Λαστιχακια Streeple

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: takis1964 στις 19/05/2009 6:41 πμ.

Την δεκαετια του 90 θυμαμαι συνιθιζοτανε αυτο Νικο
τοτε σε ενα FZR1000 φοραγα ΜΙCHELIN αλλα το racing μπροστα και το απλο πισω! το συστήνανε οι λαστιχαδες γιατι ειχε ιδια κορωνα

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: fethry στις 19/05/2009 10:05 πμ.

γενικά συμφωνώ με dimchrist...
ίσως και να ισχύει η καλή συνεργασία μεταξύ δύο ανόμοιων ελαστικών αλλά για ελάχιστες περιπτώσεις και θα τα εμπιστευόμουνα μόνο αν το πρότεινε και η ίδια η εταιρία...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: TASOS στις 19/05/2009 3:47 μμ.

Έχοντας δοκιμάσει στον τίγρη εκτός από της μαμάς, τα Dunlop Quilifier RR και τώρα τα M3,σου προτείνω ανεπιφύλακτα τα RR μιλάμε για μεγάλη διαφορά με τα m3 και δεν νομίζω να σε δυσκολέψει καθόλου η γρηγορότερη κορώνα.Μοναδικό ίσως μειονέκτημα η διάρκεια ζωής(τα άλλαξα μετά από 7000χλμ περίπου)

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 19/05/2009 4:06 μμ.

και τι λεει η συγκριση των RR σε σχεση με την προηγουμενη σειρα Qualifier? ....

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: SPEED στις 19/05/2009 4:49 μμ.

Δεν είναι τουρλού τα λάστιχα που έβαλα. Οι κωρόνες τους είναι ίδιες και η σκληρότητα επίσης ίδια. Το corsa iii είναι μαλακότερο στα άκρα ( έχει 3 ζώνες) . Διαφορετικό μπρος με πίσω χρησιμοποιείται αν τα λάστιχα δεν είναι άλλα αντί άλλων. Πολύ συνηθισμένο και στα motard με μαλακό μπρός και σκληρότερο πίσω. Όσο για τη γεωμετρία όπως είπα κοιτάς να πάρεις ομόσταυλα λάστιχα καθώς και ίδιας κατηγορίας και όχι ένα touring και ένα sport. Αλλά και η γεωμετρία και σε ίδια λάστιχα έχει πάει περίπατο μετά από 3-4000 χλμ που το πίσω έχει αρχίζει να τετραγωνίζει. Βέβαια το θέμα είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό και ψυχολογικό οπότε κάθε οδηγός πρέπει να κάνει αυτό που τον κάνει να αισθάνεται πιο άνετα.

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: penta στις 19/05/2009 4:56 μμ.

Diablo rosso πολυ καλα λαστιχα τα φοραω και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.Πριν ειχα dragon super corsa pro για δρομο και ηταν λιγο απροβλεπτο.Το μπροστινο ειναι βεντουζα και στα δυο καμια διαφορα.

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 24/05/2009 9:12 μμ.

Τα Continental (Road Attack, Sport Attack, etc) τι ιστορια ειναι ? ...

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 04/05/2011 3:51 μμ.

Να επανελθω. Αυτη τη φορα να ρωτησω για τις εμπειριες σας , εντυπωσεις σας (ή/και γνωμη) για τα pilot power και απλα Qualifier (σε street triple βασικα)

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: tharis στις 04/05/2011 4:17 μμ.

Τα απλα Qualifier εννοεις αυτα που φορουσε το R μεχρι το 10' ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: denthnpalevw στις 04/05/2011 4:28 μμ.

εγω εα εχω να πω. μετα την γνωριμια μου με τα Dunlop GP racer δεν θα αλλαξω λαστιχο για αρκετο καιρο. το λαστιχο ειναι αλλου. Πιστευω οτι ο συνδιασμος medium/endurance θα κανει και για δρομο.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: dimchrist στις 04/05/2011 4:54 μμ.

denthnpalevw"Πιστευω οτι ο συνδιασμος medium/endurance θα κανει και για δρομο."

Καλός συνδιασμός για δρόμο είναι. Στις καλύτερες επιλογή για Σέρρες, πολύ καλά για Μέγαρα αλλά για δρόμο σίγουρα υπάρχουν καλύτερα. Τα Metzeler K3 π.χ. είναι καλύτερα για κάποιον θέλει να κάνει περισσότερα χλμ στο δρόμο αλλά και να κάνει που και που κανά trackday.
monographix"Τα Continental (Road Attack, Sport Attack, etc) τι ιστορια ειναι ? ..."

Ιστορία μου αμαρτία μου....
monographix"Να επανελθω. Αυτη τη φορα να ρωτησω για τις εμπειριες σας , εντυπωσεις σας (ή/και γνωμη) για τα pilot power και απλα Qualifier (σε street triple βασικα)"

Όλα τα λάστιχα πλέον καλά είναι απλά έχεις καταφέρει να πιάσεις τα πιο αδιάφορα.
Αν είναι θέμα χρημάτων θα πω αυτό που έχω ξαναπεί. Θα προσπαθούσα να κόψω από κάπου αλλού.
Το θέμα είναι τι ακριβώς χρήση κάνεις. Αν δεν πάς για trackdays κοίτα τα Pirelli Diablo Corsa, Dunlop Quallifier II ή αν βρεις πουθενά στοκαρισμένα Qualifier RR (μόνο αν τα δίνουν σε καλή τιμή και το dot να μην είναι αρχαίο).

Triple Way

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 04/05/2011 6:04 μμ.

ε μιλαμε παντα για χρηση δρομου, γυαλιστερη καθημερινη ασφαλτο. Και η τιμη ειναι προτεραιοτητα. Η μακροζωια οχι. Κανω λιγα χιλιομετρα. Πιο πιθανον ειναι να ξεραθουν τα λαστιχα απο τον χρονο παρα να φθαρουν απο χιλιομετρα ή πιεση και ταχυτητες. προτιμω να αγοραζω τακτικα φρεσκα φθηνα λαστιχα παρα να τα χωνω σε μεγαλυτερα διαστηματα σε ακριβα λαστιχα που εχουν μεγαλη μακροζωια. Γρηγορο ζεσταμα στο δρομο παντα επισης προτεραιοτητα.

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 04/05/2011 6:06 μμ.

haris"Τα απλα Qualifier εννοεις αυτα που φορουσε το R μεχρι το 10' ?"
Μηπως ξερω ποια φορουσε ? εννοω οχι τα RR oυτε τα ΙΙ , τα βασικα qualifier, αν βγαινουν ακομα. Νομιζω τα ειχαν στην αρχη μαμα ολα τα street triple ?
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: tharis στις 04/05/2011 6:24 μμ.

monographix"
haris"Τα απλα Qualifier εννοεις αυτα που φορουσε το R μεχρι το 10' ?"
Μηπως ξερω ποια φορουσε ? εννοω οχι τα RR oυτε τα ΙΙ , τα βασικα qualifier, αν βγαινουν ακομα. Νομιζω τα ειχαν στην αρχη μαμα ολα τα street triple ?"


Τα απλα street φορανε Brigestone αν δε κανω λαθος και τα R φορουσαν αυτα τα Qualifier μεχρι προσφατως και τα φοραω κι εγω ακομη..

Κοιτα.. το καλοκαιρι ζεσταινονται σχετικα γρηγορα και σε καλουτσικη ασφαλτο δεν ειχα ποτε προβλημα με γλυστρηματα..
Σε ασφαλτο γυαλι μην περιμενεις και πολλα και για χειμωνα δεν πολυκανουν ...
Επισης εχουν σχετικα αργη γεωμετρια και η μηχανη δεν παιρνει αποτομα κλισεις..
Αντεχουν πολυ..! Γενικα εχουν την αισθηση του σκληρου λαστιχου που δε σε εμνεει κι ολας..

Πιστευω ειναι τιμιο λαστιχο (φανταζομαι η τιμη θα ειναι πολυ χαμηλη αν το βρεις) αλλα θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι πιο συχρονο και μαλακο..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: denthnpalevw στις 04/05/2011 6:25 μμ.

ναι τα απλα τα qualifier φορουσαν τα triple μεχρι σχεδον τις αρχες του 10
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/