Καγκελα για Tiger 800

Καγκελα για Tiger 800  

  Από: nikos.l. στις 31/07/2016 7:34 μμ.

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για τα κάγκελα είπα να βάλω τα μαμά αλλά νομίζω είναι υπερβολικά ακριβά μήπως έχει βάλεις κάνεις τα Givi η κάποια άλλα? Θα ήθελα να ξέρω αν προστατεύουν τον κινητήρα και το ρεζερβουάρ και τρίζουν. ...

Re: Καγκελα για Tiger 800  

  Από: giannis1070 στις 01/08/2016 3:17 μμ.

nikos.l."Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για τα κάγκελα είπα να βάλω τα μαμά αλλά νομίζω είναι υπερβολικά ακριβά μήπως έχει βάλεις κάνεις τα Givi η κάποια άλλα? Θα ήθελα να ξέρω αν προστατεύουν τον κινητήρα και το ρεζερβουάρ και τρίζουν. ..."


Γεια σου Νίκο,

Τα μαμά είναι ακριβά, αλλά προστατεύουν τον κινητήρα αρκετά αποτελεσματικά σε στατική πτώση / σύρσιμο στην άσφαλτο, αλλά και στο χώμα. Είναι ανεπαρκή στο τεπόζιτο βεβαίως.

Εγώ επέλεξα τα Givi TN6401A, τα οποία πιστεύω ότι παρέχουν πολύ καλή κάλυψη στο τεπόζιτο και μέτρια κάλυψη στον κινητήρα από αριστερά. Από δεξιά του κινητήρα, όχι και τόσο καλή. Επίσης είναι αρκετά προσιτά στην τιμή.
Επειδή έγειρα τη μηχανή μαζί με ένα φίλο για να τα δοκιμάσω, τα σημεία επαφής είναι το grip, τα κάγκελα και τα μαρσπιέ συνεπιβάτη και η εξάτμιση. Κινητήρας και τεπόζιτο δεν ακουμπούν. Μιλάμε πάντα για άσφαλτο γιατί στο χώμα τα πράγματα αλλάζουν προς το πολύ χειρότερο.

Επίσης δεν τρίζουν (αλοίμονο εάν βάλεις κάγκελα και τρίζουν), αλλά είναι δύσκολα στην τοποθέτηση.

Βέβαια, μιλάμε για προστασία όσον αφορά στατικές πτώσεις και συρσίματα. Μην περιμένεις να προστατέψουν τη μηχανή σε περίπτωση σύγκρουσης. Μάλιστα έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που πιο πολύ ζημιά έκαναν παρά καλό. Είναι καθαρά, πόσο άτυχος/τυχερός είσαι.

Παρακάτω δύο φωτό πως φαίνονται στο δικό μου.. (δεν ξέρω εάν μπορείς να καταλάβεις από εδώ).
Εάν θέλεις μπορώ να βγάλω κι άλλες.

Re: Καγκελα για Tiger 800  

  Από: vpafi στις 02/08/2016 10:45 πμ.

Για Ρίξτε μια ματιά και τα HEED. Προστατεύουν και ντεπόζιτο.

From Inside C4 White Airbus

Re: Καγκελα για Tiger 800  

  Από: nikos.l. στις 03/08/2016 11:01 πμ.

Ευχαριστώ πάρα πολύ με έχεις βοηθήσει πολύ γιατί εδώ και καιρό δεν έβγαζα άκρη
Πολύ κατανοητό από τις φωτογραφίες σου

Re: Καγκελα για Tiger 800  

  Από: vpafi στις 05/08/2016 10:58 μμ.


Heed bars.

From Inside C4 White Airbus

Re: Καγκελα για Tiger 800  

  Από: Stefanosk7 στις 12/11/2016 12:26 μμ.

Giannis 1070 εχω τα μαμα της triumph και σκεφτομαι να βαλω τα ψηλα της givi που εχεις και εσυ. Αξιζει?

Re: Καγκελα για Tiger 800  

  Από: giannis1070 στις 18/11/2016 3:01 μμ.

Stefanosk7"Giannis 1070 εχω τα μαμα της triumph και σκεφτομαι να βαλω τα ψηλα της givi που εχεις και εσυ. Αξιζει?"


Θα βελτιώσεις την προστασία του τεπόζιτου, αλλά θα χάσεις από την προστασία του κινητήρα.

Δες και το πιο πάνω post μου που τα λέω αναλυτικά.

Re: Καγκελα για Tiger 800  

  Από: jasonbecker στις 22/05/2020 8:44 μμ.

Γεια σας σύντροχοι!

Βρίσκομαι και εγώ σε αναζήτηση για κάγκελα τεποζίτου, έχοντας το 800 xca 2019.
Αυτό που με προβληματίζει, είναι η θέση των φλάς....που εξέχουν τόσο έξω.
Σε μια στατική πτώση που υπήρξε, το φλας ήταν αυτο που ακούμπησε στο έδαφος, συμπιέστηκε μέσα, και έσπασε το πλαστικό.
Το οποίο και αναγκάστηκα βέβαια να αντικαταστήσω....
Το θέμα είναι το εξής: Σε όσες φωτο ή video κοιτάξω από κάγκελα της Triumph ή aftermarket, τα κάγκελα ΔΕΝ εξέχουν όσο θα έπρεπε απο το
τεπόζιτο, έτσι ώστε να ΜΗΝ βρει το φλας στο έδαφος, σε περίπτωση πτώσης. Οπότε ποιό το νόημα, εαν ειναι να ξαναγίνει το ίδιο πράμα?
Εχετε / γνωρίζετε εσείς κάποια κάγκελα που να επιλύουν το θέμα αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια πρότασή σας!

Re: Καγκελα για Tiger 800  

  Από: MixalisO_1980 στις 24/05/2020 11:07 μμ.

Και εγώ είμαι στο ψάξιμο. Έχω καταλήξει μεταξύ Heed και SW-Motech και ουσιαστικά ψάχνω πληροφορίες για το ποιά είναι καλύτερα. Μέχρι στιγμής οι πληροφορίες είναι 50-50 και ουσιαστικά πλέον είναι καθαρά το αισθητικό κομμάτι που θα το καθορίσει!! Σε forum στο εξωτερικό πάντως μου σχλίασαν μακρυά από τα γνήσια γιατί και πανάκριβα είναι και δεν παρέχουν προστασία!!