Λαστιχα Streeple

Λαστιχα Streeple  

  Από: Jigsaw στις 26/09/2011 12:49 μμ.

Καλημερα παιδια! Εχει ερθει η ωρα να αλλαξω λαστιχα και ψαχνομαι. Διαβασα αρκετα θεματα εδω, αλλα θα θελω να ρωτησω κατι πιο εξειδικευμενο εξου και αυτο το θρεντ!
Εχω καταλληξει σε 2. Τα Metzeler M3 και τα Metzeler M5. Τα πρωτα τα εχω βρει στα 280 ευρω ενω τα δευτερα στα 330.
Εχει φορεσει καποιος σε Street Triple καποιο απο αυτα ωστε να μου πει τις εντυπωσεις του? Ευχης εργον θα ηταν να υπαρχει καποιος που να εχει φορεσει και τα 2 σε αυτο το μηχανακι ωστε να μας κανει μια αμεση συγκριση!

Επειδη υπαρχουν πολλα θρεντ για λαστιχα, εαν αυτο το θεμα εχει ξανασυζητηθει θα εκτιμουσα ενα λινκ!

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: tharis στις 26/09/2011 1:11 μμ.

Με ενα search θα βρεις ευκολα 2-3 μεγαλα thread για λαστιχα.

Οσο γι αυτα που διαλεξες η αποφαση νομιζω ειναι σχετικα ευκολη μιας και το ενα αντικαθιστα το αλλο και σαφως το Μ5 ειναι καλυτερο απο το Μ3. Και τα δυο καλα ειναι, αναλογως το budjet σου επιλεγεις..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: Jigsaw στις 26/09/2011 1:22 μμ.

haris"Με ενα search θα βρεις ευκολα 2-3 μεγαλα thread για λαστιχα.

Οσο γι αυτα που διαλεξες η αποφαση νομιζω ειναι σχετικα ευκολη μιας και το ενα αντικαθιστα το αλλο και σαφως το Μ5 ειναι καλυτερο απο το Μ3. Και τα δυο καλα ειναι, αναλογως το budjet σου επιλεγεις.."


Ναι tharis, τα εχω διαβασει τα θρεντ που αναφερεις! Απλα ψαχνω για μια πιο ευθεια συγκριση μεταξυ των 2 για το συγκεκριμενο μηχανακι. Και ολα αυτα γιατι εχω μια "κακη" εμπειρια. Στην προηγουμενη μηχανη που ειχα, ενα GSR 600, ειχα βαλει τα Corsa III για τα οποια ολοι επιναν νερο στο ονομα τους. Δεν ειχα διαβασει ομως κριτικη απο καποιον που ειχε την ιδια μηχανη με εμενα. Το λαστιχο τελικα δεν μου αρεσε, συγκρινομενο με αυτα που φοραγε απο την μανα του, τα Bridgestone BT014. Κατι αντιστοιχο προσπαθω να αποφυγω τωρα!

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: kyrkyriakos στις 26/09/2011 2:12 μμ.

εγώ τα έχω φορέσει και τα δύο στο speed triple που έχω , το Μ5 είναι σαφώς καλύτερο και ποιό "γρήγορο" από το Μ3 ,αλλά παρ' όλα αυτά δεν το θεωρώ και κορυφαίο .
Εάν είναι θέμα τιμής θα επέλεγα το Μ3 , μια χαρά είναι εάν θές κάτι παράπάνω το Μ5 , εγώ εάν αλλάξω τώρα θα έβαζα sportsmart της dunlop ( ελπίζω να το έγραψα σωστά )

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: tharis στις 26/09/2011 2:50 μμ.

Αφου θες ενα καλο λαστιχο για το μηχανακι σου και παιζεις στην τιμη του Μ5 βαλε τα Sportsmart ή εναλλακτικα τα Rosso Corsa !
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: dimchrist στις 26/09/2011 3:41 μμ.

στον tharis
Παρόμοιες συζητήσεις
thema-lastixa-t3727.html
topic1136.html
topic1960.html

Triple Way

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: fotisz750 στις 24/01/2012 5:57 μμ.

στο χαρακτηρα του street triple(ελαφρυ μηχανακι), και ενα οδηγο που εχει αρχισει να ψαχνεται στις στροφες( οχι ιδιαιτερα εμειρο ομως) σαν εμενα και χρησιμοποιει τη μηχανη σαν μεσο ευχαριστησης και οχι μεταφορας(εκτος απο σπανιες περιπτωσεις) ,δεν κανει ιδιαιτερα μακρινα ταξιδια den μπαινει πιστα και θελει σχετικα γρηγορο ζεσταμα και εμπιστοσυνη:
metzeler m3 270 τοποθετημενο(το ξερω ειναι παλια αλλα η τιμη καλη) ή
dunlop sportsmart 340?

παντα μιλαμε για στρεετ τριπλ απλο με ο,τι συνεπαγεται αυτο!!!
εχει ξανασυζητηθει παρομοιο αλλα αυριο αλλαζω λαστιχα και μια τελευταια γνωμη θα με βοηθησει πολυ!
λεω και ξαναλεω στο χαρακτηρα του στρεετ τριπλ γιατι οταν πηγα με σκοπο να βαλω τα σπορτσμαρτ αφου απο ολους ειχα ακουσει τα κλυτερα(σε αλλες μηχανες βεβαια) ο λαστιχας μου ειπε οτι δεν κανουν και πολυ για το στρεετ τριπλ αλλα κυριως για σουπερσπορτ μηχανες! μου ελεγε οτι ισως τρεμει μετα τα 200 και κατι τετοια!!!!
εσεις τι λετε?

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 24/01/2012 7:33 μμ.

Aν το m3 είναι καλοσυντηρημένο βάλε αυτό,θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά και είναι και σε πολύ καλή τιμή.Το σπορτσμαρτ είναι κορυφαίο λάστιχο αλλά με την χρήση που λες ότι θα κάνεις δεν θα το εκμεταλευτείς πολύ και θα σου τελειώσει και πιο γρήγορα

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: BOB στις 24/01/2012 7:47 μμ.

Επειδή κι εγώ τελευταία είμαι στο ψάξιμο για καινούρια λάστιχα πέρασα από 2-3 μαγαζιά να ρωτήσω. Ήμουν πιο πολύ ανάμεσα στα dunlop sportsmart και pirelli diablo rosso corsa τα οποία τα προτείνουν και τα περισσότερα παιδιά εδώ μέσα για street triple. Για τη χρήση που τους είπα δλδ μικτά χιλιόμετρα εντός πόλης αλά και εκτός σε βόλτες με στροφηλίκι, μερικά σε εθνική, ίσως και κάνα trackday:

ο πρώτος μου πρότεινε τα Μ5 καλύτερα από αυτά που του είπα τα οποία μου είπε τα είχε και σε καλή τιμή 325. Τα rosso corsa τα είχε 343 και τα spotsmart 358. Α! μου είπε κιόλας ότι μπορεί να βρω κατά 5-10 ευρώ φθηνότερα αλά την τοποθέτηση που θα μου κάνει δεν θα τη βρω πουθενά...

Οι άλλοι δύο μου πρότειναν καλύτερα τα dunlop sportsmart και τα είχαν 310 και μάλλον αυτά θα βάλω.

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: tharis στις 24/01/2012 8:05 μμ.

fotisz750"
metzeler m3 270 τοποθετημενο(το ξερω ειναι παλια αλλα η τιμη καλη) ή
dunlop sportsmart 340?
"


Νομιζω εχεις καταλαβει περι τινος προκειται οποτε απ αυτα τα δυο μονο αν θες να γλυτωσεις καποια λεφτα βαζεις τα Μ3.
Και το street triple supersport ειναι πες του λαστιχα σου...
Ακριβα παντως τα χει τα sportsmart .. απο που εισαι ?

BOB"
... Α! μου είπε κιόλας ότι μπορεί να βρω κατά 5-10 ευρώ φθηνότερα αλά την τοποθέτηση που θα μου κάνει δεν θα τη βρω πουθενά...
"


Ποιος ειναι ο Χουντινι ?? Με τη σκεψη τα βαζει ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: dimchrist στις 24/01/2012 8:07 μμ.

fotisz750"στο χαρακτηρα του street triple(ελαφρυ μηχανακι), και ενα οδηγο που εχει αρχισει να ψαχνεται στις στροφες( οχι ιδιαιτερα εμειρο ομως) σαν εμενα και χρησιμοποιει τη μηχανη σαν μεσο ευχαριστησης και οχι μεταφορας(εκτος απο σπανιες περιπτωσεις) ,δεν κανει ιδιαιτερα μακρινα ταξιδια den μπαινει πιστα και θελει σχετικα γρηγορο ζεσταμα και εμπιστοσυνη:
metzeler m3 270 τοποθετημενο(το ξερω ειναι παλια αλλα η τιμη καλη) ή
dunlop sportsmart 340?

παντα μιλαμε για στρεετ τριπλ απλο με ο,τι συνεπαγεται αυτο!!!
εχει ξανασυζητηθει παρομοιο αλλα αυριο αλλαζω λαστιχα και μια τελευταια γνωμη θα με βοηθησει πολυ!
λεω και ξαναλεω στο χαρακτηρα του στρεετ τριπλ γιατι οταν πηγα με σκοπο να βαλω τα σπορτσμαρτ αφου απο ολους ειχα ακουσει τα κλυτερα(σε αλλες μηχανες βεβαια) ο λαστιχας μου ειπε οτι δεν κανουν και πολυ για το στρεετ τριπλ αλλα κυριως για σουπερσπορτ μηχανες! μου ελεγε οτι ισως τρεμει μετα τα 200 και κατι τετοια!!!!
εσεις τι λετε?"

Στα λάστιχα καλό είναι να μην κάνουμε οικονομία.
Αν βάλεις τα Μ3 κοίτα τουλάχιστον να μην έχει αρχαία ημερομηνία (DOT - 4ψηφιος αριθμος, οι δύο πρώτοι είναι η εβδομάδα παραγωγής και οι δύο τελευταίοι έτος παραγωγής)
Τα 340 ευρώ μου ακούγονται πολλά. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις και αλλού.
π.χ. πήγαινε μέχρι τον Περιστέρα στην Μιχαλακοπούλου να δεις τι θα σου πει και αυτός.
Τα Dunlop Sportmax Sportsmart θεωρείται ιδανικό για το τριπλ.
Αν θες κάτι ποιο καθημερινό δες το Dunlop Qualifier II
topic1150-60.html
Είπαμε μόνο Dunlop!

edit:
BOB"...Οι άλλοι δύο μου πρότειναν καλύτερα τα dunlop sportsmart και τα είχαν 310 και μάλλον αυτά θα βάλω."

Αυτά να βάλεις!
Πες και την πηγή σου να μην ψάχνεται το παλικάρι

BOB"Α! μου είπε κιόλας ότι μπορεί να βρω κατά 5-10 ευρώ φθηνότερα αλά την τοποθέτηση που θα μου κάνει δεν θα τη βρω πουθενά... ."

Τι λέει ο κόσμος για να πουλήσει...

Triple Way

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: tharis στις 24/01/2012 8:17 μμ.

dimchris"
Τα Dunlop Sportmax Sportsmart θεωρείται ιδανικό για το τριπλ.
Αν θες κάτι ποιο καθημερινό δες το Dunlop Qualifier II
topic1150-60.html
Είπαμε μόνο Dunlop!
"


Σκεψου και οτι με τα GP Racer εγω το ενιωθα ακομη καλυτερο το μηχανακι στο δρομο !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: dimchrist στις 24/01/2012 8:20 μμ.

haris"Σκεψου και οτι με τα GP Racer εγω το ενιωθα ακομη καλυτερο το μηχανακι στο δρομο !! "

Ήτανε καλός ο dealer... γιαυτό και μόνο!

Triple Way

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: BOB στις 24/01/2012 8:47 μμ.

dimchris"

edit:
BOB"...Οι άλλοι δύο μου πρότειναν καλύτερα τα dunlop sportsmart και τα είχαν 310 και μάλλον αυτά θα βάλω."

Αυτά να βάλεις!
Πες και την πηγή σου να μην ψάχνεται το παλικάρι "


Ευχαριστω! Κι εγώ αυτά λέω να βάλω.
Ο ένας ήταν ο Περιστεράς στον οποίον μάλλον θα τα βάλω, και ο άλλος ήταν στο Tyreshop.

dimchris"
BOB"Α! μου είπε κιόλας ότι μπορεί να βρω κατά 5-10 ευρώ φθηνότερα αλά την τοποθέτηση που θα μου κάνει δεν θα τη βρω πουθενά... ."

Τι λέει ο κόσμος για να πουλήσει... "

Άστα ότι μ@λ@κι@ του κατέβει λέει, αλλά δεν το βλέπω να πουλάει. Τουλάχιστον όχι σε 'μένα. Δεν μπορώ να τους καταλάβω αυτούς τους ανθρώπους μας μιλάνε λες και κατεβήκαμε από το διάστημα. Τι να πεις:

Re: Λαστιχα Streeple  

  Από: fotisz750 στις 24/01/2012 8:50 μμ.

πατρα σπουδαζω παιδια! και δυστυχως εδω στην πατρα δεν εχουμε και πολλες επιλογες.απο 5 λαστιχαδες που πηγα ο ενας μου ειπε 400(αν ειναι δυνατον), ο αλλος 360 κτλ κτλ και τα 340 εγιναν επειτα απο.........παζαρι!!! δυστυχως! δεν εχω και πολλες επιλογες! δουλειες δεν εχω στην αθηνα οποτε δεν αξιξει να ανεβω μονο για λαστιχα.πιο ακριβα θα μου ερθει.τι να κανω????!!!

α ναι.....ευχαριστω για τις απαντησεις παρα πολυ...με πεισανε !!!!!!!!!!!!!!!
αν εχετε να μου δωσετε καμια αλλη συμβουλη ευπροσδεκτη!!!
για την ιστορια τα μ3 ηταν αρχες 11 και τα dunlop μεσα 11 περιπου! καλα πιστευω!