένα...

Πάντα συνιστώ κάποιος να αποφασίζει τι κατηγορίας λάστιχα θέλει (βέβαια δεν έχουν όλες οι εταιρείες ακριώς την ίδια κατηγοριοποίηση, ασε που για λόγους μαρκετινγκ 'ολα τα λάστιχα κανουν για όλα') και μετά καταλήγει στο λάστιχο. Αλλιώς είναι μεγάλο μπέρδεμα...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: bridgestone bt-016  

  Από: icet στις 07/09/2008 9:52 πμ.

Thanks για τη γνώμη σου και τις παρατηρήσεις
---biip biip---

Re: bridgestone bt-016  

  Από: vakis75 στις 08/09/2008 11:49 πμ.

Sumfono me ton Sprinter i mesi lusi einai ta M3. AN thes ta korufaia gia ton tigri einia ta diablo corsa 3 .ta exoun valei filoi mou kai einai apisteuta.kostizoun polu omos kai einai gia oriakes sunthikes

Re: bridgestone bt-016  

  Από: stoupi στις 09/10/2008 7:21 μμ.

vakis75"Sumfono me ton Sprinter i mesi lusi einai ta M3. AN thes ta korufaia gia ton tigri einia ta diablo corsa 3 .ta exoun valei filoi mou kai einai apisteuta.kostizoun polu omos kai einai gia oriakes sunthikes"


Έγω λέω να βάλω τα Metz M3, άλλη μία φορά θα ακολουθήσω την συμβουλή σου sprinter!!
Τα corsa 3 για πόσα χιλιόμετρα είναι;
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: bridgestone bt-016  

  Από: alki_viades στις 13/10/2008 12:40 πμ.

Φιλε στο SV1000S που ειχα πριν τον τιγρη φορουσα τα Μ3. Πριν 3 εβδομαδες εβαλα τα ΒΤ016 και τα εχω δοκιμασει στην πολη, σε αψογη ασφαλτο (περ. Υμηττου) και στο βρεγμενο, δεν τα εχω πιεσει ακομα σε καλη/νορμαλ ασφαλτο πχ Επιδαυρο. Τα συμπερασματα μου ειναι τα εξης:

Τα ΒΤ016 γ@μ@νε!!! Τετοιο κρατημα στο στεγνο δεν εχω ξαναδει! Στη γυαλισμενη ασφαλτο της πολης εκει που το Μ3 θα γλυστρησει το 16 θα κρατησει λιγο ακομα. Στην περ. Υμηττου η αισθηση ασφαλειας ειναι εξωπραγματικη, ενω το ποσο ευκολα θα γυρεις τη μηχανη και θα την κρατησεις ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που θελεις για οσο θελεις και μετα αν θες θα γυρεις κι αλλο ειναι απιστευτο με τα 016. Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ τους, κι εγω νομιζα πως το Μ3 ειναι πολυ καλο αλλα μετα καταλαβα τι εστι soupersprt ελαστικο....

Τα Μ3 απο την αλλη ειναι σαφως καλυτερα στο βρεγμενο, λογω περισσοτερης χαραξης υποθετω. Σου εμπνεουν ασφαλεια να τα πιεσεις λιγο, ενα τα 016 απλα θα σε πανε.

Επισης το πισω Μ3 κρατουσε καλα μεχρι τα 8000χλμ, στα 12000 ειχε φτασει στα λινα και το αλλαξα. Το μπροστινο ειχε 17000 οταν πουλησα τη μηχανη και ειχε ακομα πελμα. Με τα 016 αν το πισω βγαλει 6000χλμ θα ειμαι ευχαριστημενος, για την ωρα εχουν 400 οποτε δεν μπορω να σου πω ακομα

Re: bridgestone bt-016  

  Από: stoupi στις 13/10/2008 8:55 πμ.

Ωραιος!!!!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: bridgestone bt-016  

  Από: icet στις 13/10/2008 9:28 πμ.

Alkis, συμφωνώ με τις εντυπώσεις σου καθώς έβαλα τελικά τα ΒΤ-016 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Τώρα πόσο θα κρατήσουν... θα δίξει!
---biip biip---

Re: bridgestone bt-016  

  Από: Sprinter στις 13/10/2008 10:38 πμ.

Για κράτα μας ενήμερους
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: bridgestone bt-016  

  Από: SPEED στις 18/10/2008 7:47 μμ.

Κάνα νεώτερο απο τα BT016;

Re: bridgestone bt-016  

  Από: icet στις 18/10/2008 11:36 μμ.

SPEED"Κάνα νεώτερο απο τα BT016;"


Ότι λέει ο Αλκης πιο πάνω ...
Έχουν τρομερό κράτημα,ζεστένονται γρήγορα μέσα στη πόλη και δεν παρατήρησα αλλαγή στην ευστάθεια στις μεγάλες ταχύτητες (λόγω πιο γρήγορης κορόνας).
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι "βαρυνε" λίγο το τιμόνι.
Δεν είχα πριν Μ3 για να τα συγκρίνω.
Σου δίνει την αίσθηση ότι το λάστιχο κολλάει στην άσφαλτο ειδικά όταν πλαγιάζεις γιατί είναι πιο μαλακό στα άκρα.
---biip biip---

Re: bridgestone bt-016  

  Από: alki_viades στις 09/04/2009 12:24 πμ.

Μολις 3000χλμ μετα, τα ΒΤ16 κρατανε αψογα. Μου εχουν γλυστρησει μονο σε γυαλισμενη ασφαλτο οταν πηγαινα για παντιλικι, σε καλη ασφαλτο ξυνεις μαρσπιε ευκολα. Ρισπεκτ!

Re: bridgestone bt-016  

  Από: spyro στις 09/04/2009 1:20 μμ.

και εγω πολυ ευχαριστημένος

2 setbacks:

1. Να δούμε πόσο θα με κρατήσουν
2. 3-4 φορές δικάβαλος και με στάση όρθια και όχι ψιλοπεσμένη μπροστά στο τιμόνι την ώρα που ρίχνω το μηχανάκι στην στροφή το μπροστινό γλύστρησε. Προσοχή δεν εννοώ οτι δεν ειναι καλό! κατά πάσα πιθανότητα οποιοδήποτε λάστιχο και να φόραγα με την συγκεκριμένη στάση και τρόπο που το έριξα στην στροφή (αραχτή και cruising) να εκανε τα ίδια αλλά θα δίξει καλύτερα και στην επόμενη σύγκριση που θα κάνω όταν φορέσω τα Rosso.