Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Τακακια EBC............τιμές

Συγκεντρώνουμε πληροφορίες και συζητάμε για γνήσια και aftermarket αξεσουάρ

Συντονιστής: dimchrist

Re: Τακακια EBC............τιμές

Δημοσίευσηαπό patapios » 12 Μαρ 2010, 23:16

Το θεματακι επεσε πανω στην περιοδο που χρειαζομαι κ εγω τακακια.

Για πειτε κ κανα μαγαζι αθηνα με τακακια... brake shop στην καλλιροης εχει ψωνισει κανεις?
Άβαταρ μέλους
patapios
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER 1050 SE

Δημοσίευσηαπό bonnie » 13 Μαρ 2010, 06:45

καλε μου admin.. γιατι αφηνεις τα classic απ εξω? εμεις ψυχη δεν εχουμε? δεν θελουμε καλα τακακια δηλαδη? :mrgreen

εκτος απο τα nissin που φοραει η μαμα, προτεινεις κατι καλυτερο? με δεδομενο τις διπιστονες φυσικα.. κ ταχυτητες ανω των 140 m/h μεσο ορο.. :mrgreen

θελω να βελτιωσω τα φρενα μου.. ειδικα το πισω μου τρωγεται αρκετα συχνα... ειμαι συνηθως 2/1 πισω /μπρος..
για πες καμια ιδεα... :right
στριβω, αρα υπαρχω... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bonnie
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: triumph thruxton black racer

Δημοσίευσηαπό Γιωργος » 13 Μαρ 2010, 12:02

bonnie μου συγνώμη αλλά οι περισσότεροι με τα κλασσικά κάνουν το πολύ 5000κμ το χρόνο γιαυτό και δεν αναφέρθηκα.
Σχετικά με την φθορά που είναι 2/1 είναι απόλυτα φυσιολογικό στα μοτό που δεν έχουν abs και κινούντε και πόλη. Ασε που το bonneville δεν έχει φορτίο μπροστά όπως τα υπόλοιπα της Τ.

Αν θέλεις πάντως να κάνεις το πίσω πιο ισχυρό προτείνω ένα μεταλλικό τακάκι της braking που το κόστος είναι 40 ευρώ αλλά θα φαγωθεί λίγο νωρίτερα από τα μαμα ή ένα απλό Εbc/2 (δηλαδή με πιο χοντρή πάστα) περίπου στα 30 ευρώ το οποίο βγάζει πολλά περισσότερα χλμ απο τα μαμά αλλά η αίσθηση του φρένου είναι πιο σθεναρή και χρειάζεται μεγαλύτερη δύναμη :salut1 :salut1 :salut1
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Site Admin

Μοτοσυκλέτα: Sprint GT
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό bonnie » 13 Μαρ 2010, 20:37

admin έγραψε: Ασε που το bonneville δεν έχει φορτίο μπροστά όπως τα υπόλοιπα της Τ.

:think εννοεις οτι στα υπολοιπα το κεντρο βαρους ειναι πιο μπροστα οποτε το μπροστινο επιβαρυνεται περισσοτερο? ή οχι? :?

admin έγραψε:.
Αν θέλεις πάντως να κάνεις το πίσω πιο ισχυρό προτείνω ένα μεταλλικό τακάκι της braking που το κόστος είναι 40 ευρώ αλλά θα φαγωθεί λίγο νωρίτερα από τα μαμα ή ένα απλό Εbc/2 (δηλαδή με πιο χοντρή πάστα) περίπου στα 30 ευρώ το οποίο βγάζει πολλά περισσότερα χλμ απο τα μαμά αλλά η αίσθηση του φρένου είναι πιο σθεναρή και χρειάζεται μεγαλύτερη δύναμη

μαλλον η ερωτηση μου ειναι χαζη.. :secret ...αλλα αν κανω το πισω πιο δυνατο, ειναι πιο πιθανο το μπλοκαρισμα των πισω τροχων σε αποτομο φρεναρισμα ? ισχυει το ιδιο κ για μπροστα?

οταν λες θελει μεγαλυτερη δυναμη.. στην μανετα ή στο κρατημα της μηχανης με το σωμα?

η μηχανη μου ειναι ηδη 250 κιλα σχεδον... οποτε στο θεμα δυναμης γενικως.. εχω εξασκηθει! :mrgreen
δεν θελει κοπο, θελει τροπο! :wink:
στριβω, αρα υπαρχω... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bonnie
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: triumph thruxton black racer

Δημοσίευσηαπό Native » 14 Μαρ 2010, 03:37

bonnie έγραψε:
:think εννοεις οτι στα υπολοιπα το κεντρο βαρους ειναι πιο μπροστα οποτε το μπροστινο επιβαρυνεται περισσοτερο? ή οχι? :?

Στο φρενάρισμα το βαρος της μοτο μετατοπίζεται μπροστα, κι επειδη έσενα δεν "γονατίζει" πολυ λογω γεωμετρίας, μενει και στο πίσω φρενο αρκετο βάρος ωστε να μην μπλοκάρει και να κανει κι αυτο σημαντική δουλειά...αυτο μαλλον θελει να πει ο admin

Το 2/1 που λες, δειχνει οτι χρησιμοποιεις πολυ περισσοτερο το πισω φρενο ομως...διοτι δεν εχεις διπλο δισκόφρενο μπροστα για να δικαιολογήσει τοσο μεγαλύτερη διάρκεια...

Μην ανησυχεις, κι εγω το ίδιο κάνω... :p

Μπορεις να πάρεις τακάκια και απο την Piaggio....την ιδια δαγκάνα με την βεσπα μου φορας μπροστα :mrgreen :mrgreen...και έχουν μόλις 25€ :mrgreen
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
Άβαταρ μέλους
Native
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Vespa Gts300

Δημοσίευσηαπό Γιωργος » 15 Μαρ 2010, 12:45

Στις ερωτήσεις σου με κάλυψε ο native τώρα όσον αφορα για τα τακάκια της βέσπας.... δεν έχω να πώ τίποτα
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Site Admin

Μοτοσυκλέτα: Sprint GT
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό ARHS » 15 Μαρ 2010, 13:11

vassat έγραψε:Στο αρχικό 'πάτημα/δάγκωμα' ποια ανταποκρίνονται καλύτερα, τα απλά ή τα μεταλλικά και ποιας φίρμας;
/ΒΣ

Οταν λέμε απλά τακάκια εννοούμε τα οργανικά, τα οποία μπορεί αρχικά να δείχνουν οτι έχουν καλύτερη απόδοση γιατί έρχονται πιο γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας αλλά, λόγω οτι είναι σχεδιασμένα για μοτο με λιγότερα φορτία (βάρος - ιπποδύναμη - ενταση και διάρκεια χρήσης) στα δικά μας μηχανάκια παραζεστένονται και δεν αποδίδουν ούτε σε φρενάρισμα ούτε σε διάρκεια.

Για τα sprint στα μπροστινά τακάκια δεν έχεις άλλη επιλογή παρά μόνο μεταλλικά.
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr
ARHS
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TRIUMPH SPRINT ST 1050
Όνομα: ARHS

Δημοσίευσηαπό Native » 15 Μαρ 2010, 13:48

Ειναι και θέμα πως θα συνηθίσεις...εγω με τα οργανικά μια χαρα ευχαριστημένος είμαι...και κράτησαν 30000 και ο δίσκος ειναι καινούργιος....

Θεωρω οτι το tiger με τις 4πιστονες έχει ηδη αρκετη δύναμη, οποτε δεν προκειτε να χασει ιδιαίτερα απο ενα οργανικό τακάκι....διαφορα υπάρχει βεβαια αισθητή, οσον αφορά την δύναμη που ασκώ στην μανέτα, αλλα το αποτέλεσμα με καλύπτει...

Τα μεταλλικα τακάκια κατα την γνωμη μου, αν και το εχω ξαναπει, ειναι για συνεχης γρηγορη και επιθετική οδηγηση, και πιστα, κατα τα αλλα μονο παραπάνω φθορες δημιουργουν....

Δεν είναι κριμα να τρως τις δισκόπλακες για να φρενάρεις απο φαναρι σε φανάρι?

Δεν ξερω μπορει να πεφτω πολυ έξω...η ισως απλα ετσι να εχω συνηθίσει....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
Άβαταρ μέλους
Native
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Vespa Gts300

Δημοσίευσηαπό mixalakis » 15 Μαρ 2010, 17:21

Εγώ βάζω πάντα τα EBC HH τα οποία αγοράζω από http://www.triumph-online.co.uk/brake-pads--discs-291-c.asp.

Με 80€ έρχεται όλο το σετ στην πόρτα σου.

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις που γράφτηκαν για την αίσθηση του μπροστινού. Στο δυνατό φρενάρισμα νομίζεις ότι υπάρχουν κομμάτια μεταξύ τακκακίου και δίσκου, αλλά στην πράξη δεν επηρεάζεται η απόδοση.
Άβαταρ μέλους
mixalakis
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό patapios » 15 Μαρ 2010, 20:31

Κατσε βρε εδω λεει 90 λιρες για το σετ... τι ισσοτιμια παιζει που σου ερχεται 80 ευρω ?

Εγω τα βρηκα 105 ευρω το σετ εδω ελλαντα αλλα ηταν τιμη γνωριμιας!
Άβαταρ μέλους
patapios
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER 1050 SE

Δημοσίευσηαπό Aris. » 15 Μαρ 2010, 20:42

Εμενα παντως full rear/front HH EBC σετακι, 82€ μου βγαινουν -στην πορτα μου- με την σημερινη ισσοτιμια :right
================================================================================================
Εικόνα
I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.
Άβαταρ μέλους
Aris.
Εγγεγραμένος χρήστης

Highscores: 3
Μοτοσυκλέτα: Street triple 675 '08

Δημοσίευσηαπό mixalakis » 16 Μαρ 2010, 00:55

patapios έγραψε:Κατσε βρε εδω λεει 90 λιρες για το σετ... τι ισσοτιμια παιζει που σου ερχεται 80 ευρω ?

Εγω τα βρηκα 105 ευρω το σετ εδω ελλαντα αλλα ηταν τιμη γνωριμιας!

Πού το βρήκες αυτό για τις 90 λίρες; Μήπως είδες λάθος;
Άβαταρ μέλους
mixalakis
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Προϊόντα και αξεσουάρ. Πληροφορίες - εντυπώσεις - συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες