ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: thanos1050-08-09 στις 19/06/2012 10:19 μμ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΒΑΛΑ ΤΑ BRIDGESTONE BATTLAX S 20R

ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ PERISTERA 330 EUR ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: lleonidas στις 09/11/2013 3:05 μμ.

Καλησπέρα σε όλες/όλους!
Τι θα προτιμούσατε μεταξύ α.conti road attack 2, β.pirelli rosso 2, γ.dunlop qualifier 2, δ.Dunlop sportsmart, ε.Dunlop roadsmart 2 ,στ.metzeler rennsport;
Χρήση normal και χωρίς καγκουριές κυρίως εντός πόλης άρα ψάχνω κάτι μαλακό που να ζεσταίνεται γρήγορα.

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: epistimon στις 10/11/2013 9:11 πμ.

βαλε τα metzeler rennsport

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: johnygalan στις 10/11/2013 12:14 μμ.

rosso 2
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: lleonidas στις 10/11/2013 12:31 μμ.

Καλημέρα,ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Αν μπορούσατε να αναφέρετε και δυο λόγια παραπάνω για την επιλογή,θα με βοηθούσατε πιο πολύ...ιδίως αν τα είχατε/έχετε φορέσει στο δικό σας tiger και τα ξέρετε
Και κάτι για τα rennsport...έχω παρατηρήσει ότι είναι φτηνότερα από τα υπόλοιπα αλλά δεν ξέρω γιατί...ίσως επειδή είναι παλιότερο μοντέλο;

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: epistimon στις 10/11/2013 5:58 μμ.

ειναι αρκετα μαλακα και δεν εχουν διαρκεια ζωης μεγαλη αλλα για τη δουλεια που θες ειναι μια χαρα.αν αποφασησεις να ξεκινησεις ταξιδια με αυτα τα λαστιχα να ξερεις οτι πολυ συντομα θα τα κανεις τετραγωνα

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: patapios στις 10/11/2013 10:25 μμ.

Λεονιδα αν τα πουμε την τεταρτη απο κοντα θα σου απαντησω διεξοδικα... εχω φαει 2 ζευγαρια rennsport

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: lleonidas στις 12/11/2013 1:11 πμ.

Ευχαριστω επιστημων!Ξερουμε πως ειναι στο βρεγμενο;;
Παταπιε δυσκολο το βλεπω...!
Για τα roadsmart 2 που τα προτιμουν πολλοι κ για τα conti road attack 2 τι λετε;;

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: epistimon στις 12/11/2013 8:58 μμ.

εχω οδηγηση τα conti road attack 2 και ειναι πολυ μα πολυ καλα.ηταν το πρωτο λαστιχο που μου ενεπνευσε την απολυτη σιγουρια και σε εθνικη και σε κλειστο κοματι.δεν θα σου βγαλει πολλα χιλιομετρα αλλα ειναι πολυ καλη και αξιοπιστη λυση.να τονισω οτι το θεμα στιψηματος σε κλειστο κομματι δεν το εχω.γενικα ειμαι συγκρατημενος στη γρηγορη οδηγηση σε κλειστα κομματια.οταν οδηγησα τη μηχανη του κουμπαρου μου με αυτα τα λαστιχα αυτος ο φοβος εξαφανιστηκε.ηταν σαν να τα φορουσα για αρκετα χιλιομετρα και τους ειχα παρει τον αερα.ελπιζω να σε καλυψα

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: lleonidas στις 13/11/2013 1:57 πμ.

" Απολυτη σιγουρια"...ενδιαφερον!
Δεν ξερω ομως αν θα ζεσταινονται τοσο γρηγορα οσο τα rennsport!Τα χλμ δε με απασχολουν τοσο...
Tiger ηταν η μηχανη του κουμπαρου σου που οδηγησες με τα conti;

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: patapios στις 13/11/2013 3 μμ.

Λεωνιδα θυμησου :

τα rennspοrt κρυωνουν οσο γρηγορα ζεσταινονται... συνολικα για μεσα στην πολη δεν ειναι καλα λαστιχα

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: epistimon στις 13/11/2013 3:41 μμ.

μην πειμενεις μεσα στην πολη να βλεπεις αποδοση στην προσφηση του ελαστικου.ακομα και γομες αν βαλεις με τοσο αθλια ασφαλτο που εχουν οι δρομοι παλι θα σου χαζογλυστραει.

η μηχανη του κουμπαρου μου ηταν ενα zxr-6 και το επερνα πρωτη φορα να το οδηγησω .δεν ειχα ιδεα τι θα αντιμετωπισω.στην πρωτη στοφη εστριψα 180 στη δευτερη 200 και στην 3 230 και ειχε κιαλλο το λαστιχο για να πατησει.σου τονισα ποιο πανω πως το θεμα γρηγορης οδηγησης σε στροφες δεν το εχω.κιομως με αυτα τα λαστιχα ειδα αυτα τα χιλιομετρα σε στροφη και κυριως χωρις να φοβηθω.συγουρα παιζει μεγαλο ρολο και η γεωμετρια της μηχανης αλλα και παλι εκει που εστριβα με τον τιγρη 140-150 εστριψα στην ιδια στροφη 230.σε αυτα τα χιλιομετρα οι κραδασμοι και οι πιεσεις απο τον αερα ειναι παρα πολλες και πολυ ευκολα ερχεται το αισθημα του φοβου οτι δεν θα στιψεις.σε πληροφορω οτι δεν μου δημιουργηθηκε κανενα τετοιο αισθημα.εσυ βεβαια τα θες για μεσα την πολη και οχι για την εθνικη που σου ανεφερα εγω.μπορει για μεσα την πολη ενα αλλο λαστιχο να ειναι ακομα ποιο μαλακο.οταν οδηγησω και καποιο αλλο λαστιχο θα μπορω να εκφερω ποιο εμπεριστατομενη αποψη

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: lleonidas στις 15/11/2013 6:36 μμ.

Καλησπέρα!Epistimon,thanx για τις πληροφορίες!
Πήγα σήμερα στον Περιστερά με σκοπό να βάλω τα road attack 2 αλλά το πίσω ήταν κατασκευασμένο πάνω από ένα-ενάμιση χρόνο πριν γι'αυτό τα απέρριψα αμέσως και ρώτησα για τα rosso 2.Η τιμή και κάποια άλλα πράγματα δε με ικανοποίησαν και τελικά κατέληξα στον Μπούκη όπου τοποθετήθηκαν τα rosso 2,κατασκευασμένα την 20ή(το μπροστινό) και την 35 βδομάδα(το πίσω) αντίστοιχα του 2013.
Εντυπώσεις ακόμα δεν έχω γιατί μας πρόλαβε η γαμοβροχή!Μου είπε ο υπάλληλος που τα τοποθέτησε να είμαι πολύ προσεκτικός στα πρώτα 100 χλμ και να αποφεύγω ο,τιδήποτε απότομο(φρενάρισμα,γκάζι,κλίσεις).

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: epistimon στις 18/11/2013 11:42 μμ.

καλοφωρετα και καλο ταξιδα.αντε με το καλο να μας πεις τις εντυπωσεις σου και παντα προσοχη

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ TIGER 1050  

  Από: Genesis στις 19/11/2013 8 μμ.

τα ροσο 2 ειναι πολυ μαλακα και δεν βγαζουν δυστυχως πολλα χλμ! τα δοκιμασα σε ενα χτ 660 στην αττικη οδο μια μερα και πραγματικα ειναι πολυ καλά λαστιχα και δεν το περιμενα! εμπαινε το χτ στη στροφη παραπολυ καλα και τα λαστιχα σου εμπνεαν απολυτη εμπιστοσυνη! δεν ξερω αν επαιζε ρολο οτι μοταρτν αλλα πηγαινε με πολυ εμπιστοσυνη (πιο πολυ απο το ST με τα πιρελια) σε καλη στροφη με πολλα χλμ 100+! τωρα βεβαια pirelli δεν θα ξαναεβαζα εγω στο ST για δικους μου λογους εκτος από τα ροσο 2 που και παλι θα σκεφτομουν τη χλμ διαρκεια τους!