Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...

Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...  

  Από: Glober στις 09/07/2011 9:31 μμ.

Γνωρίζετε αν τα μεγέθη των κρανών ανα εταιρία είναι στανταρ?

Για να το κάνω πιο λιανά με το συγκεκριμένο θέμα που με απασχολεί:

Αν φοράω L στο SHOEI XR1000 θα φοράω σίγουρα L και στο XR1100?

Θα συμφωνήσω με την απάντηση: "Ρε μεγάλε, τράβα και δοκίμασε το κράνο που θές για να βρείς το μεγεθός σου"

αλλά έχω βρεί μία καλή ευκαιρία στο XR1100 (340Euros) και δεν θα ήθελα να την χάσω περιμένοντας μέχρι την Δευτέρα...

Re: Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...  

  Από: tharis στις 09/07/2011 9:45 μμ.

90% Ναι. Δηλαδη σιγουρα Large θα φορας και στο 1100, αυτο που μπορει να αλλαζει ειναι να εχει αλλο σχημα και να μη καθεται καλα στο κεφαλι σου αν και δε νομιζω..

340euro φυσιολογικο μου ακουγεται παντως, οχι ευκαιρια..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...  

  Από: Glober στις 09/07/2011 9:52 μμ.

Λές δηλαδή να μην βιαστώ... μάλλον έχεις δίκιο!

Πάντως δεν το έχω βρεί αλλού φθηνότερα (340 είναι μαζί με τα μεταφορικά)

Re: Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...  

  Από: tharis στις 09/07/2011 9:56 μμ.

Δεν εχω ψαξει τιμες τωρα τελευταια αλλα φανταζομαι θα εχουν πεσει καπως σε σχεση με περσυ που εκανε γυρω στα 450euro..

Αν ειναι αυτο που θελεις παντως παρ το.. Αν σου καθεται καλα το 1000 σιγουρα θα σου ειναι καλο κι αυτο.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...  

  Από: green-675 στις 09/07/2011 11:20 μμ.

σχεδον σε ολες τις εταιρειες ειναι τα ιδια νομιζω οτι αλλαζουν μονο στην schuberth...
ριξε μια ματια στην παρακατω διευθυνση ισως βρεις κατι ενδιαφερων και στο στέλνουν με αντικαταβολη με ελαχιστα μεταφορικα και χωρις να πληρωνεις με πιστωτικες κτλ.. και εχεις και δικαιωμα επιστροφης...
http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_ ... i%20xr1000
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...  

  Από: vagtyrp στις 10/07/2011 12:46 πμ.

βάγγο έχω το xr 1000 και πρόσφατα πήρα από αγγλία το xr1100. φοράω και γώ large και είναι μια χαρά.όσο για την τιμή, εγώ το πήρα με σχέδιο μαζί με το μυτάκι 300 ευρώ με τα έξοδα αποστολής. στην ελλάδα τα χρωματιστά πολιούνται 520 ευρώ, οπότε μη το σκέφτεσαι καθόλου. εγώ το πήρα από εδώ. www.helmetcity.co.uk/

το παρέλαβα σε μία εβδομάδα σε άψογη συσκεβασία. παραδίδεται στην ελλάδα από την acs!

Re: Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...  

  Από: Glober στις 10/07/2011 1:58 πμ.

vagtyrp"στην ελλάδα τα χρωματιστά πολιούνται 520 ευρώ, οπότε μη το σκέφτεσαι καθόλου."


Ούτε που πέρασε απο το μυαλό μου Βαγγέλη...

Τελικά το αγόρασα απο το http://www.topgearsuperstore.com το οποίο είχε λίγο καλύτερη τιμή σε σχέση με τα υπόλοιπα...

Ελπίζω να μην αργήσει πολύ γιατί είμαι πρακτικά χωρίς κράνος αφού στο XR 1000 που έχω, μετά απο 8 χρόνια χρήση (τα έβγαλε τα λεφτά του) έσπασε ο μηχανισμός που ανεβοκατεβαίνει η ζελατίνα.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Re: Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...  

  Από: green-675 στις 10/07/2011 11:41 πμ.

Παντως παιδια το γερμανικο ειναι φθηνοτερο ολων και σαν μελος αν εγγραφεις σου κανουν και κατι καλυτερο στην τιμη..και ειναι και η μοναδικη πλεον που σου στελνουν πραγματα με αντικαταβολη στην κακομοιρη Ελλαδιτσα μας ...
Καλοριζικο παντως...
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...  

  Από: green-675 στις 10/07/2011 11:45 πμ.

καθως πηρα τελευταια κρανος απο fc-moto τα μεταφορικα είναι 9.90 για Ελλαδα μεσω ups και μια εβδομαδα παραδοση
υπολογιστε και αυτο.....
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...  

  Από: Glober στις 10/07/2011 12:18 μμ.

Όσον αφορά τα visors τι με συμβουλεύετε?

Βλέπω οτι τα after market είναι αρκετά φθηνότερα απο τα αυθεντικά... μήπως όμως υστερούν σε ποιότητα???

Re: Ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη των κρανών...  

  Από: tharis στις 10/07/2011 7:52 μμ.

Οι aftermarket δεν παιρνουν pinlock (απαραιτητο για μενα τουλαχιστον το χειμωνα), αλλα κατα τ αλλα αν θες μια dark smoke πχ που θα τη χρησιμοποιησεις κυριως καλοκαιρι νομιζω και μια αρκετα φθηνοτερη aftermarket θα κανει μια χαρα τη δουλεια της.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..