Βοήθεια για λάστιχα

Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: Costas στις 02/06/2009 11:01 μμ.

Επειδή στις 20 του μηνού είναι το CSS και τα λάστιχα τα έχω πολύ καιρό,πέρασα από τον Ψυχογιό να μου πει γενικά για λάστιχα κ να δει αν με τα συγκεκριμένα που έχω μπορώ να μπω στην πίστα για το μάθημα.Εν ολίγοις μου είπε οτι τα λάστιχα είναι τραγικά και θέλουν άμεσα αλλαγή.
Μου είπε οτι τα Corsa 3 τα δίνει 400 ευρώ και τα Qualifier RR 360 ευρώ.Μου φάνηκαν λίγο ακριβά,αλλά μήπως έχει κάποιος καμια ιδέα;Για τα κορσα έχω ακούσει καλά λόγια,για τα άλλα έτσι κι έτσι.
Επίσης κάποιος απ αυτούς που έχουν κανει CSS ξέρει αν περνάνε λάστιχα εκεί επιτόπου κ αν έχουν κάποια έκπτωση;

Ευχαριστώ ρε παιδιά...

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: HelenKoR στις 02/06/2009 11:48 μμ.

Costas"
Ευχαριστώ ρε παιδιά..."


τιποτα ρε ! εσυ να σαι καλα



I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: rAnger στις 03/06/2009 1:35 πμ.

Χαχαχαχα! Εσεις οι δυο δεν παιζεστε με τπτ!!

Κώστα, δεν έχω δει τα λάστιχά σου αλλά και χωρίς να τα δω ποτε θα μπορουσα να ειμαι σίγουρος ότι ο λαστιχάς αυτό θα σου λεγε... Κλεφτης να γίνει κι αυτός??

Στο θεμα μας. Τα Corsa 3 τα εβαλα στον τιγρη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος το μηχανακι στριβει μονο του, αλλα βεβαια ειναι και αλλο μηχανακι δεν ειναι daytona..
Πιστευω παντως οτι ειναι τιμιο λαστιχο και το συνιστω,όπως απ οτι εχω καταλαβει και οσοι το εβαλαν.

ΥΓ: το λαστιχο στριβει μονο του αλλα ειδικα οταν πατας διαγραμμιση με χωματα φρεναριστος (βλεπε σχετικο ποστ σουπας μου) σοτε στριβει κυριολεκτικα μονο του γιατι ειναι αλλου οι αναβατες κι αλλου η μηχανη!!!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: Costas στις 03/06/2009 1:41 πμ.

Ευχαριστώ για την απάντηση Χρήστο.Πόσο σου κοστίσανε;Πού τα τοποθέτησες;

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: dimchrist στις 03/06/2009 1:57 πμ.

Απο όσο θυμάμαι είναι το "Boukis Way" που έχει συνεργασία με το 0-300. Έχουν έκπτωση κάπου στο 30% από τις τιμές καταλόγου.
Κώστα αν θες επικοινώνησε με το Δημήτρη Μπούκη στα τηλέφωνα 210-9713577 & 210-4827200 για να μάθεις λεπτομέριες.

Θα σου πρότεινα να βάλεις τα καινούρια Metzeler Racetec Interact (Κ3).
http://www.metzelermoto.com/web/catalog ... supersport

Είχα πάει στην παρουσίαση τους στα Μέγαρα (17/05/09) και όλοι όσοι τα δοκίμασαν μόνο καλά λόγια είχαν να πουν.
Εγώ φοράω τα προηγούμενα Racetec (μπροστά K1-πίσω K2) και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Γι'αυτό πήρα και από τα Μέγαρα ένα ζευγάρι από τα καινούρια (ειδική προσφορά της συγκεκριμένης μέρας) για να τα βάλω από φθινόπωρο (ελπίζω δηλαδή ).
Ενδεικτικά η τιμή του Μπούκη στo τελευταίο track day του trackbike (bikenet) είχαν προσφορά 310 ευρώ (τα 180άρια Racetec Interact) στην πίστα των Σερρών.
Για το CSS του 0-300 υπολόγισε σίγουρα παραπάνω. Ελπίζω να μην ξεπερνάει τα 400 ευρώ...

Τα Interact (Κ3) δεν είναι καθαρά πιστάδικο λάστιχο. Προσφέρεται για γρήγορες βόλτες αλλά και για track day και έχει την πιο σκληρή γόμα από τη σειρά Racetec.
Τα Corsa III & Qualifier RR είναι πολύ καλές και δοκιμασμένες λύσεις αλλά πλέον είναι παλιά. Πέρα από τα Racetec έχουν βγεί τα νέα Michelin Power One, Pirelli Dragon Supercorsa SP, Bridgestone BT-003. Μόνο αν τα έβρισκα σε προσφορά (τα Corsa III ή Qualifier RR) θα τα έβαζα.

Triple Way

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: rAnger στις 03/06/2009 2:10 πμ.

Κωστα τα ειχα παρει μαζι με τ αλλα παιδια οταν καναμε την παραγγελια απο Αγγλια και ητανε πολυ καλη τιμη.. αν δεν κανω λαθος με μεταφορικα και τοποθετηση καπου 250ε.
Αν ηταν να δωσω 4 κατοσταρικα για τα παπουτσακια της δικιας σου μαλλον θα προσανατολιζομουν σε αυτα που προτεινει ο dimchrist
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: Costas στις 11/06/2009 8:35 μμ.

Να πέσουν τα πυροτεχνήματα και να κοπεί η τούρτα λοιπόν!!!!!
Έβαλα τα λάστιχα!!!

Τελικά έβαλα τα Qualifier ΙΙ γιατί τα ΒΤ 16 ακόμα δεν είχαν έρθει.Γενικά ξέρω οτι τα λάστιχα στην αρχή επειδή είναι καινούρια δεν πατάνε καλά και θέλουν προσοχή.Έχω λοιπόν να κάνω μερικές παρατηρήσεις από δω και κάτω.

Τα λάστιχα ακόμα και έτσι όπως είναι με τις κόλλες πατάνε πολύ καλύτερα από τα προηγούμενα
Η μηχανή τελικά πατάει στο δρόμο και δεν ακουμπάει απλά (διαπίστωση )
Το μόνο σημείο που κινδύνευσα ήταν σε μια πλατεία όπως πήγαινα στο σπίτι,γιατί η άσφαλτος είναι γυαλί και εδώ και δύο χρόνια που έχω τη μηχανή κάθε φορά που πέρναγα γλίστραγε η μηχανή.Σήμερα λοιπόν πήγε στην πορεία της χωρίς να φύγει καθόλου και λόγω της καθημερινής μου συνήθειας πανικοβλήθηκα και παραλίγο να γλιστρίσω μόνος μου

Αφού είδα οτι κρατάνε είπα να πάω λίγο στο βουνό εδώ που έχει κάποια καλά κομμάτια άσφαλτο να δω τί παίζει.Τελικά βρήκα ένα κομμάτι με 3 στροφές συνεχόμενες.Πήγα για 10 λεπτά και έκατσα μισή ώρα να κάνω αυτές τις 3 στροφές.Πρέπει να τις πήρα καμιά 30αριά φορές

Το θέμα είναι οτι το έβλεπα να πλαγιάζει και να είναι σταθερό.Με έτρωγε κι εμένα Πλάγιασμα πλάγιασμα φτάσαμε εδώ



Έμεινε απάτητη μια λωρίδα στην άκρη.Μικρή μεγάλη δε ξέρω.Πάντως για μένα πρωτοφανές
Νομίζω για πρώτη μέρα τα λάστιχα καλά είναι
Αν καθόμουν ακόμα λίγο είμαι σίγουρος οτι θα πατούσε ολόκληρο αλλά επηρεασμένος απ τις γνώμες οτι δεν πρέπει να το τσιτώνουμε στην αρχή είπα να μη το παρατραβίξω.

Αυτά.Λίγο πολύ αυτή είναι η γνώμη μου για τα λάστιχα αν και πρώτη μέρα.
370 ευρώ από τον Περιστερά.

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: Sprinter στις 11/06/2009 8:57 μμ.

Δεν είναι η έλλειψη λουρίδας ενδειξη για τίποτε παρα για το ότι τελείωσε το λάστιχο και σε λίγο θα πέσεις, χαζοκαγκουροκούλαδο. Και πρόσεχε γιατί πολλοί γίνανε οικοπεδούχοι κυνηγώντας τη λουρίδα.

Με γειά. Οτιδήποτε να έβαζες θεικό θα σου φαινότανε μετά από τα τελειωμένα ξύλα.

Για τα Q2 αρχίσανε να ακούγονται καλές κριτικές.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: ATN PANOS στις 11/06/2009 11:21 μμ.

και εγω που τα εχω βαλει παιδια οπως ξαναειπα ειναι πολυ καλα,
αν και οι δρομοι γλυστρανε πολυ περισοτερο απο πριν λογο ζεστης.
γιαυτο που ειμαι σιγουρος,ειναι οτι εκτος απο καλο κρατημα
ερχονται και πολυ γρηγορα σε κατασταση σωστης
λειτουργιας. κοινος ζεστενονται γρηγορα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: fethry στις 12/06/2009 10:41 πμ.

Costas" Το μόνο σημείο που κινδύνευσα ήταν σε μια πλατεία όπως πήγαινα στο σπίτι,γιατί η άσφαλτος είναι γυαλί και εδώ και δύο χρόνια που έχω τη μηχανή κάθε φορά που πέρναγα γλίστραγε η μηχανή.Σήμερα λοιπόν πήγε στην πορεία της χωρίς να φύγει καθόλου και λόγω της καθημερινής μου συνήθειας πανικοβλήθηκα και παραλίγο να γλιστρίσω μόνος μου"


if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: mixalakis στις 12/06/2009 11:31 πμ.

Πόσο πήγε το μαλλί Κώστα;

Σύγκρινες τιμές με internet;

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: Costas στις 12/06/2009 11:39 πμ.

370.

Τιμές σύγκρινα.Στο Ιντερνετ είναι πιο φτηνά κανα κατοστάρικο χωρίς τοποθέτηση.Αλλά τα ήθελα άμεσα γιατί το άλλο Σάββατο θα έχω CSS.

Re: Βοήθεια για λάστιχα  

  Από: nxinos στις 15/06/2009 4:25 μμ.

ΕΒΑΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ PIRELLI ANGEL
ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ
ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ..... ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ
http://www.triumphrat.net/sprint-forum/106686-pirelli-angel-st.html
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν συνεχίσεις να κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα συνεχίσεις να παίρνεις αυτό που έπαιρνες πάντα"