Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Cpt. Haddock στις 11/10/2012 4:01 μμ.

woosi"
Cpt. Haddock"Πρώτη μηχανη 800 κυβικα και 100 αλογα... "


Ευχαριστώ για το καλωσορισμα φιλε μου!
Θα ηταν πιο ωραιο πιστευω να μου απαντουσες λιγο πιο αναλυτικα ωστε να καταλαβω το σκεπτικο σου και να με βοηθησεις πραγματικα απο το να με γεμισεις ερωτηματα. Γιατι το λες αυτο?Τι ειναι πιο σωστο κατα την γνωμη σου να παρω ενα 50αρι παπι για να μαθω?Ενα μπέβερλι?Καποια άλλη?Για ποιον λογο?

Το ποστ το ξεκινησα αφενος για να κανω τις συστασεις και αφετερου για να ακουσω πιο εμπειρα παιδια απο εμενα οπως εσυ...Οποτε με το να μου απαντας με 3 λεξεις και ενα εμοτικον μαλλον ανουσιο το βλεπω!
[...]"


Ειναι απολυτως ουσιώδες, απλα ειναι λακωνικο. Συγγνώμη που δεν ειναι μακροσκελες, δεν ειναι αυτό που θες να ακουσεις και δεν ειναι τα "μπραβο", "προχωρα" που λενε οι αλλοι. Εγω δε μιλαω ετσι.

Σε 3 λεξεις εξεθεσα όλο τον προβληματισμο μου. Αλλα μη δινεις σημασία, πηγαινε σε μια αντιπροσωπια Triumph πες τους ότι μολις πηρες διπλωμα, δεν εχεις ξαναοδηγήσει μηχανη και θες το 800 για test ride (τεστ ντράιβ λενε στα αυτοκινητα).

Καλη αγορά και καλό δρομο
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Παντελής στις 11/10/2012 4:30 μμ.

Cpt. Haddock"Αλλα μη δινεις σημασία, πηγαινε σε μια αντιπροσωπια Triumph πες τους ότι μολις πηρες διπλωμα, δεν εχεις ξαναοδηγήσει μηχανη και θες το 800 για test ride "


M'αρέσεις !

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 11/10/2012 5:04 μμ.

Cpt. Haddock"
Ειναι απολυτως ουσιώδες, απλα ειναι λακωνικο. Συγγνώμη που δεν ειναι μακροσκελες, δεν ειναι αυτό που θες να ακουσεις και δεν ειναι τα "μπραβο", "προχωρα" που λενε οι αλλοι. Εγω δε μιλαω ετσι.

Σε 3 λεξεις εξεθεσα όλο τον προβληματισμο μου. Αλλα μη δινεις σημασία, πηγαινε σε μια αντιπροσωπια Triumph πες τους ότι μολις πηρες διπλωμα, δεν εχεις ξαναοδηγήσει μηχανη και θες το 800 για test ride (τεστ ντράιβ λενε στα αυτοκινητα).

Καλη αγορά και καλό δρομο "


Δινω και παραδινω φιλε μου...Αυτο που λες το παιρνω σοβαροτατα υποψιν μου! Απλα περιμενα να εισαι λιγο πιο αναλυτικος να μου πεις εσυ τι θα επερνες γιατι κλπ...Να κάνεις μια προταση ρε παιδι μου!

Απο κει και περα οπως εχω δει σε οσους εχουν ποσταρει (2-3) οτι θελουν να παρουν πρωτο μηχανακι 800 ή 1050 το ιδιο ακριβως τους λες και μερικες φορες το προχώρα το έχεις πει και εσυ.

Θα παω και θα τους το πω να κανς ενα τεστ ραιντ σορρυ που εβαλα αυτοκινηστικο ορο εδω μεσα

Διαβασε και τα παραπανω μου ποστ και θα δεις οτι καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις και οτι μπαινω εδω και ρωτας σημαινει οτι δεν εχω καταληξει. Αλλιως θα ανοιγα τοπικ " Σε 1 μηνα περιμενω τον τιγρη κλπ" ...

Φιλικα παντα,

Νικος

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Visk στις 11/10/2012 5:19 μμ.

Ρε ουτε ουτε test ride ουτε test drive ουτε τιποτα, πηγενε παρτο σου λέω, λες και οσοι πανε και καρφονονται εναι νεοι οδηγοι. Δεν νομιζω...
Για ονομα του θεου δηλαδη ενας ανθρωπος 30 χρονοων θα παρει μια μηχανη οκ... ουτε 18 ειναι ουτε ειπε οτι θα φυγει λαμπαδα απο το μαγαζι.
Το ιδιο εκανα και γω πριν 6 μηνες, τι επαθα? τιποτα...
Mηχανη ειναι και οχι το Star treck.
Πολυ χαιρομαι που δεν εκανα το Λαθος που εκανε ο φιλος να γραψει εδω πριν παρει τη μηχανη γιατι πολυ απλα την ειρωνια
και το υφακι δεν μπορω να την διχειρηστω οπως αυτος.
Ας ειμαστε και λιγο καλοπροαιρετοι μερικοι εδω μεσα αντι να αρπαμε καποιον απο τα μουτρα με το που γραφτηκε και απο το
πρωτο του post.
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: TZANNSPY στις 11/10/2012 6:47 μμ.

Παντελής"
Θα σου πρότεινα να κάνεις την αρχή με κάποιο μικρότερο on-off (ΚΤΜ Duke 200. Kawa KLX 250, παραδείγματος χάριν) και μετά να ανέβεις σιγά σιγά.
Φυσικά ο πόθος θα παραμένει πόθος... Υπομονή θέλει... "
+800

Αν ήσουν εικοσάχρονος αλλά με εμπειρία από τα 16 σε παπιά ή κάθε λογής μικρά μοτοσυκλετάκια τότε ΝΑΙ θα σου έλεγα πως δεν θεωρώ αναγκαίο την σταδιακή αναβάθμιση από 250 σε 600 και μετά στα 1000+

'Ομως σύμφωνα με αυτά που γράφεις η ιδανική επιλογή βρίσκεται στο παραπάνω quote.

Παίρνεις ένα από αυτά, το κρατάς κανά χρόνο, μαθαίνεις-ψήνεσαι, το πουλάς πολύ εύκολα και γρήγορα χωρίς να χάσεις σημαντικά σε κεφάλαιο και μετά αγοράζεις την καψούρα σου όντας εσύ ο "αφέντης" και όχι να σε σέρνει αυτή από τη μύτη.

Μακριά από εμάς, αλλά μια μικρή αναίμακτη χαζοπτώση με το 800άρι, λόγω βάρους ή γκαζιού/φρένου μπορεί να υπερβεί σε κόστος τα χρήματα που θα χάσεις από την αγοραπωλησία των παραπάνω μοτό, αν μάλιστα παίξεις με τίποτα εμπορικά μεταχειρισμένα τότε μπορεί και να βγάλεις χρήματα.

Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: TZANNSPY στις 11/10/2012 7:03 μμ.

Visk"Ρε ουτε ουτε test ride ουτε test drive ουτε τιποτα, πηγενε παρτο σου λέω, λες και οσοι πανε και καρφονονται εναι νεοι οδηγοι. Δεν νομιζω...
Για ονομα του θεου δηλαδη ενας ανθρωπος 30 χρονοων θα παρει μια μηχανη οκ... ουτε 18 ειναι ουτε ειπε οτι θα φυγει λαμπαδα απο το μαγαζι.

Όχι μια μηχανή, την ΠΡΩΤΗ του μηχανή!!!

Το ιδιο εκανα και γω πριν 6 μηνες, τι επαθα? τιποτα...

Το θέμα είναι να μάθεις ΧΩΡΙΣ να πάθεις πρώτα. Γίνεται; Στατιστικά ναι, γίνεται! Όμως θεωρώ πως είμαστε άνθρωποι και όχι νούμερα-δεδομένα στατιστικών.

Mηχανη ειναι και οχι το Star treck.

Εδώ δεν έχουμε την δυνατότητα σε περίπτωση στραβής να φωνάξουμε “Διακτίνισέ με Scotty”

Πολυ χαιρομαι που δεν εκανα το Λαθος που εκανε ο φιλος να γραψει εδω πριν παρει τη μηχανη γιατι πολυ απλα την ειρωνια
και το υφακι δεν μπορω να την διχειρηστω οπως αυτος.
Ας ειμαστε και λιγο καλοπροαιρετοι μερικοι εδω μεσα αντι να αρπαμε καποιον απο τα μουτρα με το που γραφτηκε και απο το
πρωτο του post.

Δεν πρόκειται για ειρωνία/υφάκι κτλ είναι απλά το Ναυτικό Δίκαιο, if you know what i mean "


Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 11/10/2012 7:38 μμ.

Δεν θέλω να πάρω κάτι που δεν μ άρεσει ξαναλεώ...Με λιγα λογια απο τα μικρά που μου λες φίλες μου 200-250 δεν μου αρέσει κανέναν!Υπάρχει κατι ομορφο απο 400-600cc που να ειναι all around μηχανη?

Btw oι ιδιοκτητες της μηχανης παιζει να μου πουν ποσο καινε περιπου?

Eυχαριστω και παλι ολους!Θα παω να την κανω τεστ ραϊντ και βλεπουμε

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: TZANNSPY στις 11/10/2012 7:58 μμ.

Όσον αφορά την κατανάλωση, σου απάντησαν ήδη, 6,5lt - 7,5lt στα 100km εντός πόλης.
Εμένα μου καίει ακριβώς 7,2λτ/100χλμ.

Αν δεν πάρεις μέχρι 250cc - 300cc για τους λόγους που πολλοί σου λέμε, τότε δεν έχει νόημα να πάρεις για παράδειγμα ένα 600άρι+ , δικύλινδρο+ , βάρους 180+ , τελικής 170+ και να μην πάρεις κατευθείαν το Τ800 που σου αρέσει.

υγ Ισως να έβλεπες κάτι σε μεγάλο μονοκύλινδρο πχ YAMAHA XTX 660. Αλλά να ξέρεις πως στην εποχή που ζούμε ακόμα το ΧΤάκι θα το διώξεις δύσκολα...

Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: tharis στις 11/10/2012 10:05 μμ.

Οπως λεω σε ολους κι εγω...

Εσυ "ξερεις" καλυτερα αν πρεπει να παρεις το Tiger για πρωτη μηχανη ή οχι! Αν δεν ξερεις μη το παρεις..
(Μερικα test ride σιγουρα θα σε βοηθουσουν να μαθεις)

Εγω θα το επαιρνα με χιλια!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: xaotikos στις 11/10/2012 11:45 μμ.

[quote="Savvas Drakakis":ztutukrb][quote:ztutukrb]...Απο κει και περα κανω χρονια ποδηλατο και γενικα παω παντου με αυτο. Δοξα τον θεο με το ποδηλατο δεν εχω σκοτωθει...Και παω γρηγορα (για τα δεδομενα του)[/quote:ztutukrb]

τωρα αυτο γτ το ειπες??? [/quote:ztutukrb]
Μήπως αυτό το έχεις γράψει παλαιότερα και σε άλλο φόρουμ? Κάτι μου θυμίζει...

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Savvas Drakakis στις 11/10/2012 11:49 μμ.

[quote="xaotikos":38g9e23j][quote="Savvas Drakakis":38g9e23j][quote:38g9e23j]...Απο κει και περα κανω χρονια ποδηλατο και γενικα παω παντου με αυτο. Δοξα τον θεο με το ποδηλατο δεν εχω σκοτωθει...Και παω γρηγορα (για τα δεδομενα του)[/quote:38g9e23j]

τωρα αυτο γτ το ειπες??? [/quote:38g9e23j]
Μήπως αυτό το έχεις γράψει παλαιότερα και σε άλλο φόρουμ? Κάτι μου θυμίζει... [/quote:38g9e23j]

οχι ....απλα αυτα που γραφω αφηνουν ανεξιτηλα σημαδια
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Visk στις 12/10/2012 4:08 πμ.

TZANNSPY"
Δεν πρόκειται για ειρωνία/υφάκι κτλ είναι απλά το Ναυτικό Δίκαιο, if you know what i mean "


[/quote]

Οχι βασικα i don't know what you mean φαινεται 15 χρονια στη θαλασσα δεν μου το εμαθαν καλα το δικαιο,

AAaanyway, Φιλε woosi μην την παρεις την μηχανη, πηγενε παρε κανα παπακι και ξαναελα μετα απο κανα 2 χρονια ξαναζητα αδεια και αμα σου δωσουν μερικοι το Οκ παρτο.

Πραγματικα ζηταω συγνωμη απο οσους προσπαθησαν να προβληματησουν ουσιαστικα το παλικαρι, σεβομαι την αποψη τους
και πολυ καλα εκαναν.
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Ecobill στις 13/10/2012 12:59 μμ.

Καλώς ήλθες στο παρεάκι μας...

Απ ότι βλέπεις σε υποδεχθήκαμε κατάλληλα

Μπορεί να σου φάνηκαν σκληρά κάποια γραφόμενα αλλά καλύτερα να στα πούμε τωρα παρά μετά ...όταν πια θα είναι αργά...
Είναι ..πλατύσκαλο όπως γραφτηκε μα το μοτέρ του είναι φοβερό και θα σε βοηθήσει παρα πολύ πιστεύω ώστε να εξικοιωθείς στα μεγάλα κυβικά

Ταξιδιάρικο αλλά κ για μέσα στην πόλη....ανετο και οικονομικό στην κατανάλωση...

Με το καλό να προχωρήσεις σ ότι σου πει η καρδιά σου

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 18/10/2012 6:10 πμ.

Nα ρωτήσω κατι παίδες...ABS κατα την γνωμη σας στο 800 ειναι απαραιτητο?Εχω βρει ενα μαυρο στο car.gr αλλα δεν βλέπω να λεει για ABS...Αν είχε υποθέτω οτι θα το έλεγε!ΘΑ ρωτήσω αυριο!

Πείτε γνώμες εσεις

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Cpt. Haddock στις 18/10/2012 8:46 πμ.

Θα γινω κακός παλι και δε θελω.

Το ABS δεν γινεται απαραίτητο αναλογως το μοντελο της μηχανης.

ΕΙΝΑΙ απαραίτητο, ειδικα εαν εισαι noobας και δεν εχεις μαθει να φρεναρεις και στον πρωτο πανικο θα μπλοκαρει ο τροχος και θα βρεθεις κατω (κι ο λογαριασμος πονάει μετά).

Ειδικα εαν οδηγείς ψηλες μηχανες σαν το 800αρι.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."