Μανιτάρια σε Tiger

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: ATN PANOS στις 04/04/2009 7:47 μμ.

η γνωμη μου ειναι οτι τα καγκελα προσφερουν
μεγαλυτερη προστασια......
οπτικα τα μανιταρια ειναι πιο ομορφα!!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: Dennis G. στις 05/04/2009 12:25 πμ.

Fani καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum μας,

Σαν χρόνια αναβάτης στην κατηγορία των On-Off, θα ήθελα να καταθέσω την δική μου προσωπική άποψη για τον διήλημα που έχεις.

Προσωπική μου άποψη, είναι να βάλεις κάγκελα και αυτό γιατί......

Το Tiger είναι μια μηχανή On-Off οπότε νομίζω και αισθητικά το κάγκελο της ταιριάζει καλύτερα,

μπορεί να χρειαστείς να κάνεις μακρύ ταξίδι, οπότε μπορείς να δέσεις πολλά πάνω στα κάγκελα ( από εξτρα προβολείς μέχρι εργαλεία και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς ),

προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια , σε περίπτωση ( χτύπα ξύλο ) πτώσης, δημιουργεί διάκενο μεταξύ μηχανής και ποδιού που πολλές φορές μπορεί να είναι σωτήριο,

επίσης στο προηγούμενο μηχανάκι μου ( Aprilia Pegaso, δες photo gallery ), κινούμενος μια φορά στον Κηφισό, μια κοπελίτσα αποφάσισε για να μην πέσει σε μια λακούβα να κάνει στραβοτιμονιά την ώρα που περνούσα ακριβώς δίπλα της, με αποτέλεσμα να με κάνει sandwich μεταξύ 2 αυτοκινήτων, αλλά και εκεί βρήκαν τα κάγκελα στις πόρτες τους και μου έσωσαν τα πόδια.

Πιστεύω να βοήθησα με τις δικιές μου προσωπικές εμπειρίες, αλλά σίγουρα η τελική απόφαση είναι δική σου.

Να είσαι πάντα καλά και όρθια.

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: Native στις 05/04/2009 1:40 πμ.

και τα givi είναι καλά κάγκελακια, τσεκαρε τα, Προστατεύουν καλύτερα το μοτερ αν επιμένεις ομως για hepco και μανιτάρια lsl, η αν κάποιος ενδιαφέρεται γενικά, εχω κι από τα δύο και τα δίνω σε καλή τιμή. Msg me
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: mixalakis στις 05/04/2009 11:48 πμ.

Εμένα προσωπικά δε μ'αρέσουν καθόλου τα κάγκελα ούτε τα μανιτάρια.
Προστατεύουν μόνο σε πολύ μικρές πτώσεις, κυρίως στατικές και φυσικά σε τέτοιες περιπτώσεις καταστρέφονται τα ίδια, ενώ σε σοβαρότερες καταστάσεις είναι πιθανό να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά.

Επίσης δυσκολεύουν στην ευελιξία και αυξάνουν το βάρος.

Εμένα μου είχε πέσει ο τίγρης σταματημένος και το μόνο που έπαθε ήταν μια πολύ μικρή γρατζουνιά στο καπάκι του κινητήρα και ένα φλασάκι, που δε νομίζω να τα είχα γλυτώσει με μανιτάρια.

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: HelenKoR στις 05/04/2009 1:39 μμ.

mixalakis"Εμένα προσωπικά δε μ'αρέσουν καθόλου τα κάγκελα ούτε τα μανιτάρια.
Προστατεύουν μόνο σε πολύ μικρές πτώσεις, κυρίως στατικές και φυσικά σε τέτοιες περιπτώσεις καταστρέφονται τα ίδια, ενώ σε σοβαρότερες καταστάσεις είναι πιθανό να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά.
"


Οταν ημουν μικρη ειχα ακουσει οτι το μανιταρι ειναι περιεργο πραγμα και οτι δεν μπορεις να εισαι ποτέ σιγουρος οτι θα σε προστατευσει . με τα μανιταρια ειναι πολλα τα σεναρια .

Παραδειγματος χαριν αν εισαι με πολλα χιλιομετρα/ωρα σε στροφη (αρα πλαγιασμενος πολυ) και πεσεις (!) τοτε η αποσταση του μανιταριου απο την ασφαλτο ειναι μικροτερη απ'οτι αν επεφτες σταματημενος και η ζημια μικροτερη γιατι το κρουστικο φορτιο θα ειναι μικροτερο (ενω στην δευτερη περιπτωση ,της στατικης πτωσης, μπορει και να σου στραβωσει το πλαισιο, δηλ. εκει που βιδωνει το μανιταρι) .

Αλλο σεναριο ειναι πως μπορει ενω εισαι σε στροφη με αρκετη ταχυτητα (αρα πλαγιασμενος) και πεσεις , το μανιταρι να σκαλωσει στην ασφαλτο και να σε φερει μετα κουτρουβαλα (αντι απλα να σερνοσουν μεχρι να σταματησεις) .

Πολλα τα σεναρια , αναλογα με τις συνθηκες .

Αλλα απο το ολοτελα καλη και η Παναγιωταινα

(μεταξυ μας θεωρω οτι στον τιγρη του ταιριαζει περισσοτερο το καγκελο και γενικα οτι τα καγκελα προσφερουν μεγαλυτερη προστασια βεβαια περι ορεξεως ...κολοκυθοκορφαδες )
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: alki_viades στις 05/04/2009 4 μμ.

Eγω δεν θεωρω τον Τιγρη on-off, τον θεωρω 100% on, γι'αυτο και τον αγορασα εξαλλου. Εβαλα μανιταρια επειδη τα καγκελα δεν μου αρεσουν, πιστευω δεν του ταιριαζουν και προσθετουν βαρος.

Αναμφισβητητα ομως προσφερουν μεγαλυτερη προστασια απο τα μανιταρια και με βαση τον σωματοτυπο σου εινα αρκετα πιθανο καποια στιγμη να σου πεσει, ειδικα τον πρωτο καιρο (φτου φτου φτου). Οποτε εσυ αποφασιζεις, οτι και να κανεις ομως κανε το γρηγορα

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: Tigerakias στις 06/04/2009 1:03 πμ.

Εγώ έχω τα hepco&becker και ταιριάζουν και δείχνουν πολύ όμορφα στον Τίγρη.
φαντάζομαι όμως ότι τα έχεις ήδη δει...
σιγουρα προσθέτουν λίγο παραπάνω βάρος αλλά δε θα καταλάβεις καμία ουσιαστική διαφορά με πριν.
Τα μανιτάρια, εγώ πιστεύω επινοήθηκαν για την ανάγκη των μηχανών(street kai naked) που δεν μπορούν να φορέσουν κάκγελα...οπότε απλά είναι υποκατάστατα για τα κάγκελα.
οπότε το καγκελάκι και θα προστατέψει ότι μπορεί καλύτερα και δεν αλλοιώνει την ομορφιά του Τίγρη

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: vakis75 στις 06/04/2009 10:08 πμ.

Vale kagela.manitaria kai einai asxima kai mporei na sou spasei kanena moter an peseis....to exo dei se R1.elane crack to moter!!!den prosferoun apolutos tpt.pezei rolo vevaia kai me posa pas kai pos tha pesei i mixani stin asfalto
ego me ta kagela pou evala sothika,glitosa zimia pano apo 1000 euro....

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/04/2009 11:04 πμ.

Τα μανιτάρια ουσιαστικά προστατεύουν σε στατικές πτώσεις, αλλα σε πτώση με χιλιόμετρα τα σωστά μανιτάρια ειναι φτιαγμένα ωστε να κόβουν τη βίδα και να φεύγουν. Αλλιώς κάνουν ζημια σε μοτέρ η (χειρότερα) σε πλαίσιο.

Συνέβη στο χθεσινο CSS με τις πτώσεις που έγιναν στη βροχή...

Τα καγκελα εδράζονται σε πολλά σημεία και η κρούση αποροφαται πιο εύκολα

υ.γ. Καλώς ήρθες, μα... 1,74 και 12ποντο και δε φτάνεις;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: Sprinter στις 06/04/2009 11:31 πμ.

Ασχέτως με μανιτάρια, κάγκελα και λοιπά, να βάλεις (και) το κιτ χαμηλώματος που έβαλε ο takis1964 και έχει και θρεντ για αυτό. 2-3 πόντοι χαμήλωμα θα είναι ότι πρέπει γι σένα. Ο σκοπός είναι κατ' αρχήν να μη σου πέσει όχι τι θα γίνει αμα σου πέσει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: takis1964 στις 06/04/2009 12:48 μμ.



viewtopic.php?f=29&t=1015
viewtopic.php?f=30&t=967

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: takis1964 στις 06/04/2009 8:23 μμ.

Εγω παντως νομιζω οτι τα κάγκελα χαλανε ολη την ομορφη γραμμη του τιγρη
Και το κυριοτερον:
Δεν ταιριαζουν και με τις εικονιζόμενες γοβες
Για μενα :

1.Χαμηλωνεις τον τιγρη
2 Βαζεις μανιταρια

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: HelenKoR στις 06/04/2009 9 μμ.

akis1964"Εγω παντως νομιζω οτι τα κάγκελα
Δεν ταιριαζουν και με τις εικονιζόμενες γοβες
Για μενα :

1.Χαμηλωνεις τον τιγρη
2 βαφεις τα καγκελα "
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: panos1050 στις 06/04/2009 10:24 μμ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΤΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ.Ο ΤΙΓΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΗ STREET ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΩΜΑ.ΑΡΑ ΟΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ STREET ΤΟΥ ΠΑΝΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ
..............Πέφτει μόνον αυτός που τρέχει. Όποιος σέρνεται δεν πέφτει ποτέ..................

Re: Μανιτάρια σε Tiger  

  Από: panos1050 στις 06/04/2009 10:26 μμ.

FANI ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ?ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΓΟΒΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ
..............Πέφτει μόνον αυτός που τρέχει. Όποιος σέρνεται δεν πέφτει ποτέ..................