TIGER 800 Λαστιχα!

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Cpt. Haddock στις 22/02/2013 11:23 πμ.

θεμης"το λαστιχο ειναι τετ\λευταιων εβδομαδων... τι να κανω ρε γμτ...αν φταιει το λαστιχο λογο κακης παρτιδας πως θα μου το δικαιλογησουν?"


Εχεις δυο προβληματα: Να πιστοποιήσεις την κακη παρτιδα και να πιστοποιήσεις οτι γλυστραει.

Απέφυγε παντως να πας σε λαστιχα βροχερες μερες και να του πεις "το λαστιχο γλυστραει"

(ημερομηνια κατασκευης εχεις δει να υποθεσω)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: PTiger800 στις 22/02/2013 11:30 πμ.

Cpt. Haddock"Εχεις δυο προβληματα: Να πιστοποιήσεις την κακη παρτιδα και να πιστοποιήσεις οτι γλυστραει"



Γι αυτό μην μπλέξεις καθόλου με το να αποδείξεις και να πιστοποιήσεις. Μίλα με τον λαστιχά (όταν δε βρέχει) ή/και την Michelin και φερ' τους στο φιλότιμο. Δεν είναι μεγάλο το κόστος για αυτόν ή την Michelin να σου αλλάξουν τα λάστιχα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: TZANNSPY στις 22/02/2013 8:09 μμ.

θεμης"μιας κ ξαναλεμε για λαστιχα εχω να πω κ να ρωτησω............


εβαλα τα ΑNAKEE 2 προ 1200χλμ περιπου,,,,,Βλεπω ομως οτι ακομα γλυστρανε πολυ...σε βροχη παει μπαλα το θεμα...ωσπου φοβαμαι κι ολας....για ασπρη γραμμη δεν το συζητω....μακρια κ αλαργα...αν την πατησω χανει αμεσα προσφυση....το θεμα ειναι τι σκατα παιζει?????μηπως ειναι η πιεση?εσεις τι πιεση βαζετε?μηπως ειναι σκαρτο το λαστιχο?????
και αν ναι τοτε τι κανω οεο????"


Anakee 2 κι εδώ...

Έχουμε περίπου τα ίδια χιλιόμετρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος, τόσο στο στεγνό όσο και στο βρεγμένο, ειδικά μετά τα τελευταία τραγικά χιλιόμετρα των BRIDGESTONE BW πρώτης τοποθέτησης.

Πίεση εμπρός 32 πίσω 36.

Έχει βολτάρει άλλος το μηχανάκι σου για πιο ολοκληρωμένη άποψη; Ή εσύ έχεις οδηγήσει άλλο τίγρη με τα ίδια λάστιχα;
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Ecobill στις 26/03/2013 9:41 μμ.


Φίλε συμφουρίτη....ναι για σένα λέω με το άσπρο το 800αράκι...

Ξέρεις πόσο σε εκτιμώ αλλά να μου κυκλοφορείς με τέτοιο μπροστινό λάστιχο που έχει 20κ βάλε χιλιάδες χλμ , είναι επιεικώς απαράδεκτο .....

Για την δικιά σου ασφάλεια πάνω απ όλα...ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Savvas Drakakis στις 26/03/2013 10 μμ.

Ecobill"
Φίλε συμφουρίτη....ναι για σένα λέω με το άσπρο το 800αράκι...

Ξέρεις πόσο σε εκτιμώ αλλά να μου κυκλοφορείς με τέτοιο μπροστινό λάστιχο που έχει 20κ βάλε χιλιάδες χλμ , είναι επιεικώς απαράδεκτο .....

Για την δικιά σου ασφάλεια πάνω απ όλα...ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ "


ψοφαω για κουτσομπολιο
δωσε ονομα στο λαο
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Theozed στις 27/03/2013 8:26 μμ.

Ecobill"

Φίλε συμφουρίτη....ναι για σένα λέω με το άσπρο το 800αράκι...

Ξέρεις πόσο σε εκτιμώ αλλά να μου κυκλοφορείς με τέτοιο μπροστινό λάστιχο που έχει 20κ βάλε χιλιάδες χλμ , είναι επιεικώς απαράδεκτο .....

Για την δικιά σου ασφάλεια πάνω απ όλα...ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ "



Άλλαξέ τα ρε συ, μην έλθω και στα σκίσω λίγο πριν την ώρα τους!!!
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: ehetlaios στις 30/03/2013 9:56 μμ.

Ecobill"

Φίλε συμφουρίτη....ναι για σένα λέω με το άσπρο το 800αράκι...

Ξέρεις πόσο σε εκτιμώ αλλά να μου κυκλοφορείς με τέτοιο μπροστινό λάστιχο που έχει 20κ βάλε χιλιάδες χλμ , είναι επιεικώς απαράδεκτο .....

Για την δικιά σου ασφάλεια πάνω απ όλα...ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ "

Οταν σου εχουν κοψει περιπου 3.000 τον τελευταιο χρονο και τρεχουν και αλλες υποχρεωσεις αναγκαστικα τα αφηνεις λιγο πισω τα λαστιχα...Παντως για να μην ανησυχειτε εντος του μηνα θα αλλαχτουν με Anakee 3 μαλλον
Θα επανελθω με φωτο απ'τα λαστιχα του αυτοκινητου...χιχιχιχιχι

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Ecobill στις 30/03/2013 10:15 μμ.

ehetlaios"
Ecobill"

Φίλε συμφουρίτη....ναι για σένα λέω με το άσπρο το 800αράκι...

Ξέρεις πόσο σε εκτιμώ αλλά να μου κυκλοφορείς με τέτοιο μπροστινό λάστιχο που έχει 20κ βάλε χιλιάδες χλμ , είναι επιεικώς απαράδεκτο .....

Για την δικιά σου ασφάλεια πάνω απ όλα...ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ "

Οταν σου εχουν κοψει περιπου 3.000 τον τελευταιο χρονο και τρεχουν και αλλες υποχρεωσεις αναγκαστικα τα αφηνεις λιγο πισω τα λαστιχα...Παντως για να μην ανησυχειτε εντος του μηνα θα αλλαχτουν με Anakee 3 μαλλον
Θα επανελθω με φωτο απ'τα λαστιχα του αυτοκινητου...χιχιχιχιχι"


Καρφώθηκες μόνος σου.....

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: ehetlaios στις 30/03/2013 10:21 μμ.

Δεν εχω τετοια θεματα εγω

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: ehetlaios στις 15/04/2013 9:14 μμ.

Ερωτηση σε οσους αλλαξει λαστιχα.Υπαρχει καποια διαφορα η καποιο προβλημα αν αντι για 100/90-19 που ειναι η εργοστασιακη διασταση μπροστα βαλω 110/80-19?Και με τι δεικτη ταχυτητας?Η(210χλμ) η V(240χλμ)?

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Cpt. Haddock στις 15/04/2013 10:15 μμ.

Πέραν του προφανους (+ το μεγαλυτερο πλατος για κρατημα, -το μικροτερο προφιλ = κοπανημα), υπαρχει κανενας αλλος λογος που θες να κανεις την αλλαγη? Βρισκεις τετοια λαστιχα? (μεμονωμενα εννοω)

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: ehetlaios στις 15/04/2013 10:30 μμ.

Cpt. Haddock"Πέραν του προφανους (+ το μεγαλυτερο πλατος για κρατημα, -το μικροτερο προφιλ = κοπανημα), υπαρχει κανενας αλλος λογος που θες να κανεις την αλλαγη? Βρισκεις τετοια λαστιχα? (μεμονωμενα εννοω)

"

Για το anakee 3 που σκεφτομαι να βαλω η διασταση 100/90-19 βγαινει με δεικτη ταχυτητας Η (210χλμ).Αν θελω να παω σε δεικτη ταχυτητας V (240χλμ) υπαρχει η 110/80-19.Μπορει να φαινονται χαζες οι ερωτησεις αλλα δεν ημουν κατοχος δικυκλου πριν και δεν γνωριζω καποια πραγματα

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: PTiger800 στις 16/04/2013 5:18 μμ.

Συνήθως δεν υπάρχουν όλες οι διαστάσεις σε όλους τους δείκτες ταχύτητας.

Από το Φόρουμ κάμποσοι (εμού συμπεριλαμβανομένου) βάλαμε 110/80-19. Τώρα να σου πω ότι στρίβει καλύτερα...
Ίσως. Εγώ με τις δικές μου ικανότητες δεν μπορώ να πω ότι είχα εξερευνήσει τις δυνατότητες του 100/90-19 τόσο που να μπορώ να πω ότι βελτιώθηκα τόσο αισθητά. Τώρα που καμιά φορά το στρίβω ανθρώπινα στην πίστα, είναι το πέλμα του πίσω που θέτει το όριο και όχι του μπροστά. Πίσω δεν έχω άλλη κορώνα. Μπροστά έχω απάτητο.

Κοπάνημα, πάλι δεν μπορώ να πω ότι έχω πολύ περισσότερο (άλλωστε με δύο χιλιοστά διαφορά στην διάμετρο του προφίλ τι διαφορά να δεις).

Σε 110/80 υπάρχει μεγαλύτερη πικοιλία ελαστικών για να διαλέξεις (on/off, δρομίσια κ.λπ.).

Η συμβουλή μου, με όλο το θάρρος.
Διάλεξε ελαστικό ανάλογα με τις ανάγκες σου και βρες τη διάσταση στην οποία βγαίνει.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: Panos69 στις 17/04/2013 1:03 πμ.

ehetlaios"Ερωτηση σε οσους αλλαξει λαστιχα.Υπαρχει καποια διαφορα η καποιο προβλημα αν αντι για 100/90-19 που ειναι η εργοστασιακη διασταση μπροστα βαλω 110/80-19?Και με τι δεικτη ταχυτητας?Η(210χλμ) η V(240χλμ)?"


Και η 110/80-19 είναι εργοστασιακή διάσταση. Ρώτα εξουσιοδοτημένο συνεργείο Triumph.

Υπάρχει service bulletin που αναφέρει πρόσθετα εγκεκριμένα από την Triumph ελαστικά σε αυτή την διάσταση.

Re: TIGER 800 Λαστιχα!  

  Από: ehetlaios στις 26/04/2013 8:52 μμ.

Για να μην ανησυχεις πλεον EcoBill....