ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: ATN PANOS στις 01/07/2009 4:08 μμ.

giannisx"
ATN PANOS"
τα τελευταια 2 χρονια χρησιμοποιω το UVEX HELLIX RS 750 CARBON.
πραγματικα πολυ καλο κρανος. το ειχα παρει 450 ευρο.
πολυ ανετο, πολυ ελαφρυ,(990γρ)
και με μια καταπληκτικη ζελατινα

αυτα απο μενα"


Το προτείνεις δηλαδή Πάνο?
Είναι και πολύ ελαφρύ και έχει και καλή τιμή για carbon.
To έχει δοκιμάσει κανένας άλλος?"


ναι οπως ειπα ειναι πολυ καλο κρανος.
φυσικα αν το δοκιμασεις και σου ταιριαζει στο κεφαλι σου!
η τιμη του τωρα απο οτι ειδα εχει πεσει καπως!! κοντα στα 400 και ισως πιο κατω.
επισης διατιθεται με φυμε ζελατινα.

εγω το ειχα παρει XS και αν και στη αρχη ηταν απιστευτα στενο και υπεφερα
τωρα μετα απο 2 χρονια ειναι αρκετα σφικτο ακομα.
το μονο που δεν ειμαι σιγουρος αν βγαινει στη παραγωγη ακομα,η ειναι stock οσα κοματια εχουν μεινει.

τελευταιο για να κλεισω,στα μειον καταλογιζω την ελειπη προστασια του αερα απο τον λαιμο.
πραγμα που το καλοκαιρι ειναι ευχαριστο,τον χειμωνα ειναι ομως σκουρα τα πραγματα.
φυσικα υπαρχει και η λυση να χρησημοποιησεις κουκουλα μεσα απο το κρανος.
που σε βοηθαει επισης να κρατησεις καθαρη και την επενδυση!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: giannisx στις 01/07/2009 4:15 μμ.

ευχαριστώ πολύ Πάνο!!

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: dimchrist στις 01/07/2009 5:27 μμ.

Τα Arai είναι μια κατηγορία από μόνη τους και αυτά τα λέω έχοντας Shoei.
Οι περισσότεροι μου φίλοι έχουν Arai και δε το αλλάζουν με τίποτα.
Στα μείον του είναι ο θόρυβος. Όχι ότι είναι υπερβολικός αλλά όταν δίνεις τόσα χρήματα περιμένεις πάντα το καλύτερο. Το Asto-r έγινε Best-Seller και τώρα ήρθε το Viper GT να συνεχίσει την παράδοση.
Πολύ καλά και τα δύο. Ανανέωση ήρθε φέτος και για το κορυφαίο RX-7 από Corsair σε GP (αλλά είναι και το πιο ακριβό κράνος στην αγορά). Βασική αλλαγή η πίσω αεροτομή και στα δύο για καλύτερη αεροδυναμική και λιγότερο θόρυβο.

Τα Shoei τα χωρίζω σε δύο κατηγορίες... το X-Spirit & τα άλλα.
Δεν είναι τυχαία η τεράστια διαφορά στην τιμή του από το XR-1000 (περίπου 800 ευρώ τιμή κατολόγου σε σχέση με τα 450).
Όταν τα είχα δοκιμάσει νόμιζα ότι ήταν άλλη μάρκα το ένα με το άλλο. Το ξαναπήρα από φίλους μετά από καιρό. Τίποτα και πάλι... δε με ικανοποίησε.
Το X-Spirit, το οποίο το έχω πλέον τρία χρόνια, απλά τα σπάει!
Όποιος έχει XR-1000 καλό είναι να βάλει το ψηλό μυτάκι. Βοηθάει πολύ για να μη θαμπώνει η ζελατίνα.
Το Pin-lock το έχω ακόμα στη συσκευασία!

Όσον αφορά τα υπόλοιπα κράνη είμαι ρατσιτσής και δεν ασχολούμε.
Τα παραπάνω είναι προσωπική γνώμη. Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν πολύ καλά μοντέλα από άλλες εταιρείες όπως τα AGV GP-Tech & Suomy SPEC Extreme, όμως για μένα πάντα θα είναι ένα κλικ κάτω (εκτός σηματικού απροόπτου).

Triple Way

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: Costas στις 08/07/2009 2:46 μμ.

Επίσης το Σεπτέμβρη θα είναι διαθέσιμο το καινούριο Shoei XR1100 που απ οτι λένε είναι αρκετά βελτιωμένο σε σχέση με το υπάρχον οπότε πιστεύω αξίζει να περιμένεις.

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: Sprinter στις 08/07/2009 3:29 μμ.

dimchris"Τα Arai είναι μια κατηγορία από μόνη τους και αυτά τα λέω έχοντας Shoei.
το X-Spirit & τα άλλα.
Δεν είναι τυχαία η τεράστια διαφορά στην τιμή του από το XR-1000 (περίπου 800 ευρώ τιμή κατολόγου σε σχέση με τα 450).
"


Επειδή είχα για χρόνια το XCEED (πρόγονο του x-spirit) ενα εχω να πώ. Το τι μηχανή έχεις, πράγμα που υπαγορεύει και σε μεγάλο βαθμο τη σταση του σωματος και αρα τη γωνια του κεφαλιου / κρανους σε σχέση με τον αερα, παίζει μεγάλο ρόλο. Ολα τα αγωνιστικά κρανη ειναι μελετημένα αεροδυναμικά για σκυφτη στάση. Δεν ειναι σίγουρο πως ενα κρανος που ικανοποιεί αεροδυναμικα σε ss θα κάνει το ιδιο π.χ. στο Tiger και ακόμα περισσότερο στο γυμνό ή το αντίθετο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: giannisx στις 08/07/2009 4:08 μμ.

Costas"Επίσης το Σεπτέμβρη θα είναι διαθέσιμο το καινούριο Shoei XR1100 που απ οτι λένε είναι αρκετά βελτιωμένο σε σχέση με το υπάρχον οπότε πιστεύω αξίζει να περιμένεις."


Ναι!! Μπήκα στο site της SHOEI και το είδα...Όντως φαίνεται βελτιωμένο σε πολλά σημεία...
Οπότε...το περιμένω...

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: fethry στις 09/07/2009 2:12 μμ.

ρίξε και μια ματιά εδώ...
http://media7.big7.net/shoei-europe/xr1100/
έχει ένα συμπαθητικό φλασάκι...
προπαραγγελίες με βασική τιμή £299.95 εδώ...
http://lidsdirect.co.uk/epages/eshop193014.sf/en_GB/?ViewAction=View&ObjectID=4600407
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: giannisx στις 09/07/2009 6:30 μμ.

fethry"ρίξε και μια ματιά εδώ...
http://media7.big7.net/shoei-europe/xr1100/
έχει ένα συμπαθητικό φλασάκι...
προπαραγγελίες με βασική τιμή £299.95 εδώ...
http://lidsdirect.co.uk/epages/eshop193014.sf/en_GB/?ViewAction=View&ObjectID=4600407"


Το φλασάκι το είχα δει...
Στο άλλο site όμως έχει και τα σχέδια-βαψίματα που θα υπάρχουν....
Έχει μερικά πολύ ωραία!!
Ευχαριστώ!!

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: spypetr στις 27/08/2009 9:51 μμ.

premier πολύ καλό κράνος και πολύ καλές τίμες........
http://www.motospazio.gr/index.php?opti ... 31&lang=el

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: giannisx στις 16/10/2009 12:07 μμ.

Τελικά αγόρασα το Schuberth S1 Pro.
Μετά από δέκα μέρες έχω να πω τα εξής:
1. Το κράνος είναι εντελώς αθόρυβο!! Στην αρχή νόμιζα ότι κάτι πάθανε τα αυτιά μου... Ακούγεται μόνο η ροή του αέρα χωρίς τίποτα το ενοχλητικό...(Συγκριτικά πάντα με το μέχρι τώρα κράνος μου το Shoei XR1000)
2. Εφαρμογή άψογη!! Τουλάχιστον στη δική μου την κεφάλα...
3. Ποιότητα υλικών πάρα πολύ καλή!
4. Εξαερισμός-αερισμός άψογος!! Στην Αττική οδό βράδυ έκλεισα όλους τους αεραγωγούς γιατί πάγωνα!! Με το Shoei Ποτέ δεν είχε χρειαστεί να κλείσω αεραγωγό...
5. Πολύ σταθερό στα πολλά χιλιόμετρα...Ούτε κουνήματα ούτε τίποτα!
6. Παρόλο που είναι πιό βαρύ από το Shoei είναι πολύ καλά ζυγισμένο και δεν του φαίνεται καθόλου... (μια μικρή επιφύλαξη μόνο γιατί δεν έχω κάνει ακόμη μεγάλο ταξίδι...)
7. Τα ενσωματωμένα γυαλιά ηλίου πολύ βολικά και με πολύ καλή ορατότητα!

Και επειδή τίποτα δεν είναι τέλειο.... Αυτό το γαμημένο το Pinlock τι το θέλανε????
Χάλι μαύρο ειδικά το βράδυ!! Παραμορφώνει αρκετά!!
Νομίζω ότι βγάζει και μια ζελατίνα χωρίς Pinlock με αντιθαμβωτική επίστρωση...
Θα το ψάξω.

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: harrysvr στις 17/10/2009 8:59 μμ.

Εχω κάτι μήνες που σκέφτομαι το Schuberth C3 αλλά κολλάω στο μέγεθος μιας που σκέφτομαι να το πάρω απ`έξω(εδώ που είμαι δεν το έχει κανένα μαγαζί για δοκιμή).
Ισχύει αυτό που λένε για περίμετρο κούτελου(μην πληρώνω και επιστροφές σε ΓερμανοΙταλίες...) ; είναι ακριβής η μέτρηση αυτή ή σε άλλον θα παίζει και σε άλλον δε θα χωράει;
Κόλλησα στη Schuberth λόγω του μειωμένου θορύβου, όπως λέει, αυτό όμως που μου κάνει περισσότερη εντύπωση είναι οτι το ανοιγόμενό της(C3) είναι ΠΙΟ αθόρυβο απο το κλειστό(s1 pro), είναι δυνατόν;;;

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: ATN PANOS στις 17/10/2009 9:53 μμ.

αποψη μου ειναι να δοκιμασεις κατι πριν το αγορασεις.

βαλτο στο κεφαλι σου για ενα δεκαλεπτο,και αν δεν σε ενοχλει μαλλον σου κανει


με τα νουμερα δεν βγαζεις παντα ακρη
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: harrysvr στις 18/10/2009 8:07 πμ.

Μάλλον θα περιμένω όποτε έρθω Αθήνα για δοκιμή...

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: bekris στις 20/10/2009 5:22 μμ.

Δοκίμασα στον Tzortzo to xr1100.

Στην κεφάλα μου δεν παίζει να έχει φορεθεί καλύτερο κράνος... (καλύτερη εφαρμογή και από arai chaser...όχι χαοτική διαφορά αλλά αισθητή)
Στην πράξη και σε συνθήκες οδήγησης

Re: ΠΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ?  

  Από: harrysvr στις 21/10/2009 2:49 μμ.

Εγώ μάλλον θα χτυπήσω το C3 στα 393(εδώ μου ζητάνε 520...) απο DE, και αν δε μου κάνει, μου το αλλάζει...