Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Dunlop Qualifier II

Συγκεντρώνουμε πληροφορίες και συζητάμε για γνήσια και aftermarket αξεσουάρ

Συντονιστής: dimchrist

Re: Dunlop Qualifier II

Δημοσίευσηαπό Costas » 24 Ιουν 2009, 13:31

Δεν ξέρω.Πάντως οτι μου έδωσαν σιγουριά και τα πάτησα τόσο πολύ από την πρώτη μέρα για μένα δείχνει τουλάχιστον οτι έχουν ποιότητα.Εκτός αν με όλα τα λάστιχα μπορείς να πλαγιάζεις σε τέτοια επιπεδα,που δεν το ξέρω αυτό.
Άβαταρ μέλους
Costas
Site Admin

Highscores: 3
Μοτοσυκλέτα: Triumph Sprint ST 1050

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 24 Ιουν 2009, 13:37

Να τονίσω ότι πλαγιασμένα (που δεν τα πλάγιασα δηλαδή ακόμα, αλλά λέμε) δεν έχω πρόβλημα. Στα ψιλοόρθια ειναι αυτά που λέω... Το λάστιχα δείχνει να θέλει να πλαγιάσει ωραία, ουτε γρήγορα ουτε αργά. Μια χαρά ειναι και πληροφόρηση δίνει.

Οπως είπα 2 προβλήματα έχω. Μια μικρή αστάθεια στα πολλά (>180) και τη συμπεριφορά τους σε κακό οδόστρωμα, νερά στο δρόμο και λευκές γραμμές ψιλοόρθια.
Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: ST 1050 '06 μπλέ (όχι σαν το μελιτζανί του φωτογράφου)
Όνομα: Νίκος

Δημοσίευσηαπό spyro » 24 Ιουν 2009, 13:41

Sprinter έγραψε:Να τονίσω ότι πλαγιασμένα (που δεν τα πλάγιασα δηλαδή ακόμα, αλλά λέμε) δεν έχω πρόβλημα. Στα ψιλοόρθια ειναι αυτά που λέω... Το λάστιχα δείχνει να θέλει να πλαγιάσει ωραία, ουτε γρήγορα ουτε αργά. Μια χαρά ειναι και πληροφόρηση δίνει.

φτου... και πανω που τα ειχα αποκλίσει..... τωρα με βάζεις σε σκεψεις :dash
Άβαταρ μέλους
spyro
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 24 Ιουν 2009, 13:49

Γιατι δεν διαβάζεις την κωδικοποίηση που εκανα πιο πάνω? Νομίζω πώς τα λέει όλα.

Επίσης επιμένω πώς λάστιχο που βγάζει τα χιλιόμετρα του M3 αλλά είναι σαφώς πιο σπορ από τα λεγόμενα σπορ-τουρινγκ δύσκολα θα βρείς. Απλώς δεν κάνει για 600άρια και ελαφρά μηχανάκια.
Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 25 Ιουν 2009, 18:35

Λοιπόν πέρασα σήμερα από τον Νίκο τον Περιστέρα στη Μιχαλακοπουλου που εβαλα τα λάστιχα. Δεν θα πώ τίποτα ακόμα για τα λάστιχα εκτός από δυό πράγματα:

1. O ιδιος εξυπηρετικότατος. Εβαλε και μου κάναν ξανα ζυγοστάθμιση οπου βρέθηκε και ενα ελαφρό στράβωμα στην εμπρός ζάντα που μπορεί να δικαιολογεί την μικρή αστάθεια στα πολλά. Πήρε ο ίδιος το μηχανάκι για βόλτα για να έχει ο ίδιος άποψη. Γύρισε ούτε σε 10 λεπτά έχοντας πατήσει το λάστιχο σχεδόν μέχρι την άκρη... από την Μιχαλακοπούλου παρακαλώ μέσα στην κίνηση :worthy :worthy :worthy :worthy. Μου άλλαξε και τις πιέσεις στο 36/36 και μου αυξησε και λίγο την προφόρτιση πίσω. Δεν μου διέγνωσε κάνα πρόβλημα με το λάστιχο εκτός από το ότι εξέφρασε τη γνώμη πώς ενω το λάστιχο ζεσταίνεται γρήγορα, πρίν ζεσταθεί γλυστράει αισθητά (εδώ διαφέρει από το Μ3 κατα τη γνώμη μου). Ισως το θεμα αυτό εξηγεί και την αίσθηση των μικρογλυστρημάτων που έχω. Στον γυρισμό που τα πίεσα λιγάκι στην Περιφερειακή του Υμηττού, τα λαστιχα είταν μια χαρά.

Ο ίδιος μου είπε πώς η κορώνα των Μ3 είναι ελαφρώς πιο γρήγορη από των Q2 πραγμα που δεν παρατήρησα εγώ αλλά τον πιστεύω γιατί είναι δύσκολο να θυμασαι ακριβώς πώς είταν ενα λάστιχο στα νιάτα του όταν το αλλάζεις στα 12.000 χλμ.

2. Λύθηκε το προβλημα με το κυματοειδές σημάδι. Και τα ολοκαίνουργα το έχουν οπότε είναι προφανώς σημάδι απο το καλουπι η κάτι τέτοιο.
Τελευταία επεξεργασία από Sprinter και 26 Ιουν 2009, 00:07, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά

Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό tripletech » 25 Ιουν 2009, 19:00

και ποσο τα πηρες παρακαλω?
Άβαταρ μέλους
tripletech
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Daytona 675

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 26 Ιουν 2009, 00:05

Γιατί βαριέσαι να διαβάσεις το θρεντ παρακαλώ?

Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό spyro » 26 Ιουν 2009, 11:39

Sprinter έγραψε:Λοιπόν πέρασα σήμερα από τον Νίκο τον Περιστέρα στη Μιχαλακοπουλου που εβαλα τα λάστιχα.

Εαν πάω εγω θα μου κάνει την ιδια εξυπηρέτηση? Η μονο σε σενα? :?

36/36? Ρε συ Νικόλα θα σου τετραγωνίσει γρήγορα το πίσω.
Άβαταρ μέλους
spyro
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 26 Ιουν 2009, 11:46

spyro έγραψε:
Sprinter έγραψε:Λοιπόν πέρασα σήμερα από τον Νίκο τον Περιστέρα στη Μιχαλακοπουλου που εβαλα τα λάστιχα.

Εαν πάω εγω θα μου κάνει την ιδια εξυπηρέτηση? Η μονο σε σενα? :?

36/36? Ρε συ Νικόλα θα σου τετραγωνίσει γρήγορα το πίσω.

Αν σε βρεί και σένα όμορφο... Μόνο μη του πείς πως είσαι κρυφο-βεστρομάκιας :evil

Σιγά τα ωά ρε. Από 38 σε 36. Σιγά μη παίζει ρόλο στο ΄τετραγώνισμα' αν βάλεις 34 ή 40 psi. Που τ' ακουσες αυτά.

Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό spyro » 26 Ιουν 2009, 12:37

Sprinter έγραψε:
Σιγά τα ωά ρε. Από 38 σε 36. Σιγά μη παίζει ρόλο στο ΄τετραγώνισμα' αν βάλεις 34 ή 40 psi. Που τ' ακουσες αυτά.

:lol1

πλακα μου κάνεις ρε συ Νίκολα.

Ετότενες αφου δεν χαλάει το λάστιχο να βάλουμε όλοι 30psi πίσω όπως και στην πίστα για να εχουμε και καλυτερη προσφυση.
Άβαταρ μέλους
spyro
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Sprinter » 26 Ιουν 2009, 12:40

Για τετραγωνισμούς είπες και για 36psi. Μη μου αρχίζεις τις εξυπνάδες γιατι θα τα πάρω.

Άβαταρ μέλους
Sprinter
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Costas » 26 Ιουν 2009, 12:43

:-D :-D :-D :-D :-D
(spam)

:lol1 :lol1 :lol1 :lol1
Άβαταρ μέλους
Costas
Site Admin

Highscores: 3
Μοτοσυκλέτα: Triumph Sprint ST 1050

Advertisement