ΛΑΣΤΙΧΑ

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Sprinter στις 03/05/2011 2:14 μμ.

Ρε Βάγγο,

πας καλά?????????????? τι να τα κάνεις αυτά τα λάστιχα εσύ ένας τουρίστας? Μ' ότι θυμάσαι χαίρεσαι μου φαίνεται Εγώ τα θεωρώ μαμακία επιλογή γενικώς και για τους περισότερους εκτός αν κάποιος μπαινοβγαίνει συνέχεια στη πίστα, καβαλάει > 150 αλόγων, μένει μακριά από πόλη και όταν βρέχει παίρνει λεωφορείο.

Μείνε στα sporτ τύπου Μ5 - QII κλπ για 'γενική' χρήση και βάλε κάνα σπορτουρινγκ τύπου Ζ8 - Angel για μακρινο ταξίδι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Cpt. Haddock στις 03/05/2011 2:39 μμ.

vagtyrp"[....]κάπτεν θέλω κάτι που να κολάει μέσα στην καταπληκτική αθηναική άσφαλτο και να με βγάλει το καλοκαίρι....οπότε ένα τέτοιο θα κάνει πιστεύω......."


Μια χαρά κολανε τα περισσότερα, η Αθηνα δεν ειναι για να ξυνεις γονατα, άσε που αν θεωρεις κακη την ασφαλτο της Αθηνας, πηγαινε μια βόλτα Θεσσαλονικη.

Περιττο τελειως τέτοιο λαστιχο

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: vagtyrp στις 03/05/2011 5:18 μμ.

έχετε δίκιο.....αλλά επειδή όπως σωστά λέει και ο νίκος, ότι θυμάμαι χαίρομαι.... και κυρίως για οικονομικούς λόγους έβαλα τελικά τα rennsport.με 200 ευρόπουλα. έτσι και αλλιώς δεν έχω ξαναβάλει τόσο σπορ λάστιχο, οπότε μια καλή ευκαιρία να δώ πώς είναι. υπήρχαν και τα Μ3 στα 270, & Μ5 στα 300, αλλά δεν βαριέσαι.....αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.....
λέτε να μου αρέσουν τόσο που να βάζω από δώ και πέρα πιό σπορ;

εεε και επειδή του χρόνου υπάρχει και η ιταλία στο πρόγραμμα( γιάννηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!! ) θα πάρω και ένa angel st

τα 70 ευρόπουλα που ....ας πούμε... περίσσεψαν θα πάνε σε ένα ελατήριο hyperpro.....

και την άλλη τετάρτη νομίζω έχει track day...και επειδή η δερμάτινη στολή, που δεν έχω, εξασφαλίστηκε, ίσως ήρθε η ώρα να πάρω μια γεύση

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Sprinter στις 03/05/2011 5:34 μμ.

Βαγγο,

Τα rennsport είναι η παλιά σειρα των SS και πισταδόρικων ελαστικών της metz. Δεν παράγονται πια, από στοκ πουλιούνται, εξ ού και η πολύ χαμηλή τιμή. Υπήρχαν σε διαφορετικές γόμες (RS, RS2 κλπ) οπότε εξαρτάται τι ακριβώς έβαλες. Πρόσεχε στο βρεγμένο και στην πόλη όπου πιθανόν να μην ζεσταίνονται σωστά ποτέ... Επίσης δικάβαλλα σε ταξίδι όπου πιθανόν να παραζεσταίνονται... Γενικώς αρτζι μπούρτζι και λουλάς... Το μόνο σίγουρο είναι πως οταν ζεσταθούν σωστά θα είναι η μέρα με τη νύχτα με τα Angel αλλά ταυτόχρονα μπορούν να σε προδώσουν απότομα και απροειδοποίητα. Αλλά εσύ δε πιέζεις τα ελαστικά. Οπότε γιατί τα 'βαλες? Καί ούτω καθ' εξής. Τεσπα πρόσεχε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: vagtyrp στις 03/05/2011 6:02 μμ.

ρώτησα τον μπούκη σχετικά και μου είπε πιέσεις 33-36 και να ανεβάσω 34-38 μόνο αν το φορτώσω.έτσι και αλλιώς μεγάλο ταξίδι δεν προβλέπεται για το καλοκαίρι, αλλά και αν πάω απλά θα τα χαλάσω νωρίτερα.
όσο για το ζέσταμα, πήγα έπλυνα την μηχανή και γύρισα σπίτι, μιά απόσταση 15-20 χιλιομέτρων , από αττική οδό και όταν έφτασα σπίτι τα λάστιχα ήταν πολύ ζεστά, καμία σχέση με τα angel, που πρέπει να πάω με 200 μέχρι την λαμία για να ζεσταθούν τόσο.δεν μπορώ να τα περιγράψω αλλιώς μιας και δεν πίεσα καθόλου, ίσα ίσα πλάγιασα και κατάλαβα ότι το μηχανάκι πέφτει απότομα, οπότε πρέπει να προσέχω.

πρέπει να προσέχω στα νερά, να μην πλαγιάζω γιατί δεν έχουν καθόλου διαγραμήσεις στις άκρες, αλλιώς δεν νομίζω να συναντήσω δυσκολίες.
νίκο σίγουρα δεν πιέζω τα λάστιχα, αλλά θέλω να το κάνω στο βαθμό που με παίρνει, και ελπίζω να μην παρασυρθώ και έχουμε ιστορίες......πιπέρι στο στόμα....

αύριο θα πάω σούνιο να τα στρώσω στο πολύ χαλαρό και με στάση για καφεδάκι( σύμφωνα με τη γνώμη φίλου...καγκουράκου... ), ώστε να μην τα κάψω....γνώμες περι τούτου παρακαλώ;

το μόνο ας πούμε μακρινό ταξίδι και αν γίνει, είναι θεσ/κη να δώ τους δικούς μου τον αύγουστο, αλλά θα γίνει αποκλειστικά δια της διονύσιας οδού....... ( για όσους δε κατάλαβαν εννοώ τον dennisG και εννοώ αποκλειστικά παλαιά εθνική οδό, με μπράλους, δομοκούς και όλα τα παρελκόμενα..... )


ελπίζω να μην έκανα λάθος..........

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: tharis στις 03/05/2011 6:19 μμ.

Καλοκαιρι οτι λαστιχο και να χεις ζεσταινεται και ισως παραζεσταινεται οποτε dont worry.. !!

Αμα δε σου κανουν εχει εδω μπολικους πισταδορους να τους τα πασαρεις .. !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: vagtyrp στις 03/05/2011 6:22 μμ.

haris"Καλοκαιρι οτι λαστιχο και να χεις ζεσταινεται και ισως παραζεσταινεται οποτε dont worry.. !!

Αμα δε σου κανουν εχει εδω μπολικους πισταδορους να τους τα πασαρεις .. !! "



σιγά μην τους τα δώσω.....απλά θα πάω και εγώ πίστα!!!!!!!!!!!!!!

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: tharis στις 03/05/2011 6:25 μμ.

vagtyrp"
σιγά μην τους τα δώσω.....απλά θα πάω και εγώ πίστα!!!!!!!!!!!!!! "


Εεεετσσιιι μπραβοοο!!! Θα ακουν vagtyrp και θα κανουν δεξια..!!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: vagtyrp στις 03/05/2011 6:29 μμ.

haris"
vagtyrp"
σιγά μην τους τα δώσω.....απλά θα πάω και εγώ πίστα!!!!!!!!!!!!!! "


Εεεετσσιιι μπραβοοο!!! Θα ακουν vagtyrp και θα κανουν δεξια..!!! "


δεξιά, αριστερά δεν ξέρω που θα πηγαίνουν, απλά θα φεύγουν από την μέση......για την δική τους ασφάλεια......

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: patapios στις 03/05/2011 6:43 μμ.

Sprinter"Βαγγο,

Τα rennsport είναι η παλιά σειρα των SS και πισταδόρικων ελαστικών της metz. Δεν παράγονται πια, από στοκ πουλιούνται, εξ ού και η πολύ χαμηλή τιμή. ."



Σαυτο Νικο νομιζω εχεις αδικο... τα δικα μου ειναι τελος '10 ... νομιζω τα ξαναεβγαλαν με γομα Κ3 κ καλουπι του παλιου rennsport.

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: doohan στις 03/05/2011 7:39 μμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Tigrisss στις 03/05/2011 8:42 μμ.

σωστός ο παραπανω, δεν ειναι στοκ τα λαστιχα, παλιος σκελετος με νέας γόμα είναι...
εγω παντως από περυσι, δεν εχω κανενα παραπονο...

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: gpal στις 03/05/2011 8:59 μμ.

vagtyrp"έχετε δίκιο.....αλλά επειδή όπως σωστά λέει και ο νίκος, ότι θυμάμαι χαίρομαι.... και κυρίως για οικονομικούς λόγους έβαλα τελικά τα rennsport.με 200 ευρόπουλα. έτσι και αλλιώς δεν έχω ξαναβάλει τόσο σπορ λάστιχο, οπότε μια καλή ευκαιρία να δώ πώς είναι. υπήρχαν και τα Μ3 στα 270, & Μ5 στα 300, αλλά δεν βαριέσαι.....αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.....
λέτε να μου αρέσουν τόσο που να βάζω από δώ και πέρα πιό σπορ;

εεε και επειδή του χρόνου υπάρχει και η ιταλία στο πρόγραμμα( γιάννηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!! ) θα πάρω και ένa angel st

τα 70 ευρόπουλα που ....ας πούμε... περίσσεψαν θα πάνε σε ένα ελατήριο hyperpro.....

και την άλλη τετάρτη νομίζω έχει track day...και επειδή η δερμάτινη στολή, που δεν έχω, εξασφαλίστηκε, ίσως ήρθε η ώρα να πάρω μια γεύση "



Vagtyrp
Kαι εγώ έλαβα τα Rennsport το βρίσκω καλό λάστιχο βεντούζα στο στεγνό. Η μηχανή σε απότομη αλλαγή πορείας και μπάσιμο στην στροφή είναι άπαιχτη. Βέβαια θέλει προσοχή όταν βλέπεις νερά. Δεν είναι τόσο επικίνδυνο όταν βρέχει. έχω οδηγήσει με βροχή, είναι η αλλαγή πρόσφυσης από στεγνό σε βρεμμένο που ακόμη και με σταθερό γκάζι μπορεί η μηχανή να πετάξει κ.... πολύ εύκολα.
Καλούς δρόμους.

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: vagtyrp στις 04/05/2011 9:13 πμ.

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! θα προσέχω το θέμα με τα νερά....όπου βρώ θα περνάω όρθιος και με σταθερό γκάζι και βλέπουμε.....το πολύ πολύ να με μαζεύετε από πουθενά και μετά να μου δίνετε τα μηχανάκια σας για βόλτες, λόγω ψυχικής οδύνης

και αν μου αρέσει το πιό σπόρ λάστιχο γενικά θα αρχίσω να βάζω διάφορα, μέχρι να καταλήξω,, ανεξαρτήτου κόστους. αλλά το χειμώνα θα έχω σίγουρα λάστιχο που πάει καλά στη βροχή, μιας και όταν ρίχνει καρεκλοπόδαρα, παίρνω πάντα το τίγρη και όχι το σκούτερ μου...

ααα..ακόμα θυμάμαι πριν κανα τρίμηνο στην αρχή της βουλιαγμένης, εκεί που γίνεται 3 λωρίδες....πιάνει βροχή, αλλά χωρίς να έχει καθαρίσει το δρόμο, και δεν μπορούσα να ξεκινήσω τον τίγρη στο φανάρι ούτε με τρίτη!!!!!!!!!!! με τα angel!!!!!!!!!!!!!
με περίμεναν όλα τα αυτοκίνητα, και τελικά κατέβηκα και το έσπρωξα στο πλάι μέχρι να βρώ καλύτερο πάτημα.....αθάνατοι ελληνικοί δρόμοι............

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Cpt. Haddock στις 04/05/2011 9:53 πμ.

vagtyrp"[....]ααα..ακόμα θυμάμαι πριν κανα τρίμηνο στην αρχή της βουλιαγμένης, εκεί που γίνεται 3 λωρίδες....πιάνει βροχή, αλλά χωρίς να έχει καθαρίσει το δρόμο, και δεν μπορούσα να ξεκινήσω τον τίγρη στο φανάρι ούτε με τρίτη!!!!!!!!!!! με τα angel!!!!!!!!!!!!!
με περίμεναν όλα τα αυτοκίνητα, και τελικά κατέβηκα και το έσπρωξα στο πλάι μέχρι να βρώ καλύτερο πάτημα.....αθάνατοι ελληνικοί δρόμοι............"


Ρε συ Βαγγέλη, 2,5 χρονια με τον Τιγρη έχω φαει τις βροχές της αρκουδας. Ακομα και με τα μαμίσια ποτέ δεν το έχω παθει αυτο, δλδ να κατεβω να σπρωξω σε βρεγμένο.

Μπάς και το δεξί μας χερι εχει λίγη φαγούρα;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."