ΛΑΣΤΙΧΑ

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Sprinter στις 04/05/2011 11:31 πμ.

Παλιά, καινούργια σε παλιό καλούπι, καινούργια σε παλιό σκελετό, ότι νάναι παλιό λάστιχο ξαραχνιασμένο παλιάς τεχνολογίας (όχι παλιολάστιχο) είναι. Αν πάτε στο σαιτ της Metz, σε άλλες χώρες τα εμπορεύεται σε άλλες όχι. Και εκεί που υπάρχει αλλού το λέει racing αλλού ss. Πιθανόν να κάνει καινούργια παραγωγή για φτηνό πλήν τίμιο λάστιχο για track days και τέτοια. Από που το εισάγουν εδώ αγνοώ.

Εγώ δε θα το βαζα για λάστιχο γενικής χρήσης πάντως γιατί ποτε δεν προοριζόταν για τέτοιο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: gpal στις 04/05/2011 1:03 μμ.

Cpt. Haddock"
vagtyrp"[....]ααα..ακόμα θυμάμαι πριν κανα τρίμηνο στην αρχή της βουλιαγμένης, εκεί που γίνεται 3 λωρίδες....πιάνει βροχή, αλλά χωρίς να έχει καθαρίσει το δρόμο, και δεν μπορούσα να ξεκινήσω τον τίγρη στο φανάρι ούτε με τρίτη!!!!!!!!!!! με τα angel!!!!!!!!!!!!!
με περίμεναν όλα τα αυτοκίνητα, και τελικά κατέβηκα και το έσπρωξα στο πλάι μέχρι να βρώ καλύτερο πάτημα.....αθάνατοι ελληνικοί δρόμοι............"


Ρε συ Βαγγέλη, 2,5 χρονια με τον Τιγρη έχω φαει τις βροχές της αρκουδας. Ακομα και με τα μαμίσια ποτέ δεν το έχω παθει αυτο, δλδ να κατεβω να σπρωξω σε βρεγμένο.

Μπάς και το δεξί μας χερι εχει λίγη φαγούρα;"



Συμφωνώ, σημειωτέον ότι το Τίγρης έχει τόση ροπή που ξεκινάει (σιγά εννοείται) μόλις αφήσεις το συμπλέκτη έστω και χωρίς γκάζι

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: alexadronic στις 05/05/2011 11:23 πμ.

καλημέρα....θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση; λόγω οικονομικής στενότητας αν και θελω να βαλω τα metzeller m5 τα m3 ειναι πιο φθηνα,θα μου πειτε τα 20 ευρω θα σε σωσουν;δυστυχως θα με σωσουν,να τα προτιμησω; εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους;


ευχαριστω!

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: patapios στις 05/05/2011 11:35 πμ.

Βρε φιλε δεν λεω ...τα οικονομικα του καθενος ειναι δικο του θεμα... αλλα εδω που εχουμε φτασει θες 30 ευρω να φουλαρεις βενζινη το μηχανακι σου κ εσυ σκεφτεσαι το 20αρικο?


Να πω οτι ηταν 50αρικο 100αρικο παει και ερχεται.


Δωστο παναθεμα το κ απλα μην πας μια βολτα ή τελοσπαντων γλιτωσε τα απο αλλου.


Φιλικα το λεω , μην με παρεξηγησεις.

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: tharis στις 05/05/2011 12:15 μμ.

Για 20ευρω ΜΟΝΟ οχι δεν αξιζει να βαλεις τα Μ3.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: dimchrist στις 05/05/2011 1:07 μμ.

Το Μ5 είναι ο αντικαταστάτης του Μ3...
Για 20 ευρώ δε θα το σκεφτόμουνα όσο ζόρι και να υπάρχει.

Triple Way

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: sprintman στις 05/05/2011 3:56 μμ.

Πάντως εγώ παιδιά έβαλα τα Dunlop d211sportsmart έφαγα μια μπόρα απ΄π Μεσογεόων έως Ολυμπιακο χωριό δε με προβλημάτισε επηδεί δε είναι και για αντοχής σχεδιασμένα μου επε ότι θα μου βγάλουν αρκετά χιλιόμετρα ο λόγος που τα επέλεξα αν και λιγότερα βρόχινα απο τα Roadsmart είναι ότι από τα προηγούμενα που φορούσα ήμον κατα ευχατιστημένος

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: vagtyrp στις 05/05/2011 8:29 μμ.

Cpt. Haddock"
vagtyrp"[....]ααα..ακόμα θυμάμαι πριν κανα τρίμηνο στην αρχή της βουλιαγμένης, εκεί που γίνεται 3 λωρίδες....πιάνει βροχή, αλλά χωρίς να έχει καθαρίσει το δρόμο, και δεν μπορούσα να ξεκινήσω τον τίγρη στο φανάρι ούτε με τρίτη!!!!!!!!!!! με τα angel!!!!!!!!!!!!!
με περίμεναν όλα τα αυτοκίνητα, και τελικά κατέβηκα και το έσπρωξα στο πλάι μέχρι να βρώ καλύτερο πάτημα.....αθάνατοι ελληνικοί δρόμοι............"


Ρε συ Βαγγέλη, 2,5 χρονια με τον Τιγρη έχω φαει τις βροχές της αρκουδας. Ακομα και με τα μαμίσια ποτέ δεν το έχω παθει αυτο, δλδ να κατεβω να σπρωξω σε βρεγμένο.

Μπάς και το δεξί μας χερι εχει λίγη φαγούρα;"


γενικά το δεξί μου χέρι έχει φαγούρα, αλλά όσο και περίεργο να σου φαίνεται, τη δεδομένη στιγμή που έπιασε η βροχή και στο σημείο που ήμουν δεν μπορούσα να ξεκινήσω με τίποτα, στην υπόλοιπη διαδρομή δεν είχα θέμα.....και εγώ έχω φάει του κόσμου τη βροχή, και δύο χειμώνες τώρα, ειδικά τα σαββατοκύριακα που τριγυρνάω στα γήπεδα, λόγω δουλειάς έχω φάει τόνους βροχής....

όπως και να έχει υπάρχουν πολλά και καλά λάστιχα για τις μηχανές μας και καλό είναι να δοκιμάζεις για να ξέρεις τί να περιμένεις και από το καθένα.....θα τα χαρώ όσο μπορώ και όσο αντέξουν και μετά θα επιστρέψω σε κάτι πιό all around....M3-M5, ANGEL, SPORTMAX κλπ....είδωμεν.όταν ξαναέρθει η ώρα θα σας ξαναπρήξω!

τη κυριακή θα πεταχτώ ένα δικάβαλο χιλιαδού- κύμη-και πίσω, και θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες για τα rennsport, σε όχι και πολύ σπορ συνθήκες.....

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Sotirios Karalis στις 18/05/2011 1:21 μμ.

Παίδες εγώ έβαλα pirelli Rosso corsa και είμαι ικανοποιημένος εθνική Αττική οδό κάθε μέρα

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Cpt. Haddock στις 18/05/2011 1:25 μμ.

Sotirios Karalis"Παίδες εγώ έβαλα pirelli Rosso corsa και είμαι ικανοποιημένος εθνική Αττική οδό κάθε μέρα"


Με εθνικη και αττικη οδο καθε μερα, τι να δειξει το λαστιχο; (παρα μονο το ποσο γρηγορα φθειρεται στο κεντρο)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: kostas1975 στις 18/05/2011 8:32 μμ.

Καλησπερα,
εγω εβαλα χθες τα pirelli angel sτ στον μπουκη στην βουλιαγμενης.
καθε μερα παω λουτσα-κεντρο για δουλεια οποτε θελω λαστιχο να μου κραταει σε χιλιομετρα....
πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες!σε κρατημα μεχρι στιγμης μεσα στην αθηνα δεν μου εκανε τιποτα περιεργα.στην αττικη οδο φυσικα απιστευτη σταθεροτητα...θελει λιγο προσοχη αλλα για την χρηση που το θελω εγω ειναι μια χαρα.στο φρενο μου φανηκε οκ δεν μπλοκαρε ευκολα ο πισω τροχος(το δοκιμασα στο κεντρο με κρυο λαστιχο).ιδωμεν......

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: xaotikos στις 13/07/2011 6:24 μμ.

Μιας και υπάρχει θέμα με τα λάστιχα ας ρίξω και εγώ την απορία μου
Έχω στον τίγρη τα michelin pilot power ct τα οποία είχε βάλει ο προηγούμενος. Από οπτικής άποψης έχουν πολύ ψωμί ακόμα (αλήθεια ποιος είναι ο δείκτης φθοράς?). Από θέμα χιλιομέτρων πρέπει να έχουν κάνει περίπου 8.000. Από πιέσεις βάζω 36 μπροστά 38 πίσω. Κινούμαι 70-30 πόλη, επαρχιακά στροφιλίκια.

Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι το πίσω στο άνοιγμα γράφει αρκετά πιο εύκολα αλλά θεωρώ ότι είναι λογικό με βάση την φθορά. Αυτό που με έκανε να σκεφτώ την αλλαγή είναι ότι σε πρόσφατη βόλτα και μετά από ~150 χιλιόμετρων εθνικής μπαίνοντας σε μια χαλαρή στροφή με νορμάλ ταχύτητα χωρίς να παίζω με το γκάζι, έχασα σίγουρα το πίσω και ίσως και λίγο το μπροστά (δεν πολυκατάλαβα να πω την αλήθεια). ΟΚ ο δρόμος ψιλοσάπιος αλλά μου έκανε αίσθηση το πόσο εύκολα έχασα πρόσφυση ιδίως με ζεστά λάστιχα.

Η ερώτηση που σας έχω λοιπόν. Μήπως τα πλαινά των ελαστικών να έχουν ξεραθεί επειδή σαν κουλάδι δεν το πλαγιάζω πολύ? Παίζει αυτό?

Να τα αλλάξω τα σκασμένα και να βάλω άλλα να έχω το κεφάλι μου σίγουρο ή να τα αφήσω από Σεπτέμβρη (χαμηλότερες θερμοκρασίες κλπ)? Τί όμως? Προφανώς επειδή είμαι κουλάδι και το προσπαθώ ακόμα με τα στροφιλίκια θέλω κάτι που να δίνει καλή αίσθηση του δρόμου, χωρίς απότομες κινήσεις και φυσικά καλή πρόσφυση σε στεγνό και βρεγμένο. Δεν κάνω track days (ακόμα ), δεν βάζω την ταυτότητα στο στόμα, απλά θέλω σιγουριά τουλάχιστον από τα λάστιχα (για να έχω περιθώριο να κάνω τις μαλακίες εγώ )

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: tharis στις 13/07/2011 6:32 μμ.

Ποτε μπηκαν τα λαστιχα? Τι χρονολιγιας ειναι ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: xaotikos στις 13/07/2011 6:38 μμ.

Δεν γνωρίζω ακριβώς πότε μπήκαν. Θα κοιτάξω αργότερα και θα σου πω εβδομάδα παραγωγής. Υπολογίζω να μπήκανε αρχές 2010

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: tharis στις 13/07/2011 6:50 μμ.

Μεσα σε ενα - εναμιση χρονο δε νομιζω να ξεραινονται τοσο τα λαστιχα.. Ισως ειναι ομως και πιο παλιας παραγωγης.

Παντως με τις θερμοκρασιες που ανεβαζει τωρα η ασφαλτος πρεπει να ειναι πολυυυ χαλια για να σου γλυστρησει. Κανα καμια βολτα σε καλο δρομο να πατησουν λιγο και τα πλαινα σου κι αν εχεις κουνηματα καλυτερα αλλαξε τα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..