Τιμονι για Tiger 1050

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: coot στις 25/10/2008 10:32 πμ.

gus"Τι εγινε φιλε coot εβγαλες ακρη?"

Είχαν τεχνικά προβλήματα και δεν μπορούσαν να μου στείλουν στην Ελλάδα. Τελικά βγάλαμε άκρη και του έστειλα τα λεφτά και τα περιμένω.
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: nxinos στις 02/12/2008 10:38 πμ.

gus"Εγω εχω βαλει RIZOMA 22mm το οποιο το παρηγγειλα απο αγγλια.Τσεκαρε στο http://www.rizoma.it
Ειναι πολυ καλυτερο στο χειρισμο απο το μαμισιο κ' πολυ πιο ομορφο.δες κ' φωτο.τα γκριπ κ' τα αντιβαρα επισης RIZOMA,οι μανετες pazzoracing
"


ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ.... ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ
ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΧΟΥΦΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΑΝΩ?
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ KANE POST ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ RIZOMA ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΙΜΟΝΙ ΓΙΑ ΤΟ TIGER
THANKS!!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν συνεχίσεις να κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα συνεχίσεις να παίρνεις αυτό που έπαιρνες πάντα"

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: gus στις 17/12/2008 3:48 μμ.

Αν κ' λιγο καθυστερημενα δε γνωριζω τι παιζει με τις χουφτες αλλα πιστευω οτι δεν ταιριαζουν αν τα αλλαξεις ολα οπως εγω γιατι ειναι πιο κοντο συνολικα απο το μαμισιο.Αν αλλαξεις μονο τιμονι λογικα θα ταιριαζουν.Για να τσεκαρεις το τιμονι μπες στο site που αναφερω κ' πηγαινε στο universal-handlebars & handlebar 22mm ειναι το τιμονι κ' δες ολα τα χρωματα που εχει.Οσο για την αγορα εγινε απο το http://www.trojan-horse.co.uk.Εμαθα ομως οτι τα φερνει κ' το δικυκλο το οποιο ειναι στο παραδρομο της βουλιαγμενης στο μπραχαμι κανα δυο φαναρια μετα το μετρο.Αν ενδιαφερεσαι τσεκαρε κ' εκει τιμες

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: spyro στις 04/02/2009 11:30 πμ.

Πήγα στον Ευθυμίου εχθές στην Βουλιαγμένης για την τοποθέτηση του τιμονιού που έχει προαναφέρει ο alkis σε αυτό το topic. Τελικά είχε κάνει λάθος και δεν το είχε το ασημένιο όπως μου είχε πει απο το τηλ και θα το παραγγείλει. Πιάσαμε τη συζήτηση περι τιμονιών και έκατσα πάνω σε εναν τίγρη που είχε στη βιτρίνα και φόραγε ένα απο δαύτα. Οι εντυπώσεις ήταν πολυ καλές και σίγουρα θα είναι μια μεγάλη βελτίωση οδηγικά αλλά προέκυψε κάτι απο την συζήτηση.

Του είπα ότι νόμιζα πως είχε της Renthal και όχι της ΑΒΜ και μεταξύ άλλων μου είπε οτι συγκριτικά της Renthal είναι πιο μακρύ και οτι τα grip βγαίνουν πιο έξω. Αυτό το ανέφερε σαν μειονέκτημα αλλά εγω δεν είμαι σίγουρος. Δεδομένου του χαρακτήρα της Tiger δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλύτερα να είναι πιο στενό. Σκοπός μου είναι φέρω την θέση οδήγησης πιο μπροστά και να βάλουμε και ένα τιμόνι της προκοπής όχι όμως να την κάνουμε την θέση street fighter ενα κάποιος έχει βάλει τελικά renthlal απο εδω μέσα ας παραθέσει και καμια δεύτερη άποψη.

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: JOSBI στις 04/02/2009 11:39 πμ.

spyr"Πήγα στον Ευθυμίου εχθές στην Βουλιαγμένης για την τοποθέτηση του τιμονιού που έχει προαναφέρει ο alkis σε αυτό το topic. Τελικά είχε κάνει λάθος και δεν το είχε το ασημένιο όπως μου είχε πει απο το τηλ και θα το παραγγείλει. Πιάσαμε τη συζήτηση περι τιμονιών και έκατσα πάνω σε εναν τίγρη που είχε στη βιτρίνα και φόραγε ένα απο δαύτα. Οι εντυπώσεις ήταν πολυ καλές και σίγουρα θα είναι μια μεγάλη βελτίωση οδηγικά αλλά προέκυψε κάτι απο την συζήτηση.

Του είπα ότι νόμιζα πως είχε της Renthal και όχι της ΑΒΜ και μεταξύ άλλων μου είπε οτι συγκριτικά της Renthal είναι πιο μακρύ και οτι τα grip βγαίνουν πιο έξω. Αυτό το ανέφερε σαν μειονέκτημα αλλά εγω δεν είμαι σίγουρος. Δεδομένου του χαρακτήρα της Tiger δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλύτερα να είναι πιο στενό. Σκοπός μου είναι φέρω την θέση οδήγησης πιο μπροστά και να βάλουμε και ένα τιμόνι της προκοπής όχι όμως να την κάνουμε την θέση street fighter ενα κάποιος έχει βάλει τελικά renthlal απο εδω μέσα ας παραθέσει και καμια δεύτερη άποψη."


Εγω εχω βαλει το renthal. εχει το ιδιο στιλ με το μαμα αλλα ειναι πιο κοντο. βασικα μια χαρα ειναι φιλε σπυρο!!!
VALE FOR EVER

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: JOSBI στις 04/02/2009 11:51 πμ.

ΙΔΟΥ!
VALE FOR EVER

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: alki_viades στις 04/02/2009 12:50 μμ.

JOSBI"
spyr"Πήγα στον Ευθυμίου εχθές στην Βουλιαγμένης για την τοποθέτηση του τιμονιού που έχει προαναφέρει ο alkis σε αυτό το topic. Τελικά είχε κάνει λάθος και δεν το είχε το ασημένιο όπως μου είχε πει απο το τηλ και θα το παραγγείλει. Πιάσαμε τη συζήτηση περι τιμονιών και έκατσα πάνω σε εναν τίγρη που είχε στη βιτρίνα και φόραγε ένα απο δαύτα. Οι εντυπώσεις ήταν πολυ καλές και σίγουρα θα είναι μια μεγάλη βελτίωση οδηγικά αλλά προέκυψε κάτι απο την συζήτηση.

Του είπα ότι νόμιζα πως είχε της Renthal και όχι της ΑΒΜ και μεταξύ άλλων μου είπε οτι συγκριτικά της Renthal είναι πιο μακρύ και οτι τα grip βγαίνουν πιο έξω. Αυτό το ανέφερε σαν μειονέκτημα αλλά εγω δεν είμαι σίγουρος. Δεδομένου του χαρακτήρα της Tiger δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλύτερα να είναι πιο στενό. Σκοπός μου είναι φέρω την θέση οδήγησης πιο μπροστά και να βάλουμε και ένα τιμόνι της προκοπής όχι όμως να την κάνουμε την θέση street fighter ενα κάποιος έχει βάλει τελικά renthlal απο εδω μέσα ας παραθέσει και καμια δεύτερη άποψη."


Εγω εχω βαλει το renthal. εχει το ιδιο στιλ με το μαμα αλλα ειναι πιο κοντο. βασικα μια χαρα ειναι φιλε σπυρο!!!"


Σπυρο οντως το ΑΒΜ πρεπει να ειναι 1-2 ποντους συνολικα πιο κοντο απο το μαμα, το σιγουρο πλεονεκτημα ειναι πως κινεισαι πιο ευκολα αναμεσα στα αυτοκινητα. Το αν θα σου αρεσει ειναι υποκειμενικο, εμενα μου εκατσε μια χαρα, εχε υποψη ομως πως η διαφορα ειναι ελαχιστη.

Επισης το ΑΒΜ πρεπει να ειναι λιγο πιο χαμηλο απο το rizoma και το renthal του ποστ, αλλα σε καμια περιπτωση οσο χαμηλο πχ της triupmh για το speed triple.

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: spyro στις 10/04/2009 11:43 πμ.

To έβαλα επιτέλους

μετά απο 2 μήνες σχεδόν που το ζήτησα απο τον Ευθημείου το τοποθέτησε εχτές.

(+)
1. πανέμορφο
2. καλύτερη θέση οδήγησης μιας και φέρνει τα χέρια πιο μπροστά και πιο μαζεμένα
3. χωράς να περάσεις ανάμεσα απο παντού
4. οι ελιγμοί και οι αλλαγές κατεύθυνσης γίνονται πολυ πιο γρήγοροι και εύκολοι. Να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω τον λόγο, γιατι θεωρητικά το μεγαλύτερο σε πλάτος μανίσιο τιμόνι έπρεπε να βοηθάει περισσότερο σε αυτόν τον τομέα.
5. έχεις καλύτερη πληροφόρηση στο τι συμβαίνει στην πρόσφυση σου

(-)
1. ειναι ψηλότερο απο το μανισιο αλλα εδω μπορεί να φταίνε τα ιδιαίτερα ογκώδεις καβαλέτα και δεν έχεις την αίσθηση που στην πραγματικότητα θα ηθελα --> "αγκαλιά με το ντεπόζιτο χωμένος πιο χαμηλά και σκυφτά".

Τεσπα, θα δούμε και αύριο/μεθάυριο που θα το δοκιμάσω και σε κανα κλειστό επαρχιακό να δω πως στρίβουμε πια, μιας και ο απώτερος σκοπός μου πάντα αυτός ηταν. Εμένα προσωπικά οι συζητήσεις περι τελικών ταχυτήτων, κόντρες στα φανάρια με τα TDM και αριθμούς Hp και ροπής με αφήνουν παντελώς αδιάφορο

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 10/04/2009 11:55 πμ.

spyr"
4. οι ελιγμοί και οι αλλαγές κατεύθυνσης γίνονται πολυ πιο γρήγοροι και εύκολοι. Να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω τον λόγο, γιατι θεωρητικά το μεγαλύτερο σε πλάτος μανίσιο τιμόνι έπρεπε να βοηθάει περισσότερο σε αυτόν τον τομέα.
"



Οχι ακριβώς. Οσο μεγαλύτερο πλατος το τιμόνι τόσο μεγαλύτερη κίνηση (σπρώξιμο / τράβηγμα) απαιτείται για το ίδιο αποτέλεσμα. Αλλα απαιτείται λιγότερη δύναμη (βλέπε Φυσική: μοχλοί). Αυτό το τελευταίο (δύναμη) εμμέσως επηρεάζεται από τη συνολική στάση του σώματος μια και αν πέφτει κάποιο βάρος στα χέρια, υπάρχει ήδη το 'δυναμικό' για να γίνει η κίνηση.

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: alki_viades στις 10/04/2009 12:17 μμ.

spyr"T
1. ειναι ψηλότερο απο το μανισιο αλλα εδω μπορεί να φταίνε τα ιδιαίτερα ογκώδεις καβαλέτα και δεν έχεις την αίσθηση που στην πραγματικότητα θα ηθελα --> "αγκαλιά με το ντεπόζιτο χωμένος πιο χαμηλά και σκυφτά".
"


Δεν καταλαβαινω πως βγηκε πιο ψηλο απο το μαμισιο, εκτος αν εβαλες πολυ "ψηλα" καβαλετα. Το δικο μου να καταλαβεις, σε πληρη στροφη απεχει 2-3 ποντους απο το τεποζιτο.

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: spyro στις 10/04/2009 12:37 μμ.

κάποια στιγμή θα καταφέρω που θα μου παει να έρθω οταν ειστε όλοι μαζεμένοι να το συγκρίνουμε απο κοντά και με κάποιον που εχει το μαμα.

Η πρωτη εντύπωση που ειχα πάντως αυτη ηταν. Δε νομίζω ο Βασίλης να φέρνει διαφορετικούς τύπους καβαλέτων. Σε όλους τα ιδια βάζει. Στο μαγαζί του υπάρχουν 2 Tiger 1 speed και 1 street όλα με το ιδιο τιμόνι και καβαλέτα.

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: doohan στις 10/04/2009 3:56 μμ.

..........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: spyro στις 14/04/2009 10:30 μμ.

το υποσχέθηκα στον josbi, (καλιο αργά παρα ποτέ )

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: spyro στις 14/04/2009 10:34 μμ.

Re: Τιμονι για Tiger 1050  

  Από: spyro στις 14/04/2009 10:35 μμ.