Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Μπαγκαζιέρα σε Tiger SE

Συγκεντρώνουμε πληροφορίες και συζητάμε για γνήσια και aftermarket αξεσουάρ

Συντονιστής: dimchrist

Re: Μπαγκαζιέρα σε Tiger SE

Δημοσίευσηαπό Glober » 21 Ιαν 2011, 12:11

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου... πήρα το κιτάκι για το sprint και έγινε η δουλειά.
Όσον αφορά το "πιατάκι" έβαλα αυτό της Givi το οποίο είναι αρκετά πιο εμφανίσημο (εάν υποθέσουμε οτι δεν θέλω να το μπαινοβγάζω κάθε φορά που πάω την Σαββατοκυριακάτικη βόλτα μου):

http://www.twistedthrottle.com/trade/pr ... /1882/169/

Σημειώνω οτι προκειμένου να βάλω αυτό το πιατάκι χρειάστηκε λίγη "διμιουργικότητα".

Θα ανεβάσω φωτο σε επόμενο ποστ για να μου πείτε την γνώμη σας.
Άβαταρ μέλους
Glober
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050 SE
Όνομα: Vagos

Δημοσίευσηαπό vagtyrp » 21 Ιαν 2011, 19:02

//www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=4973 αυτό είναι το σχαράκι που έψαχνες. το έχω πάρει από αμερική μιας και τότε δεν κυκλοφορούσε στην ευρώπη. βάση για τη βαλίτσα σου καλύτερα να βάλεις της motech. κοστίζει άλλα 30 ευρόπουλα αλλά βγαίνει με βίδες μισής στροφής και σε δύο τύπους: για βαλίτσες εώς 46λτ monolock ή monokey & από 46 λτ και πάνω για τους ίδιους τύπους βαλιτσών
P1070006.JPG
P1070007.JPG
P1070008.JPG
P1070009.JPG
P1070011.JPG

βλέπω ότι ήδη έβαλες άλλο σχαράκι γιαυτό σου πόσταρα τις φωτογραφίες του δικού μου για να συγκρίνεις :thumbsup:
θεωρώ ότι αυτό που διάλεξα είναι πιο εμφανίσιμο από άποψης κομψότητας, μιας και στον τίγρη η βαλίτσα πάει έτσι και αλλιώς πολύ πίσω και ασχημαίνει την εικόνα του.εγώ σε όλες τις μικροβόλτες βγάζω και το σχαράκι, το οποίο είναι πανεύκολο..δεν χρειάζεσαι κανένα ιδιαίτερο κλειδί για να το βγάλεις!
Άβαταρ μέλους
vagtyrp
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: speed triple t 509
Όνομα: βαγγέλης

Δημοσίευσηαπό acratosa » 02 Φεβ 2011, 03:26

καλησπερα,
εχω Tiger 1050SE και επειδη το θεμα της μπαγκαζιερας με εχει απασχολησει, να μοιραστω κι εγω τα εξής:
Απο Triumph Αλιμου, παρήγγειλα το μαμα "πιατακι"-βαση (190ευρ, αυτο με τις 4 βίδες) και πανω σε αυτό θα μου βιδώσουν οποια βαλιτσα επιλεξω (σχόλιο δικό μυ: όχι τη μαμα βαλιτσα βεβαια που ειναι απαραδκτη), κατά δήλωση του μηχανικού.. Μου ειπε, ενώπιον του ιδιοκτήτη Γ. Πιερρακου -που ομολογησε οτι δεν το πολυπαρακολουθει το ζητημα- ότι θα γινει χωρις πρόβλημα η μοντα, αρκεί να μην ανεβαινω σε χλμ/ωρα παρα πολύ (το πόσο θα το δω στην πράξη)
υγ.εχω μια ανησυχια οτι εννοουσαν "όποια βαλιτσα θελω" από τις υπάρχουσες GIVI, αλλα θα τοι δαιπιστωσω οταν φτασει το πιατακι απο Αγγλια.. φέτττααααα!!! :frrr:

Όντως, Λογω της σχαρας για τις πλαινες βαλιτσες, αποκλειεται οποιαδήποτε αλλη λυση που δεν θα περιλαμβανει ξεμονταρισμα των πλαινων για κινηση μες στην πολη μονο με πισω βαλιτσα..
Άβαταρ μέλους
acratosa
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050 SE 2010 (grey matt)
Όνομα: Ανδρέας

Δημοσίευσηαπό Glober » 02 Φεβ 2011, 09:29

acratosa έγραψε:καλησπερα,
εχω Tiger 1050SE και επειδη το θεμα της μπαγκαζιερας με εχει απασχολησει, να μοιραστω κι εγω τα εξής:
Απο Triumph Αλιμου, παρήγγειλα το μαμα "πιατακι"-βαση (190ευρ, αυτο με τις 4 βίδες) και πανω σε αυτό θα μου βιδώσουν οποια βαλιτσα επιλεξω (σχόλιο δικό μυ: όχι τη μαμα βαλιτσα βεβαια που ειναι απαραδκτη), κατά δήλωση του μηχανικού.. Μου ειπε, ενώπιον του ιδιοκτήτη Γ. Πιερρακου -που ομολογησε οτι δεν το πολυπαρακολουθει το ζητημα- ότι θα γινει χωρις πρόβλημα η μοντα, αρκεί να μην ανεβαινω σε χλμ/ωρα παρα πολύ (το πόσο θα το δω στην πράξη)
υγ.εχω μια ανησυχια οτι εννοουσαν "όποια βαλιτσα θελω" από τις υπάρχουσες GIVI, αλλα θα τοι δαιπιστωσω οταν φτασει το πιατακι απο Αγγλια.. φέτττααααα!!! :frrr:

Όντως, Λογω της σχαρας για τις πλαινες βαλιτσες, αποκλειεται οποιαδήποτε αλλη λυση που δεν θα περιλαμβανει ξεμονταρισμα των πλαινων για κινηση μες στην πολη μονο με πισω βαλιτσα..

Φίλε μου η βάση της motech είναι η λύση που ψάχνεις για να μην κάνεις πατέντες και φοβάσαι να "ανεβαίνεις παραπάνω σε χιλιόμετρα" (κατά την γνώμε μου απαράδεκτη συμβουλή απο εξουσιοδοτημένο κατάστημα).

Αυτή η βάση δένει στα σπειρώματα που υπάρχουν στο κάτω μέρος της πίσω χειρολαβής και πάνω μπαίνει το πιατάκι που θέλεις χωρίς καμιά μόντα.

Θα πρέπει να πρσέξεις να παραγγείλεις την βάση της motech για το sprint και το tiger SE και όχι για το απλό tiger.

Κοίτα προσεκτικά τις φωτο του φίλου vagtryp παραπάνω και θα καταλάβεις πως δένει η βάση.

Την ίδια λύση έχω εφαρμόσει και εγώ και μπορώ να στην εγγυηθώ.
Άβαταρ μέλους
Glober
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό maverick » 23 Μάιος 2011, 14:08

[size=150][color=#800000]γεια σας επειδη ειμαι λιγο βλαχος και δεν ξερω απο ιντερνετ και αγορες απο το εξωτερικο μηπως μπορει καποιος απο εσας να μου πει τι μπαγκαζιερα μπορω να βαλω στο tiger se που εχω που να χωραει δυο κρανη αλλα να μην ειναι ενα χάλι επανω στην ομορφοτερη μηχανη που υπαρχει εωσ και σημερα? και που μπορω να παω να την δω και να διαλεξω?

ευχαριστω θερμα.

ΥΓ . ειμαι στην αθηνα
ευχομαι καλους δρομους σε ολους και να φορατε παντα το κρανος. !
Άβαταρ μέλους
maverick
Newbie
Progress to next rank:
24%

Μοτοσυκλέτα: triumph tiger 1050 se
Όνομα: maverick

Δημοσίευσηαπό Glober » 24 Μάιος 2011, 15:16

maverick έγραψε:[size=150][color=#800000]γεια σας επειδη ειμαι λιγο βλαχος και δεν ξερω απο ιντερνετ και αγορες απο το εξωτερικο μηπως μπορει καποιος απο εσας να μου πει τι μπαγκαζιερα μπορω να βαλω στο tiger se που εχω που να χωραει δυο κρανη αλλα να μην ειναι ενα χάλι επανω στην ομορφοτερη μηχανη που υπαρχει εωσ και σημερα? και που μπορω να παω να την δω και να διαλεξω?

ευχαριστω θερμα.

ΥΓ . ειμαι στην αθηνα

Αγαπητέ Maverick αν το ψάξουμε λίγο όλοι βλάχοι είμαστε και θα έπρεπε να είμαστε περήφανοι για αυτό.

Έτσι κι αλλιώς αν κάποιος πεί οτι είναι μόνιμος κάτοικος Αθηνών, έτσι που έχουν τα πράγματα, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην είναι καν Έλληνας (δεν είμαι καθόλου ρατσιστής, στατιστικά μιλάω)...

Όσον αφορά στην ερώτηση σου, έχω την ίδια μηχανή με εσένα και σου συστήνω να βάλεις την μεγάλη βαλίτσα της Kappa (και εγώ αυτή έχω βάλει).

Χωράει άνετα δύο κράνη και είναι μαύρη/γκρί με αποτέλεσμα να δένει πολύ καλά με τα χρώματα της μηχανής.

Επιπλέον είναι πιο φθηνή αο την αντίστοιχη Givi απο την οποία δεν έχει να ζηλέψει τίποτα ποιοτικά (είχα και την Givi και δεν είχε καμία διαφορά στην ποιότητα) και κατα την προσωπική μου υποκειμενική άποψη είναι και πολύ καλύτερη αισθητικά.

Σε όποιο μαγαζί με αξεσουάρ μηχανής και βαλίτσες να πας θα την έχουν (αν όχι θα την έχει το διπλανό τους μαγαζί)...
Άβαταρ μέλους
Glober
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό maverick » 25 Μάιος 2011, 14:18

δεν ηθελα να πω βλαχοι γιατι και εγω πρεπει να εχω βλαχικη καταγωγη μαλλον .ηθελα να πω οτι ειμαι βλακας με το ιντερνετ κ οτι δεν ξερω να το χρησιμοποιω.

οσον για την αθηνα συμφωνω μαζι σου.

ευχαριστω για την λυση της μπαγκαζιερας που προτινεις , θα το κοιταξω.
ευχομαι καλους δρομους σε ολους και να φορατε παντα το κρανος. !
Άβαταρ μέλους
maverick
Newbie
Progress to next rank:
24%

Μοτοσυκλέτα: triumph tiger 1050 se
Όνομα: maverick

Advertisement
Προηγούμενη

• Similar topics
    Απαντήσεις
    Προβολές