Ψάχνω για λάστιχα........

Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: spypetr στις 23/07/2008 1:20 πμ.

Για βοηθήστε με λίγο να επιλέξω ένα καλό λαστιχάκι για το μηχανάκι μου.
Θέλω καλό κράτημα βασικά και σε στεγνό και σε βρεγμένο.
Φυσικά θέλω και διάρκεια.
Αν είναι και φθηνό, ακόμα καλύτερα.........
Η χρήση είναι κυρίως εκτός πόλης, ταξιδάκια και βολτούλες τα Σαββατοκύριακα.......

Για πείτε καμία γνώμη

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: jimmisk στις 23/07/2008 8:52 πμ.

ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤΑ BRIDGESTONE BATTLAX BT-016. ΕΙΝΑΙ SPORT, ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΛΑΚΑ, ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ. ΓΙΑ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΥΠΟ ΒΡΟΧΗ. ΑΠ'ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ(ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ) ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ BRIDGESTONE ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ: ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΗ ΓΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΘΕΙΡΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΗ ΓΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΦΘΟΡΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ.
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: dimchrist στις 23/07/2008 11:22 πμ.

Πολλοί θα σου πούνε για τα Dunlop Qualifier σαν την πιο οικονομική λύση. Υπάρχουν και σε έκδοση RR αν θες να είναι ακόμα πιο μαλακό με πιο "γρήγορη" κορώνα και λίγο πιο ακριβά. Τα φοράνε και τα Street Triple μαμά (τα απλά). Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σχόλια. Προσωπικά θα τα απέφευγα. Δεν παύει όμως να είναι τα πιο οικονομικά .
Τα Metzeler Μ3 είναι πολύ καλά, αλλά είναι ίσως λίγο παραπάνω τουριστάδιακα από αυτό που θα ήθελες. Για το Sprint ας πούμε είναι τέλεια. Είναι όμως το λάστιχο που θα σου βγάλει και τα περισσότερα χιλιόμετρα.
Για τα Bridgestone γενικά δεν έχω και την καλύτερη γνώμη. Τα Battlax BT-016 μόλις βγάλανε τις νέες τους γώμες και παρουσιάστηκαν αρχές του χρόνου οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Από χαρακτηριστικά πάντως σκίζουν . Το θέμα είναι βέβαια τι κάνουν στην πράξη. Η προηγούμενη γενιά πάντως ήταν επιεικώς μέτρια. Σε Speed Triple ήταν απαράδεκτα .
Περισσότερες πληροφορίες για τα BT-016 μπορείς να διαβάσεις από τον δημοσιογράφο Kenny Pryde του έγκυρου βρετανικού περιοδικού Superbike Magazine: http://www.superbike.co.uk/news/Bridges ... 97727.html
Είμαι Pirellάκιας και δεν το κρύβω. Στη θέση σου θα έβαζα Pirelli Corsa III χωρίς ενδοιασμούς. Απλά πιστεύω ότι δένει και πάρα πολύ με το 955. Το έχω δει σε 1100ΧΧ, σε Fazer 1000, GSXR 750 & όλοι τους είχαν να πούνε τα καλύτερα .
Ακόμα και σε συγκριτικό τέστ που έγινε στην πίστα της Albacente στην Ισπανία πάλι από το βρετανικό Superbike Mag αναδείχτηκε πρώτο με αντιπάλους πολύ πιο "πιστάδικους"!
http://www.zinio.com/express2?issue=206338267

Triple Way

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: Sprinter στις 23/07/2008 11:37 πμ.

Εγώ θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα όσον αφορά στην περιγραφή του αλλά θα διαφωνησω όσον αφορά στην σύστασή του γιατί από αυτά που δηλώνεις φαντάζομαι ότι το Μ3 θα σου ταιριάξει γάντι. Δε μίλησες πουθενά για χρήση πίστας και αντιθέτως μίλησες για βροχή....

Παρεπιπτόντως το Σπριντ 1050 δεν απέχει ιδιαιτερα σε οδική συμπεριφορά / απαιτήσεις από το ελαστικό από το Daytona 955 IMO.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: spypetr στις 23/07/2008 8:30 μμ.

Ναι, δε το θέλω για πίστα, άσχετα αν θα μπω μια-δυο φορές τον χρόνο.
Περισσότερο για ταξιδάκια-βόλτες και με ενδιαφέρει και η βροχή.

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: coot στις 25/07/2008 7:04 μμ.

Για να μην ανοίγουμε συνέχεια post με ελαστικά λέω να συνεχίσω εδώ το post του φίλου μας από τη Θεσσαλονίκη . Θέλω να αλλάξω και εγώ τα λάστιχα στο speed triple. Αυτή τη στιγμή φοράει pilot power μπρος πίσω σίγουρα πρέπει να αλλαχτεί το πίσω αλλά το μπρος είναι ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση. Σκέφτομαι να βάλω contisport attack ή contirace attack αυτή τη φορά αλλά να κρατήσω το μπροστά σε pilot power? Λένε ότι δεν θα έχουν καλή συνεργασία τι ισχύει; Τα έχει δοκιμάσει κανένας τα contenental έχω ακούσει τα καλύτερα και αν είναι όπως στο αυτοκίνητο είναι πολύ καλύτερα από τα michelin...
Επίσης το πίσω λάστιχο είναι 190/50/17 να βάλω τις ίδιες διαστάσεις (καθότι "φαίνεται" πιο ωραίο) ή να βάλω τις προτεινόμενες 180/55/17; Έχω διαβάσει ότι δεν έχει κανένα όφελος το μεγαλύτερο ελαστικό αντίθετα χαλάει τη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας.
Α και κάτι τελευταίο μη αλλαγή τώρα των ελαστικών ή το Σεπτέμβρη. Δε ξέρω αν τη βγάζει μέχρι το Σεπτέμβρη για αυτό ρωτάω.
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: coot στις 29/07/2008 12:28 πμ.

c"Για να μην ανοίγουμε συνέχεια post με ελαστικά λέω να συνεχίσω εδώ το post του φίλου μας από τη Θεσσαλονίκη . Θέλω να αλλάξω και εγώ τα λάστιχα στο speed triple. Αυτή τη στιγμή φοράει pilot power μπρος πίσω σίγουρα πρέπει να αλλαχτεί το πίσω αλλά το μπρος είναι ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση. Σκέφτομαι να βάλω contisport attack ή contirace attack αυτή τη φορά αλλά να κρατήσω το μπροστά σε pilot power? Λένε ότι δεν θα έχουν καλή συνεργασία τι ισχύει; Τα έχει δοκιμάσει κανένας τα contenental έχω ακούσει τα καλύτερα και αν είναι όπως στο αυτοκίνητο είναι πολύ καλύτερα από τα michelin...
Επίσης το πίσω λάστιχο είναι 190/50/17 να βάλω τις ίδιες διαστάσεις (καθότι "φαίνεται" πιο ωραίο) ή να βάλω τις προτεινόμενες 180/55/17; Έχω διαβάσει ότι δεν έχει κανένα όφελος το μεγαλύτερο ελαστικό αντίθετα χαλάει τη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας.
Α και κάτι τελευταίο μη αλλαγή τώρα των ελαστικών ή το Σεπτέμβρη. Δε ξέρω αν τη βγάζει μέχρι το Σεπτέμβρη για αυτό ρωτάω.
"

Βοηθήστε ρε παιδιά
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: spypetr στις 29/07/2008 1:15 πμ.

Πολύ καλή ιδέα για τα continental sport attack, πολύ φθηνά και φαίνονται καλά.
Το δικό μου το πίσω λάστιχο πάντως είναι διάσταση 180/55/17 παρόλο που ο κατασκευαστής προτείνει το 190, προφανώς ο προηγούμενος το άλλαξε για λόγους που αναφέρεις (γεωμετρία)........

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: Sprinter στις 29/07/2008 7:40 πμ.

1. Να μην βάζετε αλλη διπάσταση από την προτεινόμενη. Θα χάσετε δε θα κερδίσετε (εκτός απ την φιγούρα)

2. Αν ειναι να βάλετε αλλο ελαστικό μπροστά αλλο πίσω να προτιμήσετε α. το μπροστά να είναι το πιο σπορ - μαλακό και β. να είναι του ίδιου κατασκευαστή από σειρές με παρόμεια χάραξη πέλματος. Στη βρόχή το εμπρός με το πίσω συνεργάζονται....

Προσωπικά αλλάζω πάντα και τα δυό λάστιχα μαζί. Μπορεί να είναι υπερβολή αλλά είμαστε Ελλάδα...

Για το Σπρίντ και Τιγερ είπα τι προτείνω (Μ3 η εναλλακτικα Πιρελλι Ροσσο). Για το S3 είτε τα ίδια είτε αν είσαι πιο ζωηρός και πλούσιος (!) κάτι σε Πιρελλι Corsa ΙΙΙ.

Γενικώς οι συζητήσεις για τα λάστιχα είναι λίγο μόνο καλύτερες από αυτές για τα λάδια.... Η προσωπική σου εμπειρία μετράει. Το σωστό αλλα ακριβό είναι να δοκιμάσεις και να κατασταλάξεις εσύ προσωπικά...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: JOSBI στις 29/07/2008 7:55 πμ.

Sprinter"1. Να μην βάζετε αλλη διπάσταση από την προτεινόμενη. Θα χάσετε δε θα κερδίσετε (εκτός απ την φιγούρα)

2. Αν ειναι να βάλετε αλλο ελαστικό μπροστά αλλο πίσω να προτιμήσετε α. το μπροστά να είναι το πιο σπορ - μαλακό και β. να είναι του ίδιου κατασκευαστή από σειρές με παρόμεια χάραξη πέλματος. Στη βρόχή το εμπρός με το πίσω συνεργάζονται....

Προσωπικά αλλάζω πάντα και τα δυό λάστιχα μαζί. Μπορεί να είναι υπερβολή αλλά είμαστε Ελλάδα...

Για το Σπρίντ και Τιγερ είπα τι προτείνω (Μ3 η εναλλακτικα Πιρελλι Ροσσο). Για το S3 είτε τα ίδια είτε αν είσαι πιο ζωηρός και πλούσιος (!) κάτι σε Πιρελλι Corsa ΙΙΙ.

Γενικώς οι συζητήσεις για τα λάστιχα είναι λίγο μόνο καλύτερες από αυτές για τα λάδια.... Η προσωπική σου εμπειρία μετράει. Το σωστό αλλα ακριβό είναι να δοκιμάσεις και να κατασταλάξεις εσύ προσωπικά..."



o Sprinter τα λεει πολυ σωστα
VALE FOR EVER

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: spypetr στις 29/07/2008 3:51 μμ.

Sprinter"1. Να μην βάζετε αλλη διπάσταση από την προτεινόμενη. Θα χάσετε δε θα κερδίσετε (εκτός απ την φιγούρα)

Η προτεινόμενη διάσταση είναι η 190, άρα δεν υπάρχει περίπτωση φιγούρας αν πας σε μικρότερη (180).
Τώρα, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν τελικά χάνεις ή κερδίζεις, σαφώς ο κατασκευαστής είναι πιο ειδήμων από μένα, άλλα έτσι το βρήκα το μηχανάκι και έχω ακούσει από πολλούς ότι πλαγιάζει πιο εύκολα με μικρότερη διάσταση. Απλά τελειώνουν τα όρια του πιο γρήγορα


2. Αν ειναι να βάλετε αλλο ελαστικό μπροστά αλλο πίσω να προτιμήσετε α. το μπροστά να είναι το πιο σπορ - μαλακό και β. να είναι του ίδιου κατασκευαστή από σειρές με παρόμεια χάραξη πέλματος. Στη βρόχή το εμπρός με το πίσω συνεργάζονται....

Προσωπικά αλλάζω πάντα και τα δυό λάστιχα μαζί. Μπορεί να είναι υπερβολή αλλά είμαστε Ελλάδα...

Για το Σπρίντ και Τιγερ είπα τι προτείνω (Μ3 η εναλλακτικα Πιρελλι Ροσσο). Για το S3 είτε τα ίδια είτε αν είσαι πιο ζωηρός και πλούσιος (!) κάτι σε Πιρελλι Corsa ΙΙΙ.

Έχω ακούσει για τα Μ3 ότι μετά το εξάμηνο αρχίζουν να ξεραίνονται, δεν ξέρω αν είναι αλήθεια βέβαια.
Για τα continental έχεις κάποια άποψη? Ή για τα michelin power pilot?


Γενικώς οι συζητήσεις για τα λάστιχα είναι λίγο μόνο καλύτερες από αυτές για τα λάδια.... Η προσωπική σου εμπειρία μετράει. Το σωστό αλλα ακριβό είναι να δοκιμάσεις και να κατασταλάξεις εσύ προσωπικά...

Σ αυτό συμφωνώ απόλυτα
"

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: coot στις 29/07/2008 4:37 μμ.

Τα pilot power είναι κατα την άποψη μου πολύ χάλια. Μια βόλτα από λαστιχά γνωστος του Άρη (από TDM) (και κάτοχος δύο Triumph 4κίλυνδρων παρακαλώ) τιμές Metzeler Μ3 420 euro, Conti Race Attack 370, Bridgestone 016 390 euro. Τα Corsa III μου είπε ότι είναι πανάκριβα και για αυτό δε μπήκε στο κόπο να μου πει τιμή. Τα conti τα εκθείαζε του είπα για τα conti sport μου είπε ότι είναι πολύ καλά αλλά είναι πιο πολύ τουριστάδικα. αυτά....
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: Sprinter στις 29/07/2008 7:02 μμ.

Τι ξεραίνονται τα M3 και κουραφέξαλα... Τις ίδιες γόμες με τα Πιρέλλι έχουνε. Στο δεύτερο ζευγάρι είμαι και το πρώτο μου κρατησε 13μηνες και 12.000χλμ (και τα άλλαξα γιατί δε μου κανε ο Σάκης τεστ ραιντ γιατί είχαν λέει τετραγωνίσει μπροστά . Θα τα κράταγα καμμιά 1000αριά ακόμα..)

Τα Michelin δεν τα εμπιστεύομαι στην Ελλάδα. Για τα Conti δεν έχω άποψη προσωπική αλλά έχω ακούσει αντιφατικές γνώμες Δοκίμασε και πές μας Τα Bridgestone πολύ καλή τιμή μου ακούγεται για νέο μοντέλο...Θα έμπαινα στον πειρασμό να τα δοκιμάσω...

Επίσης το αντίστοιχο με τα M3 Πιρελλι είναι το Rosso και οχι το Corsa III. δυστυχώς και αυτό ακριβό από όσο ξέρω.

Γενικά η ουσία είναι να διαλέξεις τύπο ελαστικού (εκτός μάρκας) σωστό για τη μηχανή, το στύλ σου και την Ελλάδα. Ουτε τουριστάδικα και σπορ-touring ούτε πισταδόρικα σχεδόν γόμες. Και μη συγκρίνεις μεταξύ ανόμοιων πραγμάτων. Καταστάλλαξε στο είδος και μετά δές μάρκες ειναι η συμβουλή μου.

Για τις διαστάσεις απαντούσα στον coot (από 180 σε 190). Για εσένα με το ανάποδο θέμα δεν νομίζω πώς θα επηρεαστεί το κράτημα με το 180. Daytona έχεις δεν έχεις GP.. Αλλά να κοιτάξεις τι ζάντα φοράς και αν συνιστούνται οι ζάντες για 180άρια. Πολύ φαρδιά ζάντα (ή στενή) δε κάθεται σωστά το λάστιχο και δεν παιρνει τη σωστή καμπυλότητα. Αν θυμάμαι καλά η ιδανική για 180 είναι 5.5 ιντσες και για 190 6 ιντσες (αλλά μπορεί να κάνω και λάθος).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: spypetr στις 29/07/2008 10:53 μμ.

c"Τα pilot power είναι κατα την άποψη μου πολύ χάλια. Μια βόλτα από λαστιχά γνωστος του Άρη (από TDM) (και κάτοχος δύο Triumph 4κίλυνδρων παρακαλώ) τιμές Metzeler Μ3 420 euro, Conti Race Attack 370, Bridgestone 016 390 euro. Τα Corsa III μου είπε ότι είναι πανάκριβα και για αυτό δε μπήκε στο κόπο να μου πει τιμή. Τα conti τα εκθείαζε του είπα για τα conti sport μου είπε ότι είναι πολύ καλά αλλά είναι πιο πολύ τουριστάδικα. αυτά...."




Για δες και εδώ http://www.moto-endisi.gr/component/pag ... Itemid,27/

http://www.moto-endisi.gr/component/pag ... Itemid,27/


Sprinter

Re: Ψάχνω για λάστιχα........  

  Από: coot στις 30/07/2008 1:35 πμ.

Κατάλαβες spypetr θα γίνουμε εμείς τα πειραματόζωα
είδα τα conti race attack τα έχει 310 αυτή η τιμή είναι χωρίς τη παράδοση; και χωρίς τοποθέτηση;
αν είναι έτσι δεν έχει μεγάλη διαφορά με τη τιμή που έδωσε ο λαστιχάς.
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could