Καλησπερα !!

Καλησπερα !!  

  Από: G.Ned21 στις 03/12/2015 8:20 μμ.

Καλησπερα ομαδα!Με λενε Γιωργο και ειμαι απο την Θεσσαλονικη..Δεν ειμαι κατοχος ( ακομη ) Triumph αλλα εχω ενα
V-strom650..Εχει λιγο καιρο που πηρα την αποφαση να αλλαξω μηχανη και να παρω το tiger1050..
Θα ηθελα την αποψη σας για την μηχανη , γιατι με διαφορους που το εχω συζητηση , ακουω 1-2 θετικα και 7-8 αρνητικα..Αρνητικα κυριως επειδη η οικονομια εινα κακη αλλα και για την μηχανη μου λενε διαφορα..
Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες και σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Καλα χλμ σε ολους και παντα ορθιοι!!

Re: Καλησπερα !!  

  Από: Tigris3 στις 04/12/2015 10:47 μμ.

Καλησπέρα Γιώργο και καλώς ήρθες!
Πολυσηζητημένο θέμα αυτό που ανοίγεις και με μια αναζήτηση θα βρεις αρκετά πιστεύω εδώ στο φόρουμ.
Για να απαντήσω όμως θα ξεκινήσω λέγοντας ότι στο ίντερνετ συνήθως για ότι μηχανάκι και να ψάξεις διαβάζεις πρωτίστως τα αρνητικά και τα προβλήματα καθώς ποστάρουν συνήθως οι άτυχοι που τους έτυχε η στραβή. Όσοι δεν έχουν προβλήματα και είναι ικανοποιημένοι δεν ανοίγουν θέματα και δεν ποστάρουν. Τι να πουν εξάλλου; Γεια σας παιδιά, έχω το τάδε μηχανάκι και είναι σούπερ και όλα καλά και κανένα πρόβλημα! Καταλαβαίνεις τι εννοώ..

Σχετικά τώρα με το Tiger 1050, σκέψου και ότι τα προβλήματα αξιοπιστίας που πιθανώς έχεις ακούσει είναι ανάλογα των πωλήσεων. Έχει πουλήσει αρκετά και κάποιοι είχαν θέματα. Αυτό δεν είναι όμως πρωτοτυπία της Triumph, σε όλους συμβαίνει και σε όλα σχεδόν τα μοντέλα (Honda, Yamaha, BMW, Suzuki, κλπ,κλπ). Ότι πουλάει έχει και περισσότερες πιθανότητες για να ακουστούν προβλήματα, στατιστική δηλαδή. Μετά ότι και να αγόρασα (μηχανή, αυτοκίνητο) όταν έψαχνα να διαβάσω γνώμες έπεφτα πάνω στα προβλήματα, και αν έμενα εκεί μάλλον θα γύρναγα με τα λεωφορεία τώρα! Κάθε μοντέλο θα βγάλει διάφορα. Αν λοιπόν στην Ελλάδα χάλασαν και 100 Tiger ΟΚ. Κυκλοφορούν όμως και μερικές χιλιάδες άλλα απροβλημάτιστα.

Ένα θα πω Γιώργο... Αν σου αρέσει και σε καλύπτει ο τίγρης να τον πάρεις! Αυτό έχει σημασία και τίποτα άλλο!! Και όχι μόνο ο τίγρης, αλλά όποιο μηχανάκι είναι αυτό είτε σήμερα είτε αύριο!! Τι να το κάνω να πάρω κάτι για το οποίο δεν ακούγεται τίποτα, και να ξενερώνω κάθε φορά που ανεβαίνω ή το κοιτάζω! Αν είναι έτσι να πάρουμε όλοι ένα σκούτερ να τελειώνουμε.

Λοιπόν από θετικά τώρα έχει γκάζι, ροπή, καλές αναρτήσεις, δυνατά φρένα, πολύ καλό πλαίσιο και κρατήματα, υψηλή ποιότητα κατασκευής, είναι άνετος, κάνει τα πάντα εύκολα και ακούγεται μάλλον καλύτερα από οτιδήποτε άλλο εκεί έξω.
Στο θέμα κατανάλωσης, καίει όπως οποιοδήποτε 1000. Ποιο 1000 δηλαδή αν το ανοίξεις δεν θα κάψει?? Εδώ και τα 600 τα 4κυλινδρα σε ψηλές στροφές καταπίνουν αρκετά. Έχω δει κατανάλωση 9 λίτρα στον τίγρη, έχω δει και 5 λίτρα. Από τo Vstrom πάντως θα καις 1-2 λίτρα παραπάνω αναλόγως και πως το πας. Συντήρηση είναι πάνω κάτω όπως σε όλα τα 1000. Τα ανταλλακτικά είναι ακριβά όμως (δεν εννοώ τα αναλώσιμα, γιατί εκεί βρίσκεις άκρη με aftermarket).

Με τον δικό μου έχω 55000 χλμ, με απλή βενζίνη και δεν μου έχει ζητήσει τίποτα πέρα από τα αναλώσιμα. Κυκλοφορώ παντού (πόλη, ταξίδια) όλο το χρόνο και πραγματικά είναι η πρώτη μηχανή με την οποία έχω γράψει τόσα χιλιόμετρα σε τόσο μικρό διάστημα!
Ελπίζω να βοήθησα λίγο και σου εύχομαι καλή επιλογή και καλούς δρόμους με ότι και να αποφασίσεις!

Re: Καλησπερα !!  

  Από: G.Ned21 στις 05/12/2015 7:57 μμ.

Καλησπερα φιλε και σε ευχαριστω πολυ για τις πληφοροφιες βοθησες και με το παραπανω θα ελεγα ..Η αληθεια ειναι πως το μηχανακι οποτε το κοιταζω χαζευω..Ειναι το μονο που θα ηθελα να παρω γιατι ειναι για ολα τα "γουστα"..
Για την καταλαναλωση εχω παρατηρησει οτι μεχρι και το 650 οταν το παω λιγο παραπανω καει , αλλα οπως οδηγας ετσι θα καις..Βασικα εχω αρκετες αποριες αλλα δεν θα σας ενοχλησω με ολες παρα μονο με 2-3 ερωτησεις που θα ηθελα να κανω..
Ειναι πιο ανετο απο το συγκεκριμενο που εχω τωρα?
Ποσο κοστιζουν τα τελη κυκλοφοριας?Μηπως το οτι ειναι 1050 εχει καμια επιβαρυνση οχι σε σχεση με το 650 αλλα γενικα..
Γιατι πλεον οτι κινεται και ειναι λιγο καινουργιο και κυβικα ανεβασμενα χτυπανε στο κεφαλι..
Αυτα για τωρα και σας ευχαριστω

Εχω καταληξει σε 2 ενα ειναι απο την περιοχη μου και ενα απο Λαρισα.. Αλλα ακομα τα κοιταω..

Re: Καλησπερα !!  

  Από: jou στις 06/12/2015 7:42 μμ.

λοιπόν φίλε Γιώργο είσαι και συνονόματος επειδή λίγο πριν πάρω τον τίγρη είχα v-strom και πιο πριν απο αυτο ενα varadero ένα έχω να σου πω μέρα με την νύχτα
οπότε κατά εμε πάρ'το
άμα θες κιόλας επειδή είμαι και απο Θεσσαλονίκη και θες περισσότερες πληροφορίες μην διαστάσεις να μου πεις
τώρα όσο για τα τέλη κυκλοφορίας είναι 120 € τον χρόνο και νομίζω πως σε διαφωρα με το vstrom τα αξίζει και με το παραπάνω

Re: Καλησπερα !!  

  Από: G.Ned21 στις 06/12/2015 9:42 μμ.

Καλησπέρα φιλε Γιώργο και συμπολίτη σίγουρα θα κανω την αλλαγή αφού με ακόμα εχω την δυνατότητα .. Κ εγω πριν το v-strom ειχα το z750 αλλα αφού άλλαξα κατηγορία αποφάσισα να παω σε μια σωστή μηχανή οπως το 1050 για μένα..
Απλα ακόμα δεν μπορώ να καταλήξω σε πιο απο τα 2 .. Ενα απο Λάρισα με 31.000χλμ του 09 και ενα απο Εύοσμο με 21.000χλμ του 09...

Re: Καλησπερα !!  

  Από: jou στις 08/12/2015 7:02 μμ.

G.Ned21"Καλησπέρα φιλε Γιώργο και συμπολίτη σίγουρα θα κανω την αλλαγή αφού με ακόμα εχω την δυνατότητα .. Κ εγω πριν το v-strom ειχα το z750 αλλα αφού άλλαξα κατηγορία αποφάσισα να παω σε μια σωστή μηχανή οπως το 1050 για μένα..
Απλα ακόμα δεν μπορώ να καταλήξω σε πιο απο τα 2 .. Ενα απο Λάρισα με 31.000χλμ του 09 και ενα απο Εύοσμο με 21.000χλμ του 09..."

αδερφέ για την ιστορία εγώ το tigerακι μου πήγα και το πήρα από Τρίκαλα
τώρα όσον αφορά για δύο που αναφέρεις δώσε μας τα λινκ να τα δούμε γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορείς να μάθεις
και για σίγουρα αυτό της Θεσσαλονίκης το πας στην αντιπροσωπεία και σου λένε όλο το ιστορικό του
και ότι άλλο χρειαστείς μην διαστάσεις

Re: Καλησπερα !!  

  Από: dio13 στις 12/12/2015 10:50 πμ.

Καλημέρα φίλε και καλές γιορτές !!

Είμαι 39 χρόνων και κάτοχος ενος 1050 τους τελευταίους μήνες, απ τον Απρίλη που πήρα τη μοτοσυκλέτα, με 19000χλμ δεν έχω κανένα απολύτως θέμα, ήξερα απ την αρχή οτι παίρνω μια μηχανή 1000κυβικών και πως μέσα στη πόλη θα μου έκαιγε αλλα, τα τόσα χαμόγελα που μου έχει χαρίσει, χαλάλι η 100άρα.

Ερχόμενος απο ducati multi 620 η σύγκριση είναι άδικη, η μηχανή είναι απίστευτη είτε κινείσαι μες τη πόλη, αν και δεν φτιάχτηκε γι αυτό το σκόπο είτε κινείσαι εκτός, καλοκαίρι με δύο άτομα,φόρτωμα σαν γαιδούρι δεν καταλάβαμε τίποτε.

Είναι χαρά να την οδηγείς ακομη κι αν πηγαίνεις στο περίπτερο, ο ήχος του 3κυλινδρου είναι απίστευτος, η μοτοσυκλέτα έχει 31000χλμ και δεν μου έχει ζητήσει τίποτε. Ολο το θέμα είναι τα σέρβις του να γίνονται όταν προβλέπονται κι όπως προλέπονται, αν τη προσέχεις θα σε προσέχει κι αυτή.

Το μόνο αρνητικό που ίσως ενοχλέι, είναι η μαλακή ρύθμιση της πίσω ανάρτησης η οποία ρυθμίστηκε έτσι για άνεση στο ταξίδι, αν κι αυτό είναι κάτι στο οποίο μπορείς να παρέμβεις.

Τέλος σαν όδηγος με μικρή πείρα μπορώ να πώ πως η μηχανή δεν με έχει τρομάξει ποτέ, τα φρένα της άγκυρες, η δύναμη της πολΛΛΛλλλλλυ !!! στρίβει... τι αλλο?

Μου κάνει τη καθημέρινη μετακίνηση, σπίτι - δουλειά, ευχάριστη !!!

Με το καλό να τη πάρεις και μή φοβάσαι τίποτε.

Στη τελική και για το βεστρομ, ήξερες απο πρίν οτι δεν θα έχεις φρένα, δεν θα έχεις αναρτήσεις, απλα εναν αξιόπιστο κινητήρα... κι ενα λούκ που έγινε μόδα.

Χωρίς παρεξήγηση,
Dio13

Re: Καλησπερα !!  

  Από: G.Ned21 στις 20/12/2015 11:45 μμ.

Ισχυουν ολα αυτα που λετε παιδες και σας ευχαριστω ..Καλα το V το πηρα μονο και μονο επειδη την περιοδο εκεινη δεν ηταν και τοσο καλα τα οικονομικα μου και επρεπε να βρω μια λυση φθηνη..Το θεμα ειναι πως τωρα που μπορω να κανω ενα βημα πανω ( οσο μας παιρνει ακομη σε αυτη την χωρα ) δεν μπορω να πουλησω την μηχανη μου..
Μια αγγελια ειναι αυτη http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7116821/ .. Το μπλε ειναι ωραιο αλλα εχω φαει κολλημα με το μαυρο..