Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

καλως σας βρηκα

Καλώς ήρθατε!Πείτε μια καλησπερα,μερικά πράγματα για σας και ελάτε να γνωριστούμε.

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: καλως σας βρηκα

Δημοσίευσηαπό thankar » 09 Απρ 2014, 01:12

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας ηταν πολυ χρήσιμες,αν δεν σας κανει κόπο μπορείτε να μου απαντήσετε πόσο ειναι το κόστος μιας βλάβης στα πιστόνια σε μηχανή εκτός εγγύησης;;
thankar
Newbie
Progress to next rank:
12%

Μοτοσυκλέτα: nexus 300
Όνομα: Θανασης

Δημοσίευσηαπό orange » 09 Απρ 2014, 10:16

για τα πιστόνια δεν ξέρω, αλλά κάπου ρωτούσες για το κόστος των service. Το μεγάλο service έχει 350,00 €.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
orange
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: SPEED TRIPLE 1050

Δημοσίευσηαπό GOGOS » 09 Απρ 2014, 22:06

orange έγραψε:εγώ το βλέπω τελείως διαφορετικά.

Το tiger δεν απευθύνεται στον οδηγό που αναρωτιέται αν είναι καλό για μέσα στην πόλη ή στον οδηγό που αναρωτιέται "το Triumph το τρικύλινδρο το 1050 ή το Kawasaki το versys το 650".

δεν μου αρέσει να χαϊδεύω τα αυτιά κανενός. Άστο φίλε. Και μόνο που ρωτάς, δεν είσαι για αυτό. Δεν σημαίνει ότι "ΕΓΩ" είμαι. Απλά... εσύ δεν είσαι.

Ποιος σας είπε ότι το Tiger 1050 είναι "επαυθές";;; Σε τι;;;; Στον χωματόδρομο; Ε ναι είναι. Που αλλού; Το ξέρετε ότι δεν παρουσίασαν πρόβλημα όλα τα tiger 1050. Κάποια παρουσίασαν. Και δείτε πόσα tiger πωλούνται γενικά στο car ή και πόσα πωλούνται ως μεταχειρισμένα και εκτός car. Δεν νομίζω ότι ένα στα δύο είχε πρόβλημα. Είχε ναι... ένα ποσοστό. Σημαντικό μεν ώστε να γίνει θέμα και δυστυχώς να στιγματίσει ένα μοντέλο, αλλά η αλήθεια δεν νομίζω ότι είναι αυτή. Και για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να προσδιορίσω το ποσοστό σε βλάβες από τα πιστόνια. Αν μπορεί κάποιος ή ξέρει ας το κάνει!

Ποια είναι η αλήθεια για το Tiger? Να σας πω ποια είναι για μένα που δεν το έχω. Νομίζω ότι το μηχανάκι ΓΑΜΕΙ, πέρα από κομψές και politicaly correct εκφράσεις. Γαμεί!!! Αν το θέλω, το θέλω για αυτό που είναι και όχι ως μέσο μεταφοράς και για κάποιες "αποδράσεις"!

Το ίδιο θεωρώ π.χ. και για ένα ΚΤΜ Smt ή το Multistrada. Τα μηχανάκια αυτά γαμούν και δέρνουν. Δεν ρωτάς αν καίνε ή αν είναι βολικά για την πόλη.

Αν θέλεις μηχανάκι βολικό για την πόλη και για τα ΣΚ έβγαλε η Big H τέτοια μηχανάκια. Αυτά τα καινούρια τα CB500X ή NC750X. Εξαιρετικά μηχανάκια για αυτό ακριβώς που ρωτάς. Για μέσα στην πόλη και για ταξίδια του ΣΚ των 400 χλμ max. Και θα το πάρεις κούτα με τα λεφτά που κρατάς στα χέρια σου. Ούτε να σε νοιάζει αν ο προηγούμενος ήταν δαίμων ή ηγούμενος! Το παίρνεις, καβαλάς και φτερούγα που τα Honda τα ξέρουν όλοι άντρες και γυναίκες και ησυχάζεις. Ούτε να σκέφτεσαι πώς θα μου φανεί από το σκούτερ η μετάβαση στα 110+ άλογα τροχό, πώς θα μου φανεί που τα πόδια μου δεν θα πατάνε κάτω εύκολα, πώς θα μου φανεί ότι το τιμόνι δεν κόβει πολύ, πώς θα μου φανεί που μέσα στην πόλη το μηχανάκι θέλει γκαραντί πάνω από 7,5-8 lt καύσιμο κλπ κλπ. Εγώ στη θέση σου, για να ικανοποιήσω τις απαιτήσεις μου... θα πήγαινα για το CB ή το NC. Επειδή αυτά ζητάς.

Καλές βόλτες!

+1050 :goodpost:
Άβαταρ μέλους
GOGOS
Newbie
Progress to next rank:
40%

Μοτοσυκλέτα: tiger 1050 black

Δημοσίευσηαπό dimchrist » 10 Απρ 2014, 10:05

thankar έγραψε:Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας ηταν πολυ χρήσιμες,αν δεν σας κανει κόπο μπορείτε να μου απαντήσετε πόσο ειναι το κόστος μιας βλάβης στα πιστόνια σε μηχανή εκτός εγγύησης;;

Περίπου 1.200-1.500 ευρώ αλλά αν είσαι κοντά στην εγγύηση θα σε καλύψουν (αρκεί να το κυνηγήσεις) ή το μεγαλύτερο μέρος του. Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις αν διαβάσεις παλιότερα ποστ που καλύφθηκαν.
Εικόνα
Triple Way
Άβαταρ μέλους
dimchrist
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Husqvarna TE 250 - Daytona 675
Όνομα: Παγκόσμιος © jimdom

Δημοσίευσηαπό thankar » 10 Απρ 2014, 12:53

Καλημέρα στην παρέα η απόφαση για τη μελλοντική μου αγορα πάρθηκε και ειναι το versys 650 οι λόγοι αυτής της απόφασης ειναι 1ον) η μικρή εμπειρία που έχω σε μηχανές οπότε η μετάβαση απο σκούτερ σε 1000αρα θα ηταν υπερβολή 2ον η χρήση κατα μεγάλο ποσοστό θα γίνεται σε αστικό περιβάλλον , 3ον το κόστος του καυσίμου και της γενικότερης συντήρησης και 4ον οι γνώμες οι δικές σας και γνωστών μου με εμπειρία σε μηχανές

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας και μακάρι στο μέλλον να μπορέσω να αποκτήσω το tiger που πραγματικά ειναι κορυφαία μηχανή
thankar
Newbie
Progress to next rank:
12%

Μοτοσυκλέτα: nexus 300
Όνομα: Θανασης

Δημοσίευσηαπό Tigris3 » 10 Απρ 2014, 20:10

Με το καλό να το πάρεις το μοτόρι!! :thumbsup:
Και επί την ευκαιρία, διάβασα σήμερα ότι η Kawasaki έβγαλε προσφορά τα Versys 650 (μοντέλα 2012-13) με τιμές 7000€ το απλό και 7700€ με ABS.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tigris3
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050
Όνομα: Νίκος

Advertisement
Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Ενότητα για τους νέους χρήστες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης