επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: johnygalan στις 17/01/2011 10:40 μμ.

black_power"καλά μη τρελένεστε... και μην ακούτε φήμες... οτι και καλα τα shuberth ειναι τα ασφαλέστερα;; οι αλλοι δηλαδή που πληρούν τις ίδιες προδιαγραφές τι πουλάνε;
"

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: petros paloukidis στις 18/01/2011 4:19 μμ.

ο τολμων νικα!

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: acratosa στις 19/01/2011 12:35 πμ.

να προσθέσω κι εγω μια αποψη. Το θεμα με απασχολησε προσφατα. Βασική προτεραιότητά μου ήταν η ασφάλεια, η επιλογή κράνους από εγνωσμένης αξίας εταιρία (λογω μικρής εμπειρίας στο χώρο,ειπα να παιξω safe!), το κόστος και τελος το όποιο αισθητικό αποτέλεσμα:
Το γενικό συμπέρασμα ειναι, φιλε μου, ότι πρεπει να δοκιμασεις ΟΣΟ περισσότερα κράνη μπορείς!! Το καθε κεφαλι ειναι διαφορετικό!Το συμπέρανα αυτό όταν τα καταπληκτικά -κατα τ'αλλα- SHOE XR και τα απρόσμενα ομορφα και ευχρηστα AGV (το AGV Stealth ειναι το μονο full-face -πλην SCHUBERT-με εσωτ. ζελατινα για τον ήλιο!) εχουν 2 γ*^@$*..ενα εξογκωματα όπου εβρισσε το κεφαλι μου!("Ο Κεφαλας ξαναχτυπά!")
- ARAI: από το παλαιότερο CHASER μέχρι τα νεα μοντελα QUANTUM, μιλαμε για την καλυτερη εφαρμογή που ενιωσα σε κεφαλι.. Μη πρακτικα λογω μη αποσπωμενης επενδυσης, και βεβαια ακριβα..
- SCHUBERT: βαρια, ακομψα, αλλα ασφαλεστατα κατα γενική παραδοχη..
- VEMAR: Η απιστευτη εκπληξη!Η πιο ομορφη αισθηση υλικου επενδυσης, βελουδο σκετο, εκπληκτικη εσωτ. μυρωδια., Value-for-money!!
- CABERG: Ειχα και ηθελα να αλλαξω μαρκα..Απολυτα ικανοποιημενος μεχρι σημερα. Μαλιστα το RHYNO Που ειχα εδω κ 2 χρονια, βγηκε από τρακαρισμα -με πλήρη κυβίστηση (κοιν.τουμ)- αθικτο επι της ουσιας (2 γραντζουνιες, σπασιμο ζελατινας)
- AIROH, MARUSHIN, SHARK, SCORPION: Δοκιμασα επιφυλακτικα κυρίως διότι δεν ηξερα τοσο τις μαρκες και δεν μου αρεσε καθολου η ασιθηση εσωτερικα, ουτε η εξωτ. αισθητικα..

Αγορασα το X-LITE 701 FLAIR (μαυρο). Ελαφρυ, ασφαλες, ομορφο, με αξεσουαρ (αντιθαμβωτικη ζελατινα, επαρκη αριθμο αεραγωγων, κλειδωμα ζελατινας)και νομιζω σε καλή τιμη για το ονομα που εχει (350 ευρω απο τον ΜΠΑΞΕΒΑΝΗ, Λεωφ. Βουλιαγμενης, διπλα στη σταση τραμ). Στις μεχρι τωρα βολτες με τον Τιγρη και σε ταχυτητες μεχρι 160 χλμ/ω, το βρισκω και αθορυβο, αλλα η αποψή μου αυτή δεν ειναι 100% διασταυρωμένη, καθώς δεν εχω δοκιμασει πολλα κράνη σε τετοιες ή αλλες ταχύτητες.

Ζητώ συγνωμη για την καταχρηση του χώρου, απλά εψαχνα κι εγω πολυ καιρο σε φορουμ να βρω στοιχεια πριν την αγορα του κρανους μου, και θεωρησα οτι επρεπε να ανταποδώσω!!

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: petros paloukidis στις 19/01/2011 1:22 πμ.

εγω ευχαριστω για την ωρα που δαπανησες γραφοντας εδω...vemar..καλη επιλογη τα δουλευει ενας φιλος..απλα και παλι θελει ψαξιμο..
ο τολμων νικα!

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: petros paloukidis στις 20/01/2011 12:29 πμ.

ο τολμων νικα!

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: tamis στις 23/01/2011 10:57 μμ.

εγω εχω Tiger 1050 και εχω κρανος της Schuberth to S1... ειναι λιγο ποιο μεγαλο σε κελυφος απο τα αλλα κρανοι της αγορας αλλα... ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ!!! το εχω 4 χρονια. Στα 4 αυτα χρόνια και με σχεδον καθημερινη χρήσης και πανω απο 120.000 χιλιομετρα που εχει κανει μπορω πλεον να πω τα εξης:

1) Αθορυβο
2) Σουπερ Στεγανο (δεν χρειαστεικε ΠΟΤΕ να ρυθμισω τον μηχανισμο της ζελατινας σε σχεση με αλλα κρανοι που ειχα)
3) Η ζελατινα πραγματικος σκύλος... 1 γρατσουνια μονο και αυτή στο πλάι που δεν ενοχλει απο βλακεια δικια μου
4) Ανθεκτικοτατο. Ο μηχανισμος των γυαλιων ηλίου και τα ιδια τα γυαλιά ειναι σε ΑΨΟΓΗ κατασταση και τιποτα δεν εχει ξεχαρβαλωθεί ουτε τριζει ουτε τιποτα. οπως το πρωτοπείρα.
5) Τα μαξιλαρακια εκτος απο ένα καθάρισμα το χρόνο με αφρό που τα έκανα δεν εχουν παθει το παραμικρο
6) τα χρωματα της αερογραφίας ΔΕΝ εχουν ξεθωριασει σε σχέση με UVEX kai Suommy που ειχα και ειχαν ξεθωριασει

τωρα είναι να μην του κανω διαφήμηση? το επόμενο παλι το ιδιο θα είναι αλλα το S1 Pro. Τα αξίζει τα λεφτά του γιατι η ποιότητα του ειναι ασυγκριτη με οτιδήποτε αλλο εχω φορέσει δοκιμάσει κτλ...
White Tiger on the road...

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: rexlio στις 12/02/2011 3:48 πμ.

Εγώ έχω ένα hjc FG-15, δεν τα ανέφερε κανείς νομίζω. Είναι το 1ο κράνος που παίρνω οπότε δεν μπορώ να το συγκρίνω, για το οποίο άκουσα καλά λόγια γενικά. Από Kevlar – Fiberglass – Spectra, αφαιρούμενα όλα τα εντόσθια 5 αεραγωγοί, επιρύνιο, υποσιάγωνο, κούμπωμα “δαχτυλίδι”.

αχρείαστα νά 'ναι
το δρόμο τον ανοίγεις περπατώντας

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: lleonidas στις 12/02/2011 1:30 μμ.

Εγώ πήρα πρόσφατα ένα BELL M4R.Προς το παρόν καλές οι εντυπώσεις αλλά δεν έχω ακόμα πλήρη άποψη...
Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται για αγορά της κράνους συγκεκριμένης μάρκας,το moto market κάνει 25% έκπτωση αυτές τις μέρες.Για τους υπόλοιπους,στο internet υπάρχουν πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες προσφορές,ειδικά λίγο παλιότερων μοντέλων.Ειδικά όσοι φοράνε L ή XL βρίσκουν ό,τι γουστάρουν σε γαμάτες τιμές!

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: petros paloukidis στις 12/02/2011 4:39 μμ.

δοκιμασα το bell που λες..πολυ καλη εφαρμογη και τιμη 375 ευρω σε προσφορα..επισης μου εκατσε απιστευτα καλα ενα scorpion το οποιο οφειλω να ομολογησω δεν γνωριζα καν..
ο τολμων νικα!

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: alexandros.s στις 12/02/2011 7:22 μμ.

man ,μην ακους τιποτα, το καλυτερο κρανος ειναι και θα ειναι αυτο που ηδη θα εχεις στο κεφαλι σου κανα χρονο,με την ιδια μηχανη(εννοω ιδιες ταχυτητες,και χειμωνα καλοκαιρι). για να καταάβεις που υστερει και τουμπαλιν!
και εγω εχω φορεσει καμποσα αλλα το τι γνωμη εχω εγω δεν κανει για σενα,αλλο κεφαλι εγω-αλλο εσυ.αλλιως αισθανομαι τον ηχο του αερα εγω αλλιως εσυ.αλλιως οδηγας εσυ,αλλιως εγω.

αρα οι γνωμες ειναι σαν τις ..τρυπες,ο καθενας εχει απο μια!!!

ΥΓ αν θες ΚΡΑΝΟς, ΚΡΑΝΟς δωσε λεφτα
αν θες ..... κρανος κοιτα καποιο οικονομικο!

αχρειαστο να ναι παντως
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: tharis στις 12/02/2011 7:26 μμ.

alexandros.s"man ,μην ακους τιποτα, το καλυτερο κρανος ειναι και θα ειναι αυτο που ηδη θα εχεις στο κεφαλι σου κανα χρονο,με την ιδια μηχανη(εννοω ιδιες ταχυτητες,και χειμωνα καλοκαιρι). για να καταάβεις που υστερει και τουμπαλιν!
ΥΓ αν θες ΚΡΑΝΟς, ΚΡΑΝΟς δωσε λεφτα
αν θες ..... κρανος κοιτα καποιο οικονομικο!

αχρειαστο να ναι παντως"


Τι θελει να πει ο ποιητης ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: alexandros.s στις 12/02/2011 7:29 μμ.

εκανα τροποποιηση.πιστευω ειναι πιο κατανοητο τωρα

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: doohan στις 12/02/2011 7:32 μμ.

........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: alexandros.s στις 12/02/2011 7:43 μμ.

ελα συναδελφε μαγειρα!!!!τι δεν καταλαβες?!θα σε βοηθησω με μια μαγειρικη απαντηση,στην οποια απορια σου!!!

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: lleonidas στις 12/02/2011 7:45 μμ.

petros paloukidis"δοκιμασα το bell που λες..πολυ καλη εφαρμογη και τιμη 375 ευρω σε προσφορα..επισης μου εκατσε απιστευτα καλα ενα scorpion το οποιο οφειλω να ομολογησω δεν γνωριζα καν.."
Πέτρο,τα 375 που λες για το M4R δεν είναι προσφορά αλλά η αρχική τιμή!Εγώ το πήρα τον Ιανουάριο 290 ευρώ(με την έκπτωση 25% που έγραψα κ πιο πάνω) από κατάστημα της Καλλιρόης.