ΒΑΛΙΤΣΕΣ

ΒΑΛΙΤΣΕΣ  

  Από: Loukas στις 24/06/2009 11:26 πμ.

Καλημέρα σε όλους!!
Προσφάτως έγινα και εγώ κάτοχος ενός καινούργιου tiger 1050 s.e.
Για το λόγω αυτό εγγράφηκα και εγώ στο forum και οφείλω να ομολογήσω ότι εκ πρώτης τουλάχιστον υπάρχει ενημέρωση, και ένα ‘ to know us better’ που το γουστάρω πολύ.
Anyway, αυτό που θα ήθελα να πω είναι το εξής:
Οι πλαϊνές βαλίτσες είναι ολίγον μικρές (ιδίως αυτή της μεριάς της εξατμίσεως). Για το λόγω αυτό σκέφτομαι όταν με το καλό το στρώσω, να του βάλω χαμηλή εξάτμιση (προτάσεις εξάτμισης – πρόγραμμα) προκειμένου να χρησιμοποιήσω και από την άλλη μεριά βαλίτσα ιδίου τύπου – χωρητικότητας με την αριστερή.
Επίσης θα ήθελα να βάλω και πίσω βαλίτσα αλλά σκέφτομαι ότι η αισθητική θα αλλάξει, μιας και η πίσω βαλίτσα βγαίνει πολύ ψιλά.
Παρακαλώ για τις απόψεις σας..

Re: ΒΑΛΙΤΣΕΣ  

  Από: Cpt. Haddock στις 24/06/2009 2:08 μμ.

Καλώς τον και καλορίζικο.

Η πισω βαλίτσα ειναι καθαρα θεμα χρησης της μηχανής και χρηστικότητας. Για μένα που το 80% των μετακινήσεών μου γίνεται με μηχανή (και το υπολοιπο με ποδήλατο ), η πίσω βαλίτσα ειναι απαραίτητη.

Βάζω τα ψώνια, τα κράνη, τα πάντα. Το αισθητικό δε με απασχολεί, αλλα φυσικά δεν έβαλα και βαλίτσα-τέρας αλλα την κλασσική givi των 46λιτρων.

Χωρις τη βαλίτσα, μονο με τη βάση, οπτικά το μηχανάκι δειχνει καλύτερο μια και δεν κοβεται απότομα στον κωλο...

Απο εκεί και πέρα, για low mount εξατμίσεις και πατέντες ενα σωρό, απλα τσέκαρε αν χωράει η δεξια βαλιτσα (δεν ειναι σίγουρο)

Πάντως εαν θες σοβαρά ταξίδια ξεχνας τις μαμα βαλίτσες

δες κι εδώ viewtopic.php?f=30&t=955

αυτά
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΒΑΛΙΤΣΕΣ  

  Από: Loukas στις 24/06/2009 3:39 μμ.

Φίλε ευχαριστώ για τη πληροφορία .

Η αλήθεια είναι ότι το τσέκαρα και δεν τρελάθηκα..

ο.κ. καλές και roomy βαλίτσες αλλά αισθητικά (σε σχέση με τις μαμά) δεν τρελάθηκα.

Στη προηγουμένη μηχανή που είχα (ducati multistrada 620), είχα βάλει και εγώ givi. Αποτέλεσμα: η χωρητικότητα ήταν τέτοια που από τις διακοπές έφερνα και ρέστα…(ρέστα: ρούχα αχρησιμοποίητα).

Σίγουρα κάτι πρέπει να θυσιάσω…

Γι’ αυτό το λόγω συγκλίνω στο όταν αλλάξω εξάτμιση (και βάλω τη χαμηλή),να αντικαταστήσω βάση και μία βαλίτσα με την βαλίτσα που είναι εκατέρωθεν της εξατμίσεως. Δηλαδή 2 αριστερές βαλίτσες που τουλάχιστον έχουν περισσότερο χώρο, αν αυτό είναι φυσικά εφικτό. Αν είναι τότε μάλων θα δόσω τα ρέστα μου για να το κάνω..

Αν γνωρίζει κανείς σχετικά με το συγκεκριμένη αλλαγή, ας με ενημερώσει..

Τώρα σχετικά τη πάνω βαλίτσα….θα το ψάξω καλύτερα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια..

Λουκάς

Re: ΒΑΛΙΤΣΕΣ  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/06/2009 10:15 πμ.

Κοιτα,

Αισθητική και λειτουργικότητα ειναι δύο πράγματα που σπάνια συναντιώνται

Κι εγώ θεωρώ οτι οι μαμα βαλίτσες ειναι πολυ καλές αισθητικά, δενουν ωραία με το μηχανάκι. Απο την άλλη έχουν (είχαν) διάφορα θεματάκια με το κλεισιμο κλπ αλλα, κυρίως, ειναι τραγικά μικρές για σοβαρά ταξίδια
( = 10/15 μέρες στο εξωτερικό που θες και πιο χοντρά ρουχα ειδικά αν ανεβεις τιποτα Αλπεις...). 24+19 λιτρα ειναι 43 σύνολο, όσα σχεδόν η μια που έχω αριστερα (40λτ).

Ειδικά αν πας δικάβαλος, οι μαμα βαλιτσες απλα δεν υπάρχουν. Για μονος και ενα 5ήμερο Ελλαδα ειναι μιθα χαρα, αλλα...

Το θεμα της δεξιας βαλιτσας έχει απασχολήσει πολύ κόσμο, γίνεται ειτε με δεξια βαλίτσα απο Sprint ST, είτε (νομιζω) με αριστερή απο Tiger. Να είσαι σιγουρος για το clearance, δεν αφήνουν όλες οι low mount αρκετό χώρο. Δες στο www.tiger1050.com εκεί εχουν ποσταριστεί διάφορες πατέντες σχετικα

Και πάλι δε μιλάμε για τρελά λιτρα, 48 σύνολο όσο δηλαδή μια πισω βαλίτσα...

Επίσης μη βάλεις πίσω τη μαμα βαλιτσα, είναι απλά απαράδεκτη

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΒΑΛΙΤΣΕΣ  

  Από: kontizas giwrgos στις 25/06/2009 7:42 μμ.

ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΠΙΣΩ ΤΗΝ Κ48 ΜΕ 140 ΕΥΡΩ.ΧςΡΑ ΔΥΟ ΚΡΑΝΟΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΝΑ SHOEI ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑ NOLLANNOIGWMENO.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΕ8ΟΣ.ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Re: ΒΑΛΙΤΣΕΣ  

  Από: alki_viades στις 26/06/2009 11 πμ.

Cpt. Haddock"Αισθητική και λειτουργικότητα ειναι δύο πράγματα που σπάνια συναντιώνται
"


Θα συμφωνησω! Τις βαλιτσες δεν τις θες καθε μερα, θες ομως οταν τις χρειαστεις να κανουν τη δουλεια τους.

Εχε υποψη πως για την κεντρικη, η Κ46 χωραει 2 full face κρανη, το ενα ορθιο, το αλλο στο πλαι.