Γειά σε όλους

Γειά σε όλους  

  Από: Εγκάθετος στις 30/10/2014 8:23 μμ.

Χαιρετώ άπαντες Triumphistas.

Πριν δυο μέρες είδα στον ύπνο μου για πολλοστή φορά ότι ξέσκιζα ένα Street Triple σε όμορφη ορεινή στριφτερή διαδρομή. Κρίση - ξεκρίση, κι επειδή τα χρόνια περνάνε αποφάσισα να το ψάξω μπας και καταφέρω να πάρω τελικά ένα. Επειδή τα λεφτά είναι λίγα, αναγκαστικά θα πάω σε μεταχειρισμένο και μάλιστα της περιόδου 2008-2010. Οπότε έχω να κάνω ορισμένες ερωτήσεις στους γνώστες:

1. Ποια είναι τα στάνταρ προβλήματα του μοντέλου (παιδικές ασθένειες και μη) που θα πρέπει να κοιτάξω εαν έχει παρουσιάσει στο εκάστοτε υπό εξέταση μεταχειρισμένο;

2. Επειδή έχω λόξα με τις ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, και ειδικά του πιρουνιού η εναλλαγή του πιρουνιού του απλού Street Triple με του "R" είναι εύκολη υπόθεση; Αρκούν μόνο τα καλάμια ή θέλει άλλες μάνες/δαγκάνες/φτερό κλπ κλπ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις (όποιες) απαντήσεις.

Re: Γειά σε όλους  

  Από: teo_street3 στις 30/10/2014 9:17 μμ.

Καλως ορισες στην παρεα και με το καλο να αγορασεις το μηχανακι που ονειρευεσαι! Αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες για το street triple. Προβληματα εχουν ακουστει κατα καιρους στον ανορθωτη(υπαρχει σχετικη ανακληση), καποιες βλαβες στη μιζα επισης. Εμενα στα 4 χρονια μου εχει καψει μια λαμπα και την κορνα! Για τα μπροστινα δεν γνωριζω, ας απαντησει καποιος που εχει κανει την αλλαγη.

Re: Γειά σε όλους  

  Από: jou στις 30/10/2014 9:28 μμ.

καταρχας καλώς ήρθες στην παρέα και κατα δευτερων σου ευχομαι συντομα να βρείς αυτό που ψάχνεις
τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν οι γνώστες

Re: Γειά σε όλους  

  Από: Εγκάθετος στις 30/10/2014 9:44 μμ.

eo_street3"Καλως ορισες στην παρεα και με το καλο να αγορασεις το μηχανακι που ονειρευεσαι! Αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες για το street triple. Προβληματα εχουν ακουστει κατα καιρους στον ανορθωτη(υπαρχει σχετικη ανακληση), καποιες βλαβες στη μιζα επισης. Εμενα στα 4 χρονια μου εχει καψει μια λαμπα και την κορνα! Για τα μπροστινα δεν γνωριζω, ας απαντησει καποιος που εχει κανει την αλλαγη."


Ευχαριστώ για τις ευχές σου φίλε teo_street3! Το μηχανάκι αυτό το θέλω από την πρώτη στιγμή που βγήκε αλλά αμέσως μετά πέσαμε στην κρίση, άλλαξα και δουλειά (με πολύ λιγότερα λεφτά μετά)... άστα να πάνε. Απλά τώρα είμαι 37 και αν δεν την πάρω τώρα, τότε πότε. Βαρέθηκα να την βλέπω στον ύπνο μου, κυριολεκτικά.

Για τον ανορθωτή είμαι εξοικειωμένος - και το SV μου, στα 10 χρόνια που το έχω (και κάπου 85000 χλμ) έχει κάψει 2-3 φορές, κάθε φορά παρεούλα με την μπαταρία (υπερφορτίζει και την καίει). Κατέληξα να φτιάξω δική μου πατέντα βολτόμετρο προσαρμοσμένο στο τιμόνι (ηλεκτρονικά από eBay-Κίνα, κουβούκλιο σχεδιασμένο από μένα και παραγμένο με rapid prototyping) που να δείχνει συνέχεια τι τάση δίνει ο ανορθωτής (τάση εν λειτουργεία) και τι τάση έχει η μπαταρία (τάση σβηστή). Δεν είναι βλέπεις ότι καλύτερο να μένεις επάνω στις Πρέσπες και να σε φορτώνουν διαδοχικά 4 φορτηγά της Intersalonika για να γυρίσεις Θεσσαλονίκη .

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι οι πλείστες αναφορές για τα καμμένα πηνία, και αυτό γιατί πρόκειται για πολύ ακριβή βλάβη, και μπορεί προφανώς να πάρει μαζί της και άλλα ηλεκτρικά μέρη όπως τον ανορθωτή ή την μπαταρία. Το SV συγκριτικά ποτέ του δεν έκαψε πηνία.

Re: Γειά σε όλους  

  Από: teo_street3 στις 30/10/2014 9:56 μμ.

Απο οσο ξερω τα πηνια ειναι αποκλειστικοτητα της Yamaha. Λες να μας κολλησουν; Ο Πιερρακος φταει που τα εβαλε μαζι!