Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050

Συγκεντρώνουμε πληροφορίες και συζητάμε για γνήσια και aftermarket αξεσουάρ

Συντονιστής: dimchrist

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050

Δημοσίευσηαπό epistimon » 13 Νοέμ 2013, 16:41

μην πειμενεις μεσα στην πολη να βλεπεις αποδοση στην προσφηση του ελαστικου.ακομα και γομες αν βαλεις με τοσο αθλια ασφαλτο που εχουν οι δρομοι παλι θα σου χαζογλυστραει.

η μηχανη του κουμπαρου μου ηταν ενα zxr-6 και το επερνα πρωτη φορα να το οδηγησω .δεν ειχα ιδεα τι θα αντιμετωπισω.στην πρωτη στοφη εστριψα 180 στη δευτερη 200 και στην 3 230 και ειχε κιαλλο το λαστιχο για να πατησει.σου τονισα ποιο πανω πως το θεμα γρηγορης οδηγησης σε στροφες δεν το εχω.κιομως με αυτα τα λαστιχα ειδα αυτα τα χιλιομετρα σε στροφη και κυριως χωρις να φοβηθω.συγουρα παιζει μεγαλο ρολο και η γεωμετρια της μηχανης αλλα και παλι εκει που εστριβα με τον τιγρη 140-150 εστριψα στην ιδια στροφη 230.σε αυτα τα χιλιομετρα οι κραδασμοι και οι πιεσεις απο τον αερα ειναι παρα πολλες και πολυ ευκολα ερχεται το αισθημα του φοβου οτι δεν θα στιψεις.σε πληροφορω οτι δεν μου δημιουργηθηκε κανενα τετοιο αισθημα.εσυ βεβαια τα θες για μεσα την πολη και οχι για την εθνικη που σου ανεφερα εγω.μπορει για μεσα την πολη ενα αλλο λαστιχο να ειναι ακομα ποιο μαλακο.οταν οδηγησω και καποιο αλλο λαστιχο θα μπορω να εκφερω ποιο εμπεριστατομενη αποψη
Άβαταρ μέλους
epistimon
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER 1050 MAURO
Όνομα: george

Δημοσίευσηαπό lleonidas » 15 Νοέμ 2013, 19:36

Καλησπέρα!Epistimon,thanx για τις πληροφορίες!
Πήγα σήμερα στον Περιστερά με σκοπό να βάλω τα road attack 2 αλλά το πίσω ήταν κατασκευασμένο πάνω από ένα-ενάμιση χρόνο πριν γι'αυτό τα απέρριψα αμέσως και ρώτησα για τα rosso 2.Η τιμή και κάποια άλλα πράγματα δε με ικανοποίησαν και τελικά κατέληξα στον Μπούκη όπου τοποθετήθηκαν τα rosso 2,κατασκευασμένα την 20ή(το μπροστινό) και την 35 βδομάδα(το πίσω) αντίστοιχα του 2013.
Εντυπώσεις ακόμα δεν έχω γιατί μας πρόλαβε η γαμοβροχή!Μου είπε ο υπάλληλος που τα τοποθέτησε να είμαι πολύ προσεκτικός στα πρώτα 100 χλμ και να αποφεύγω ο,τιδήποτε απότομο(φρενάρισμα,γκάζι,κλίσεις).
lleonidas
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Τriumph tiger 1050 abs

Δημοσίευσηαπό epistimon » 19 Νοέμ 2013, 00:42

καλοφωρετα και καλο ταξιδα.αντε με το καλο να μας πεις τις εντυπωσεις σου και παντα προσοχη
Άβαταρ μέλους
epistimon
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER 1050 MAURO
Όνομα: george

Δημοσίευσηαπό Genesis » 19 Νοέμ 2013, 21:00

τα ροσο 2 ειναι πολυ μαλακα και δεν βγαζουν δυστυχως πολλα χλμ! τα δοκιμασα σε ενα χτ 660 στην αττικη οδο μια μερα και πραγματικα ειναι πολυ καλά λαστιχα και δεν το περιμενα! εμπαινε το χτ στη στροφη παραπολυ καλα και τα λαστιχα σου εμπνεαν απολυτη εμπιστοσυνη! δεν ξερω αν επαιζε ρολο οτι μοταρτν αλλα πηγαινε με πολυ εμπιστοσυνη (πιο πολυ απο το ST με τα πιρελια) σε καλη στροφη με πολλα χλμ 100+! τωρα βεβαια pirelli δεν θα ξαναεβαζα εγω στο ST για δικους μου λογους εκτος από τα ροσο 2 που και παλι θα σκεφτομουν τη χλμ διαρκεια τους! :sprinter:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Genesis
Συντονιστής ενότητας αγγελιών

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050
Όνομα: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό johnygalan » 20 Νοέμ 2013, 00:45

lleonidas έγραψε: και τελικά κατέληξα στον Μπούκη όπου τοποθετήθηκαν τα rosso 2

Τιμή ?
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"
Άβαταρ μέλους
johnygalan
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TRIUMPH TIGER 1050 - YAMAHA YBR

Δημοσίευσηαπό lleonidas » 20 Νοέμ 2013, 02:55

Ευχαριστώ epistimon!Ακόμα δεν μπορώ να πω πολλά αλλά σίγουρα η διαφορά των φρέσκων με τα παλιά και ξεραμένα Μ5 είναι εμφανής!
290 η τιμή.
lleonidas
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Τriumph tiger 1050 abs

Δημοσίευσηαπό TheFace » 21 Νοέμ 2013, 10:21

Εχοντας κανει γυρω στα 2000χλμ με τα sportmax στον τιγρη ειμαι γενικα ευχαριστημενος σε σχεση με τα προηγουμενα (metzeler M5). Ειδικα με τη γρηγορη κορωνα τους...

Το θεμα μου ειναι αυτη η αισθηση "τσιμεντου" της γομας οταν το πιεζω στις στροφες. Ειναι θεμα πιεσης των ελαστικων?

Οσοι εχετε εμπειρια απο το συγκεκριμενο λαστιχο, τι πιεση ελαστικων προτινετε κυριως για επιθετικη οδηγηση?
money cant buy me love
Άβαταρ μέλους
TheFace
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό intefix » 27 Ιούλ 2015, 13:31

Καλησπέρα,
ψάχνω στο φόρουμ για λάστιχα για το tiger 1050, αλλά τα ποιο πρόσφατα νέα που βρίσκω είναι από το 13, έχει αλλάξει κάνεις πρόσφατα να γράψει τις εμπειρίες του ; έχει δοκιμάσει κάνεις κάνα ποιο καινούργιο λάστιχο πχ ; Michelin M7 κλπ κλπ
intefix
Newbie
Progress to next rank:
4%

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050 ABS (08)
Όνομα: intefix

Δημοσίευσηαπό Tigrisss » 27 Ιούλ 2015, 19:19

θα σου προτεινα continental sport attack 2, πολύ καλό λαστιχο με εξαιρετική αισθηση. Μαλακό γενικα, το πίσω οριακα βγαζει 9-10.000 χλμ

τα εχω βαλει αρκετες φορες και ειναι και φθηνά σχετικά με τα υπόλοιπα.

ομως, δε θα τα ξαναβάλω, γιατί ειναι γερμανικά και να πα να γ!μ875νε :twisted:
Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TRIUMPH TIGER 1050 KAWASAKI ZX10R
Όνομα: Κώστας

Δημοσίευσηαπό Tigris3 » 27 Ιούλ 2015, 20:54

Φοράω τα Μ7. Πριν είχα S20 και Sportsmart. Από θέμα κρατήματος είναι: Μ7>S20>SS. Τα έχω 8500 χλμ και το πίσω πιστεύω έχει άλλα 3000χλμ με όχι ιδιαίτερη "φιλική" οδήγηση για το ελαστικό. Ζεσταίνονται εύκολα, η κορώνα πρέπει να είναι λίγο αργότερη από τα S20. Από διάρκεια ζωής είναι καλύτερα με διαφορά από τα S20, όχι τόσο όμως όσο τα SS.
Αν έβαζα τώρα, θα δοκίμαζα τα S20 Evo, όχι γιατί δεν είμαι ικανοποιημένος σε κάποιο τομέα με τα Μ7, αλλά για να τα δοκιμάσω και αυτά. Είμαι σίγουρος όμως ότι και τα S20 Evo (όπως τα S20) θα έβγαζαν λιγότερα χιλιόμετρα από τα M7.
Ότι και να διαλέξεις μεταξύ S20 Evo και Μ7, δεν νομίζω να μην μείνεις ικανοποιημένος. Είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή σε αυτόν τον τύπο ελαστικών.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tigris3
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050
Όνομα: Νίκος

Δημοσίευσηαπό dizatos » 19 Σεπ 2015, 20:14

Καλησπέρα παιδιά. Έρχεται σιγά σιγά η ώρα για λάστιχα και θέλω τις γνώμες σας. Η χρήση του τίγρη είναι 365 μέρες το χρόνο σε επαρχιακή πόλη χωρίς φανάρια και κίνηση, 2-3 εξορμήσεις των χιλίων χλμ. το πολύ και 1-2 πιό μεγάλα ταξίδια. Δεν είμαι οδηγός που πλαγιάζει, θέλω όμως ένα λάστιχο που να μου προσφέρει σιγουριά, ασφάλεια και χιλιομετρική απόδοση, κυρίως στα ταξίδια που κάνω, ακόμη κι αν έστω και για λίγο με "φαγουρίζει" :happyface: κανένα γόνατο. Μέσα στη πόλη, ευτυχώς υπάρχει το ABS που βοηθάει πολύ.
dizatos
Newbie
Progress to next rank:
52%

Μοτοσυκλέτα: TIGER 1050
Όνομα: TOLIS

Δημοσίευσηαπό Genesis » 19 Σεπ 2015, 20:19

Εχω ενα λαστιχο κατα νου το οποιο εχω ακουσει τα καλυτερα και κραταει παρα πολυ καλα βγαζει χλμ και ζεστενεται γρηγορα! Ειναι το bridgestone T30!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Genesis
Συντονιστής ενότητας αγγελιών

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050
Όνομα: Γιάννης

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Προϊόντα και αξεσουάρ. Πληροφορίες - εντυπώσεις - συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης