Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές

Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: tharis στις 03/10/2010 4:17 μμ.

Επειδή πρέπει σιγά-σιγά να εξοπλιστώ πλήρως θέλω αρχικά να κάνω μια έρευνα για το τι ακριβώς χρειάζομαι , να λύσω κάποιες απορίες μου και να υπολογίσω και το απαραίτητο budget. Και μιας και ο τωρινός μου εξοπλισμός δεν με καλύπτει, κυρίως εκτός πόλης, (είτε λόγω εφαρμογής, είτε λόγω προστασίας..) ξεκινάμε με δεδομένο ότι αυτή τη στιγμή δεν έχω τίποτα (εκτός κράνους).

Οπότε αναφέρομαι σε μπουφάν – παντελόνι – γάντια – μπότες .

Ο εξοπλισμός θέλω να με καλύπτει σε track-day οπότε αναγκαστικά, αν και δεν είμαι fan, θα πρέπει να είναι δερμάτινος (σωστά?)και με τις απαραίτητες προστασίες. Παρόλα αυτά θα χρησιμοποιείται κυρίως στις βόλτες μου οπότε εμένα με ενδιαφέρει να είναι πρακτικός και να μπορεί να φορεθεί σε ένα μεγάλο εύρος θερμοκρασιών, όπως επίσης με ενδιαφέρει και η αδιαβροχοποίηση.

Επειδή δεν έχω εμπειρία από δερμάτινα, θα ήθελα να μάθω κατά πόσο είναι ζεστά και αν όλα τα δερμάτινα μπουφάν έχουν κι αυτά αφαιρούμενες θερμικές/αδιάβροχες επενδύσεις. Αυτό θα επηρεάζει προφανώς και την εφαρμογή τους ? Υπάρχουν βαριά και πιο light δερμάτινα ? Μήπως είναι καλύτερη η χρήση ισοθερμικών το χειμώνα ώστε να μπορεί το μπουφάν να φορεθεί και με μια σχετική ζέστη ? Τα ίδια ισχύουν και για τα παντελόνια ?

Τα παντελόνια συνδέονται με τα μπουφάν με universal τρόπο ή πρέπει να είναι set/ίδιας μάρκας? Οι ξύστρες είναι προσθαφαιρούμενες και αγοράζονται extra ?

Επίσης μπορεί τα δερμάτινα να συνοδεύονται από επιπλέον αδιάβροχα και αυτά πρέπει να είναι εφαρμοστά για να μην ενοχλούν σε μεγάλες ταχύτητες ή όχι ?

Τα γάντια θα πρέπει να είναι και αυτά δερμάτινα ? Ποια γάντια είναι αδιάβροχα ?

Για τις μπότες ήθελα να μάθω αν οι αδιάβροχες αερίζονται επαρκώς. Αν όχι είναι υποφερτές το καλοκαίρι ? Υπάρχουν και εδώ ζεστές και πιο light μπότες ?

Τελικά μπορεί ένα σετ εξοπλισμού να σε καλύψει ικανοποιητικά και σε πίστα και σε βόλτα “χειμώνα-καλοκαίρι” ? (χωρίς να μιλάμε για ακραίες συνθήκες)

Πιστεύω το θέμα θα ενδιαφέρει πολλούς καινούργιους στο χώρο οπότε ότι πληροφορίες-εμπειρίες έχετε μπορείτε να τις γράψετε.

Θα με βοηθούσατε πολύ αν προτείνατε και συγκεκριμένα προϊόντα, όπως και καταστήματα που πιθανώς δε γνωρίζω αλλά και e-shop.

Δε βιάζομαι για την αγορά. Θέλω να είμαι full εξοπλισμένος πριν την άνοιξη κι από κει και πέρα όσο πιο γρήγορα γίνετε.. Ίσως προηγηθεί το μπουφάν και τα γάντια και έπειτα τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!
Περισσότερες ερωτήσεις οσονούπω..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: NikosV στις 03/10/2010 4:43 μμ.

[quote:2g5clzds]Ο εξοπλισμός θέλω να με καλύπτει σε track-day οπότε αναγκαστικά, αν και δεν είμαι fan, θα πρέπει να είναι δερμάτινος (σωστά?)και με τις απαραίτητες προστασίες. Παρόλα αυτά θα χρησιμοποιείται κυρίως στις βόλτες μου οπότε εμένα με ενδιαφέρει να είναι πρακτικός και να μπορεί να φορεθεί σε ένα μεγάλο εύρος θερμοκρασιών, όπως επίσης με ενδιαφέρει και η αδιαβροχοποίηση. [/quote:2g5clzds]
γνωμη μου :
διαιρουμενη δερματινη φορμα με καλη προστασια .. και ΟΧΙ διατριτη
για αδιαβροχοποιηση εγω αυτη τη στιγμη δοκιμαζω ενα "σπρει για δερματα αναπνεον" αλλα δεν εχει τυχει να το δοκιμασω οπως θελω ..
υπαρχουν ομως αδιαβροχα δερματινης φορμας ιδικα .. αν και δεν συμφερουν ..
την δουλια σου θα την κανεις και με ενα αδιαβροχο( μπουφαν-παντελονι)με 20 ευρο .. κοινως "μουσαμα" "λινατσα" η οπως αλλιος μπο=ρεις να το πεις ..
λογο του οτι στην βροχη δεν πας με μεγαλες ταχυτητες .. +τα εσωθερμικα που ειναι απαραιτητα για την μηχανη χειμωνα καλοκαιρι
[quote:2g5clzds]:?: Τα παντελόνια συνδέονται με τα μπουφάν με universal τρόπο ή πρέπει να είναι set/ίδιας μάρκας? Οι ξύστρες είναι προσθαφαιρούμενες και αγοράζονται extra ?[/quote:2g5clzds]
συνιθως εξαρταται απο την εκαστοτε μαρκα ..
οι ξυστρες αλλοτε τις περνισ μαζι με τη στολη κομπλε και αλλοτε τις αγοραζεις εξτρα ..
συνηθως ειναι πακετο .. προσθαφαιρουμενες εννοειται ..
[quote:2g5clzds]:?: Τα γάντια θα πρέπει να είναι και αυτά δερμάτινα ? Ποια γάντια είναι αδιάβροχα ?[/quote:2g5clzds]
για πιστα ολλα πρεπει να ειναι δερματινα .. κανονικα....
αλλα ειναι ενα θεμα καθως το στρεετ δεν περνει θερμαινομενα γκριπ ..
λυση υπαρχει για τη βροχη που κανουν πολλοι μοτοσυκλετιστες .. Vileda γαντια ΧL πανω απο τα δερματινα .. δεν καταλαβαινεις κρυο και δεν περναει βροχη .. το εχω τεσταρει ... (λογικα θα υπαρχουν και ποιο ακριβες λυσεις )
[quote:2g5clzds]:?: Για τις μπότες ήθελα να μάθω αν οι αδιάβροχες αερίζονται επαρκώς. Αν όχι είναι υποφερτές το καλοκαίρι ? Υπάρχουν και εδώ ζεστές και πιο light μπότες ?[/quote:2g5clzds]
παρε ημιαγωνιστικες (με ξυστρες δηλαδη) αλλα αδιαβροχες .. (καλα μην φανταστεις) αλλα το πολυ πολυ περνεις γκετες!!
[quote:2g5clzds]:!: Τελικά μπορεί ένα σετ εξοπλισμού να σε καλύψει ικανοποιητικά και σε πίστα και σε βόλτα “χειμώνα-καλοκαίρι” ? (χωρίς να μιλάμε για ακραίες συνθήκες)[/quote:2g5clzds]
αν δεν εισαι μαμακιας ΝΑΙ .. !!
εχω κανει 1 Ιανουαριου εκδρομη για σκι στο χιονοδρομικο του πηλιου μονο με την Δερματινη (χωρις τοτε Θ. γκριπ)
απο κρυο μονο τα χερια την πληρωνουν και κριωνουν για τα καλα .. πιστεψε με ..
αυτη ηταν η εκδρομη με χιονι ..
στην αλλη στισ πρεσπες (η βροχινη, 6-7 ωρες οδηγοντας υπο καταρακτωδη βροχη !!) ημουν προετοιμασμενος .. !!

ελπιζω να βοηθησα λιγο .. !!
και επαναλαμβανω ........ γνωμη μου .. !!

αν και μετα ξεκινας να περνεις σετ κορντουρες .. !!
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: tharis στις 03/10/2010 5:07 μμ.

για να διευκρινισουμε και κατι ακομα ..

οταν λεμε διαιρουμενη δερματινη φορμα εννοουμε ενα δερματινο μπουφαν κι ενα παντελονι που ενωνονται ή και κατι παραπανω ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: NikosV στις 03/10/2010 5:25 μμ.

haris"για να διευκρινισουμε και κατι ακομα ..

οταν λεμε διαιρουμενη δερματινη φορμα εννοουμε ενα δερματινο μπουφαν κι ενα παντελονι που ενωνονται ή και κατι παραπανω ??"


συνηθως οι διερουμενες φορμες ειναι αγωνιστικες φορμες που ενοννονται με φερμουαρ .. στις οποιες αν φορεσεις μονο το μπουφαν για να βγεις εξω θα σε κραξουνε γιατι ειναι πολυ κοντο ..
βγαζουν ομως και καποιες εταιριες οπως η alpinestar .. ξεχωριστο παντελονι με ξυστρες και ξεχωριστο μπουφαν .. τα οποια εννονονται και ειναι σαν φορμα .. !! και πολυ πιο πρακτικη ..
Αλλα ολο και καποιος λογος θα υπαρχει για να κανουν τις φορμες μπουστακια ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: tharis στις 03/10/2010 5:46 μμ.

Ποιος ο λογος τοτε να παρει καποιος διαιρουμενη φορμα αντι για ολοσωμη αν δε μπορει να φορεσει μονο το μπουφαν ..

Εγω σκεφτομουν αυτη τη λυση που λες για μπουφαν-παντελονι ξεχωριστα γιατι θα μπορω να παρω και διαφορετικα νουμερα μιας και εχω κι ενα θεμα και κει .. δεν θα ειναι τοσο εφαρμοστα λες ??

Επισης υπαρχει καποιος που να χρησιμοποιει ολοσωμη συχνα και εκτος πιστας??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: NikosV στις 03/10/2010 7 μμ.

[quote:1qphf80m]Ποιος ο λογος τοτε να παρει καποιος διαιρουμενη φορμα αντι για ολοσωμη αν δε μπορει να φορεσει μονο το μπουφαν ..[/quote:1qphf80m]
Το ευκολο κατουρημα !!
απλα ειναι αγωνιστικη ..
μετα πας σε αυτο που ειπαμε .. Ξεχωριστο μπουφαν .. ξεχωριστο παντελονι ..

[quote:1qphf80m]Επισης υπαρχει καποιος που να χρησιμοποιει ολοσωμη συχνα και εκτος πιστας??[/quote:1qphf80m]
εγω παντος σε καθε βολτα (γρηγορη τουλαχιστον) φοραω τη στολη (αν παθεις θα μαθεις )
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: denthnpalevw στις 03/10/2010 8:28 μμ.

Κατσε Χαρη να τα πιασουμε με την σειρα.
Αδιαβροχο και δερμα δεν πανε μαζι....
Επισης ουτε ειναι πολυ ζεστα το χειμωνα. Δλδ τα ισοθερμικα δεν τα γλιτωνεις...
Υπαρχουν και πιο λεπτα δερματινα αλλα αυτα ειναι για καλοκαιρινη χρηση only. χειμωνα θα ειναι σαν να μην το φορας...
Δεν υπαρχει μονο ενας τροπος συνδεσης μπουφαν παντελονιου. αυτο γινεται γιατι οι διαφορες εταιριες βαζουν διαφορετικα φερμουαρ. Μπορει να υπαρχει, υπαρχει, συμβατοτητα μεταξυ καποιον εταιριων.
Οι ξυστρες συνηθως ειναι μαζι με το παντελονι αλλα αν ξυνεις τοτε θα αναγκαστεις να αγορασεις μετα μονες τους γιατι θα τρωγονται.
Για τα αδιαβροχα μονο αυτο που προτεινε ο ΝικοςV. τα κλασικα αδιαβροχα απο πανω αν θες αυτον τον τροπο.
Ναι γαντια δερματινα αλλα αυτο που ξεχασες ειναι εφαρμογη και αισθηση. πανω απο ολα αυτο ειδικα για πιστα μετα την προστασια φυσικα.
Αποψη μου μποτες μη αδιαβροχες... προσωπικη αποψη δεν θα την αναλυσω παραπανω.
Καλυτερα αν την φορμα θα την εχεις κυριως για ΄πιστα θα σου προτεινω ολοσωμη, αλλα αν εχεις σκοπο να την χρεισιμοποιεις και εξω και δεν υπαρχει δευτερο μπουφαν τοτε διαιρουμενη (δεν εννοω στολη 2 κομματιων οπως και δηποτε, μπορει να επιλεξεις παντελονι μπουφαν) δεν χανεις τιποτα σε προστασια σε σχεση με την διαιρουμενη...

αυτα απο μενα
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: jimdom στις 03/10/2010 8:44 μμ.

Χαρη πριν αγορασεις οτιδηποτε περιμενε να σου πω κ εγω την αποψη μου απο κοντα.
Ολοι οι προηγουμενοι ειναι γνωστο οτι δεν εχουν γουστο,πανω απο ολα το στυλ

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: ATN PANOS στις 03/10/2010 8:51 μμ.

οτι σου πει ο μητσος
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: denthnpalevw στις 03/10/2010 10:38 μμ.

ναι ακου τον μιτση να δεις ασπρη μερα....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: doohan στις 03/10/2010 11:34 μμ.

......
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:45, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: denthnpalevw στις 04/10/2010 10:46 πμ.

επειδη τον Χαρη τον γνωρισα πιστευω οτι γι αυτον αν αποφασισει να παρει κορντουρα τοτε μονο χρηματα θα χασει. Τα δερματινα εκτος απο το αδιαβροχο/ζεστη υπερτερουν σε ολους τους αλλους τομεις...
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: tharis στις 04/10/2010 1:29 μμ.

Πετρο η πιστα ειναι το στοιχειο μου και θα πηγαινω οσο συχνα μου το επιτρεπει η τσεπη μου..

οποτε οπως καταλαβαινετε..
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ εξοπλισμο για την πιστα - ΘΕΛΩ να με βολευει και στις βολτες μου..

δυστυχως δε μπορω αυτη τη στιγμη να παρω ξεχωριστα για την καθε περιπτωση και ουτε θελω να στερηθω κατι απ τα δυο οποτε θα γινουν καποιοι συμβιβασμοι.

Το οτι δεν ειναι πολυ ζεστα τα δερματινα δε με πειραζει καθολου μιας και οσο θα φοριουντια με κρυο αλλο τοσο θα φοριουνται και με ζεστη.

και με ενα σετακι αδιαβροχα οπως ειπε και ο NikosV θα κανω τη δουλεια μου .. (υπαρχει ηδη και το παντελονι)

Σχετικα με τις μποτες
denthnpalevw"
Αποψη μου μποτες μη αδιαβροχες... προσωπικη αποψη δεν θα την αναλυσω παραπανω."

Στεφανε δωσε και την αναλυση.. με ενδιαφερει !!!

Εχει καποιος να προτεινει καποιο συγκεκριμενο μπουφαν-παντελονι ??

Φυσικα στα μαγαζια θα παω με τον Μητσο για να διαλεξουμε τα χρωματα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: krysta στις 04/10/2010 3:15 μμ.

haris"Πετρο η πιστα ειναι το στοιχειο μου και θα πηγαινω οσο συχνα μου το επιτρεπει η τσεπη μου..

οποτε οπως καταλαβαινετε..
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ εξοπλισμο για την πιστα - ΘΕΛΩ να με βολευει και στις βολτες μου..

δυστυχως δε μπορω αυτη τη στιγμη να παρω ξεχωριστα για την καθε περιπτωση και ουτε θελω να στερηθω κατι απ τα δυο οποτε θα γινουν καποιοι συμβιβασμοι.

Το οτι δεν ειναι πολυ ζεστα τα δερματινα δε με πειραζει καθολου μιας και οσο θα φοριουντια με κρυο αλλο τοσο θα φοριουνται και με ζεστη.

και με ενα σετακι αδιαβροχα οπως ειπε και ο NikosV θα κανω τη δουλεια μου .. (υπαρχει ηδη και το παντελονι)

Σχετικα με τις μποτες
denthnpalevw"
Αποψη μου μποτες μη αδιαβροχες... προσωπικη αποψη δεν θα την αναλυσω παραπανω."

Στεφανε δωσε και την αναλυση.. με ενδιαφερει !!!

Εχει καποιος να προτεινει καποιο συγκεκριμενο μπουφαν-παντελονι ??

Φυσικα στα μαγαζια θα παω με τον Μητσο για να διαλεξουμε τα χρωματα.. "




απο την στιγμή που η πιστα ειναι προτεραιοτητα τοτε δερμάτινα ναι..αν και γενικα ξεκινας αναποδα..απο τις κορντουρες..αλλα αφου λες οτι θες πιστα τοτε πιστα it is!

1. σιγουρα ισοθερμικα για τον χειμώνα. το δερμα οταν κρυωσει δεν επανερχεται, ουτε αυτο , ουτε εσυ
2. το καλοκαιρι αν τα δερμάτινα δεν ειναι διατριτα ομως τοτε δε ζεις μεσα στα δερματα..αν ειναι διατριτη εστω και λίγο, θα εισαι οκ.
3. διαιρουμενη μονο απο αποψη πρακτικη οπως σου εξηγησαν ήδη ..η ολοσωμη ειναι πιο ασφαλης γιατι δεν παιζει να ανοιξει το φερμουαρ στο ασχετο..συμβαινει κ αυτο..αν κ σπανια, βολευει ομως σε βολτες..
4. μπότες ημιαγωνιστικες καλυτερα για να μπορεις να τις βαλεις κ σε τουρινκ κατασταση..μαλλον αδιαβροχες για να ειναι παντως καιρου...αν και αμα φας πολυυυυυυυ νερο, δε σε σωζει τιποτα..
5. τα παντελονια δενουν με μπουφαν της ιδιας εταιρειας...αλλα αν τα βρισκεις σκουρα κ εχεις διαφορετικες μαρκες τοτε πας σε εναν που φτιαχνει δερματινα κ βαζεις ιδιο φερμουαρ σεπαντελονι κ μπουφαν...
6. γάντια ζεστα ειναι τα κορντουρα...αλλα γαι πιστα ΜΟΝΟ δερματινα..δε σε αφηνουν να μπεις κ αλλιως κανονικα..
7.αδιαβροχα, οτι και ναφορας χρειαζεσαι..εκει πας για ψαξιμο σε αδιαβροχα..
φορμες διαιρουμενες ξερω απο suomy...μια χαρα ειναι αλλα δε θυμαμαι μοντελο, ειναι του ξαδερφου μου.
η δική μου ειναι ixs ολοσωμη απο τον τζωρτζοπουλο... τα dainese ειναι για καλο στύλ , αλλα αν πας σε δερματινο μπουφαν κ παντελονι θα ειναι αρκετα ζεστα για καλοκαιρι..γαιτι δεν ειναι διατριτα..ανάλογα το δέρμα καποια ειναι πιο ανθεκτικα ή πιο λεπτα..δεν ειναι ολα τα δερματα ιδια.. η προταση μου ειναι για διατριτη αλλα οχι πολυ..τωρα διαιρουμενη ήοχι αναλογα τι θα βολευτεις εσυ.
εγω με το μπουφαν κ το δερματινο το παντελονι (dainese) χειμωνα κρυωνω..οποτε βαζω ισοθερμικα..αλλα ειμαι και κοριτσακι και ειναι γνωστο οτι εχουμε χαλασμενους θερμοστατες..
αυτα..

τωρα σε βοηθαμε ή σε μπερδευουμε δε ξέρω?
"diobo'...!"

Re: Guide – Αγορά εξοπλισμού – Απορίες/Συμβουλές  

  Από: dimchrist στις 04/10/2010 3:17 μμ.

Ας πω και εγώ τα δικά μου...
Ο συνδυασμός πίστα-βόλτα θα έχει συμβιβασμούς. Απλά πες μας που μπορείς να κάνεις πίσω.
π.χ. η ολόσωμη φόρμα έχει πολύ καλύτερη εφαρμογή αλλά δεν είναι τόσο πρακτική. Αν για παράδειγμα έχει πολύ ζέστη βγάζεις εύκολα το από πάνω ενώ στην ολόσωμη το βγάζεις αλλά το αφήνεις και κρέμεται.
Καλό είναι να είναι λίγο διάτρητη γιατί το καλοκαίρι δε θα την παλεύεις.
Είμαι υπέρ των ανοικτών χρωμάτων για να φαίνεσαι και να γλυτώνεις ζέστη (άσπρο, κίτρινο και ας φωνάζει ο jimdom ότι δεν είναι trendy ). Να κοιτάξεις να έχει ξύστρες εξ’ αρχής. Η λεγόμενη καμπούρα (εξόγκωμα στην πλάτη) δεν είναι απαραίτητη στο τριπλ καθώς δεν σκύβεις τόσο όσο ένα SS (βοηθάει κυρίως στην αεροδυναμική). Ενίσχυση στην πλάτη να πάρεις οπωσδήποτε. Ιδανικά πάρε το λεγόμενο κροκόδειλο. Μερικές φόρμες, συνήθως οι πιο αγωνιάρικες, έχουν ειδική υποδοχή να δέχονται κατευθείαν κροκόδειλο παρά την κλασική πλάτη.
Γενικώς είμαι της άποψης ότι πρώτα πάει η ασφάλεια και μετά η πρακτικότητα.
Αν θες κάτι οικονομικό κοίτα σε Bering, Ixs διαφορετικά πέρα από τις κλασσικές Alpinestars (π.χ. μοντέλο MX-1) & Dainese (π.χ. μοντέλο Laguna Sega)επιλογές μπορείς να δεις τις εξίσου πολύ καλές Glover, Spidi, Spyke, Mtech, Revit.
Οι μπότες καλό είναι να έχουν ξύστρες. Τώρα αν θα είναι αδιάβροχες ή διάτρητες το αφήνω σε σένα. Μάλλον θα έλεγα τίποτα από τα δύο. Για μάρκες και μοντέλα θα έλεγα Alpinestars μοντέλο SM-X 5, TCX (πρώην Oxtar) μοντέλο Competizione S ή Dainese μοντέλο Torque.
Ισοθερμικά χρησιμοποιώ της Alpinestars. Έχουμε και σχετικό λινκ:
viewtopic.php?f=30&t=1499&p=16582&hilit=%25CE%25B9%25CF%2583%25CE%25BF%25CE%25B8%25CE%25B5%25CF%2581%25CE%25BC%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25B1#p16582
topic2375.html?hilit=%CE%B9%CF%83%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B1

Για γάντια μην πάρεις κοντά δερμάτινα αν και προτείνονται για motard-naked γιατί αν και πιο στυλάτα δεν σε καλύπτουν επαρκώς. Να κοιτάξεις να έχουν αρκετές ενισχύσεις και διπλό κούμπωμα-δέσιμο. Σε μάρκες Alpinestars (π.χ. μοντέλο και SP-1 και πάνω) & Dainese θα κοιτούσα κυρίως.αλλά και Spidi, Spyke.

Ιντερνετομάγαζα υπάρχουν πάρα πολλά. Έχω χρησιμοποιήσει το γερμανικό http://www.fc-moto.de & φίλοι μου το ισπανικό http://www.motocard.com και έχουμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι. Εύκολα θα ξαναπαραγγέλναμε.
Πάντως καλό είναι να τα δοκιμάσεις πρώτα πριν τα παραγγείλεις. Είναι πολλές φορές που από βιασύνη βγαίνουν λάθος επιλογές. Π.χ. θα δεις φόρμες όπως οι Berik & Arlen Ness που είναι φανταστικές όμως λίγο δύσκολο θα τις βρεις εδώ για να τις δοκιμάσεις. Ας είναι καλά ο αντιπρόσωπος που έχει να φέρει νέα κομμάτια καμία δεκαετία.

Υ.γ.1 Όσον αφορά το στυλ, αν και είναι τομέας του jimdom, θα πρότεινα φιμέ-καθρέπτη ζελατίνα… Στις ποζέρικες φωτό της πίστας θα χάνεις αρκετά!
Άλλωστε posing is not a crime!

Υ.γ.2 Με πρόλαβε η Krysta. Μάλλον τον μπερδέψαμε...

Triple Way