Φιμε ζελατινα (κρανους)

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: tharis στις 10/06/2010 5:32 μμ.

Τωρα μπερδευτικα ... η φιμε ή ο καθρεφτης ειναι καλυτερα για βραδυ ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: denthnpalevw στις 10/06/2010 6:20 μμ.

haris":confused Τωρα μπερδευτικα ... η φιμε ή ο καθρεφτης ειναι καλυτερα για βραδυ ??"


καμια και οι 2 ειναι χαλια

bonnie"να κανω μια χαζη ερωτηση?
παιζουν κατι ζελατινες φιμε-χρωματιστες κλπ σαν αυτοκολλητες που τις "κολλας" πανω στην ζελατινα που εχεις ηδη? ..ή το ονειρευτηκα?
δεν θα βολευαν για ταξιδι ημερα?"


εχει πιν λοκ με χρωμα αλλα δεν νομιζω οτι θα κανει την ιδια δουλεια με μια ζελατινα.
ισως μπορεις να βαλεις μεμβρανη αντιηλιακη παραθυρων αυτοκινητων. ως φθηνη λυση και πατεντα....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:43, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: Sprinter στις 10/06/2010 6:31 μμ.

Δύο είναι οι σωστές λύσεις κατ' εμέ:

1. Κράνος με εσωτερική φυμέ ζελατίνα που ανεβοκατεβαίνει όπως τα Schuberth π.χ. Η καλύτερη λύση μακράν
2. Γιαλιά ηλίου

Οι ζελατίνες οι φυμέ είναι μπελάς αν πρόκειτε να νυχτωθείς.

Οποιος έχει οδηγήσει καλοκαίρι στα τούνελ της Βόρειας Ιταλίας π.χ. με κράνος τύπου Schuberth νομίζω πώς καταλαβαίνει τί λέω.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: bonnie στις 10/06/2010 6:44 μμ.

Sprinter"Δύο είναι οι σωστές λύσεις κατ' εμέ:

1. Κράνος με εσωτερική φυμέ ζελατίνα που ανεβοκατεβαίνει όπως τα Schuberth π.χ. Η καλύτερη λύση μακράν
2. Γιαλιά ηλίου

Οι ζελατίνες οι φυμέ είναι μπελάς αν πρόκειτε να νυχτωθείς.

Οποιος έχει οδηγήσει καλοκαίρι στα τούνελ της Βόρειας Ιταλίας π.χ. με κράνος τύπου Schuberth νομίζω πώς καταλαβαίνει τί λέω."



με γυαλια ηλιου κυκλοφορω τοσα χρονια, δεν με χαλαει απλα η ζελατινα η φιμε ειναι πιο ευκολη..
οπως λες κ εσυ ομως, στα τουνελ στην Ιταλια φρικαρα, γιατι δεν εβλεπα μια! απο τον απολυτο ηλιο με γυαλια ηλιου φυσικα, ξαφνικα, ερχεται το σκοτος κ δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλω γυαλια ηλιου εκει μεσα!!!
κ μετα το σκοτος, ξανα εκτυφλωτικο χαος!! οκ.. επεζησα!

με βλεπω να παραμενω στα γυαλια ηλιου... old classic solution...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: johnygalan στις 10/06/2010 9:12 μμ.

haris"
Απλα μου ειχε πει καποιος οτι ας πουμε η gold iridium ειναι πολυ καλη και για το βραδυ, αλλα δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο και αν παιζει ρολο το χρωμα .."

Δεν ισχύει εγω στο suomy spec 1r εχω την IRIDIUM MIRROR και σε πληροφορώ οτι το βράδυ δεν έβλεπα τίποτα
Ετσι αναγκάστηκα και πήρα και μια light smoke
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: krysta στις 10/06/2010 11:56 μμ.

denthnpalevw"

εχει πιν λοκ με χρωμα αλλα δεν νομιζω οτι θα κανει την ιδια δουλεια με μια ζελατινα.
"


εεε, έχω σκούρο pinlock στο arai, στην διάφανη ζελατίνα και είναι μιά χαρά, την ίδια δουλειά κάνει!
υπάρχει τέτοιο για όλα τα κράνη http://www.pinlock.com/index2.htm
"diobo'...!"

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: dimchrist στις 11/06/2010 9:13 πμ.

Φοράω σε Shoei Iriium Blue ζελατίνα.
Τη μέρα είναι τέλεια και δε το αλλάζω με τίποτα.
Το βράδι σε δυσκολεύει αρκετά σε μέρη με χαμηλό φωτισμό. Αναγκαστικά πρέπει να την ανοίγεις.
Η λύση της smoke δεν βοηθάει αφού συμβιβάζεσαι και τη μέρα αλλά και τη νύκτα.

Triple Way

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: johnygalan στις 11/06/2010 10:30 μμ.

Στα shoei είναι εύκολο να αλλάζεις την ζελατίνα, οπότε αμα θέλεις μπόρει να έχεις μαζί σου
την λευκή και την φοράς μόλις νυχτώσει

Σε άλλα κράνοι όμως το να αλλάζεις ζελατίνα έχει φασαρία.. οπότε συμβιβάζεσαι με μια
light smoke ή το βράδυ(αν έχεις σκόυρα φυμε-ιριδίζουσα) οδηγάς με ανοιχτη
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: 955i στις 05/08/2010 12:12 μμ.

Καλημέρα,
έχω μπλε καθρέφτη της Arai (από μέσα βλέπεις καφέ), έχει ένδειξη "for daylight use only" αλλά μπορώ να πω οτι δεν έχει πρόβλημα κανένα και το βράδυ, αρκεί να έχει φώτα ο δρόμος... (βραδινό ταξίδι, επαρχιακός δρόμος δεν παίζει - μόνο διάφανη).

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση (νέος στο forum, ακόμα ψάχνω...)

Έχει δοκιμάσει κανείς ζελατίνα νυχτός?

955i!

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: denthnpalevw στις 05/08/2010 12:56 μμ.

955i"Έχει δοκιμάσει κανείς ζελατίνα νυχτός?

955i!"

τι ειναι αυτο????
εχει καμια σχεση με την μασκα νυχτος????...............
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: 955i στις 05/08/2010 1:34 μμ.

denthnpalevw"
955i"Έχει δοκιμάσει κανείς ζελατίνα νυχτός?

955i!"

τι ειναι αυτο????
εχει καμια σχεση με την μασκα νυχτος????..............."


μία φορά είχα δει στο παλαιό Motopark στην Kαλλιρόης ( το 1821 ), ήταν κίτρινη και λειτουργούσε "υπερφωτίζωντας" αυτό που έβλεπες, μέρα μεσημέρι που την είδα ήταν αδύνατον να βγεις στον ήλιο!
Δεν ξέρω περισσότερα κι ούτε έχω δει από τότε ξανά (δεν έψαξα βέβαια ούτε ρώτησα ποτέ...).
Τον Αύγουστο του 2009 πήγα ένα μικρό ταξίδι και νύχτωσα σε επαρχιακό δρόμο (με τον καθρέφτη/φιμέ γ@!!#&), τότε "έφαγα φλασιά" και το θυμήθηκα. Την επόμενη μέρα το είχα ξεχάσει ξανά... τώρα που διάβαζα για τις ζελατίνες το ξαναθυμήθηκα και βρήκα ευκαιρία να ρωτήσω (σε ένα τέτοιο forum... μήπως καποιος)...

955i!

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: 955i στις 05/08/2010 1:53 μμ.

http://www.mirror.co.uk/sport/motorsport/2008/09/26/singapore-grand-prix-pictures-and-video-everything-you-need-to-know-about-f1-s-first-ever-night-race-115875-20754063/

12η φωτό

Mclaren Mercedes test driver Pedro de la Rosa tests a night vision helmet visor.

955i!

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: johnygalan στις 05/08/2010 9:45 μμ.

denthnpalevw"
955i"Έχει δοκιμάσει κανείς ζελατίνα νυχτός?

955i!"

τι ειναι αυτο????
εχει καμια σχεση με την μασκα νυχτος????..............."

" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 06/08/2010 9:11 πμ.

[quote="johnygalan":urcn57tj]
denthnpalevw"
955i"Έχει δοκιμάσει κανείς ζελατίνα νυχτός?

955i!"

τι ειναι αυτο????
εχει καμια σχεση με την μασκα νυχτος????..............."

[/quote:urcn57tj]
Eχω δει και γω τετοια ζελατινα σε shoei και ειχα φαει τον κοσμο να την βρω....εγραφε πανω της "racing night use only" και μαλιστα οπως τα γυαλια σκοπευσης "ανοιγουν" το οπτικο πεδιο και ειναι σαν να φωτιζουν την νυχτα.Με λιγα λογια τρομερη ορατοτητα και αντανακλαστικα στο φουλ οπως την ημερα!Οποιος εχει βαλει γυαλια σκοπευσης γνωριζει πολυ καλα τι εννοω.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: Sprinter στις 06/08/2010 10:32 πμ.

Δε κάνει για οδήγηση στο δρόμο φίλε μου. Θα μπερδεύεις τους Σταμάτηδες με τους Γρηγόρηδες και θα σε τυφλώνουν τα φώτα των απέναντι. Αν θές να δοκιμάσεις πώς είναι τράβα πάρε μια μάσκα του σκί με ζελατίνα ομίχλης.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε