Φιμε ζελατινα (κρανους)

Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: tharis στις 10/06/2010 12:20 πμ.

Επειδη με τον ηλιο δεν παλευεται σκεφτομαι να παρω μια δευτερη ζελατινα για το κρανος μου ..

Αναμεσα σε φιμε και καθρεφτη τι να προτιμησω ?? Υπαρχει διαφορα στην ορατοτητα? light smoke/dark smoke ? Με τα χρωματα του καθρεφτη τι παιζει ?? Για πειτε τπτ οσοι εχετε χρησιμοποιησει ..

ΥΓ το κρανος μου ειναι Shoei XR1100
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: bonnie στις 10/06/2010 12:50 πμ.

haris"Επειδη με τον ηλιο δεν παλευεται σκεφτομαι να παρω μια δευτερη ζελατινα για το κρανος μου ..

Αναμεσα σε φιμε και καθρεφτη τι να προτιμησω ?? Υπαρχει διαφορα στην ορατοτητα? light smoke/dark smoke ? Με τα χρωματα του καθρεφτη τι παιζει ?? Για πειτε τπτ οσοι εχετε χρησιμοποιησει ..

ΥΓ το κρανος μου ειναι Shoei XR1100"



πςςς.. στο μυαλο μου εισαι ρε χαρη... εχω ακριβως το ιδιο κρανος κ την ιδια απορια...

για πειτε κ σε μενα λοιπον...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: AndreaSt στις 10/06/2010 1:16 πμ.

Η light smoke που εχω ειναι μια χαρα - για να βλεπεις και το βραδυ !

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: denthnpalevw στις 10/06/2010 7:18 πμ.

με τις φιμε ζελατινες υπαρχει ενα θεμα. Η ορατοτητα το βραδυ κατα τα αλλα ως αγορα ειναι απλα αριστη. με την σκουρα η την καθρεφτη τα πραγματα πανω κατω ειναι τα ιδια. βραδυ σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου δεν βλεπεις. Θα πρεπει να κουβαλας και την διαφανη μαζι σου,οπως κανουν πολλοι και την αλλαζουν το σουρουπο. δεν ειναι κατι αδυνατο αλλα φασαρια. με την light τα πραγματα ειναι λιγο βελτιωμενα αλλα για την μερα δεν εχεις τα αποτελεσματα που εχεις με τις αλλες 2.

και εγω ειμαι για αγορα ζελατινας για το νεο κρανος. χαρη αν θες κανονιζουμε αγορα......
θα παρω την σκουρα μαυρη
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: tharis στις 10/06/2010 10:34 πμ.

Και γω πιστευω οτι η light δε θα κανει πολυ καλη δουλεια σε νταλα ηλιο ( αν και δεν τη εχω δει κι απο κοντα ποσο light ειναι..)

Απλα μου ειχε πει καποιος οτι ας πουμε η gold iridium ειναι πολυ καλη και για το βραδυ, αλλα δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο και αν παιζει ρολο το χρωμα ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: Aris. στις 10/06/2010 11:03 πμ.

Εγω παντως , με μια dark smoked που εχω , σε νταλα ηλιο που χτυπαει και τον καθρεπτη-ασφαλτο της πολης , μπορω να πω πως οριακα κανει δουλεια ...

Εγω εχω ενα σπαστο kbc κρανος με dark smoked ζελατινα για κοντινες διαδρομες και ενα κρανος fullface caberg με νορμαλ ζελατινα , αλλα εχει και την πατεντα με το φιμε πτυσσομενο ζελατινακι απο μεσα. (καλη φαση)
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: Barkos στις 10/06/2010 11:34 πμ.

έχοντας το xr1000 και την dark/smoke
είμαι ευχαριστημένος γιατί είναι απόλαυση η οδήγηση με αυτή

το θεματάκι είναι μόλις βραδιάσει... και χρειάζεται αλλαγή.

πάρτε την θα την ευχαριστηθείτε έτσι και αλλιώς αλλάζουν εύκολα οι ζελατίνες

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: tharis στις 10/06/2010 11:36 πμ.

Ολοι dark smoke εχουν βλεπω .. Με καθρεφτη δεν εχει δοκιμασει κανεις να μας πει την αποψη του ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: krysta στις 10/06/2010 11:38 πμ.

έχω ένα suomy vandal το οποίο χρησιμοποιώ κάθε μέρα και έχω βάλει σκουροχρωμη ζελατίνα. για μένα είναι μια χαρά για το πρωι και αν και έχω και φωτοφοβία (κοινώς τα ματια μου στον δυνατό ήλιο απλά δεν την παλεύουν ) με καλύπτει (δε κάθομαι να κοιτάω κ τον ήλιο όμως εννοείται), αλλά για βράδυ δε λέει..οπότε τις αλλάζω και βάζω την διάφανη. (ευτυχώς ο μηχανισμός της ζελατίνας του suomy είναι ευκολος) ούτε γάτες , ούτε λακούβες βλέπεις όμως με την σκούρη το βράδυ.

στο arai chaser που έχω, έχω βάλει το pinlock το σκουρόχρωμο στην διάφανη ζελατίνα κ αν είναι βράδυ κ τα βλέπω πολύ σκούρα το βγάζω..το πρωι μια χαρά δουλειά κάνει κ το pinlock!
"diobo'...!"

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: denthnpalevw στις 10/06/2010 12:28 μμ.

καφρεφτη ειχα εγω για 2.5 χρονια. τα ιδια και σε αυτην. γεμιζει και γρατσουνιες σχετικα ευκολοτερα λογω επιστρωσης. ισως ο καθρεφτης να ειναι και λιγο καλυτερος για πολυ ηλιο. βραδυ ομως απλα δεν παλευεται
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: kyrkyriakos στις 10/06/2010 12:49 μμ.

Όπως είπαν και πιό πάνω , η μαύρη είναι απόλαυση με ήλιο ,αλλά το βράδυ......ΔΕΝ!

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: jimdom στις 10/06/2010 2:20 μμ.

Η λυση ειναι απλη!!!
http://www.youtube.com/watch?v=2dPzXVhPccI
Τη μερα σε προστατευουν τελεια απο τον ηλιο,σου δινουν στυλ κ τη νυχτα τα βγαζεις κ βλεπεις μια χαρα με τη διαφανη!
Επισης μεταφερονται ευκολα!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: KRIKONS στις 10/06/2010 3:11 μμ.

πιστευω οτι η καθρεπτιζε θα κανει πολυ καλη δουλεια για καθημερινη χρηση αλλα και το βραδυ μεσα στην πολη!!!
η δε μαύρη είναι απόλαυση με νταλα ήλιο ,αλλά το βράδυ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ θα βλεπεις την τυφλα σου!!!!!!! ποσο μαλλον σε ταξιδι στην επαρχια

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: denthnpalevw στις 10/06/2010 3:27 μμ.

Μιτσο το εχω δοκιμασει το κολπο με τα γυαλια αλλα δεν με βολευει. ενω η ζελατινα ειναι αλλο πραγμα....
ουτε να κατσει στραβα, ουτε κενα που μπαινει Ηλιος.
Ασε που με γυαλια φοβαμαι σε περιπτωση κανενος παραξενου ατυχηματος
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Φιμε ζελατινα (κρανους)  

  Από: bonnie στις 10/06/2010 4:50 μμ.

να κανω μια χαζη ερωτηση?
παιζουν κατι ζελατινες φιμε-χρωματιστες κλπ σαν αυτοκολλητες που τις "κολλας" πανω στην ζελατινα που εχεις ηδη? ..ή το ονειρευτηκα?
δεν θα βολευαν για ταξιδι ημερα?
στριβω, αρα υπαρχω...