Dunlop Qualifier II

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: Sprinter στις 19/06/2009 1:44 μμ.

Πρελιμιναρυ (!!!) βαθμολόγηση σε σχέση με το Μ3. Στριφτερη διαδρομή δεν έχω πάει ακόμα (

τα - + ειναι σχετικά με το Μ3 και για τη δική μου μηχανή με σωφέρ εμένα (πρός αποφυγήν παρεξηγήσεων).


Σταθερότητα στην ευθεία στα πολλά: 0.5 -

Ευκολία πλαγιάματος: 0,5 +

Ουδετερότητα στο πλάγιασμα: =

Feedback και διάβασμα 1,5 +

Ανεση 1-

Λευκές Λουρίδες, σκατόνερα κλπ 2 -

Ζεσταμα 1+ (μέχρι που σκέφτομαι μήπως πάω από 34/38 σε 35/40 ή κάτι τέτοιο). Μια χαρά ζεσταινεται το Μ3 αλλ τούτο το παρακάνει.

Grip στην ευθεία (στο γκάζι) 1-

Grip μισο - πλαγιαστός και στην έξοδο 1+

Βρεγμένο: Πούντο ????

Διάρκεια: Θα δείξει

Για γενική χρήση 1 -

Για πιο σπόρ χρήση 1/2 +

Για Σπριντ, Ταιγκερ κλπ κλπ: Παρτε όποιο βρείτε φθηνότερο.
Για Speed: διστάζω να πώ
Για Street και άλλα τέτοια (π.χ. τη μπουρούχα του Κώστα) : Παρτε το Q2
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: Sprinter στις 24/06/2009 11:52 πμ.

Καποια αίσθηση αστάθειας στην ευθεία στα πολλά εξακολουθεί να υπάρχει. Ξαφνικά μικρο-γλυστρηματάκια στα γυαλισμένα και στις λευκές γραμμές (σαφώς περισσότερα από ότι με τα M3, ακόμα και παλιό που ήτανε) δεν με αφήνουν να χαλαρώσω και να εμπιστευθώ το λάστιχο. Μπρός-πίσω αυτά.

Αν κάποιος με μεγάλο μηχανάκι (δηλαδή όχι 675) δοκιμάσει το λάστιχο ας μας πεί (αν και αν το βάλει μετα τα μαμά ξύλα μόνο καλά θα δεί πιστεύω).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: spyro στις 24/06/2009 12:29 μμ.

αφου ησουν ετοιμος να πάρεις τα Rosso, τι πηγες και αλλαξες γνωμη τελευταία στιγμή?

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: Sprinter στις 24/06/2009 12:35 μμ.

Κατακαίνουργο λάστιχο είναι είπα να το δοκιμάσω. Κορώνα-γράμματα είναι αυτά. Μεχρι τώρα δεν έχω διαβάσει τιποτα αρνητικό για αυτά για αυτό ακόμα επιφυλάσσομαι. Μπορεί να παίζει από πρόβλημα με το ίδιο το κομμάτι, μέχρι πιέσεις ή και απλώς ασυμβατότητα με το μηχανάκι, τους δρόμους που το πάω ή πώς το πάω.

Το λάστιχο ουσιαστικά δεν το χω στρίψει ακόμα και ότι λέω είναι από την διαδρομή γλίτσα Πορτο Ράφτη - Μαρκόπουλο και μετά Αττική Οδός.

Αυριο πάω Περιστέρα να τους ρίξει μια ματιά (όχι ότι ελπίζω να βρώ άκρη έτσι δηλαδή).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: Costas στις 24/06/2009 12:52 μμ.

Κρίμα γιατί εγώ τα βρήκα πολύ καλά τα λάστιχα και πραγματικά με βόλεψαν πολύ.

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: Sprinter στις 24/06/2009 1:28 μμ.

Εσύ με αυτά που είχες πρίν, και τα τελειωμένα μου τα M3 να σουδινα, πολύ καλά λάστιχα θα τά βρισκες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: Costas στις 24/06/2009 1:31 μμ.

Δεν ξέρω.Πάντως οτι μου έδωσαν σιγουριά και τα πάτησα τόσο πολύ από την πρώτη μέρα για μένα δείχνει τουλάχιστον οτι έχουν ποιότητα.Εκτός αν με όλα τα λάστιχα μπορείς να πλαγιάζεις σε τέτοια επιπεδα,που δεν το ξέρω αυτό.

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: Sprinter στις 24/06/2009 1:37 μμ.

Να τονίσω ότι πλαγιασμένα (που δεν τα πλάγιασα δηλαδή ακόμα, αλλά λέμε) δεν έχω πρόβλημα. Στα ψιλοόρθια ειναι αυτά που λέω... Το λάστιχα δείχνει να θέλει να πλαγιάσει ωραία, ουτε γρήγορα ουτε αργά. Μια χαρά ειναι και πληροφόρηση δίνει.

Οπως είπα 2 προβλήματα έχω. Μια μικρή αστάθεια στα πολλά (>180) και τη συμπεριφορά τους σε κακό οδόστρωμα, νερά στο δρόμο και λευκές γραμμές ψιλοόρθια.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: spyro στις 24/06/2009 1:41 μμ.

Sprinter"Να τονίσω ότι πλαγιασμένα (που δεν τα πλάγιασα δηλαδή ακόμα, αλλά λέμε) δεν έχω πρόβλημα. Στα ψιλοόρθια ειναι αυτά που λέω... Το λάστιχα δείχνει να θέλει να πλαγιάσει ωραία, ουτε γρήγορα ουτε αργά. Μια χαρά ειναι και πληροφόρηση δίνει. "



φτου... και πανω που τα ειχα αποκλίσει..... τωρα με βάζεις σε σκεψεις

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: Sprinter στις 24/06/2009 1:49 μμ.

Γιατι δεν διαβάζεις την κωδικοποίηση που εκανα πιο πάνω? Νομίζω πώς τα λέει όλα.

Επίσης επιμένω πώς λάστιχο που βγάζει τα χιλιόμετρα του M3 αλλά είναι σαφώς πιο σπορ από τα λεγόμενα σπορ-τουρινγκ δύσκολα θα βρείς. Απλώς δεν κάνει για 600άρια και ελαφρά μηχανάκια.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: Sprinter στις 25/06/2009 6:35 μμ.

Λοιπόν πέρασα σήμερα από τον Νίκο τον Περιστέρα στη Μιχαλακοπουλου που εβαλα τα λάστιχα. Δεν θα πώ τίποτα ακόμα για τα λάστιχα εκτός από δυό πράγματα:

1. O ιδιος εξυπηρετικότατος. Εβαλε και μου κάναν ξανα ζυγοστάθμιση οπου βρέθηκε και ενα ελαφρό στράβωμα στην εμπρός ζάντα που μπορεί να δικαιολογεί την μικρή αστάθεια στα πολλά. Πήρε ο ίδιος το μηχανάκι για βόλτα για να έχει ο ίδιος άποψη. Γύρισε ούτε σε 10 λεπτά έχοντας πατήσει το λάστιχο σχεδόν μέχρι την άκρη... από την Μιχαλακοπούλου παρακαλώ μέσα στην κίνηση . Μου άλλαξε και τις πιέσεις στο 36/36 και μου αυξησε και λίγο την προφόρτιση πίσω. Δεν μου διέγνωσε κάνα πρόβλημα με το λάστιχο εκτός από το ότι εξέφρασε τη γνώμη πώς ενω το λάστιχο ζεσταίνεται γρήγορα, πρίν ζεσταθεί γλυστράει αισθητά (εδώ διαφέρει από το Μ3 κατα τη γνώμη μου). Ισως το θεμα αυτό εξηγεί και την αίσθηση των μικρογλυστρημάτων που έχω. Στον γυρισμό που τα πίεσα λιγάκι στην Περιφερειακή του Υμηττού, τα λαστιχα είταν μια χαρά.

Ο ίδιος μου είπε πώς η κορώνα των Μ3 είναι ελαφρώς πιο γρήγορη από των Q2 πραγμα που δεν παρατήρησα εγώ αλλά τον πιστεύω γιατί είναι δύσκολο να θυμασαι ακριβώς πώς είταν ενα λάστιχο στα νιάτα του όταν το αλλάζεις στα 12.000 χλμ.

2. Λύθηκε το προβλημα με το κυματοειδές σημάδι. Και τα ολοκαίνουργα το έχουν οπότε είναι προφανώς σημάδι απο το καλουπι η κάτι τέτοιο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 3 φορές συνολικά.

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: tripletech στις 25/06/2009 7 μμ.

και ποσο τα πηρες παρακαλω?

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: Sprinter στις 26/06/2009 12:05 πμ.

Γιατί βαριέσαι να διαβάσεις το θρεντ παρακαλώ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: spyro στις 26/06/2009 11:39 πμ.

Sprinter"Λοιπόν πέρασα σήμερα από τον Νίκο τον Περιστέρα στη Μιχαλακοπουλου που εβαλα τα λάστιχα.
"


Εαν πάω εγω θα μου κάνει την ιδια εξυπηρέτηση? Η μονο σε σενα?




36/36? Ρε συ Νικόλα θα σου τετραγωνίσει γρήγορα το πίσω.

Re: Dunlop Qualifier II  

  Από: Sprinter στις 26/06/2009 11:46 πμ.

spyr"
Sprinter"Λοιπόν πέρασα σήμερα από τον Νίκο τον Περιστέρα στη Μιχαλακοπουλου που εβαλα τα λάστιχα.
"


Εαν πάω εγω θα μου κάνει την ιδια εξυπηρέτηση? Η μονο σε σενα?




36/36? Ρε συ Νικόλα θα σου τετραγωνίσει γρήγορα το πίσω."


Αν σε βρεί και σένα όμορφο... Μόνο μη του πείς πως είσαι κρυφο-βεστρομάκιας

Σιγά τα ωά ρε. Από 38 σε 36. Σιγά μη παίζει ρόλο στο ΄τετραγώνισμα' αν βάλεις 34 ή 40 psi. Που τ' ακουσες αυτά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε