Κουκουλα μηχανης

Κουκουλα μηχανης  

  Από: teo_street3 στις 16/10/2012 12:18 πμ.

Καλησπερα!!! Ηρθε η ωρα να υπηρετησω την πατριδα και θελω να φροντισω η καλη μου να διατηρηθει οσο το δυνατον καλυτερα... Λοιπον, η μηχανη θα μεινει παρκαρισμενη σε πυλωτη και το μονο που με προβληματιζει ειναι η σκονη κυριως και ισως η υγρασια... Αξιζει να την καλυψω με καποια κουκουλα, η να την σκεπασω με κανενα σεντονι; Κι αν ναι μπορειτε να μου προτινετε καποια;

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: tharis στις 16/10/2012 12:39 πμ.

Σιγουρα καλο ειναι να την εχεις σκεπασμενη .. Πηγαινε σε κανενα πρακτικερ, κανενα καρφουρ και παρε οτι πιο φθηνο βρεις!

Αντε και καλη θητεια!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: teo_street3 στις 16/10/2012 12:53 πμ.

Να σου πω την αληθεια αυτο σκεφτηκα να κανω αλλα εκανα μια αναζητηση στο νετ και διαβασα καποια πραγματα που με προβληματισαν... Και καλα οτι μπορει να μην αναπνεει η μηχανη, να μενει η υγρασια και να σκουριασει η μηχανη κτλ...

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: tharis στις 16/10/2012 1:08 πμ.

. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: Visk στις 16/10/2012 3:30 πμ.

Καλα δεν παιζει...
Ποσο θα την αφησεις και εσυ? ολη τη θητεια? Ουτε και αυτο παιζει...
μια χαρα αερα θα περνει!
Ποσο θα κανεις μεχρι να ορκιστεις? 2? 3? βδομαδες.
Σε ζηλευω φιλε!! Αλλη μια θητεια την εκανα ευχαριστως!!!
Αντε και καλος πολιτης.
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: dimchrist στις 16/10/2012 11:50 πμ.

Το ιδανικό είναι να τη βάλεις σε ένα γκαραζ φίλου-συγγενή.
Αν δε μπορείς τότε καλό θα ήταν να βάλεις μια κουκούλα.
Πιο παλιά άφηνα τα μαχανάκια έξω και είχα πάρει μια απλή/φθηνή κουκούλα. Δυστυχώς οι ραφές και το ύφασμα δεν ήταν καλές και περνούσε αρκετή υγρασία αλλά και νερό. Αποφάσισα να πάρω μια καλύτερη και διάλεξα την εξωτερική κουκούλα της R&G.
http://www.rg-racing.com/browseType/Bik ... C0001.aspx
Πολύ καλή αν και σχετικά ακριβή.

Με την ευκαιρια να αναφέρω την Oxford Stormex αλλά εκεί η τιμή ξεφεύγει.
http://www.oxprod.com/index.php?pg=3&ac ... 8&pid=0&p=
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx ... 13&cat=446

Triple Way

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: Glober στις 16/10/2012 12:51 μμ.

Αρχικά είχα πάρει κουκούλα απο τα Alex Pak (γύρω στα 30 ευρώ) αλλά δεν ήταν ποιοτική: δεν είχε λάστιχο οπότε με το που φύσαγε λίγο "φούσκωνε" και έφευγε και επίσης ήταν πολύ λεπτή με αποτέλεσμα σε λίγους μήνες να σκιστεί.

Εν συνεχεία πήρα μία απο αυτές που έχει το Πρακτικερ (γύρω στα 40ευρώ) και είμαι πολύ ευχαριστημένος:

Έχει λάστιχο τριγύρω το οποίο είναι όσο σφιχτό χρειάζεται με αποτέλεσμα να την πετάς απο πάνω εύκολα αλλά δεν φεύγει όσο και να φυσάει.

Επίσης έχει αρκετά χοντρό ύφασμα με αποτέλεσμα να είναι πολύ ανθεκτική.

Σε αυτά τα λεφτά νομίζω είναι καλή επιλογή....

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: Παντελής στις 16/10/2012 12:55 μμ.

Έχω απο πιο παλιά μία κουκούλα φτιαγμένη απο ταπετσέρη, με μουσαμά που έχει χνουδωτή επένδυση. Είναι θερμοκολημένη και όχι ραμένη και την χρησημοποιώ όταν έχει πολλή υγρασία ή βρέχει.
Μου κόστησε πολύ, αλλά τόσα χρόνια έχει βγάλει τα λεφτά της.

Αν δεν θέλεις να κάνεις το ίδιο, μπορείς να μου δώσεις το μηχανάκι σου όσο θα υπηρετείς και θα σου το φυλάω εγώ...
Άσε που θα το πλένω κιόλας !!!!

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: billy the kid στις 17/10/2012 1:54 πμ.

Την εχω σε πυλωτη με κουκουλα απο PRAKTIKER και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. Απλα κοιτα να παρεις τη σωστη διασταση ωστε να μη "πλεει" πανω στη μηχανη σου.Τωρα καποια σκονη πιθανον να βρεις οταν την ανοιξεις, για υγρασιες δεν εχω παρατηρησει ποτε κατι, ακομα και μετα απο βροχες και ακινησια μηνος. Το πολυ πολυ να πεις σε καποιο δικο σου να την ελεγχει μια στο τοσο. Καλο ειναι παντος αν μπορεις να τη βαλεις σε κλειστο γκαραζ και για το φοβο των Ιουδαιων...

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: sinister στις 17/10/2012 8:50 πμ.

αν ειναι να την αφησεις παρα πολυ καιρο ακινητοποιημενη θα σου προτενα να την σηκωσεις σε σταντ μπροστινου τροχου περα απο τα αλλα γιατι με στριμμένο τιμονι κ με το βαρος αριστερα υπαρχει μια ταση (οχι στο μηχανακι σου αλλα γενικα κ ειδικα σε ohlins) να σκαει η τσιμουχα του μπροστινου.
Οι κουκουλες παντως απο το πρακτικερ των 30 ευρω δεν ειναι αδιαβροχες,περνουν νερα
καλή θητεία !
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: teo_street3 στις 17/10/2012 6:22 μμ.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Να τονισω οτι η πυλωτη ειναι υπογεια και την εχουμε κανει σαν παρκιν με πορτα που κλειδωνει! Μαλλον θα παρω απο το πρακτικερ μια oxford με 27 ευρω... Ξερει κανεις ποιο ειναι το σωστο μεγεθος; Εχει 4 μεγεθη...

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: tharis στις 17/10/2012 6:45 μμ.

sinister"αν ειναι να την αφησεις παρα πολυ καιρο ακινητοποιημενη θα σου προτενα να την σηκωσεις σε σταντ μπροστινου τροχου περα απο τα αλλα γιατι με στριμμένο τιμονι κ με το βαρος αριστερα υπαρχει μια ταση (οχι στο μηχανακι σου αλλα γενικα κ ειδικα σε ohlins) να σκαει η τσιμουχα του μπροστινου.
"


Επηρεαζει το στριμμενο τιμονι και "το βαρος αριστερα" την αναρτηση ? δε νομιζω ....
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κουκουλα μηχανης  

  Από: sinister στις 17/10/2012 7:37 μμ.

haris"
sinister"αν ειναι να την αφησεις παρα πολυ καιρο ακινητοποιημενη θα σου προτενα να την σηκωσεις σε σταντ μπροστινου τροχου περα απο τα αλλα γιατι με στριμμένο τιμονι κ με το βαρος αριστερα υπαρχει μια ταση (οχι στο μηχανακι σου αλλα γενικα κ ειδικα σε ohlins) να σκαει η τσιμουχα του μπροστινου.
"


Επηρεαζει το στριμμενο τιμονι και "το βαρος αριστερα" την αναρτηση ? δε νομιζω ...."

Οι πρώτες τσιμουχες που σκάνε ειναι οι αριστερές παραδοσιακά! Τουλάχιστον στα ohlins οι αριστερές αρχίζουν κ δακρύζουν πρώτες.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html