Χαίρετε!

Χαίρετε!  

  Από: motolover@@ στις 17/07/2014 2:59 μμ.

Καλώς σας βρήκα!
Είμαι στη διαδικασία αγοράς νέας μηχανής μετά από 13 αξέχαστα χρόνια με το Καζε Αρ, το οποίο βέβαια λόγω συναισθηματικού δεσμού δεν το εγκαταλείπω αλλά θα το οδηγώ εντός πόλης.
Έχω βάλει στο μάτι 3 καινούριες κι όχι μεταχειρισμένες μηχανές και σε σειρά δικής μου αξιολόγησης είναι: Tiger 800 ABS, V-Strom, Transalp. Η τελευταία όλο και χάνει έδαφος οπότε παίζω ανάμεσα στις 2 πρώτες. Έχω κολλήσει πιο πολύ με τον Τιγρη αλλά σχεδόν όλοι με αποτρέπουν από την αγορά ευρωπαϊκής μηχανής. Έχουν τόσο κακή φήμη?

Re: Χαίρετε!  

  Από: fotisz750 στις 17/07/2014 3:58 μμ.

καλησπερα και καλως ηρθες! θα σου μιλησουν πιο συγκεκριμενα οι κατοχοι του τιγρη αλλα η γνωμη μου ειναι οτι ειναι σαφως καλυτερος σε ολα απο το v-strom πλην της καταναλωσης και της συντηρησης σε σχεση με το στρομ! καει περισσοτερο και τα σερβις του ειναι πιο ακριβα! αλλα πιστευω οτι θα σε αποζημειωση πληρως! αν λοιπον στεκεσαι καλα οικονομικα και εισαι σχετικα ανετος τοτε εννοειται τον τιγρη! σιγουρα το στρομ ειναι χιλιοδοκιμασμενο μηχανακι και ειναι σκυλι. κατα τα αλλα ομως ολα τα μηχανακια βγαζουν προβληματα.σαφεστατα ο τιγρης ειναι λογο πιο επηρεπης αλλα δεν εχω ακουσει για κατι σοβαρο!

Re: Χαίρετε!  

  Από: jou στις 17/07/2014 8:03 μμ.

καταρχάς καλώς ήρθες στην παρέα και κατά δεύτερων η άποψή μου είναι να πάρεις το 800αρι

Re: Χαίρετε!  

  Από: motolover@@ στις 17/07/2014 11:32 μμ.

Ευχαριστώ παιδιά!
Πήγα σήμερα και την καβάλησα εν στάση και μου άρεσε πολύ. Είναι μεγάλο σοκ η μετάβαση από το παπί σε αυτό. Κανόνισα και κάποια μαθήματα με εκπαιδευτή σχολής οδήγησης για μηχανή με συμπλέκτη και μετά από αυτά θα κάνω ένα τεστ ράιντ.

Re: Χαίρετε!  

  Από: pragias στις 18/07/2014 12:18 πμ.

Καλησπέρα Καλησπέρα... εγώ δεν θα πω πολλά , θα πω μόνο ένα πράγμα.... Στην δικιά μου την μοτό παρέα που ηλικιακά παίζει από 28 εώς 40 έγιναν τα εξής παρακάτω :
1) Από hayabusa σε super duke 990
2) Από hayabusa σε adventure 990
3) Από zx10r σε multistrada 1200
και εγώ από honda σε triumph.

τα αποτελέσματα δικά σου....
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Χαίρετε!  

  Από: ehetlaios στις 18/07/2014 10:50 πμ.

Γεια σου φιλε.Ακριβως στην ιδια κατασταση μ'εσενα ημουν την ανοιξη του '11 με την διαφορα οτι η δικυκλη μου εμπειρια ηταν μηδενικη,ουτε παπι δεν ειχα.Ημουν σχεδον ετοιμος να παρω το v-strom αλλα ειδα το tiger και το ξεχασα αμεσως το v-strom.Οταν τα οδηγησα δεν ειχαν καμια σχεση,βεβαια η εμπειρια μου ηταν μηδενικη και μετα απο λιγο καιρο πηρε ο κολλητος μου v-strom οποτε μπορω να επισημανω τις διαφορες τους.Φρενα αρκετα καλυτερα του tiger,αναρτησεις καλυτερες του tiger αλλα το v-strom εχει ευκολοτερη ρυθμιση της προφορτισης της αναρτησης(δεν θελει κατσαβιδι οπως το tiger)κινητηρας απλα δεν μπορει να γινει συγκριση μιας και εχουν σχεδον 30 αλογα διαφορα.Οσον αφορα την συμπεριφορα τους το tiger ειναι πολυ πιο αμεσο στις κινησεις και εντολες του αναβατη και λιγο πιο σκληρο χωρις ομως να ειναι λιγοτερο ανετο απ'το v-strom.Στο θεμα ανεσης ειναι τα ιδια εχουν μεγαλες και ανετες σελες(του vstrom ενιαια του tiger ξεχωριστη και ρυθμιζομενη σε υψος του οδηγου)μεγαλες σχαρες και αρκετα σημεια πιασηματος και δεσιματος.Απο καταναλωση το v-strom καιει περιπου μισο λιτρο λιγοτερο ανα 100χλμ βεβαια ειναι και 150 κυβικα και 30 αλογα μικροτερο,το tiger καιει απο 5 μεχρι 6.5(δικαβαλος) μεσο ορο αναλογα την διαδρομη και τον ρυθμο.Με 100αρα v-power καιω 0,4-0,7 λιγοτερο.Τα τελη κυκλοφοριας ειναι 110 στο tiger(55 στο v-strom) και η ασφαλεια περιπου ιδια.Σερβις το tiger θελει στα 800 χλμ αλλαγη λαδιων και μετα καθε 10.000 χλμ σερβις με κοστος απο 150 μεχρι 250 το πολυ μεχρι τα 30.000 που εχω κανει.Ρωτα καλυτερα και στις 2 αντιπροσωπειες την συχνοτητα και το κοστος των σερβις(να κοιτας τι λεει οτι χρειαζεται αλλαγη το manual και οχι η αντιπροσωπεια γιατι συνηθως αυτοι βαζουν κι αλλα για να παρουν πιο πολλα λεφτα)και συγκρινε σε βαθος μιας πενταετιας τις διαφορες τους.Οτι αλλη απορια στην διαθεση σου και μην ακους τι λενε για ευρωπαικα και ιαπωνικα αυτες ειναι συζητησεις καφενειου το θεμα ειναι να παρεις οτι σου κανει κουκου.Αυτα

Re: Χαίρετε!  

  Από: billy the kid στις 18/07/2014 11:52 πμ.

Καλωσήρθες στην μοτοπαρέα μας και καλή αγορά, ότι κι αν τελικά διαλέξεις. Η δική μου άποψη είναι πως πρώτα θα πρέπει να σου αρέσει η μοτοσυκλέτα που θα πάρεις. Δοκίμασε τις και τις δυο για να έχεις μια καλύτερη άποψη. Και πάρε αυτή που σου λένε τα..gut's σου!Τώρα σχετικά με το κόστος συντήρησης, όπως έγραψε και ο φίλος πιο πάνω, δες το σε βαθος χρόνου πόσο θα σου στοιχίσει, και ιδιαίτερα σε σχέση με τη συχνότητα των service. Το ίδιο έκανε και ο αδερφός μου ,συνέκρινε το v-strom με το bmw f800gs και του έβγαινε πιο οικονομικό το δεύτερο. Ελπίζω να βοήθησα...

Re: Χαίρετε!  

  Από: panosem στις 22/07/2014 9:15 μμ.

Να σου πω και γω τη γνώμη μου, αν ακομα δεν αγορασες μηχανή/
Πριν μια βδομαδα αγορασα το Explorer 1200, προερχόμενος απο Vstrom 650A, του 2008, και συνταξιδευοντας μαζί του για 65χ. χλμ.
Θα σου πω τι κανει το στρομ.
Κανει τα παντα, παει παντου, ειναι καλο για τα λεφτα του, και εκει ξεκινουν τα ΑΛΛΑ....
Εχω δει λιγους να πηραν Vstrom και να μην εχουν ριξει πανω απο ενα χιλιαρικο σε χρησιμες βελτιωσεις.
Αρχικα, Αναρτηση (η μαμα ειναι μετρια προς το χαλια)
Φρενα (πας σε λυση με ανταπτορες και 4πίστονες, τα μαμα πατας εδω φρενο και σταματαει μετα απο μιση ωρα)
Σέλα.
Μπροστινο (πολλοι βάζουν Γεφυρα να κρατα σταθερα τα καλαμια)

Αυτα ειναι τα βασικα του..
Και με πολλα, απο 07 και μετα να χουν θεμα με τα Πηνια, και να Καινε και λαδια......

Απ την αλλη, το φορτωνεις σαν μουλαρι, εχει δυνατοτητες. πολυ καλο στα ταξιδια.
Για 650, εχει αρκετο γκαζι, εχει πολυ καλη καταναλωση.

Ολα είναι θεμα Τσέπης........
Αντεχεις πας σε Ευρωπη, δεν αντεχεις πας Ιαπωνια, αλλα εν καιρο θα χωνεις.....και ναι μεν θα φτασεις να χεις πληρωσει τα ιδια, αλλα δεν θα ναι ιδιες οι παροχες που απολαμβανεις...

Για το 800, δε μπορω να σου πω.
Και ελπιζω να εννοεις το παλιο Vstrom, γιατι το καινουργιο ειναι ΠΟΛΥ υπερτιμημενη, με 9000 παιρνεις ΜΗΧΑΝΕΣ οχι μηχανακια....

Re: Χαίρετε!  

  Από: motolover@@ στις 31/07/2014 11:20 μμ.

Με χαρά σας ανακοινώνω ότι από σήμερα είμαι περήφανος ιδιοκτήτης ενός Τίγρη 800! Κατέληξα σε αυτό, τα έσκασα κανονικά στην αντιπροσωπεία (αυτό πάλι που πρέπει να προεξοφλείς όλο το ποσό και μετά να παραλαμβάνεις τί κόλπο είναι?-δε μας τα έμαθαν έτσι στη Νομική, αλλά το ρίσκαρα και μου βγήκε σε καλό-υποθέτω ότι στις μέρες μας οι έμποροι θέλουν να μη ρισκάρουν με τα δικά τους κεφάλαια και απλά να μεσολαβούν σα μεσίτες για αγοραπωλησίες), ασφαλίστηκα εκεί που είχα και το παπί, πλέρωσα και γκαράζ για ένα χρόνο εδώ στη γειτονιά και σε 3 μέρες από την εξόφληση παρέλαβα. Μου έκαναν δώρο βαλίτσα μεγάλη κεντρική και θερμαινόμενες λαβές και έξτρα έβαλα κάγκελα γύρω από τη μηχανή.
Πήγα αμέσως βολτούλα Γλυφάδα, άραξα κάτω από αλμυρίκι και χάζευα το βιβλιαράκι με τις οδηγίες .
Τί ζέστη όμως βγάζει ρε παιδιά? Τα κοντά παντελονάκια που έβαζα στο παπί μάλλον πρέπει να τα ξεχάσω γτ έλιωσα. Το χειμώνα με το κρύο θα ναι ταμάμ όμως!
Πάντως είναι άλλο πράμα, αρχοντομηχανή δεν μπορώ να πω .

Re: Χαίρετε!  

  Από: panosem στις 01/08/2014 10:47 πμ.

Καλοτάξιδη και πάντα όρθιος.

Re: Χαίρετε!  

  Από: nfeel στις 01/08/2014 11:32 μμ.

Να σου ευχηθώ καλοτάξιδη και από εδώ σαν νιούφης προς νιούφη :-D

Με άγχωνε και εμένα η ζέστη αρχικά γιατί έτυχε να το δοκιμάσω 2 το μεσημέρι με 40 βαθμούς έξω κ σορτς.
Με φόρμα που το ξανά πήρα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δε νομίζω ότι βγάζει περισσότερο από τα υπόλοιπα.

Καλά χιλιόμετρα bro

Re: Χαίρετε!  

  Από: panosem στις 03/08/2014 1:27 πμ.

που να δειτε το 1200...
Φουρνος μεγάλων κυμάτων....

Re: Χαίρετε!  

  Από: johnygalan στις 04/08/2014 10:53 πμ.

Καλορίζικο
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Χαίρετε!  

  Από: john doufexis στις 04/08/2014 11:57 πμ.

Μη το παρεις αυτα τα ευρωπαικα χαλανε.....
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Χαίρετε!  

  Από: GOGOS στις 04/08/2014 6 μμ.

panosem"Να σου πω και γω τη γνώμη μου, αν ακομα δεν αγορασες μηχανή/
Πριν μια βδομαδα αγορασα το Explorer 1200, προερχόμενος απο Vstrom 650A, του 2008, και συνταξιδευοντας μαζί του για 65χ. χλμ.
Θα σου πω τι κανει το στρομ.
Κανει τα παντα, παει παντου, ειναι καλο για τα λεφτα του, και εκει ξεκινουν τα ΑΛΛΑ....
Εχω δει λιγους να πηραν Vstrom και να μην εχουν ριξει πανω απο ενα χιλιαρικο σε χρησιμες βελτιωσεις.
Αρχικα, Αναρτηση (η μαμα ειναι μετρια προς το χαλια)
Φρενα (πας σε λυση με ανταπτορες και 4πίστονες, τα μαμα πατας εδω φρενο και σταματαει μετα απο μιση ωρα)
Σέλα.
Μπροστινο (πολλοι βάζουν Γεφυρα να κρατα σταθερα τα καλαμια)

Αυτα ειναι τα βασικα του..
Και με πολλα, απο 07 και μετα να χουν θεμα με τα Πηνια, και να Καινε και λαδια......

Απ την αλλη, το φορτωνεις σαν μουλαρι, εχει δυνατοτητες. πολυ καλο στα ταξιδια.
Για 650, εχει αρκετο γκαζι, εχει πολυ καλη καταναλωση.

Ολα είναι θεμα Τσέπης........
Αντεχεις πας σε Ευρωπη, δεν αντεχεις πας Ιαπωνια, αλλα εν καιρο θα χωνεις.....και ναι μεν θα φτασεις να χεις πληρωσει τα ιδια, αλλα δεν θα ναι ιδιες οι παροχες που απολαμβανεις...

Για το 800, δε μπορω να σου πω.
Και ελπιζω να εννοεις το παλιο Vstrom, γιατι το καινουργιο ειναι ΠΟΛΥ υπερτιμημενη, με 9000 παιρνεις ΜΗΧΑΝΕΣ οχι μηχανακια...."





+1050