Καλημερα σε ολους-Συμβουλες για νεα μηχανη.

Καλημερα σε ολους-Συμβουλες για νεα μηχανη.  

  Από: blueboy στις 07/04/2013 7:53 πμ.

Γεια σε ολους και καλες βολτες. Ειμαι μοτοσυκλετιστης τεσσαρων ετων. Αρχισα με ενα kawasaki klx 250 και ανεβηκα κατηγορια με ενα v-strom. Ελα ομως που αλλαξα διαθεση και απο τοτε που οδηγησα την Honda 600 RR του αδελφου μου τρελαθηκα. Μια τελειως διαφορετικη εμπειρια. Εξωπραγματικο. Ο ηχος, η επιταχυνση, ο τροπος οδηγησης.
Παντα θεωρουσα τις Triumph απο τις ομορφοτερες και πιο εμπιστες μηχανες και αυτον τον καιρο σκεφτομαι να αγορασω (επιτελους) μια. Θα ηθελα τις συμβουλες σας σχετικα με την Dytona 675 ως πρωτη μηχανη supersport. Ο αδελφος μου λεει οτι τρελαθηκα. Τον πιστευω. Μου προτεινει πρωτα κατι σαν το πολυ ασχημο CBR 500 R της Honda. Συμφωνω σε οσα λεει. Απο τη μια φοβαμαι (που ειναι καλο αυτο) οτι ειναι "πολυ" μηχανη για πρωτη supersport, απο την αλλη σκεφτομαι οτι ισως το'χω τραβηξει πολυ και γιατι να μην μπορω και εγω να τα καταφερω. Please advise. Ευχαριστω.

Re: Καλημερα σε ολους-Συμβουλες για νεα μηχανη.  

  Από: dimchrist στις 07/04/2013 12:39 μμ.

Εμπειρία από μηχανάκια έχεις. Οπότε γιατί να μην πάρεις το 675 αν πραγματικά αυτό θες.
Δεν είναι 1000 που εκεί είναι λίγο θέμα. Απλά πρέπει να ξέρεις ότι η καθημερινή χρήση είναι από δύσκολη έως αδύνατη εκτός αν είσαι πιτσιρικάς.
Με τις τιμές των μεταχειρισμένων εκεί που είναι ειδικά για τα supersport μηχανάκια καλύτερα να το πάρεις μεταχειρισμένο παρά καινούριο. Ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες του φόρουμ. Πωλούνται μερικά πολύ αξιόλογα.
Άντε καλοτάξιδο!

Triple Way

Re: Καλημερα σε ολους-Συμβουλες για νεα μηχανη.  

  Από: billis 1050 στις 07/04/2013 5:10 μμ.

Εγω αυτο που εχω να σου πω οχι ως συμβουλη αλλα ως γνωμη ειναι να το ξανα σκεφτεις...Αν παλι εισαι τοσο ερωτευμενος και θελεις ss θα σου προτεινα 2 κατηγοριες...Το μηχανακι το θες για να μαθεις να το οδηγας να μπεις και καμια πιστουλα και γενικα να ασχοληθεις με το θεμα στριψιμο κλπ η το θες για το βρωμογκαζο για καμια εκδρομουλα ταξιδακι για κανα καφε και γενικα για ξε.......μα.Στην πρωτη κατηγορια πας σε 675 με κλειστα ματια εκτος και αν δεν σου αρεσει πραγμα χλωμο και τοτε θα σου προτεινα η το R6 σαν πιο track oriented ή το ninja...Στην δευτερη κατηγορια θα σου προτεινα 1000 αρι οπως ειναι γνωστο το γκαζι ειναι γλυκο και συνηθιζεται απο οτι ειδα εχεις και 4 χρονια που καβαλας αν εισαι και λιγο σοβαρος και εχεις και πειθαρχια σαν ατομο νομιζω το 1000 θα σε βολεψει πιο πολυ μιλαω σαν πρωην κατοχος ninja 636..Αιτιολογω...Το 600 δεν εχει ροπη χαμηλα βασικα ειναι ταφος πριν τις 7-8κ δικαβαλο ταξιδακι χαλαρα θα σε δυσκολευει...Το γκαζι του ειναι στην αρχη wow αλλα μετα απο 3-4 μηνες θα το χεις συνηθισει και θα θες κ αλλο...Οποτε αν δεν θες να ασχοληθεις με πιστα και εχεις και λιγο εγκρατεια πηγαινε για 1000 θα σε αποζημιωσει ασε που ειναι και λιγοτερο <<πιωμενα>> απο τα 600..Παντως εγω θα σου ελεγα οδηγα κατι παρομοιο σε αλογα π.χ tiger-smt η ακομα και fz1 γενικα δυνατο και οχι cliponατο και μετα αποφασισε...

Re: Καλημερα σε ολους-Συμβουλες για νεα μηχανη.  

  Από: Γιωργος στις 04/06/2013 8:14 μμ.

αγορασεαυτο που λεει η καρδια σου και οδηγα όπως λεει το μυαλό σου.
Καλώς ήρθες φίλε