Αγορα κρανους

Re: Αγορα κρανους  

  Από: teo_street3 στις 28/01/2012 9:19 μμ.

Σπυριδων"Πριν 3 ημερες παρελαβα απο το helmetcity το xr 1100 monolith tc5.Koστισε 245 λιρες συν 35 για μεταφορικα.Συνολο σε ευρω 365 συν 5 ευρω που μου εφαγε η eurobank απο την prepaid καρτα.Το κρανος εκανε 7 εργασιμες να ερθει και ηταν σε αριστη κατασταση μαζι με ολα τα βιβλια του και γενικα τα παρελκομενα του.Η διαφορα με τον Τζορτζοπουλο ειναι 158 ευρω.Παρτο απο εκει και μην τους δινεις,στις εδω αντιπροσωπειες ουτε ευρω."

Εννοειται οτι η αγορα θα γινει απο εξωτερικο γιατι εδω ολοι νομιζουν οτι εχουν να κανουν ειτε με Λατσηδες ειτε με καθυστερημενους....

Re: Αγορα κρανους  

  Από: sinister στις 28/01/2012 9:21 μμ.

Διαβασα ολο το θεμα στο tdm forum για το suomy κ εχω να πω οτι για μια ακομα φορα καποιο ετρεξαν να πουν οτι ο καταστηματαρχης ειναι κλεφτης κ απατεωνας και και και ενα σωρο ασυναρτησίες. Βασικα σε ολα τα κρανη υπαρχουν αυτα τα δυο μερη το κελυφος, κ το αφρολεξ που ειναι εσωτερικα. Το αφρολεξ μπαινει μεσα στο κελυφος. Τα "σελοτειπ" που ειδαν μερικοι απλα τα εχουν για να μην κουνιεται το αφρολεξ στο κελυφος κ βοηθαει στο να σφηνώνουν αυτα τα δυο μεταξυ τους. Με την ιδια λογικη θα μπορουσαν να βαλουν μια κολλα αναμεσα στο αφρολεξ κ στο κελυφος κ να τα κολλησουν καλα μεταξυ τους. Δεν νομιζω οτι τσιγγουνευτηκαν την κολλα μιας κ το ιδιο κοστος θα ειχαν. Τωρα αν τα κρανη αξιζουν τα λεφτα που κοστιζουν ειναι ενα αλλο θεμα. Εχω 2 suomy vandal κ εχουν απιστευτη αισθηση στα μαξιλαρια τους,ειναι πιο πολυ για πολη για μενα κ ταχυτητες οχι υψηλες
Οσο για τα αστερια της sharp μην τους δινεται σημασια γιατι ειναι πληρως αναξιοπιστη πηγη.

ελπιζω ο φιλος να αντικατεστησε το κρανος του με αλλο αλλης εταιρειας γιατι μαλλον ολα τα suomy εχουν ταινια εσωτερικα.

http://www.youtube.com/watch?v=7sEnUrI775A
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Αγορα κρανους  

  Από: krysta στις 28/01/2012 9:29 μμ.

eo_street3"Δηλαδη για εκτος πολης δεν ειναι καλο;;; Για βολτες με ταχυτητες 120-160 χλμ θα με προβληματισει; Εχω ακουσει κατι για εντονο θορυβο."

Ολα τα κρανη σε γυμνα μηχανακια οπως τα δικα μας εχουν θορυβο, ειδικα οσο πιο σπορ ειναι το κρανος... Αυτο που εχω δει εγω σε βόλτα εκτος με το σουομυ ειναι οτι κουναει αρκετα, και σε χαμηλοτερη ταχυτητα απο οτι το αραι μου. Δηλαδη στα 140 χλμ αρχιζει κ παιζει ενω με το αραι (chaser) ξεκιναει να κουναει στα 160χλμ ..βεβαια ετσι κ αλλιως δε παω με περισσοτερα συνεχομενα...ταξιδευω με λιγο λιγοτερα συνηθως.απο την προσωπικη μου εμπειρια αυτο που θα σου πω ειναι οτι αν αγοραζα κρανος ξανα θα κοιτουσα λιγο περισσοτερο την αεροδυναμικη.. Δηλαδη ενα κελυφος πιο μυτερο ισως μπροστα σαν τα agv πχ... Το κελυφος του σουομυ ειναι αρκετα στρογγυλο κ μαλλον αεροδυναμικα δε πολυβοηθαει..δε ξερω καθολου ποσο διαφορετικο κελυφος εχουν οι καλυτερες σειρες της σουομυ (απο αποψη σχηματος) εννοω.. Γενικα σε κρανη που ειναι πιο σπορ κ σε γυμνα μηχανακια τον θορυβο δεν τον γλυτωνεις, γι αυτο μαλλον θα καταφυγεις στις ωτοασπιδες
"diobo'...!"

Re: Αγορα κρανους  

  Από: sinister στις 28/01/2012 9:43 μμ.

Σπυριδων"Πριν 3 ημερες παρελαβα απο το helmetcity το xr 1100 monolith tc5.Koστισε 245 λιρες συν 35 για μεταφορικα.Συνολο σε ευρω 365 συν 5 ευρω που μου εφαγε η eurobank απο την prepaid καρτα.Το κρανος εκανε 7 εργασιμες να ερθει και ηταν σε αριστη κατασταση μαζι με ολα τα βιβλια του και γενικα τα παρελκομενα του.Η διαφορα με τον Τζορτζοπουλο ειναι 158 ευρω.Παρτο απο εκει και μην τους δινεις,στις εδω αντιπροσωπειες ουτε ευρω."

ο τζωρτζοπουλος ειναι εισαγωγεύς κ διανομεας αποκλειστικος κ απο οτι θυμαμαι δεν κανει καλυτερες τιμες στα κρανη του προσπαθωντας να προστατεψει το δικτυο του μιας κ αν πας στο διπλανο μαγαζι θα το παρεις σε καλυτερη τιμη απο οτι απο τον ιδιο τον εισαγωγεα. Θεωρω οτι το πιο σωστο ειναι να πας σε ενα μαγαζι κ να του πεις οτι εχω βρει αυτο το κρανος τοσο μπορεις να μου το δωσεις κ εσυ τοσο? Ειναι καλυτερα να στηριζουμε τους ελληνες μαγαζατορες αρκει να κανουν κ αυτοι το ιδιο απο μεριας τους.
Ο ιταλος πχ δεν τον απασχολει κ εχει απαραδεκτη σταση γενικοτερα για αυτο κ οι 'παλαιοτεροι' εχουν στραφει σε αλλες εταιρειες αφου συνηθως την πατησαμε πρωτα.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Αγορα κρανους  

  Από: tharis στις 28/01/2012 10:50 μμ.

Καλα ρε παιδια εγω το δικο μου (Xr 1100) το πηρα απο εδω πριν 1,5 χρονο 450e.. εσεις πως το βρισκετε τωρα 550 ??
Παιρνει αξια μαλλον σαν το κρασι ..

Απο αεροδυναμικη παντως δεν κουναει ουτε στα 200..! Δηλωνω ευχαριστημενος.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Αγορα κρανους  

  Από: Σπυριδων στις 29/01/2012 12:25 πμ.

(Ειναι καλυτερα να στηριζουμε τους ελληνες μαγαζατορες αρκει να κανουν κ αυτοι το ιδιο απο μεριας τους.)Συμφωνω απολυτα μαζι σου Sinister οτι πρεπει να στηριζουμε την Ελλαδα γενικως.Ειδικα τα δυο τελευταια χρονια εφυγαν 1,5 δις ευρω σε αγορες στο εξωτερικο.Φαντασου να ειχαν πεσει αυτα τα λεφτα στην αγορα.Αν ηταν η διαφορα 50-60 ευρω για το κρανος δεν θα το συζηταγα,αλλα οχι και 150 ευρω διαφορα.Ειναι πολυ μεγαλη

Re: Αγορα κρανους  

  Από: tiger1050koridallos στις 29/01/2012 2:07 πμ.

Το κρανος δεν μου το αντικατεστησαν τελικα αλλα μου το φτιαξανε..Δεν υπηρχε περιπτωση να το ξαναβαλω στο κεφαλι μου αν μπορουσα να παρω αλλο.αλλα δυστυχως λεφτα δεν παιζουν προς το παρον!!εγω προσωπικα δεν δεχομαι κρανος που δινω τοσα λεφτα να εχει ζελοτειπ μεσα!!κανενα σοβαρο κρανος δεν πιστευω οτι εχει!μονο κανα nova κτλ..Ηταν πραγματικα η πιο λαθος αγορα που εχω κανει ποτε!Τα μαξιλαρακια του οντως ειναι πολυ ωραια.Οσο για την αεροδυναμικη του θα την χαρακτηριζα τελειως μετρια.Η ζελατινα του ειναι πολυ καλη επισης.Αρα να πας να σκασεις τοσα λεφτα για τα μαξιλαρακια και την ζελατινα δεν νομιζω να αξιζει.

Re: Αγορα κρανους  

  Από: teo_street3 στις 29/01/2012 6:55 μμ.

Να βαλω στο χορο και το HJC r-pha 10... Μου το προτεινε ενας φιλος και δεν ειναι καθολου ασχημα εμφανισιακα!!! Αν το εχει κανεις ας μου πει τη γνωμη του.

Re: Αγορα κρανους  

  Από: kyrkyriakos στις 07/02/2012 6:20 μμ.

Σήμερα παρέλαβα το νέο μου κρανάκι!!! SHOEI X SPIRIT II
Ελπίζω να είναι εξίσου καλό με το προηγούμενο που είχα (ARAI RX 7 GP)
Μέχρι στιγμής είναι αρκετά σφιχτό και ελπίζω να πάρει το σχήμα του κεφαλιού μου σύντομα
Φαίνεται αρκετά ποιοτικό και ελπίζω να με δικαιώσει η επιλογή μου.

Re: Αγορα κρανους  

  Από: petros paloukidis στις 07/02/2012 7:36 μμ.

kyrkyriakos"Σήμερα παρέλαβα το νέο μου κρανάκι!!! SHOEI X SPIRIT II
Ελπίζω να είναι εξίσου καλό με το προηγούμενο που είχα (ARAI RX 7 GP)
Μέχρι στιγμής είναι αρκετά σφιχτό και ελπίζω να πάρει το σχήμα του κεφαλιού μου σύντομα
Φαίνεται αρκετά ποιοτικό και ελπίζω να με δικαιώσει η επιλογή μου."
καλοφορετο και αχρειαστο να ειναι...ποσο σου κοστισε?
ο τολμων νικα!

Re: Αγορα κρανους  

  Από: kyrkyriakos στις 07/02/2012 7:42 μμ.

petros paloukidis" καλοφορετο και αχρειαστο να ειναι...ποσο σου κοστισε?"



Μεταφορικά και δεύτερη ζελατίνα 600€

Re: Αγορα κρανους  

  Από: Σπυριδων στις 07/02/2012 10:42 μμ.

Καλοφορετο,ειναι πανεμορφο.Αυτο ηθελα να παρω και εγω αλλα επειδη ο τιγρης εχει ζελατινα,προτιμησα το xr1100 μονολιθος που ηταν και ποιο φτηνο.

Re: Αγορα κρανους  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 12/09/2012 5:11 πμ.

iger1050koridallos"Το κρανος δεν μου το αντικατεστησαν τελικα αλλα μου το φτιαξανε..Δεν υπηρχε περιπτωση να το ξαναβαλω στο κεφαλι μου αν μπορουσα να παρω αλλο.αλλα δυστυχως λεφτα δεν παιζουν προς το παρον!!εγω προσωπικα δεν δεχομαι κρανος που δινω τοσα λεφτα να εχει ζελοτειπ μεσα!!κανενα σοβαρο κρανος δεν πιστευω οτι εχει!μονο κανα nova κτλ..Ηταν πραγματικα η πιο λαθος αγορα που εχω κανει ποτε!Τα μαξιλαρακια του οντως ειναι πολυ ωραια.Οσο για την αεροδυναμικη του θα την χαρακτηριζα τελειως μετρια.Η ζελατινα του ειναι πολυ καλη επισης.Αρα να πας να σκασεις τοσα λεφτα για τα μαξιλαρακια και την ζελατινα δεν νομιζω να αξιζει. "


TO SCHUBERTH εχει.....
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: Αγορα κρανους  

  Από: tiger1050koridallos στις 17/09/2012 6:41 μμ.

ΑΓΓΕΛΟΣ"
iger1050koridallos"Το κρανος δεν μου το αντικατεστησαν τελικα αλλα μου το φτιαξανε..Δεν υπηρχε περιπτωση να το ξαναβαλω στο κεφαλι μου αν μπορουσα να παρω αλλο.αλλα δυστυχως λεφτα δεν παιζουν προς το παρον!!εγω προσωπικα δεν δεχομαι κρανος που δινω τοσα λεφτα να εχει ζελοτειπ μεσα!!κανενα σοβαρο κρανος δεν πιστευω οτι εχει!μονο κανα nova κτλ..Ηταν πραγματικα η πιο λαθος αγορα που εχω κανει ποτε!Τα μαξιλαρακια του οντως ειναι πολυ ωραια.Οσο για την αεροδυναμικη του θα την χαρακτηριζα τελειως μετρια.Η ζελατινα του ειναι πολυ καλη επισης.Αρα να πας να σκασεις τοσα λεφτα για τα μαξιλαρακια και την ζελατινα δεν νομιζω να αξιζει. "


TO SCHUBERTH εχει..... "

Ωχ σοβαρα???Ρε δεν παμε καλα..........

Re: Αγορα κρανους  

  Από: tiger1050koridallos στις 17/09/2012 6:48 μμ.

Και για να μην ανοιγω και καινουργιο θεμα επειδη ειμαι για αγορα κρανους(συγκεκριμενα πηγαινα για arai αλλα τελικα δεν εκατσε καλα στο κεφαλι μου),δοκιμασα απο shoei και το xr1100 και το xpirit 2..μου καθοντουσαν και τα δυο πολυ καλα μπορω να πω..αλλα ο προβληματισμος μου ειναι..ποιο απο τα δυο θα με βολεψει καλυτερα δεδομενου οτι οδηγαω tiger 1050?(ψηλη θεση οδηγησης δηλαδη)θα πηγαινα καρφη για το xpirit 2 αλλα εχουν και μια διαφορα στα λεφτα αρα το σκεφτομαι ακομα..το κυριοτερο που ζηταω απο ενα κρανος ειναι η αεροδυναμικη..να μην κουναει καθολου ακομα και στα 200+..τι λετε?