Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Νέος στο forum , παλιός στο motο

Καλώς ήρθατε!Πείτε μια καλησπερα,μερικά πράγματα για σας και ελάτε να γνωριστούμε.

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: Νέος στο forum, παλιός στο moto

Δημοσίευσηαπό Polymhxanos » 08 Μαρ 2017, 15:56

STAVROS έγραψε:Το προβλημα ειναι οταν παταω μιζα για να παρει μπροστα .Αν ειναι κρυα η μηχανη λες και θα σπασει καποιο μεταλο μεσα . Μετα απο λιγο παιρνει . Οταν ζεσταθει λες και δεν συμβαινει τιποτε .Παιρνει με τη μια , χωρις χτυπηματα και θορυβους . Το συμπερασμα του τεχνικου μου εδω ειναι οτι εχει προβλημα στο κομπλερ , οχι στη μιζα που εγω ειχα αρχικα υποθεσει . Απο εκει και μετα εμαθα και απο εδω στο fοrum για κατεβασμα κινητηρα κλπ .Για το κοστος ανταλακτικων περιμενω να μου πουν αλλα σιγουρα θα ειναι υπολογισιμο . Το παλικαρι που εχω εδω στο συνεργειο εχει μερακι και θα μου τη φτιαξει τη μηχανη αλλα το προβλημα ειναι οτι εδω δεν κυκλοφορουν και πολλα triumph , οσο για sprint ουτε λογος να γινεται. Να σαι καλα για το ενδιαφερον . Οτι ξερεις , πες μου το μπας και βγαλω καμια ακρη . Καλο απογευμα .

Αντιγράφω από το post μου σε αυτήν την συζήτηση εδώ > http://www.mybike.gr/forums/topic/59331 ... %B1%CF%82/

Το κόμπλερ μίζας, είναι στην ουσία ένας συμπλέκτης, που περνάει την κίνηση από την μίζα στο μοτέρ, αλλά δεν αφήνει την κίνηση να περάσει από το μοτέρ στην μίζα.

Έχει μια ομάδα από μεταλικά στοιχεία, σαν βαρελάκια, τα οποία ''σφηνώνουν'' ανάμεσα σε δύο άξονες, όταν η μίζα δίνει κίνηση και έτσι περνάει η κίνηση προς κινητήρα, και ξεσφηνώνουν όταν η ροή της δύναμης γίνει αντίθετη από τον κινητήρα προς την μίζα, οπότε η κίνηση του κινητήρα δεν περνάει στην μίζα.

Κάπως έτσι είναι, διακρίνονται τα βαρελάκια στην μέσα μεριά
Εικόνα

'Όταν κάποια στιγμή αυτό φθαρεί, τα βαρελάκια δεν σφηνώνουν καλά, οπότε σβαρνίζονται στον μέσα άξονα και κάνουν αυτούς τους ανατριχιαστικούς ήχους. Όταν η φθορά προχωρήσει λίγο ακόμα, δεν επαρκούν καν για να μεταφέρουν την κίνηση, και παράγουν ΜΟΝΟ ήχους.

ΛΕΠΤΟΜΕΡEΙΑ: Τα βαρελάκια πιέζονται να σφηνώσουν από ένα κυκλικό ελατήριο, περίπου σαν αυτό που έχουν οι τσιμούχες στο πηρούνι. ΣΥΧΝΑ η αστοχία του κόμπλερ είναι αυτό το ελατήριο και τίποτα άλλο. Πριν αλλαχτεί το κόμπλερ ολόκληρο, πες του μηχανικού να τσεκάρει-δοκιμάσει αν όντως έχουν τα μεταλλικά μέρη του κόμπλερ (βαρελάκια-άξονες) φθορά και μήπως δεν έχουν και αλλάζοντας ένα σχετικά φτηνό ελατήριο, γίνει το κόμπλερ και πάλι σωστό. (μου έχει τύχει στο VFR μου και προσφατα σε ΧΤ600 φίλου)
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html
Άβαταρ μέλους
Polymhxanos
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: NC21, 2*NC30, NC35, RC36, SC45
Όνομα: Οδυσσέας

Δημοσίευσηαπό vpafi » 08 Μαρ 2017, 16:28

STAVROS έγραψε:
vpafi έγραψε:Μια χαρά μηχανάκι. Εγώ είχα το Sprint sport 1998 πριν το δώσω και πάρω το Tiger 885i 2001.
Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσεις φώτο να δούμε που είναι το πρόβλημα; Σου κάνει θόρυβο;

From Inside C4 White Airbus

Με φωτο δεν μπορεις να καταλαβεις. Το προβλημα ειναι οταν παταω μιζα για να παρει μπροστα .Αν ειναι κρυα η μηχανη λες και θα σπασει καποιο μεταλο μεσα . Μετα απο λιγο παιρνει . Οταν ζεσταθει λες και δεν συμβαινει τιποτε .Παιρνει με τη μια , χωρις χτυπηματα και θορυβους . Το συμπερασμα του τεχνικου μου εδω ειναι οτι εχει προβλημα στο κομπλερ , οχι στη μιζα που εγω ειχα αρχικα υποθεσει . Απο εκει και μετα εμαθα και απο εδω στο fοrum για κατεβασμα κινητηρα κλπ .Για το κοστος ανταλακτικων περιμενω να μου πουν αλλα σιγουρα θα ειναι υπολογισιμο . Το παλικαρι που εχω εδω στο συνεργειο εχει μερακι και θα μου τη φτιαξει τη μηχανη αλλα το προβλημα ειναι οτι εδω δεν κυκλοφορουν και πολλα triumph , οσο για sprint ουτε λογος να γινεται. Να σαι καλα για το ενδιαφερον . Οτι ξερεις , πες μου το μπας και βγαλω καμια ακρη . Καλο απογευμα .

Είδα τις φωτο του φίλου από κάτω και δεν έχει σχέση με το θέμα που είχα εγώ. Εμένα έκανε θόρυβο το δυναμό. Είναι συχνή βλάβη να κόβεται η βίδα. Το βγάζεις με πολύ προσοχή να μην σου πέσει μέσα ή κομμένη πας σε τορνο σου φτιάχνουν άλλη και ξεμπερδεψες με μηδέν σχεδόν κόστος.

From Inside C4 White Airbus
Άβαταρ μέλους
vpafi
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 885i 2001

Δημοσίευσηαπό STAVROS » 10 Μαρ 2017, 10:40

Πως θα εμπλεκα ετσι δεν το περιμενα ! Επικοινωνησα με το intermoto χθες (εκει με παρεπεμψαν για ανταλακτικα τα συνεργεια ) και ενω μου ειχαν πει στειλε μας την αδεια για το S.N. , τωρα μου ειπαν πρεπει να κτεβασω τον κινητηρα να μετρηθουν τα δοντια του κομπλερ και μετα να παραγγειλουμε . Ολα διαθεσιμα ειναι μου ειπαν , αλλα ποτε θα τα εχουμε δεν ξερουν . Μου φαινεται το καλοκαιρι θα κυκλοφορω με το παπι !!!

Οδυσσεα ,αυτο που γραφεις ειναι ενδιαφερον για την περιπτωση μου ,γιατι αφου πρεπει πρωτα να δουμε το ανταλακτικο και μετα να παραγγειλουμε , (πχ ενα ελατηριο ) , οποτε ο κινητηρας θα κατεβει , ισως να βρεθει μια αλλη λυση . Θα το δουμε .
Άβαταρ μέλους
STAVROS
Newbie
Progress to next rank:
26%

Μοτοσυκλέτα: SPRINT 900
Όνομα: Σταυρος

Δημοσίευσηαπό Polymhxanos » 10 Μαρ 2017, 19:06

Άμα δεις στο λινκ της συζήτησης στο φόρουμ που έβαλα, λίγες απαντήσεις μετά την δική μου, γράφει ο παθών, ότι ακριβώς αυτό το ελατήριο είχε ξετεντώσει και αλλάζοντάς το, σώθηκε.

Οπότε έχετε υπόψην σου, όταν θα έχετε το μοτέρ λυμένο και τα εξαρτήματα στα χέρια, μπας και είναι το ίδιο και σωθείς φτηνά.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html
Άβαταρ μέλους
Polymhxanos
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: NC21, 2*NC30, NC35, RC36, SC45
Όνομα: Οδυσσέας

Δημοσίευσηαπό STAVROS » 10 Μαρ 2017, 23:25

To ειδα . Το ατυχημα σε εμας , ειναι οτι το κομπλερ ειναι εσωτερικο στον κινητηρα . Ξεκινα καλοκαιρι με πληρωμενα τελη , ασφαλεια , γενικο service , καινουρια λαστιχα , σου λεω το χα ετοιμο για γουστα . Να δουμε ποτε θα ξεμπερδεψω τωρα. Καλα να ειμαστε και να εχουμε καλα ταξιδια , κι ολα θα γινουν .
Στο Ρεθυμνο κερνω ρακες !!!
Άβαταρ μέλους
STAVROS
Newbie
Progress to next rank:
26%

Δημοσίευσηαπό sprint900 » 12 Μαρ 2017, 20:37

Polymhxanos έγραψε:
sprint900 έγραψε:πάντα σβήσιμο με πατημένο συμπλέκτη

Στο ξεκίνημα το καταλαβαίνω, για να μην έχει να γυρίσει παραπανίσια πράγματα η μίζα, οκ.

Στο σβήσιμο όμως, γιατί;

Παλιά η απορία του ψάλτου, στην εκκίνηση πολύ σωστά όπως το λες, στο σβήσιμο βέβαια για να ελαττώνετε η σφαλιάρα από της ανάποδες του σβυσίματος, στη καμπάνα του συμπλέκτη, γρανάζια και περτσίνια.

;)
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.
Άβαταρ μέλους
sprint900
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph 900 sprint
Όνομα: Γιωργος

Δημοσίευσηαπό sprint900 » 12 Μαρ 2017, 20:54

STAVROS έγραψε:sprinr900 σ ευχαριστω πολυ . Με προβληματισε ιδιαιτερα αυτο που εγραψες για πατημενο συμπλεκτη .Δες τι μου συνεβη : Oπως εγραψα και παραπανω περυσι εκανα στο μηχανακι ενα μεγαλο service. Πολλα τα εκανα εντελως μονος μου, και ιδιαιρετα τα ηλεκτρολογικα . Μετα λοιπον που τελειωσα , το sprint μου επερνε μπροστα, μονο αν δεν κρατουσα συμπλεκτη .Ενω η βαλβιδα ειναι συνδεμενη σωστα , εξαλλου δεν μπορει να συνδεθει και αναποδα . Τελικα το αφησα ετσι , λεω και τι εγινε αφου παιρνει μπροστα χωρις συμπεκτη ,μια χαρα ειναι . Και τωρα μου εβγαλε αυτο το προβλημα .Εχει λες σχεση ? Συγνωμη αν κανω καταχρηση του χρονου σου .Σ ευχαριστω .

Έχει αλλά κάποια στιγμή θα γινόταν, απλά πατώντας τον συμπλέκτη η μίζα έχει λιγότερη μάζα να περιστρέψει όποτε κουράζεται λιγότερο.
Ο συμπλέκτης έχει αυτό τον διακόπτη από το εργοστάσιο για άλλο λόγο βέβαια, για να μην γυρίσει μίζα με ταχύτητα στο κιβώτιο ταχυτήτων.
Τώρα βέβαια κάτι έκανες στο σέρβις, αυτό δεν μπορώ να ξέρω από εδώ τι είναι και τι ακριβώς εννοείς όταν λες service.
Αν θες το service manual να στο στείλω σε κάποιο e-mail.
Και αν χρειαστείς βοήθεια, όταν έρθει η ώρα φίλε ποστάρησε, χαρά μας να σε βοηθήσουμε, αν χρειαστεί να σου βρούμε ανταλλακτικό εδώ στην Αθήνα.
Στο τηλέφωνο τα συνεργεία συνήθως η μάλλον πάντα δεν έχουν χρόνο για αποστολή ανταλλακτικών.
:)
Άβαταρ μέλους
sprint900
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό STAVROS » 13 Μαρ 2017, 15:59

sprint900 έγραψε:Και αν χρειαστείς βοήθεια, όταν έρθει η ώρα φίλε ποστάρησε, χαρά μας να σε βοηθήσουμε, αν χρειαστεί να σου βρούμε ανταλλακτικό εδώ στην Αθήνα.
Στο τηλέφωνο τα συνεργεία συνήθως η μάλλον πάντα δεν έχουν χρόνο για αποστολή ανταλλακτικών.

Ευχαριστω παρα πολυ για τη μοτοσυκλετιστικη αλληλεγγυη. Μενεις στην Αθηνα? Να εισαι καλα για τη βοηθεια. Παιζει το σεναριο να κρατησω το καλοκαιρι το μηχανακι οπως ειναι. Ο τεχνικος μου λειε οτι θα τη βγαλει μη λιγη προσοχη και το βαζουμε μεσα το φθινοπωρο οποτε το φτιαχνουμε με την ησυχια μας. Ετσι θα εχω και το χρονο για τα ανταλλακτικα.
Άβαταρ μέλους
STAVROS
Newbie
Progress to next rank:
26%

Δημοσίευσηαπό sprint900 » 15 Μαρ 2017, 22:40

STAVROS έγραψε:
sprint900 έγραψε:Και αν χρειαστείς βοήθεια, όταν έρθει η ώρα φίλε ποστάρησε, χαρά μας να σε βοηθήσουμε, αν χρειαστεί να σου βρούμε ανταλλακτικό εδώ στην Αθήνα.

Ευχαριστω παρα πολυ για τη μοτοσυκλετιστικη αλληλεγγυη. Μενεις στην Αθηνα? Να εισαι καλα για τη βοηθεια. Παιζει το σεναριο να κρατησω το καλοκαιρι το μηχανακι οπως ειναι. Ο τεχνικος μου λειε οτι θα τη βγαλει μη λιγη προσοχη και το βαζουμε μεσα το φθινοπωρο οποτε το φτιαχνουμε με την ησυχια μας. Ετσι θα εχω και το χρονο για τα ανταλλακτικα.

Ότι χρειαστείς φίλε μου εδώ είμαστε, Πειραιά μένω εγώ, αλλά Αγ. Αναργύρους δουλεύω οπότε η Αθήνα είναι στην μέση της διαδρομής μου. :)
Άβαταρ μέλους
sprint900
Εγγεγραμένος χρήστης

Re: Νέος στο forum , παλιός στο motο

Δημοσίευσηαπό STAVROS » 16 Μαρ 2017, 15:57

Nα εισαι καλα . Οπως ειπα και παλια , οι ρακες στο Ρεθυμνο ισχυουν !!!
Άβαταρ μέλους
STAVROS
Newbie
Progress to next rank:
26%

Δημοσίευσηαπό DimSTriple » 16 Μαρ 2017, 17:52

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι συνηθισμένο σε όλες τις μοτοσυκλέτες της σειράς Τ300 απο τις αρχές του 90 με τα 750 & 1000. Το είχε παρουσιάσει το πρώτο μου speed triple, ευτυχώς όχι αυτό που έχω τώρα που έχει αντικατασταθεί με καινούργιο ανταλλακτικό.
Ακριβή επισκευή την οποία καλό είναι να συνδυάσεις με επισκευή του κινητήρα ή ακόμα και βελτίωση. Ανταλλακτικά απ'όσο ξέρω υπάρχουν, υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες στα κόμπλερ αυτών των μοντέλων, mach4 ήταν η τελευταία σειρά απ'όσο θυμάμαι αλλά θεωρώ πως δεν υπάρχει συνεργείο που να έχει συνεργαστεί με μοτοσυκλέτες της triumph και να μη γνωρίζει το πρόβλημα.
Σε κάθε περίπτωση αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπου, έστω και συμβουλευτικά είμαι στη διάθεση σου.

Καλώς ήλθες!
Άβαταρ μέλους
DimSTriple
Newbie
Progress to next rank:
94%

Μοτοσυκλέτα: Speed triple 900
Όνομα: Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό STAVROS » 20 Μαρ 2017, 15:16

Φιλε Δημητρη σε ευχαριστω πολυ. Την Παρασκευη ειχα μια καλη εξελιξη που δεν περιμενα . Πηρα τον Κοντη Σακη τηλεφωνο . Οι φιλοι στο forum μου ειχαν πει οτι ειναι ο καλυτερος και μου εδωσαν και τηλεφωνα . Του ειπα το προβλημα με το κομπλερ μιζας στο sprint 900 και μου λεει : Δες κατω απο το δεξι καρμπυρατερ .Αν εχει ενα επιπεδο καπακι με 8 βιδες, τοτε δεν χρειαζεται λυσιμο το μοτερ . Του λεω αυτο εχω Τοτε χρειαζεσαι ενα τεχνικο με μια μικροεπεμβαση ,θα σου τοποθετησει καινουριο κομπλερ . Μου συστησε και τον Στελιο τον Πετακακη στα Χανια , μιλησα και μ αυτον , μου λειε φερε το μια μερα να στο φτιαξω ! Μιλαμε επαγγελματιες και οι δυο εξαιρετικοι . Και το κοστος επισκευης στο 1/3 απο οτι υπολογιζω .
Να ειστε ολοι καλα γιατι ολη την ακρη απο εδω μεσα τη βρηκα και μπορει και το Σαββατο να εχω ετοιμο το sprint μου.
Καλα καλοκαιρινα τριπακια!!!
Άβαταρ μέλους
STAVROS
Newbie
Progress to next rank:
26%

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Ενότητα για τους νέους χρήστες