Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

ΛΑΣΤΙΧΑ

Συγκεντρώνουμε πληροφορίες και συζητάμε για γνήσια και aftermarket αξεσουάρ

Συντονιστής: dimchrist

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ

Δημοσίευσηαπό Tigrisss » 02 Μάιος 2011, 23:27

Βαγγελη εγω τα είχα τα Κ3 στο Τιγρη, βεβαια τα ειχα παρει 200 ευρω σε ενα track day. εβγαλα 8.000 χλμ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ, το λστιχο κραταγε απιστευτα ακόμα και μετα το δεικτη φθορας....και ειχα κανει και 3 track day και ΠΟΛΛΑ δικαβαλα....

τωρα είναι τι θελεις εσυ......
Αλλη λυση σε μαλακό και φθηνά πολυ (κατω απο 200 ευρω :D ) τα rennsport που φοραω το τελευταίο χρονο, και Ιταλία και χειμωνα και βροχες και οτι θες. σκεψου οτι με 300 ευρω θα βαλεις 2 λαστιχα πισω και ενα μπρος, θα βγαλεις πανω απο χρόνο....
Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TRIUMPH TIGER 1050 KAWASAKI ZX10R
Όνομα: Κώστας

Δημοσίευσηαπό vagtyrp » 03 Μάιος 2011, 00:24

Tigrisss έγραψε:Βαγγελη εγω τα είχα τα Κ3 στο Τιγρη, βεβαια τα ειχα παρει 200 ευρω σε ενα track day. εβγαλα 8.000 χλμ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ, το λστιχο κραταγε απιστευτα ακόμα και μετα το δεικτη φθορας....και ειχα κανει και 3 track day και ΠΟΛΛΑ δικαβαλα....

τωρα είναι τι θελεις εσυ......
Αλλη λυση σε μαλακό και φθηνά πολυ (κατω απο 200 ευρω :D ) τα rennsport που φοραω το τελευταίο χρονο, και Ιταλία και χειμωνα και βροχες και οτι θες. σκεψου οτι με 300 ευρω θα βαλεις 2 λαστιχα πισω και ενα μπρος, θα βγαλεις πανω απο χρόνο....

τώρα που το ξανασκέφτομαι, μου πρότεινε και τα rennsport στην ίδια τιμή...200 ευρώπουλα..... :think :think :think :think :think :think :think :think

αύριο θα πάω και θα δώ....το πολύ πολύ αν έχω αμφιβολίες θα βάλω τα Μ5...........

Cpt. Haddock έγραψε:Θα βαλεις σπορ λαστιχο για να κινεισαι καθημερινα στην Αθηνα;

κάπτεν θέλω κάτι που να κολάει μέσα στην καταπληκτική αθηναική άσφαλτο και να με βγάλει το καλοκαίρι....οπότε ένα τέτοιο θα κάνει πιστεύω.......
Άβαταρ μέλους
vagtyrp
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: speed triple t 509
Όνομα: βαγγέλης

Δημοσίευσηαπό akile ! » 03 Μάιος 2011, 13:52

Angel ST πάλι και καθάρισες !!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
akile !
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: tiger 1050
Όνομα: axilleas

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 03 Μάιος 2011, 14:14

Ρε Βάγγο,

πας καλά?????????????? τι να τα κάνεις αυτά τα λάστιχα εσύ ένας τουρίστας? Μ' ότι θυμάσαι χαίρεσαι μου φαίνεται :loco: Εγώ τα θεωρώ μαμακία επιλογή γενικώς και για τους περισότερους εκτός αν κάποιος μπαινοβγαίνει συνέχεια στη πίστα, καβαλάει > 150 αλόγων, μένει μακριά από πόλη και όταν βρέχει παίρνει λεωφορείο.

Μείνε στα sporτ τύπου Μ5 - QII κλπ για 'γενική' χρήση και βάλε κάνα σπορτουρινγκ τύπου Ζ8 - Angel για μακρινο ταξίδι.
Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: ST 1050 '06 μπλέ (όχι σαν το μελιτζανί του φωτογράφου)
Όνομα: Νίκος

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 03 Μάιος 2011, 14:39

vagtyrp έγραψε:[....]κάπτεν θέλω κάτι που να κολάει μέσα στην καταπληκτική αθηναική άσφαλτο και να με βγάλει το καλοκαίρι....οπότε ένα τέτοιο θα κάνει πιστεύω.......

Μια χαρά κολανε τα περισσότερα, η Αθηνα δεν ειναι για να ξυνεις γονατα, άσε που αν θεωρεις κακη την ασφαλτο της Αθηνας, πηγαινε μια βόλτα Θεσσαλονικη.

Περιττο τελειως τέτοιο λαστιχο

:bye:
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό vagtyrp » 03 Μάιος 2011, 17:18

έχετε δίκιο.....αλλά επειδή όπως σωστά λέει και ο νίκος, ότι θυμάμαι χαίρομαι.... :happyface: και κυρίως για οικονομικούς λόγους έβαλα τελικά τα rennsport.με 200 ευρόπουλα. έτσι και αλλιώς δεν έχω ξαναβάλει τόσο σπορ λάστιχο, οπότε μια καλή ευκαιρία να δώ πώς είναι. υπήρχαν και τα Μ3 στα 270, & Μ5 στα 300, αλλά δεν βαριέσαι.....αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.....
λέτε να μου αρέσουν τόσο που να βάζω από δώ και πέρα πιό σπορ; :D :D :D :D

εεε και επειδή του χρόνου υπάρχει και η ιταλία στο πρόγραμμα( γιάννηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!! :happyface: ) θα πάρω και ένa angel st

τα 70 ευρόπουλα που ....ας πούμε... περίσσεψαν θα πάνε σε ένα ελατήριο hyperpro.....

και την άλλη τετάρτη νομίζω έχει track day...και επειδή η δερμάτινη στολή, που δεν έχω, εξασφαλίστηκε, ίσως ήρθε η ώρα να πάρω μια γεύση :happyface: :happyface: :happyface: :happyface:
Άβαταρ μέλους
vagtyrp
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 03 Μάιος 2011, 17:34

Βαγγο,

Τα rennsport είναι η παλιά σειρα των SS και πισταδόρικων ελαστικών της metz. Δεν παράγονται πια, από στοκ πουλιούνται, εξ ού και η πολύ χαμηλή τιμή. Υπήρχαν σε διαφορετικές γόμες (RS, RS2 κλπ) οπότε εξαρτάται τι ακριβώς έβαλες. Πρόσεχε στο βρεγμένο και στην πόλη όπου πιθανόν να μην ζεσταίνονται σωστά ποτέ... Επίσης δικάβαλλα σε ταξίδι όπου πιθανόν να παραζεσταίνονται... Γενικώς αρτζι μπούρτζι και λουλάς... Το μόνο σίγουρο είναι πως οταν ζεσταθούν σωστά θα είναι η μέρα με τη νύχτα με τα Angel αλλά ταυτόχρονα μπορούν να σε προδώσουν απότομα και απροειδοποίητα. Αλλά εσύ δε πιέζεις τα ελαστικά. Οπότε γιατί τα 'βαλες? Καί ούτω καθ' εξής. Τεσπα πρόσεχε.
Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: ST 1050 '06 μπλέ (όχι σαν το μελιτζανί του φωτογράφου)
Όνομα: Νίκος

Δημοσίευσηαπό vagtyrp » 03 Μάιος 2011, 18:02

ρώτησα τον μπούκη σχετικά και μου είπε πιέσεις 33-36 και να ανεβάσω 34-38 μόνο αν το φορτώσω.έτσι και αλλιώς μεγάλο ταξίδι δεν προβλέπεται για το καλοκαίρι, αλλά και αν πάω απλά θα τα χαλάσω νωρίτερα.
όσο για το ζέσταμα, πήγα έπλυνα την μηχανή και γύρισα σπίτι, μιά απόσταση 15-20 χιλιομέτρων , από αττική οδό και όταν έφτασα σπίτι τα λάστιχα ήταν πολύ ζεστά, καμία σχέση με τα angel, που πρέπει να πάω με 200 μέχρι την λαμία για να ζεσταθούν τόσο.δεν μπορώ να τα περιγράψω αλλιώς μιας και δεν πίεσα καθόλου, ίσα ίσα πλάγιασα και κατάλαβα ότι το μηχανάκι πέφτει απότομα, οπότε πρέπει να προσέχω.

πρέπει να προσέχω στα νερά, να μην πλαγιάζω γιατί δεν έχουν καθόλου διαγραμήσεις στις άκρες, αλλιώς δεν νομίζω να συναντήσω δυσκολίες.
νίκο σίγουρα δεν πιέζω τα λάστιχα, αλλά θέλω να το κάνω στο βαθμό που με παίρνει, και ελπίζω να μην παρασυρθώ και έχουμε ιστορίες......πιπέρι στο στόμα....

αύριο θα πάω σούνιο να τα στρώσω στο πολύ χαλαρό και με στάση για καφεδάκι( σύμφωνα με τη γνώμη φίλου...καγκουράκου... :happyface: ), ώστε να μην τα κάψω....γνώμες περι τούτου παρακαλώ;

το μόνο ας πούμε μακρινό ταξίδι και αν γίνει, είναι θεσ/κη να δώ τους δικούς μου τον αύγουστο, αλλά θα γίνει αποκλειστικά δια της διονύσιας οδού....... :happyface: ( για όσους δε κατάλαβαν εννοώ τον dennisG και εννοώ αποκλειστικά παλαιά εθνική οδό, με μπράλους, δομοκούς και όλα τα παρελκόμενα..... :happyface: :happyface: :happyface: )

ελπίζω να μην έκανα λάθος..........
Άβαταρ μέλους
vagtyrp
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό tharis » 03 Μάιος 2011, 18:19

Καλοκαιρι οτι λαστιχο και να χεις ζεσταινεται και ισως παραζεσταινεται οποτε dont worry.. !! :happyface:

Αμα δε σου κανουν εχει εδω μπολικους πισταδορους να τους τα πασαρεις .. !! :bahaha:
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tharis
Moderator

Highscores: 17
Μοτοσυκλέτα: Honda Innova

Δημοσίευσηαπό vagtyrp » 03 Μάιος 2011, 18:22

tharis έγραψε:Καλοκαιρι οτι λαστιχο και να χεις ζεσταινεται και ισως παραζεσταινεται οποτε dont worry.. !! :happyface:

Αμα δε σου κανουν εχει εδω μπολικους πισταδορους να τους τα πασαρεις .. !! :bahaha:

σιγά μην τους τα δώσω.....απλά θα πάω και εγώ πίστα!!!!!!!!!!!!!! :happyface: :happyface:
Άβαταρ μέλους
vagtyrp
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό tharis » 03 Μάιος 2011, 18:25

vagtyrp έγραψε:σιγά μην τους τα δώσω.....απλά θα πάω και εγώ πίστα!!!!!!!!!!!!!! :happyface: :happyface:

Εεεετσσιιι μπραβοοο!!! :happyface: :happyface: Θα ακουν vagtyrp και θα κανουν δεξια..!!! :rotfl:
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tharis
Moderator

Highscores: 17
Μοτοσυκλέτα: Honda Innova

Δημοσίευσηαπό vagtyrp » 03 Μάιος 2011, 18:29

tharis έγραψε:
vagtyrp έγραψε:σιγά μην τους τα δώσω.....απλά θα πάω και εγώ πίστα!!!!!!!!!!!!!! :happyface: :happyface:

Εεεετσσιιι μπραβοοο!!! :happyface: :happyface: Θα ακουν vagtyrp και θα κανουν δεξια..!!! :rotfl:

δεξιά, αριστερά δεν ξέρω που θα πηγαίνουν, απλά θα φεύγουν από την μέση......για την δική τους ασφάλεια...... :frrr: :frrr: :frrr: :frrr: :frrr: :frrr:
Άβαταρ μέλους
vagtyrp
Εγγεγραμένος χρήστης

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Προϊόντα και αξεσουάρ. Πληροφορίες - εντυπώσεις - συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης