Βοήθεια για επιλογή αγοράς

Βοήθεια για επιλογή αγοράς  

  Από: Kyriakos15 στις 26/08/2017 2:48 μμ.

Καλησπέρα στην παρέα .

Είμαι νέος στο forum και είμαι στην αναζήτηση - μετά από λίγο ψάξιμο - για κάποιο από τα μοντέλα της triumph

Όντας ψηλός ( 1.98 - 110 κιλά ) αποφάσισα να πάω ενδεχομένως στο tiger 1050 και εδώ είναι που χρειάζομαι μερικές πληροφορίες .

Στο παρελθόν είχα Gsxr 1000 - Honda Hornet 600 και φυσικά δε ξανά κάνω το λάθος να πάω σε κατηγορία ''ποδήλατα'' για εμένα .

Θέλω να με βοηθήσετε αν μπορείτε για την αγορά μεταχειρισμένης tiger .

Τι πρέπει να προσέξω ; Που πονάνε αυτά τα μοντέλα ; Είδα σε μια αγγελία ότι βγαίνει και 2ης γεννιάς όπου έχει σφυρήλατα πιστόνια . Ισχύει ;

Θεωρείτε ξεπερασμένη σαν μοντέλο ; Μιας που κυκλοφορεί και η νέα 800άρα όπου και αυτή μου αρέσει αρκετά (;;;)

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να βγάλω κάποια άκρη .

Κυριάκος από Θεσσαλονίκη .
No helmet No respect

Re: Βοήθεια για επιλογή αγοράς  

  Από: Kyriakos15 στις 27/08/2017 10:10 πμ.

κανείς ρε παιδιά ;
No helmet No respect

Re: Βοήθεια για επιλογή αγοράς  

  Από: PanosP87 στις 29/08/2017 9:32 πμ.

Kyriakos15"κανείς ρε παιδιά ;"



καλήμερα Κυριακο ,

Το 800αρι με το 1050 δεν έχουν καμία σχέση, το 1050 (που έχω κι εγώ) ειναι σαν ψηλό street ,έχει αρκετο γκαζι , φοβερο ήχο ενώ ταυτόχρονια εχει την άνεση μιας touring μηχανης που μπορεις να βαλεις την γυναίκα- κοπελα σου να πας ενα ταξίδι και μια σχετικα καλή κάλυψη απο τον αερα. Το 800 είναι all around , τα κάνει όλα σχετικά καλά χωρίς όμως να εχει τις ιδιες επιδόσεις και είναι και πιο στενό απο το 1050,αν τα δεις διπλα το ενα στο αλλο το 1050 ειναι πιο ''πρησμένο''.

Πιστεύω οτι όσα ακούγονται για το 1050 είναι υπερβολές, δεν φαντάζεσαι πόσους άσχετους έχω συναντήσει οι οποίοι καταστρέφουν τα Tiger τους με τον τρόπο που τα οδηγούν , κάνουν στα service ότι θέλουν λέγοντας ότι η αντιπροσωπία δεν ξέρει (ενώ αυτοί γνωρίζουν),δεν έχουν λεφτά να τα συντηρήσουν γτ κακα τα λόγια η μηχανή αυτή δεν έχει έξοδα παπιού, με αποτέλεσμα να μην γίνονται τα προβλεπόμενα.
Για εμένα σαν κάτοχος σου συνιστώ ενα 1050 απο το 2009 και μετα, με το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η μίζα. Τα πρωτα μοντέλα όντως είχαν προβλήματα όπως πολλα νεα μηχανακια στα πρώτα τους μοντέλα εχουν (Yamaha MT09 Tracer ή BMW 1200LC).

Re: Βοήθεια για επιλογή αγοράς  

  Από: Tigris3 στις 29/08/2017 7:18 μμ.

Καλησπέρα Κυριάκο!
Το μηχανάκι είναι πολύ ποιοτικό με αρκετό γκάζι, άριστα φρένα, πλαίσιο, αναρτήσεις, άνετο, ροπάτο και γενικά είναι μία πολύ ολοκληρωμένη πρόταση στα ψηλά street. Για την επιλογή μεταχειρισμένου τίγρη, ισχύει πάνω κάτω ότι ισχύει σε όλα τα μηχανάκια. Διάλεξε ένα που θα ναι προσεγμένο από προσεκτικό ιδιοκτήτη που το φρόντιζε, το συντηρούσε σωστά και το μεταχειριζόταν αναλόγως. Αν συνοδεύεται από βιβλίο service θα ναι πολύ καλό, καθώς έτσι θα μπορείς να έχεις και μια σχετική εγγύηση για τα χιλιόμετρα που δείχνει το κοντέρ. Έχε επίσης υπόψη σου ότι ένα μηχανάκι το οποίο εξωτερικά θα είναι πένα, αντίστοιχα κάπως έτσι θα είναι συνήθως και μηχανικά, και το αντίστροφο. Όταν είναι προσεγμένο κάτι, είναι σε όλα τα επίπεδα.
Συμφωνώ ότι κυκλοφορεί αρκετή φήμη και παραφιλολογία με τα Tiger που σπάνε, χαλάνε, κλπ. Δεν είναι ζάρι η επιλογή του και αν βρεις ένα προσεγμένο μηχανάκι πιστεύω θα το φχαριστηθείς και θα σε συντροφέψει για πολλά χιλιόμετρα. Αυτά από μένα που είμαι κάτοχος από το 2010 και έχω αισίως 74000χλμ χωρίς κανένα απολύτως μηχανικό θέμα ή πρόβλημα (και τα περισσότερα με απλή αμόλυβδη, όχι 100άρα)!

Και μη ξεχνάς ότι η περίοδος του ψαξίματος, είναι από τις ομορφότερες!

Re: Βοήθεια για επιλογή αγοράς  

  Από: mario στις 30/08/2017 7:47 μμ.

Από την μεριά μου θα συμφωνήσω απόλυτα με τους φίλους άνωθεν και θα σου παραθέσω την δική μου σχέση με το 1050 κάτοχος από το 2008 με πολλά χλμ στο κοντέρ , κανένα πρόβλημα , σέρβις στην ώρα τους , ποιοτικά αναλώσιμα όχι αντιπροσωπείας, έχω γυρίσει όπου υπήρχε και δεν υπήρχε δρόμος, καθημερινή χρήση στην δουλειά μου, και έχω όρεξη μαζί του για πολλά χιλιόμετρα ακόμη....