Νέο Μέλος-1ο Θέμα

Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: LaZyFoX στις 10/09/2008 2:10 μμ.

Γειά σας και από μένα παιδιά!

το ονομά μου είναι Μαρίνος είμαι κάτοχος ενός v-strom 650 07 me abs και
μένω στη Θεσσαλονίκη

Είμαι σε στάδιο ανανέωσης και σκέφτομαι να πάρω Τiger 1050
θέλετε να μου πείτε τη γνώμη σας?
θα ήθελα να ακούσω και τα θετικά και τα αρνητικά σε οτι έχει να κανει με τον τίγρη γιατί όπως καταλαβαίνετε ειναι αρκετά τα χρήματα!

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: GREENBILL στις 10/09/2008 3:20 μμ.

Kαλως ηρθες συμπολιτη.
Οπου να 'ναι θα πλακωσουν οι μοντερνοι Tigerαδες για να σε κατατοπισουν.
Visit http://baskervillle.myminicity.com/
Visit http://baskervillle.myminicity.com/ind
Visit http://baskervillle.myminicity.com/tra

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: Costas στις 10/09/2008 3:23 μμ.

Γειά σου Μαρίνο.Την καλύτερη γνώμη θα τη δημιουργήσεις μόνος σου όταν κάνεις ένα test ride.

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: ATN PANOS στις 10/09/2008 3:31 μμ.

καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε!!!

οσο για το tiger ειναι 1 απο τα καλυτερα στην κατηγορια του!!!
το θεμα ομως ειναι να βαλεις σε προτερεοτητες αυτα που θες κ να δεις αν ειναι αυτο που σου κανει!!!!

αλλωστε σε αυτο το foroum δεν νομιζω να ακουσεις κ πολλα μειον για τον τιγρη!!!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: antonis lironis στις 10/09/2008 5:10 μμ.

Φίλε ΜΑΡΙΝΟ ήμουν στην ίδια κατάσταση με σένα, μόνο που είχα TRANSALP. Το μηχανάκι είναι τέλειο. Το δικό μου το πούλησα πριν λίγες μέρες και μόλις τελειώσω με τις διαδικασίες της απόσυρσης με ένα παλιό παπί που έχω θα το πάρω αμέσως. Το ίδιο να κάνεις και εσύ. Το εργαλείο το έχω κάνει test drive και έπαθα πλάκα. Άντε γιατί το πολύ το Κύριε ελέησον ( TDM - V STORM - TRANSALP - VARADERO ) τα έχει βαρεθεί και ο παπάς!!!!!!!!!!!!

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: jimalex στις 11/09/2008 11:44 πμ.

Μαρινος κανε test ride τα μηχανακια που σε ενδιαφερουν και την αποφαση θα την παρεις μονο εσυ. αν και ξερω ποια θα ειναι μετα τα test ride
The Locksmith of the Forum.

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: chris34 στις 11/09/2008 5:44 μμ.

Meta to test ride pou tha kaneis ston tigrh ola ta alla tha einai perita pleon opos ekana kai egw!!!
panta orthios kai kala xiliometra na exeis!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: LaZyFoX στις 15/09/2008 2:46 μμ.

Αργησα να ποσταρω απαντηση αλλα ηρθα με καλες και κακες εντυπώσεις:

Ημουνα σε μια εκδρομουλα με τον φιλο και κατοχο tiger1050 και συμφορουμιτη
Aragorn.
Να σας γνωστοποιησω οτι ειχα καποια γνωση απο αλλο συντομο test ride με τον
τιγρη αλλα χωρις την αρραβωνιαστικια μου η οποια ειναι τρελλη με τις μηχανες
και γουσταρει απιστευτα!οι εντυπωσεις απο το μοναχικο test ride δεν θα μπορουσαν παρα να ειναι φανταστικες κρατημα.φρενα,επιταχυνσεις,εχει ολα οσα ψαχνω λιγο με την καλυψη του αερα δεν τα βρηκαμε αλλα λυνεται.

Και τωρα το επιμαχο ζητημα με την συνοδηγο μου.Να σημειωθει οτι η αρραβωνιαστικια μου ειναι εξαισια σαν συνοδηγος και θα τολμουσα να την χαρακτηρησω "ατρομητη"με πολλα μηχανακια!Παρ'ολα αυτα κατεβηκε απο τον τιγρη
ετοιμη να κλαψει λεγοντας οτι δε σταματησε να την ταρακουναει ο αερας και οτι γενικα αισθανεται ασχημα εκει ψηλα!να σημειωσω οτι ηταν καταλληλα ντυμενη με δερματινα,κρανος shoei xr 1000 επισης το υψος της που πιστευω θα παιξει πολυ σημαντικο ρολο στην βοηθεια σας ειναι 1,78.

πειτε μου απλα αν υπαρχει καποιος τροπος να το αποκτησω και να μη θυσιασω την παρεα της στις βολτες?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΣΟΥς ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ "σεντονι"

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: mixalakis στις 15/09/2008 3:28 μμ.

Δυστυχώς επειδή ο συνεπιβάτης κάθεται πολύ ψηλά είναι εκτεθιμένος στον αέρα και ακόμα και μια μεγαλύτερη ζελατίνα δεν θα κάνει τίποτα παραπάνω από επιπλέον στροβιλισμούς.
Αν ο αναβάτης δεν είναι αρκετά ψηλότερος δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα.

Πάντως η κατάσταση μέχρι τα 150χλμ, που είναι μια καλή ταχύτητα ταξιδιού δεν είναι και τόσο άσχημη.

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: spyro στις 16/09/2008 10:31 πμ.

Δυστυχώς φίλε έχει δίκιο ο Μιχάλης. Η δικιά μου η κοπέλα είναι 1,70 (8! Ολόκληρους πόντους πιο κοντή από τη δικιά σου ) και ταλαιπωρείται πολύ στα μακρινά ταξίδια.. Βέβαια δεν έχω βάλει top case με το οποίο θα την στήριζε και θα την ξεκούραζε αρκετά. Αλλά και πάλι πιστεύω ότι είναι ψιλό κουραστική μηχανή στα μακρινά για τον συνεπιβάτη συγκριτικά με άλλα on-off.

Βέβαια το όλο θέμα είναι με ποια μηχανή τη συγκρίνεις για το θέμα της άνεσης. Εάν το βάζεις απέναντι σε ένα FJR/ Varadero/ GS 1200 για παράδειγμα, η απέναντι σε FZ1/ MultiStrada.

Υπάρχει βέβαια και αυτό:

http://www.calbmwtriumph.com/SHOP/a9700120.html το οποίο αναφέρεται και στη λίστα με τα αξεσουάρ στο επίσημο site της Triumph:
http://www.triumph.co.uk/greece/clothin ... aspx?GID=2

που με βασανίζει εδώ και καιρό για το εάν όντως είναι διαφορετικό από το δικό μας.

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: LaZyFoX στις 16/09/2008 3:12 μμ.

Παιδιά καλησπέρα κατ'αρχην ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε ούτως ώστε να με βοηθήσετε.Και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός πήρα μερικές πληροφορίες και αναρρωτιέμαι αν όντως έχουν βάση.
1)Μου είπαν απο την αντιπροσωπεία ότι το μόνο που μπορώ να κάνω για να πετύχω κάλυψη από αέρα και να μην είναι εκτεθειμλενη η συνεπιβατης μου ειναι να προτιμήσω την χαμηλη σέλα που βγάζει η εταιρεία με μια aftermarket ζελατινα προτίστος όμως να επισκεφτώ κάποιον μάστορα που φτιαχνει σέλες για να μου προσθέσει αφρωδες στη θεση του οδηγού με αποτέλεσμα να κερδισω ισως 4-5 πόντους. πειτε τη γνώμη σας γι'αυτο?

2)Υπάρχει αραγε καμμια πατεντα που να κατεβαζει έστω και λιγο τη θέση του συνοδηγού?

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ TIGER ΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΛΑ!

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: spyro στις 16/09/2008 4:03 μμ.

LaZyFoX"
1)Μου είπαν απο την αντιπροσωπεία ότι το μόνο που μπορώ να κάνω για να πετύχω κάλυψη από αέρα και να μην είναι εκτεθειμλενη η συνεπιβατης μου ειναι να προτιμήσω την χαμηλη σέλα "


όντως υπάρχει δηλαδή ... για να το δώ κα ιεγώ λίγο πιο σοβαρά

LaZyFoX" προτίστος όμως να επισκεφτώ κάποιον μάστορα που φτιαχνει σέλες για να μου προσθέσει αφρωδες στη θεση του οδηγού με αποτέλεσμα να κερδισω ισως 4-5 πόντους. πειτε τη γνώμη σας γι'αυτο?"


διαφωνώ κάθετα. Αυτό στο είπαν απο την αντιπροσωπεία?????? πέρα απο το γεγονός οτι χαλάς μια απο τις καλύτερες θέσεις οδήγησης που έχουν δημιουργηθεί σε δίτροχο χάλας και πολλά άλλα που έχουν σχέση με την ασφάλεια σου. Άσε που πρώτη φορά ακούω οτι για να προστατέψουμε τον συνοδηγό πρέπει να σηκωσουμε τον οδηγό.

Φίλε Lazy μόλις τώρα παρατήρησα οτι έχεις το Vstrom. απο προσωπική εμπειρία έχω να σου πώ οτι δεν υπάρχει περίπτωση η αραβωνιαστιιά σου να βρεί την ίδια άνεση σε ένα 1050. Ότι και να κάνεις με το Tiger δεν θα δημιουργήσσεις ποτέ την ίδια αίσθηση στην αραβωνιαστικιά σου. Έχει να κάνει με πολλά πράγματα αλλά το κυριότερο είναι οτι η σέλα του Vstrom είναι τεράστια για τον συνοδηγο. (Είναι σκέτη πολυθρόνα- Στροματέξ το λένε κάποιοι και όχι μόνο για το όνομα του ). Πρέπει να σκευτείς σοβαρά για το τι μηχανή θέλεις να πάρεις. Εάν ψάχνεις για ξεκούραση και λίγο καλύτερες επιδώσεις απο ότι έχεις πάρε Varadero/ GS. Εάν έχεις τα φράγκα και θέλεις το απόλυτο μηχανάκι για ταξίδια πάρε το FJR.

Το Tiger πάρτο εάν θέλεις να ξανανιώσεις με πολιτισμένο τρόπο για πιο λόγο μας άρεσαν οι μηχανές απο μικρά παιδιά. Εγώ προσωπικά τον είχα ξεχάσει όσο είχα το Vstrom, αλλά να ξέρεις οτι αυτη η αίσθηση έρχεται με κάποιο μικρό τίμημα. Δέν μπορείς να τα έχεις όλα.

Οι στάσεις που κάνω στα μακρινά ταξίδια για χάρη της ξεκούρασης της δικιάς μου κοπέλας είναι περισότερες απο οτι στο Vstrom αλλά μια μέρα μου είπε το εξής απίστευτο η άτιμη: "στο Vstrom αισθανόμουν οτι ήμουν πολύ πιο ξεκούραστη αλλά λιγότερο ασφαλής γιατι το μηχανάκι δέν αισθανόμουν οτι πάταγε τόσο καλά στο δρόμο όσο πατάει το Tiger!!!!" μετά απο αυτό ομολογώ οτι την αγάπησα λίγο περισότερο

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: liberal στις 16/09/2008 9:52 μμ.

spyr"
Φίλε Lazy μόλις τώρα παρατήρησα οτι έχεις το Vstrom. απο προσωπική εμπειρία έχω να σου πώ οτι δεν υπάρχει περίπτωση η αραβωνιαστιιά σου να βρεί την ίδια άνεση σε ένα 1050. Ότι και να κάνεις με το Tiger δεν θα δημιουργήσσεις ποτέ την ίδια αίσθηση στην αραβωνιαστικιά σου. Έχει να κάνει με πολλά πράγματα αλλά το κυριότερο είναι οτι η σέλα του Vstrom είναι τεράστια για τον συνοδηγο. (Είναι σκέτη πολυθρόνα- Στροματέξ το λένε κάποιοι και όχι μόνο για το όνομα του ).

...

Οι στάσεις που κάνω στα μακρινά ταξίδια για χάρη της ξεκούρασης της δικιάς μου κοπέλας είναι περισότερες απο οτι στο Vstrom αλλά μια μέρα μου είπε το εξής απίστευτο η άτιμη: "στο Vstrom αισθανόμουν οτι ήμουν πολύ πιο ξεκούραστη αλλά λιγότερο ασφαλής γιατι το μηχανάκι δέν αισθανόμουν οτι πάταγε τόσο καλά στο δρόμο όσο πατάει το Tiger!!!!" μετά απο αυτό ομολογώ οτι την αγάπησα λίγο περισότερο "


Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει με μένα...

1,78 εγώ 1,72 η γυναίκα μου και βρίσκουμε τη σέλα του τίγρη πολύ πιο άνετη από του Vstrom...

Με τον τίγρη μάλιστα κατάφερα ν' αυξήσω και τα διαστήματα των στάσεων σε πάνω από 200 χλμ (εθνικής οδού) και πάνω από 2 ώρες συνεχούς οδήγησης...

Όσον αφορά τον αέρα, είδαμε ότι την βολεύει περισσότερο η χαμηλή (εργοστασιακή) ζελατίνα και φροντίζω να μην ξεπερνάω τα 150 χλμ/ώρα για μεγάλο διάστημα...

Ξέχασα να πω πως έχω SHOEI X-spirit και η γυναίκα μου HJC FG-15

@ LaZyFoX: Tί ύψος έχεις; Μια ιδέα που μου ήρθε είναι μήπως θα σε βόλευε να χαμηλώσεις τη μηχανή 1-2 πόντους αλλάζοντας τις λάμες του μοχλικού του αμορτισσέρ (με όποιο συμβιβασμό στην αλλαγή της γεωμετρίας)... Φτηνή σαν λύση και αν δεν σου κάνει το ξαναλάζεις...
Δημήτρης

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: LaZyFoX στις 17/09/2008 10:01 πμ.

Καλημερα ή Καλησπέρα παιδιά.Με συγκινει το ενδιαφέρον σας και έχω να ομολογησω ότι είτε αποθαρρυντικα είτε ενθαρρυντικα τα γραφόμενα σας θα τα λάβω σοβαρα υπ'όψιν μου.
Είμαι 1,84 δηλαδη μόλις εξι πόντους η διαφορα όπου και όπως καταλαβαινετε με φέρνει ανάλογα με τις απαντήσεις που λαμβάνω ενα βημα πιο μακρια απο τον ΤΙΓΡΗ.
Τα όποια "παπατζιλίκια" μου πέρασαν απ'το μυαλό μάλλον θα τα διαγραψω.
απλα αν καποιος διαβάσει ή έστω κάνει τον κόπο και σκαλίξει λίγο το θέμα με την υψομετρικη διαφορά στο κάθισμα του ΤΙΓΡΗ και βρει έστω και το παραμικρο ειλικρινα με το οποιοδήποτε κόστος ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ!

Τώρα θα βρώ μιά γωνιά να κλάψω γιατι μάλλον για να πάρω ΤΙΓΡΗ μόνο να χωρίσω μου μένει(πλάκα κάνω)!

Re: Νέο Μέλος-1ο Θέμα  

  Από: spyro στις 17/09/2008 12:01 μμ.

Υπάρχει και άλλη μια λύση χοντροκομένη μέν αλλά πιο φυσιολογική και απορώ πως δεν την ανέφερα νωρίτερα. Να πάς στον Σάκη τον οποίο είχα ρωτήσει εάν βγάζει η Triumph χαμηλότερη σέλα και μου είχε προτείνει να πάω σε γνωστό του που φτιάχνει σέλες για να σου ξύσει το υπερυψωμένο μέρος του συνοδηγού και μετά να δέσει ανάλογα το δέρμα.

Τι εστί "Σάκης"?????

--->> viewtopic.php?f=3&t=514