Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: doohan στις 04/10/2010 4:06 μμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: jimdom στις 04/10/2010 4:18 μμ.

Πηγαινε να παρεις αυτα που σου λενε,σαν διασταυρωση καναρινιου με προβατο θα εισαι!
Τωρα περα απο την πλακα κ μπορει μερικοι να μη συμφωνησουν αλλα το δερμα δεν κανει για τιποτα εκτος απο την πιστα!
Που μπορεις να πας με τα δερματα κ τις στολες κ απο μεσα με τα ισοθερμικα,συν οτι θα προχωρας σαν το ρομποκοπ!
Δεν ειναι καθολου ζεστα κ δεν ειναι αδιαβροχα,για καλοκαιρι δεν ξερω συνηθως φοραω μαγιω και σαγιοναρα 4-1 με μεγαλη ενωση για να μπορω να αλλαζω κ ταχυτητες χωρις να ποναω ,εκτος αν ειναι βραδυ που φοραω βερμουδα κ καλοκαιρινα παπα!
Κλεινοντας παρε κορντουρα κ ασε τις στολες για τον rossi!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: doohan στις 04/10/2010 4:25 μμ.

........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: dimchrist στις 04/10/2010 4:37 μμ.

jimdom"... σαν το ρομποκοπ!"

Καλύτερα εξωτερικά να'σαι σαν τον ρόμποκοπ παρά εσωτερικά.

Κατά τα άλλα ρε παιδί μου δεν έχεις γούστο... Ελπίζω τουλάχιστον η διχαλωτή 1+4 να είναι και αντιολισθητική.

Και ένα τελευταίο οι κορντούρες είναι για τους φλώρους!

Triple Way

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: NikosV στις 04/10/2010 5:39 μμ.

dimchris"
jimdom"... σαν το ρομποκοπ!"

Καλύτερα εξωτερικά να'σαι σαν τον ρόμποκοπ παρά εσωτερικά.

Κατά τα άλλα ρε παιδί μου δεν έχεις γούστο... Ελπίζω τουλάχιστον η διχαλωτή 1+4 να είναι και αντιολισθητική.

[quote:498oxrdb]Και ένα τελευταίο οι κορντούρες είναι για τους φλώρους!"
[/quote:498oxrdb]





[quote:498oxrdb]Και ένα τελευταίο οι κορντούρες είναι για τους φλώρους![/quote:498oxrdb]
[quote:498oxrdb]Και ένα τελευταίο οι κορντούρες είναι για τους φλώρους![/quote:498oxrdb]
[quote:498oxrdb]Και ένα τελευταίο οι κορντούρες είναι για τους φλώρους![/quote:498oxrdb]
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: tharis στις 04/10/2010 9:20 μμ.

Λοιπον..
οταν λεω βολτες εννοω πανω απο 100km, 2-3 ωρες οδηγηση, μονοημερη βολτα, τριημερη εκδρομη κτλ ..
Για καφε, ενα τεταρτο απο το σπιτι, θα βολευτω αλλιως ..

Ολοσωμη και διαιρουμενη στυλ ρομποκοπ με καμπουρες και ιστοριες τα αποκλειουμε γιατι η χρηση θα ειναι περισσοτερο σε βολτες σιγουρα ..

Ενα δερματινο παντελονι δηλαδη δεν ειναι ανετο για να περπατησεις και να καθησεις ??

Επισης με λιγο διατρητο μπουφαν που λετε δε θα γινομαι παγωτο με 10-15 βαθμους και κατω ?
Υπαρχει περιπτωση να βρω κατι με αντιανεμικη εσωτερικη επενδυση που να βγαινει ?

Αν δεν υπηρχε το θεμα δερματινα στην πιστα θα βολευομουν σιγουρα με κορντουρες .. Το μονο που πιστευω οτι θα μου αρεσει με το δερμα ειναι αυτη η σκληρη αισθηση στον αερα που δεν κουνιεται τπτ ..

Γενικα οι κορντουρες ειναι πιο φθηνες απ τα δερματινα ?? Ισως και η λυση ενως σετ κορντουρες και μιας οικονομικης ολοσωμης αργοτερα να ειχε καποιο νοημα σ αυτη την περιπτωση ..

Στα γαντια πιστευω δε γλυτωνω τα δυο ζευγαρια. Θα χρειαστω σιγουρα ενα ζευγαρι ζεστα, αδιαβροχα και ενα δερματινα με καλη αισθηση για την πιστα.

Τις μποτες τις βρισκω γενικα αβολες οποτε θα προσανατολιστω περισσοτερο στην χρηση για πιστα και ισως παιξει και κανενα αδιαβροχο μποτακι για πιο καθημερινο ..

Με την πρωτη ευκαιρια θα παω να δοκιμασω και να δω αν παιζει καμια προσφορα για Dainese, Alpinestars και Spidi (εχω και προστασια πλατης για spidi απο το καλοκαιρινο μου). Και για Bering εχω πολυ καλη γνωμη για πιο οικονομικες λυσεις.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !!
Πειτε και καμια ενδεικτικη τιμη για αυτα που χρειαζομαι να ξερω τι να περιμενω, να βγαλουμε και την λυπητερη ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: doohan στις 04/10/2010 10:17 μμ.

........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: tharis στις 04/10/2010 10:33 μμ.

doohan"
haris"

Τις μποτες τις βρισκω γενικα αβολες"


Ειμαι σιγουρος οτι μετα απο μια δυο φορες που θα τις φορεσεις θα αλλαξεις γνωμη....και θα τις φορας συνεχεια Θα φτασεις στο σημειο μετα να μην μπορεις να οδηγησεις χωρις αυτες "


Στο περπατημα εννοουσα, οχι στην οδηγηση ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: doohan στις 04/10/2010 10:38 μμ.

........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: krysta στις 04/10/2010 11:15 μμ.

haris"
doohan" [quote="tharis":193h4887]

Τις μποτες τις βρισκω γενικα αβολες"


Ειμαι σιγουρος οτι μετα απο μια δυο φορες που θα τις φορεσεις θα αλλαξεις γνωμη....και θα τις φορας συνεχεια Θα φτασεις στο σημειο μετα να μην μπορεις να οδηγησεις χωρις αυτες "


Στο περπατημα εννοουσα, οχι στην οδηγηση .. [/quote:193h4887]

βάλε μια μέρα τακούνια και θα δείς πόοοοοοοοοοσοοοοο βολικές θα σου φανούν οι μπότες στο περπάτημα
χωρίς πλάκα...εχει δίκιο ο doohan
εφόσον ρωτάς για τιμές...αν και το μυαλό μου έχει θάψει τα ευρώ που έχω δώσει στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου σε συρτάρι..δε μετανιώνω ουτε για σέντς..μου χουν σωσει χερια,αγκώνες, ποδια, κ εχουν παρασημα απο χαζοπτώσεις..
το λΕπον..
ixs ολόσωμη φόρμα περίπου 600ευρώ, suomy που ξέρω απο τον ξάδερφο μου γύρω στα 550...
dainese μπουφάν μια μεσαία κατηγορία δέρματος, γιατι υπάρχουν κ τα σουπερ ντουπερ αγωνιστικά που είναι πανάκριβα, περιπου 450-500, το παντελόνι μου dainese γύρω στα 300ευρώ, κορντούρα dainese 450ευρώ.. τα γράφω στο περίπου γιατι είναι πολλά τα λεφτά..
αλλα νομίζω οτι ο εξοπλισμός πάει πακέτο με τα λεφτα που υπολογίζεις οταν αγοραζεις μηχανή..οπότε ξεκίνα και μαζευε για να κρατάς τον ρόμποκοπ έξω
μπότες sidi χωρίς ξύστρες..δε θυμαμαι το μοντελο που εχω, αδιαβροχες 220 αν θυμαμαι καλα...
ίδια τιμή περίπου για sidi b2 goretex με ξύστρες(ημιαγωνιστικές-ψιλοτουρινκ), αδιάβροχες επίσης του ξαδέρφου..
για γάντια εχω δωσει γυρω στα 140ευρω για κορντουρα και κανενα 90αρι για κοντά δερμάτινα, ή του ξαδέρφου μακρυα δερμάτινα dainese 125 και revit πάλι δερματινα 70ευρω... σου λέω τιμές γενικά για να πάρεις ιδέες..από μάρκες σου είπαν, καλά το πάς...αυτα και πάλι...
"diobo'...!"

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: tharis στις 05/10/2010 7:33 μμ.

Σημερα πηγα στην Triumph για το service των 5000km και δοκιμασα μια ολοσωμη spyke με kangaroo δερμα.

Ηταν αρκετα "βολικη" θα ελεγα με καλη εφαρμογη. Σακουλιαζε λιγο πισω στη μεση μου αλλα δε πιστευω να βρω ευκολα κατι εφαρμοστω εκει περα.. Επισης με πιεζε λιγο τους ωμους προς τα κατω.. (στο υψος δλδ) Ετσι πρεπει να ειναι ? (λογικα θα ανοιγει και λιγο .. Ή ηθελα ενα νουμερο μεγαλυτερο ?

Επισης ειδα οτι στις διερουμενες ή σκετο "racing" μπουφαν ειναι πολυ κοντα στη μεση και στα μανικια και εχω την εντυπωση οτι κατι τετοιο δε μπορει με τπτ να με καλυπτει το χειμωνα αν το φορεσω σκετο ..

Δοκιμασα και αυτα τα γαντια (σε εκδοση triumph). http://www.alpinestars.com/365_GoreTex_Gloves/pd/c/143/np/143/p/352108.html
H alpinestars στη σελιδα της τα εχει στα αδιαβροχα. Ειναι gore-tex αλλα απο πανω εχουν δερματινες επενδυσεις. Αυτα ας πουμε δε μπορω να τα χρησιμοποιησω και στην πιστα ?? Φοβερη αισθηση παντως αν και ακριβουτσικα ...

Αν παρω κορντουρες θα πρεπει κι αυτα να εννονονται ή δε μας ενδιαφερει τοσο σ αυτη τη περιπτωση ??

. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: alki_viades στις 06/10/2010 12:36 πμ.

Φιλε εισαι στη φαση ακριβως που ημουν πριν λιγα χρονια, να λοιπον η εμπειρια μου:

Τα δερματινα δεν ειναι καθολου-μα-καθολου πρακτικα, ειναι ομως απαραιτητα για την πιστα. Αν δεν σκοπευεις να ξημεροβραδιαζεσαι στη πιστα παρε μια διαιρουμενη φορμα, θα μπορεις να φορας και το τζακετ ανοιξη και φθινοπωρο. Το χειμωνα θα παγωνει η μεση σου (οπως σωστα καταλαβες) και το καλοκαιρι θα ψοφας απο τη ζεστη. Εχε υποψη οταν δοκιμαζεις φορμες (διαιρουμενες ή μη), θα πρεπει να σου εφαρμοζουν σωστα οταν καθεσαι στη μηχανη, οχι οταν εισαι ορθιος.

Παρε ενα τζακετ τριων τεταρτων κορντουρα με αφαιρουμενη επενδυση που πιανει και τα μανικια. Θα δωσεις 200-450 ευρω που θα τα ευχαριστηθεις οσο τιποτε αλλο. Πολυ ευχρηστο και σε βγαζει σεπτ-μαιο (ισως και δροσερες καλοκαιρινες νυχτες). Για ιουν-αυγ εγω πηρα κι ενα με διχτακι που παλευεται, συνηθως. Παντελονι μπορεις να παρεις κορντουρα ή μεσοβεζικες λυσεις τζηνοειδων υφασματων με εσωτερικες προστασιες. Αναλογα τη χρηση και προστασια που θες.

Μποτες υπαρχουν απο καθαρα τουρισταδικες μεχρι σουπερ-ντουπερ αγωνιστικες. Μεινε καπου στη μεση και θα εχεις μια ανετη μποτα για βολτες και ταυτοχρονα ασφαλη. Εγω δεν πηρα αδιαβροχες, γιατι ...ποσο να βρεξει στην νοτια ελλαδα; (εχω φυσικα και γκετες καλου κακου) Εσυ στα βορεια βεβαια σκεψου το καλυτερα.

Για τα γαντια που λες, all-weather δεν υπαρχει στην ελλαδα. Αυτα ισχυουν στην ευρωπη που παιζουν θερμοκρασιες μεχρι 25 βαθμους. Στην ελλαδα των 0-40, η κορντουρα θα σε ζεστανει το καλοκαιρι και το δερμα θα σε παγωσει το χειμωνα. Παρε δυο ζευγαρια γαντια να εισαι οκ ολο το χρονο. Εγω πηρα τελικα και τριτο, πολυ ελαφρυ, για καλοκαιρι στην πολη.

Για οτι κι αν αγορασεις, αν πας στο famous μαγαζι και θες τη famous μαρκα/design, θα τα σκασεις χοντρα. Αν το ψαξεις και δοκιμασεις και καταληξεις στο τι πραγματικα θες, θα γλυτωσεις ενα 30-50%. Καλες αγορες

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: tharis στις 11/10/2010 9:28 μμ.

Μπορει να μου πει καποιος για τα διαφορα υλικα που υπαρχουν και τις διαφορες τους ?

Διαβαζω για textile,gore-tex,d-dry,tenaflex κτλ,κτλ ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: dimchrist στις 11/10/2010 11:06 μμ.

Gore-tex είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε αδιάβροχο μπουφάν-παντελόνι-γάντια-μπότες. Είναι ειδική εσωτερική επένδυση επιτρέποντας να αναπνέει 100% το σώμα.
d-dry έχει ονομάσει η Dainese (μπορεί να υπάρχουν και άλλες) την αδιάβροχη σειρά της σε Cordura.
textile είναι συνήθως υφασμάτινα μπουφάν που δεν είναι αδιάβροχα.
tenaflex δε γνωρίζω...
haris"Δοκιμασα και αυτα τα γαντια (σε εκδοση triumph). http://www.alpinestars.com/365_GoreTex_Gloves/pd/c/143/np/143/p/352108.html
H alpinestars στη σελιδα της τα εχει στα αδιαβροχα. Ειναι gore-tex αλλα απο πανω εχουν δερματινες επενδυσεις. Αυτα ας πουμε δε μπορω να τα χρησιμοποιησω και στην πιστα ?? Φοβερη αισθηση παντως αν και ακριβουτσικα ... "

Αυτά έχω πάρει για τα χειμωνιάτικα track-day και μακρινές χειμερινές βόλτες! Απλά τέλεια!!!
Στα γάντια το λιγότερο δύο ζευγάρια θα χρειαστείς. Είμαι στα 3 και πάω για τέταρτο. Το καθένα για τη χρήση του.

Triple Way

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: tharis στις 14/10/2010 11:47 μμ.

Πηγα σημερα για ψωνια ..

Alpinestars SMX 5 waterproof

"Κουμπωναν" τοσο καλα στο ποδι μου που δεν σκεφτηκα καν να ψαξω για αλλες..!!

Πηρα κι ενα ζευγαρι Alpinestars SP2

Δεν ειναι αδιαβροχα μεν, αλλα τα λεφτα ηταν πολλα για τα 365.. δεν πηγα σε κατι "χειρινο" γιατι ηθελα οσο καλυτερη αισθηση γινεται.. ελπιζω να βγουν σχετικα ζεστα.. !!

Επισης δοκιμασα και καποια μπουφανακια..

Γι αυτο εχει κανεις καμια γνωμη ?
http://www.alpinestars.com/Kinetic_DRYSTAR_Jacket/pd/np/538/p/320700.html
Ειναι απο τη City Collection της Alpinestars. Αν το δεις δε καταλαβαινεις ευκολα οτι ειναι μπουφαν μηχανης και ειναι παρα πολυ ανετο παρολο που εχει καλη εφαρμογη. και φοβερη ποιοτητα θα ελεγα..

Τι σημαινει ομως "city" collection ... εχει παντως κανονικα προστατευτικα και παιρνει extra για την πλατη..

Επισης πολυ καλα μου εκατσαν και καποια της spidi σε μεγαλυτερο μηκος(voyager,ventura) επειδη ειχαν velctro στη μεση και μπορουσα να τα μαζεψω αρκετα. Ηταν ομως λιγο τσιμπημενα..

Θα παω αυριο να δω και τπτ αλλο.

ΥΓ: τωρα ειμαι ετοιμος να γνωρισω τον jimdom
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..