Προβλημα με συναγερμο datatool

Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: SilentWed_drums στις 23/02/2012 9:31 μμ.

Καλησπερα σε ολους! Προσφατα πηρα το sprint gt μου και μαζι εβαλα και τον φοβερο συναγερμο της datatool. Το προβλημς ειναι πτι κσθε τρεις και λιγο βαραει απο μονος του ρε γαμωτο...χωρις να περναει καποιος απο εκει,η κατι αντιστιχο.και οτσν τον βαζω σε ship mode,δηλαδη ουσιαστικα i mobillazer μονο κλειδι,δεν βαραει....
Το εχει παθει κανεις; Και αν ναι,πως αντιμετωπιστικε τελικα;
Ευχαριστω!

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: vassat στις 23/02/2012 9:35 μμ.

SilentWed_drums"Καλησπερα σε ολους! Προσφατα πηρα το sprint gt μου και μαζι εβαλα και τον φοβερο συναγερμο της datatool. Το προβλημς ειναι πτι κσθε τρεις και λιγο βαραει απο μονος του ρε γαμωτο...χωρις να περναει καποιος απο εκει,η κατι αντιστιχο.και οτσν τον βαζω σε ship mode,δηλαδη ουσιαστικα i mobillazer μονο κλειδι,δεν βαραει....
Το εχει παθει κανεις; Και αν ναι,πως αντιμετωπιστικε τελικα;
Ευχαριστω!"


Είναι ανίατη περίπτωση... τον βγάζεις και ησυχάζεις.
Ο δικός μου (πιο παλιό μοντέλο) περνώντας από ένα συγκεκριμένο σημείο της Α.Ο., ενίοτε έσβηνε το μοτέρ με 130-140, πάνω σε προσπέραση κτλ κτλ
/ ΒΣ

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: patapios στις 23/02/2012 9:55 μμ.

Oι αισθητηρες του ρυθμιζονται.... και απο σενα (αν τοχεις) και απο το συνεργειο.

Ισως να ειναι στο full ευαισθητοι.

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: SilentWed_drums στις 23/02/2012 10:16 μμ.

vassa"
SilentWed_drums"Καλησπερα σε ολους! Προσφατα πηρα το sprint gt μου και μαζι εβαλα και τον φοβερο συναγερμο της datatool. Το προβλημς ειναι πτι κσθε τρεις και λιγο βαραει απο μονος του ρε γαμωτο...χωρις να περναει καποιος απο εκει,η κατι αντιστιχο.και οτσν τον βαζω σε ship mode,δηλαδη ουσιαστικα i mobillazer μονο κλειδι,δεν βαραει....
Το εχει παθει κανεις; Και αν ναι,πως αντιμετωπιστικε τελικα;
Ευχαριστω!"


Είναι ανίατη περίπτωση... τον βγάζεις και ησυχάζεις.
Ο δικός μου (πιο παλιό μοντέλο) περνώντας από ένα συγκεκριμένο σημείο της Α.Ο., ενίοτε έσβηνε το μοτέρ με 130-140, πάνω σε προσπέραση κτλ κτλ
/ ΒΣ"

Πω πω φιλε πακετο φοβερο...εσυ μπορουσες και να ειχες πεσει ο ιδος.....μα τοσο χαλια ρε γαμωτο!!!!

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: SilentWed_drums στις 23/02/2012 10:18 μμ.

patapios"Oι αισθητηρες του ρυθμιζονται.... και απο σενα (αν τοχεις) και απο το συνεργειο.

Ισως να ειναι στο full ευαισθητοι."

Λες να φταιει αυτο ρε γαμωτο;; Εχω βρει ενα manual που και καλα κατι λεει αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτο που λες και εσυ...νο ιζω γραφει και για αλλες λειτπυργιες,που στο κανο ικο που μου εδωσσν δεν τα γραφει...

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: patapios στις 23/02/2012 11:53 μμ.

Α γεια σου....αυτο το manual λεω. Αφου το εχεις πιστευω θα βγαλεις ακρη

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: BOB στις 24/02/2012 1:44 πμ.

Φίλε μου κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Πρόσφατα πέρασα από τον Πιεράκο στη Μιχαλακοπούλου να το δούνε . Αρχικά ελέγξαμε την ευαισθησία αλλά ήταν ok,(παρεμπιπτόντως η ευαισθησία ρυθμίζεται μέσο προγράμματος απ΄το κομπιούτερ όπως μου είπαν) έπειτα μόνωσαν κάποια καλώδια του συναγερμού από τα οποία μπορεί να γινόταν βραχυκύκλωμα και γι' αυτό να βαρούσε ο συναγερμός. Μου είπαν ότι και ένας άλλος που είχε αυτό το πρόβλημα με τον ίδιο συναγερμό του τον αλλάξανε και συνέχισε να το κάνει και με αυτό τον τρόπο σταμάτησε. Μου είπαν να το παρατηρήσω και αν συνεχίσει να το ξαναπάω να δούμε τι άλλο μπορεί να φταίει. Προς το παρόν δείχνει να δουλεύει. Καλύτερα να το πας σε κάποιο συνεργείο να το δούνε. Καλή τύχη.

ps δε νομίζω ότι θα ξαναβάλω σε επόμενη μηχανή μου datatool!!!

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: green-675 στις 24/02/2012 10:29 πμ.

SilentWed_drums"Καλησπερα σε ολους! Προσφατα πηρα το sprint gt μου και μαζι εβαλα και τον φοβερο συναγερμο της datatool. Το προβλημς ειναι πτι κσθε τρεις και λιγο βαραει απο μονος του ρε γαμωτο...χωρις να περναει καποιος απο εκει,η κατι αντιστιχο.και οτσν τον βαζω σε ship mode,δηλαδη ουσιαστικα i mobillazer μονο κλειδι,δεν βαραει....
Το εχει παθει κανεις; Και αν ναι,πως αντιμετωπιστικε τελικα;
Ευχαριστω!"


ΣΤΟ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΛΑΘΟΣ.................................................ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.........
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: SilentWed_drums στις 24/02/2012 11:34 πμ.

BOB"Φίλε μου κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Πρόσφατα πέρασα από τον Πιεράκο στη Μιχαλακοπούλου να το δούνε . Αρχικά ελέγξαμε την ευαισθησία αλλά ήταν ok,(παρεμπιπτόντως η ευαισθησία ρυθμίζεται μέσο προγράμματος απ΄το κομπιούτερ όπως μου είπαν) έπειτα μόνωσαν κάποια καλώδια του συναγερμού από τα οποία μπορεί να γινόταν βραχυκύκλωμα και γι' αυτό να βαρούσε ο συναγερμός. Μου είπαν ότι και ένας άλλος που είχε αυτό το πρόβλημα με τον ίδιο συναγερμό του τον αλλάξανε και συνέχισε να το κάνει και με αυτό τον τρόπο σταμάτησε. Μου είπαν να το παρατηρήσω και αν συνεχίσει να το ξαναπάω να δούμε τι άλλο μπορεί να φταίει. Προς το παρόν δείχνει να δουλεύει. Καλύτερα να το πας σε κάποιο συνεργείο να το δούνε. Καλή τύχη.

ps δε νομίζω ότι θα ξαναβάλω σε επόμενη μηχανή μου datatool!!! "


Πηγα στο ίδιο συνεργίο και κάναμε ακριβώς αυτο το ίδιο βήμα,και δυστηχώς συνεχίζει να το κάνει ρε γαμώτο...ενώ για κάμια ώρα που ήταν στο συνεργείο δεν έκανε κιχ,με το που την έβαλα μπρός,πηγα σπίτι,την εσβυσά και έβαλα τον συναγερμό,μετά απο λίγο,πάλι τα ίδια....:-(。εχω ξενερώσει με την χαζομάρα...

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: SilentWed_drums στις 24/02/2012 11:35 πμ.

green-675"
SilentWed_drums"Καλησπερα σε ολους! Προσφατα πηρα το sprint gt μου και μαζι εβαλα και τον φοβερο συναγερμο της datatool. Το προβλημς ειναι πτι κσθε τρεις και λιγο βαραει απο μονος του ρε γαμωτο...χωρις να περναει καποιος απο εκει,η κατι αντιστιχο.και οτσν τον βαζω σε ship mode,δηλαδη ουσιαστικα i mobillazer μονο κλειδι,δεν βαραει....
Το εχει παθει κανεις; Και αν ναι,πως αντιμετωπιστικε τελικα;
Ευχαριστω!"


ΣΤΟ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΛΑΘΟΣ.................................................ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ........."

Θεσ να εξηγηθείς λίγο καλύτερα τι εννοείς φίλε μου? και ας είναι σε π.μ αν είναι ευαίσθητο θέμα....
σε ευχαριστώ.

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: green-675 στις 24/02/2012 3:17 μμ.

εχεις πμ........καλυτερα ετσι...
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: BOB στις 24/02/2012 5:36 μμ.

[quote="SilentWed_drums":p3rmh728]
green-675"
SilentWed_drums"Καλησπερα σε ολους! Προσφατα πηρα το sprint gt μου και μαζι εβαλα και τον φοβερο συναγερμο της datatool. Το προβλημς ειναι πτι κσθε τρεις και λιγο βαραει απο μονος του ρε γαμωτο...χωρις να περναει καποιος απο εκει,η κατι αντιστιχο.και οτσν τον βαζω σε ship mode,δηλαδη ουσιαστικα i mobillazer μονο κλειδι,δεν βαραει....
Το εχει παθει κανεις; Και αν ναι,πως αντιμετωπιστικε τελικα;
Ευχαριστω!"


ΣΤΟ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΛΑΘΟΣ.................................................ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ........."

Θεσ να εξηγηθείς λίγο καλύτερα τι εννοείς φίλε μου? και ας είναι σε π.μ αν είναι ευαίσθητο θέμα....
σε ευχαριστώ.[/quote:p3rmh728]

Αν μπορούσες να με ενημερώσεις κι εμένα για το θέμα της τοποθέτησης φίλε green-675 θα με βοηθούσες πολύ γιατί κάτι μου είχαν αναφέρει και για την τοποθετήσει στο συνεργείο, ότι αν δεν λυθεί το θέμα με τη μόνωση θα είναι το επόμενο βήμα. Ο δικός μου συναγερμός είχε τοποθετηθεί από την Ιλιοφίλ, το παράγγειλα με συναγερμό από καινούριο δεν τον έβαλα μετά.

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: BOB στις 24/02/2012 5:40 μμ.

Στείλε μου κι εμένα με πμ αν είναι.

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: green-675 στις 27/02/2012 11:58 πμ.

φιλε bob ελπιζω να βοηθησα.....αν λυθει μ'αυτο ενημερωσε....
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Προβλημα με συναγερμο datatool  

  Από: SilentWed_drums στις 27/02/2012 12:03 μμ.

green-675"φιλε bob ελπιζω να βοηθησα.....αν λυθει μ'αυτο ενημερωσε.... "

Τωρα ειδα και εγω το μηνυμα σου,θα μιλησουμε μεσα στην εβδομαδα να με ενημερωσεις και εμενα.....thanks!!!