χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω

χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: PlagiastoArni στις 28/05/2013 9:37 μμ.

καλησπερα σε ολους.

Με λενε Αλεξανδρο και πριν 10 μερες αγορασα ενα daytona 675 του 08, ενος απο σας.

Μου πηρε ενα βραδυ να βγαλω τα αυτοκολητα (ξερεις εσυ) σημερα του εβαλα και ενα τανκ παντ διαβολικο, και οποτε δε ριχνει λασποβροχη βγαινω στη Πεντελη και απολαμβανω οδηγηση.

Εχω πολλα να πω αλλα πολυ περισσοτερα να μαθω. Πριν ειχα ενα Ζ750 του 05, το οποιο παντα θα το θεωρω φανταστικο μηχανακι, αλλα τα ss ειναι αλλος κοσμος οπως αλλος κοσμος ειναι και ο μικρος λορδος που αγορασα.

Σαν νεος λοιπον περναω στα πρακτικα.

1. εχει αντιμετοπισει κανεις προβλημα με υγρασιες στο φαναρι? Πως λυνεται?
2. εχει αλλαξει κανεις καδενα στο μοτερ και αν ναι σε ποσα χλμ?
3. μια νορμαλ μπαταρια ξεκιναει τον κινητηρα με αναμενα και τα μεγαλα φωτα?
4. ποια ειναι η ιστορια με τα πηνια ανορθωτες?
5. που το πατε για σερβις (αν επιτρεπεται για λογους διαφημισης)


29 ψηνομαι για css, θα παει καποιος απο δω?

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: PlagiastoArni στις 28/05/2013 10:21 μμ.

efthvag"Από σήμερα το πρωί η αγαπημένη μου βρίσκεται σε ξένες αγκαλιές πλέον...
Πιστεύω ότι την άφησα σε καλά χέρια, αν και τις επόμενες βόλτες της θα τις κάνει με τους kawasaki bikers...
να δούνε κι αυτοί ένα μοτό της προκοπής....χαχαχαχα!

μπορεί να κλείσει η αγγελία, ευχαριστώ για τη φιλοξενία και τα καλά σας λόγια!"





Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: efthvag στις 28/05/2013 10:24 μμ.

Καλώς τον Αλέξανδρο!
Και ό,τι σε σκεφτόμουν να σου στείλω μήνυμα, αλλά λόγω φόρτου εργασίας αυτές τις ημέρες, δεν άδειαζα.
Ωραίο το μοτόρι, είχα κι εγώ μέχρι πρόσφατα ένα ίδιο μήπως είναι και μαύρο? Τα μαύρα είναι πιο γλήγορα, να ξέρεις
Εγώ (με μαύρη καρδιά ) θα σου ευχηθώ καλώς όρισες, καλές βόλτες, να σε δούμε κι από κοντά σε καμμιά συνάντηση/εκδρομούλα, τώρα εγώ πώς θα έρθω δεν ξέρω ακόμη

Εμένα να δεις πόσα βράδια μου πήρε να τα βρω στο νετ, να τα περιμένω και μετά να τα κολλήσω, χαχαχα!

Και αν και θα ήθελα να αφήσω άλλους να απαντήσουν, θα γράψω μερικά μικρά σύντομα:
2. Σου έβγαλε ζημιά? ή είναι καμμιά διάγνωση του μάστορη?
3. Γιατί να το κάνεις αυτό? μην την πιέζεις τη μπαταρία, δεν είναι transalp!
5. Κάν' την από εκεί που είσαι....εγώ σου είπα πού να πας...θα στο πούνε και ΟΛΟΙ οι άλλοι

Άντε καλορίζικη και καλόστριφτη, πάντα όρθιος και να μου ΤΗΝ προσέχεις (το μικρό λόρδο δηλαδή )

ΥΓ: να του/της πει ότι μου λείπει πολύ....
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: efthvag στις 28/05/2013 10:25 μμ.

PlagiastoArni"
efthvag"Από σήμερα το πρωί η αγαπημένη μου βρίσκεται σε ξένες αγκαλιές πλέον...
Πιστεύω ότι την άφησα σε καλά χέρια, αν και τις επόμενες βόλτες της θα τις κάνει με τους kawasaki bikers...
να δούνε κι αυτοί ένα μοτό της προκοπής....χαχαχαχα!

μπορεί να κλείσει η αγγελία, ευχαριστώ για τη φιλοξενία και τα καλά σας λόγια!"





"

Στο τσακ με πρόλαβες την ώρα που έγραφα....καρφώθηκες μόνος σου κι έλεγα να σε καρφώσω εγώ
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: Ecobill στις 28/05/2013 10:30 μμ.

Καλώς όρισες στο παρεάκι μας Αλέξανδρε..

Το μοτόρι το ξέρουμε όλοι μας και μάλιστα πολυυυυυύ καλά...

Ελπίζουμε να σε δούμε και σύντομα από κοντά και να δούμε πως είναι χωρίς σημαίες και σκορπιό ....

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: PlagiastoArni στις 28/05/2013 10:36 μμ.

Ecobill"Καλώς όρισες στο παρεάκι μας Αλέξανδρε..

Το μοτόρι το ξέρουμε όλοι μας και μάλιστα πολυυυυυύ καλά...

Ελπίζουμε να σε δούμε και σύντομα από κοντά και να δούμε πως είναι χωρίς σημαίες και σκορπιό ....

"


είναι κάπως έτσι...



Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: PlagiastoArni στις 28/05/2013 10:44 μμ.

efthvag"Καλώς τον Αλέξανδρο!
Και ό,τι σε σκεφτόμουν να σου στείλω μήνυμα, αλλά λόγω φόρτου εργασίας αυτές τις ημέρες, δεν άδειαζα.
Ωραίο το μοτόρι, είχα κι εγώ μέχρι πρόσφατα ένα ίδιο μήπως είναι και μαύρο? Τα μαύρα είναι πιο γλήγορα, να ξέρεις
Εγώ (με μαύρη καρδιά ) θα σου ευχηθώ καλώς όρισες, καλές βόλτες, να σε δούμε κι από κοντά σε καμμιά συνάντηση/εκδρομούλα, τώρα εγώ πώς θα έρθω δεν ξέρω ακόμη

Εμένα να δεις πόσα βράδια μου πήρε να τα βρω στο νετ, να τα περιμένω και μετά να τα κολλήσω, χαχαχα!

Και αν και θα ήθελα να αφήσω άλλους να απαντήσουν, θα γράψω μερικά μικρά σύντομα:
2. Σου έβγαλε ζημιά? ή είναι καμμιά διάγνωση του μάστορη?
3. Γιατί να το κάνεις αυτό? μην την πιέζεις τη μπαταρία, δεν είναι transalp!
5. Κάν' την από εκεί που είσαι....εγώ σου είπα πού να πας...θα στο πούνε και ΟΛΟΙ οι άλλοι

Άντε καλορίζικη και καλόστριφτη, πάντα όρθιος και να μου ΤΗΝ προσέχεις (το μικρό λόρδο δηλαδή )

ΥΓ: να του/της πει ότι μου λείπει πολύ.... "


Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί όπως ξέρεις και εγώ μια βδομάδα πριν είχα δώσει μια μηχανή που είχα φάει ψωμί και αλάτι μαζί της...

Τα αυτοκόλητα θα τα βάλω κουιζ στο φόρουμ να δω αν ξέρει κάποιος (μαζί με εσένα) πόσα υπήρχαν.

λοιπόν περί των τεχνικών.

2. μπρρρρρρρ από τώρα?? απλά ρωτάω γιατί αυτά έρχονται αργά η γρήγορα και καλό είναι να τα χω υπ' όψιν μου
3. με τα ηλεκτρικά το πιο πιθανόν είναι να μην έχω συνηθίσει τα χούγια της. το πολύ πολύ σε κάποια στιγμή αλλάζω μπαταρία.
5. είστε και λίγοι εδώ , άντε να ψάχνεις μαστόρια να φτιάχνουν triumph...

Y.Γ. με κατάλαβε που μπήκα στο φόρουμ και μου λέει ότι ήθελε περισσότερες βόλτες να τον πηγαίνεις το λόρδο!!

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: Costas στις 29/05/2013 12:25 πμ.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας

Όπως θα είδες έχουμε τα καλύτερα παιδιά (και μηχανάκια )

Καλά χιλιόμετρα με την καινούρια σου μηχανή!!

Υ.γ. Είμαι σίγουρος οτι η daytona ξανάσανε μόλις βγήκε και το τελευταίο αυτοκόλλητο

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: PlagiastoArni στις 29/05/2013 12:51 πμ.

Costas"Καλώς ήρθες στην παρέα μας

Όπως θα είδες έχουμε τα καλύτερα παιδιά (και μηχανάκια )

Καλά χιλιόμετρα με την καινούρια σου μηχανή!!

Υ.γ. Είμαι σίγουρος οτι η daytona ξανάσανε μόλις βγήκε και το τελευταίο αυτοκόλλητο "


Καλώς σας βρήκα

προτίθεμαι να παίρνω μαζί μου στις εκδρομές του φορουμ τον προηγούμενο ιδιοκτήτη της μέχρι να βρει και αυτός την καλή του (αν δεν την έχει βρει ήδη)

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: pragias στις 29/05/2013 8:18 πμ.

Εύχομαι καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι! Σε καταλαβαίνω και σε νιώθω γιατί είμαι και εγώ σε περίοδο αλλαγής. Ετοιμάζομαι να δώσω το δικό μου και να αγοράσω και εγώ έναν λόρδο.
Και πάλι καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: PTiger800 στις 29/05/2013 9:37 πμ.

efthvag"Στο τσακ με πρόλαβες την ώρα που έγραφα....καρφώθηκες μόνος σου κι έλεγα να σε καρφώσω εγώ"

... όλο και κάποιος θα σας κάρφωνε πάντως.

PlagiastoArni"προτίθεμαι να παίρνω μαζί μου στις εκδρομές του φορουμ τον προηγούμενο ιδιοκτήτη της μέχρι να βρει και αυτός την καλή του"

...δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερο ή χειρότερο αυτό για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Επίσης υπάρχει άλλο ένα προβληματάκι. Άσε που θα πρέπει να το κάνετε τρικάβαλο το Daytona if you know what I mean...

PlagiastoArni"29 ψηνομαι για css, θα παει καποιος απο δω?"

Δεν ξεκινάς με το track day στις 6 που είναι πιο σιγουράκι για παρέα; (Ενότητα για την πίστα, track day Πιερράκος κ.λπ.)
Για το CSS θα σου πρότεινα να το ποστάρεις στην αντίστοιχη ενότητα για να βρεις "πελάτες". (Ενότητα για την πίστα, μαθήματα ασφαλούς οδήγησης κ.λπ.)

efthvag"τώρα εγώ πώς θα έρθω δεν ξέρω ακόμη
"

Εσύ θα έρθεις "σχιστομάτης" με το καλό.

Τέλος....

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ!!!
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: dimchrist στις 29/05/2013 11:02 πμ.

Καταρχήν καλως ήρθες και καλόστριφτο το 675.
Όσoν αφορά τα θέματα που λες:
1. Στα 5,5 χρόνια δεν είχα θέμα με τις υγρασίες στα φώτα. Αυτά δυστυχώς είναι πρεσαριστά οπότε δεν μπορείς να τα ανοίξεις.
2. Καδένα άλλαξα στις περίπου 50,000 χλμ.
Δεν είναι κάτι στανταρ. Είναι αρκετοί που έχουν αλλάξει πολύ πιο νωρίς. Άμα το "ακούς" το αλλάζεις.
3. Εδώ προσπαθούμε να έχουμε κλειστά τα φώτα για να μην την ταλαιπωρούμε πολύ και εσύ μιλάς για μεγάλα φώτα?
Δες εδώ:
diakoptis-twn-gia-street-triple-675f-t2331.html
To μηχανάκι είναι για πίστα... θα σου πρότεινα να τα βγάλεις!
4. Πηνία-ανορθωτες είναι ίσως το μόνο σημείο που πονάνε τα 675. Υπάρχει ανάκληση για τους ανορθωτές για συγκεκριμένους αριθμούς πλαισίων (VIN number). Τα πηνία είναι πιο σπάνια περίπτωση παρόλαυτα μου βάρεσαν και έβαλα μεταχειρισμένα και όλα καλά από τότε.
5. Ψάξε για τον κοτσίδα στο Πολύγωνο.



υ.γ.1 πολύ καλό το CSS αλλά ξεκίνα με κανά track day πρώτα να εξοικειωθείς με το μηχανάκι.
υ.γ.2 Z750 - όλοι κάνουμε λάθη... Κάποια στιγμή θα το καταλάβεις!

Triple Way

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: krysta στις 29/05/2013 11:33 πμ.

καλώς ήρθες και καλά χιλιόμετρα, καλορίζικο το διαβολάκι !!
"diobo'...!"

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: PlagiastoArni στις 29/05/2013 11:25 μμ.

PTiger800"
efthvag"Στο τσακ με πρόλαβες την ώρα που έγραφα....καρφώθηκες μόνος σου κι έλεγα να σε καρφώσω εγώ"

... όλο και κάποιος θα σας κάρφωνε πάντως."




PTiger800"
PlagiastoArni"προτίθεμαι να παίρνω μαζί μου στις εκδρομές του φορουμ τον προηγούμενο ιδιοκτήτη της μέχρι να βρει και αυτός την καλή του"

...δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερο ή χειρότερο αυτό για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Επίσης υπάρχει άλλο ένα προβληματάκι. Άσε που θα πρέπει να το κάνετε τρικάβαλο το Daytona if you know what I mean..."


on second thought i 'll become more patient

PTiger800"
PlagiastoArni"29 ψηνομαι για css, θα παει καποιος απο δω?"

Δεν ξεκινάς με το track day στις 6 που είναι πιο σιγουράκι για παρέα; (Ενότητα για την πίστα, track day Πιερράκος κ.λπ.)
Για το CSS θα σου πρότεινα να το ποστάρεις στην αντίστοιχη ενότητα για να βρεις "πελάτες". (Ενότητα για την πίστα, μαθήματα ασφαλούς οδήγησης κ.λπ.)"


δυστυχώς στις 6 φεύγω ταξίδι, αλλά αυτό το μηχανάκι θα αποκτήσει στενές σχέσεις (ελπίζω όχι "επαφές") με τις πίστες..

PTiger800"
efthvag"τώρα εγώ πώς θα έρθω δεν ξέρω ακόμη
"

Εσύ θα έρθεις "σχιστομάτης" με το καλό."


Εκεί που ήσουν είμαι και κει που ήμουν θα σαι !

Κοινώς - αλλαξομηχανές

[quote:7ru6r30s]Τέλος....

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ!!!
[/quote:7ru6r30s]

thx dude !

Re: χρονια ολακερα το αναζητουσα το πηρα απο δω  

  Από: PlagiastoArni στις 29/05/2013 11:37 μμ.

dimchris"Καταρχήν καλως ήρθες και καλόστριφτο το 675.
Όσoν αφορά τα θέματα που λες:
1. Στα 5,5 χρόνια δεν είχα θέμα με τις υγρασίες στα φώτα. Αυτά δυστυχώς είναι πρεσαριστά οπότε δεν μπορείς να τα ανοίξεις.
2. Καδένα άλλαξα στις περίπου 50,000 χλμ.
Δεν είναι κάτι στανταρ. Είναι αρκετοί που έχουν αλλάξει πολύ πιο νωρίς. Άμα το "ακούς" το αλλάζεις.
3. Εδώ προσπαθούμε να έχουμε κλειστά τα φώτα για να μην την ταλαιπωρούμε πολύ και εσύ μιλάς για μεγάλα φώτα?
Δες εδώ:
diakoptis-twn-gia-street-triple-675f-t2331.html
To μηχανάκι είναι για πίστα... θα σου πρότεινα να τα βγάλεις!
4. Πηνία-ανορθωτες είναι ίσως το μόνο σημείο που πονάνε τα 675. Υπάρχει ανάκληση για τους ανορθωτές για συγκεκριμένους αριθμούς πλαισίων (VIN number). Τα πηνία είναι πιο σπάνια περίπτωση παρόλαυτα μου βάρεσαν και έβαλα μεταχειρισμένα και όλα καλά από τότε.
5. Ψάξε για τον κοτσίδα στο Πολύγωνο.



υ.γ.1 πολύ καλό το CSS αλλά ξεκίνα με κανά track day πρώτα να εξοικειωθείς με το μηχανάκι.
υ.γ.2 Z750 - όλοι κάνουμε λάθη... Κάποια στιγμή θα το καταλάβεις! "


ευχαριστώ για τις απαντήσεις , ήσουν κατατοπιστικότατος.

1. για τα φώτα θα το ψάξω περεταίρω..
2. μήπως θυμάσαι και κόστος περίπου?
3. άρα θέλει προσοχή...
4. οπότε το πολύ ένα πηνίο περιμένω, ο μάστορης μου έβαλε τον "ενισχυμένο" ανορθωτή.
5. θα τον ρωτήσω σίγουρα για το 1 και 2.

υ.γ.1 θέλω να το κάνω, μέχρι τις 29 λογικά προλαβαίνω να μπω σε ένα, βέβαια το καβαλάω σχεδόν κάθε μέρα γιατί έτσι κι αλλιώς είναι απόλαυση. Μόνο που πονάει το αυτή μου με τη jardine που κούμπωσα...
υ.γ.2 κι όμως μετά από 110,000χλμ με Ζ θα διαφωνήσω απλά ήρθε η ώρα που μετά από 8 χρόνια με αυτό ζητάω άλλα πράγματα έτσι κι αλλιώς δε συγκρίνονται αυτά τα δύο , είναι για διαφορετικές δουλειές