επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..

επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: petros paloukidis στις 15/01/2011 4:44 μμ.

καλησπερα..τη βοηθεια τις προτασεις σας δλδ για καποια οικονομικη επιλογη κρανους..street μοτοσυκλετα κοινως εκτεθημενος στον αερα..ευχαριστω προκαταβολικα
ο τολμων νικα!

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: tharis στις 15/01/2011 5:17 μμ.

petros paloukidis"καλησπερα..τη βοηθεια τις προτασεις σας δλδ για καποια οικονομικη επιλογη κρανους..street μοτοσυκλετα κοινως εκτεθημενος στον αερα..ευχαριστω προκαταβολικα"


Επειδη ειμαι ευχαριστημενος με το Xr1100 θα σου προτεινα για πιο οικονομικο το Xr1000 απο stock..

Βεβαια αν δε δοκιμασεις να βρεις μια μαρκα που σου καθεται καλα στο κεφαλι δεν εχει νοημα να σου προτεινουμε..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: petros paloukidis στις 15/01/2011 5:40 μμ.

ευχαριστω αλανι μου ..ο επομενος καφες στις καβουροτρυπες θα ειναι κερασμενος..
ο τολμων νικα!

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: black_power στις 15/01/2011 8:08 μμ.

το xr1000 και γαμω τα κράνη αλλά ρε φίλε δώσε κατι παραπάνω να παρεις το 1100... θα θες να πλυνεις το εσωτερικό και θα πρεπει να βουτας ολο το κράνος.Το 1100 ειναι πλήρως αφαιρούμενο

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: dimchrist στις 15/01/2011 9:01 μμ.

στον black_power
Το θεωρώ απαράδεκτο να δείνεις τόσα χρήματα και να μην μπορούν να αφαιρεθούν όλα τα εσωτερικά.
Επίσης το XR-1100 έχει μεγαλύτερη ζελατίνα που βοηθάει πολύ.
Το ποιο σημαντικό βέβαια είναι να κάθεται καλά στο κεφάλι σου.

Αν δε σου κάτσει καλά το Shoei τότε δες και το νεο Arai Quantum:
http://www.araihelmet-europe.com/2010/c ... e/quantum/

Triple Way

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: petros paloukidis στις 15/01/2011 9:08 μμ.

τι λετε για suomy spec exreme?
ο τολμων νικα!

Re: Επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα  

  Από: dimchrist στις 15/01/2011 9:49 μμ.

Είναι πολύ καλή επιλογή, όμως είναι παλιό και πλέον δεν υπάρχει ούτε στο επίσημο site της εταιρείας.
http://www.suomy.com/technicalrange.php
Μάλλον πάει για αντικατάσταση όπως έγινε και με το Spec 1R που αντικαταστάθηκε από το Suomy Excel. Αν θες να κοιτάξεις τώρα κάτι σε Suomy καλύτερα να δεις το νέο Excel. Αν πας στα καταστήματα τώρα δύσκολο να βρεις στο νούμερο σου Spec 1R ή Spec Extreme αφού έχουν σταματήσει να κάνουν παραλαβές. Βέβαια τώρα μπορείς να τα βρεις σε πολύ καλή τιμή γιατί προφανώς θα θέλουν να ξεφορτωθούν το παλιό stock.
Πάντως το Spec Extreme είναι πολύ ανώτερο από Shoei XR-1000.

Triple Way

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: GNAZ στις 15/01/2011 9:52 μμ.

μη κοιτάξεις μόνο τις πολυδιαφημισμένες στην χώρα μας Arai κ Shoei.
Είχα Uvex (Wing RSII) από το οποίο έμεινα ευχαριστημένος (Ζ750-GSXR600) κ τώρα (GSXR750) έχω HJC (Full Carbon) το οποίο μου φαίνεται ακόμη καλύτερο.
Για τα Arai ξέρω οτι πάσχουν από ηχομόνωση.
Τα Suomy έχουν απίστευτα χρώματα.
πρώτα όμως βρες την μάρκα που κάθεται καλύτερα στο κεφάλι σου

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: tharis στις 15/01/2011 10:04 μμ.

To Xr1000 μπορεις να το βρεις με 200ευρω απο Αγγλια ενω για το καινουργιο εισαι καπου στα διπλα..

Αλλωστε καθε ποτε πλενετε το κρανος σας ? Μπορεις να τα περνας επιφανειακα με ενα σφουγγαρακι καπου καπου..
Η μεγαλυτερη ζελατινα ειναι οντως ενα +

Για αλλες μαρκες δε γνωριζω ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: johnygalan στις 15/01/2011 10:58 μμ.

haris"
Αλλωστε καθε ποτε πλενετε το κρανος σας ? "

Αμα μπαίνεις καλοκαιριάτικα στα Μέγαρα το πλένεις συχνά

petros paloukidis"τι λετε για suomy spec exreme?"

Κορυφή, εχω το spec 1r πέντε χρόνια και το κράνος είναι σαν καινούριο το μόνο που άλλαξα είναι
μάγουλα.
Αλλα όπως είπε και ο Δημήτρης φέτος αντικαταστάθηκαν απο τα excel και apex βέβαια με λίγο
ψάξιμο θα βρείς στο ebay σε καλή τιμή (ψάχνω και εγω )
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: petros paloukidis στις 15/01/2011 11:19 μμ.

θελει ψαξιμο και δομικες...ευχαριστω παντως
ο τολμων νικα!

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: black_power στις 16/01/2011 1:37 πμ.

ενημερωτικά στο http://www.louis.de θα βρεις πολυ καλες τιμές... σκοτώνει όλα τα παλια...εγω έχω το airoh dragon wizard για να καταλάβεις στο stelpet εχει 320(και το χει σαν NEW) αυτη τη στιγμη και στο luis εχει 99 χωρις μεταφορικά(+15ευρω)... απλως πρέπει να βρεις το νούμερό σου.
είναι πανάλαφρο κράνος,πανεύκολη αλλαγή ζελατίνας,double D ring κλείδωμα,πλήρως αφαιρούμενα εσωτερικά.αντιθαμβωτικη ζελατίνα. τα παντα όλα έχει.Το διαφημίζω γιατι πρέπει να ναι το μοναδικό κράνος μ αυτα τα χαρακτηριστικά και τιμη 99 ευρω
έχει ένα κακο ομως.τα εσωτερικά του είναι λίγο gtp...συγκριτικά με τα Shoei είναι πολύ υποδιέστερα, γι αυτο και αναγκάστηκα μεσα σε 1,5 χρόνο(με καθημερινή χρήση) να αλλάξω μαξιλαράκια τα οποία μου στοίχησαν 55 ευρα.
εγω τα 320 που είχα σκάσει πριν 1,5 χρόνο δε μπορώ να πω οτι τα άξιζε το κράνος.γιατι αν είναι μεσα σε 1-2 χρονια να δινεις ενα 55ρι για συντήρηση .... ήμαρτον
τα 99 ευρω παντως τα αξιζει με τα χίλια.
απο τιμές έχει πολύ καλές και στο http://www.helmetcity.co.uk/

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: mihalis 75 στις 17/01/2011 5:44 μμ.

schuberth s1 pro για την ασφαλεια σου.Το κοστος πρεπει να ειναι το τελευαιο πραγμα το οποιο θα κοιταξεις.Αθορυβο αξιοπιστο και ελαφρυ.

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: black_power στις 17/01/2011 7:23 μμ.

καλά μη τρελένεστε... και μην ακούτε φήμες... οτι και καλα τα shuberth ειναι τα ασφαλέστερα;; οι αλλοι δηλαδή που πληρούν τις ίδιες προδιαγραφές τι πουλάνε;
μπες http://sharp.direct.gov.uk και δες πόσα αστεράκια εχει πάρει το shuberth s1 pro που λες...
πας δίνεις 530 ευρω και νομίζεις οτι πήρες το τέλειο κράνος, δε τσιγγουνεύεσε και το μαρούλι(γιατι πρόκειτε περι ασφάλειας) και μετα ανακαλύπτεις οτι εχεις παρει ενα κράνος που ειναι λιγότερο ασφαλές απο ενα airoh αξιας 100 ευρώ(και in my opinion πολυ ασχημότερο, και δε το λες και ελαφρύ με βαρος 1.66kg)...δεν υπερβάλλω. καλύτερα να το ψάχνεις καλά καλά , παρά να ακους τι σου λέει ο κάθε πωλητής που θέλει να διώξει οτι δε πουλάει.
αυτα

Re: επιλογη κρανους για street μοτοσυκλετα..  

  Από: georgevts στις 17/01/2011 8:40 μμ.

Παιδιά εγω έχω το SHARK RSR2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Κορυφαία ποιότητα,5 αστέρια SHARP και πολύ λογική τιμή 470 λιανική.Τώρα μάλιστα που αντικαθίσταται από το Race R Pro μάλλον θα παίξουν και εκπτώσεις.