Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)

Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 11/10/2012 1:26 πμ.

Καλησπέρα παίδια!Χαιρομαι που έχετε το φορουμ και τα λέτε και με την ευκαιρια θα το εκμεταλευτω και εγώ!!!αχαχαα

Είμαι ο Νίκος ειμαι 28 και πρόσφατα απέκτησα το δίπλωμα μου. Παντα γούσταρα μηχανές αλλα πότε δεν το είχα σκεφτεί σοβαρά μιας και είχα αυτοκίνητο οπότε είχα βολευτει...Σκεφτομαι η πρώτη μου μηχανη να ειναι ενα Tiger 800 (μεταχειρισμένο) ...Μου άρεσει πολυ εξωτερικα και γενικα απ οσα διάβασα ειναι και πολυ καλη μηχανή. Πιστεύω και θέλω να ελπίζω οτι λόγω ηλικίας και μειωμένης μ@λ@κιας το να αγοράσω τετοια μηχανή για πρώτη περισσότερο καλο θα μου κάνει παρα κακο...


Προτάσεις ενστάσεις ενδείξεις ολα δεκτα...

Ειναι ευκολη στην οδηγηση?
Ειναι οκ για νέο οδηγο?
Σερβις/κατανάλωση?
Απ΄οτι είδα έχουμε καποια θεματακια με recalls λογω νηπιακής ηλικίας...

Οπτικά πάντως είναι αυτό ακριβώς που ψάχνω...Ομορφη all around μηχανή...

Φιλικά προς όλους

Νικος

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Visk στις 11/10/2012 4:12 πμ.

Με το καλο να το παρεις φιλε μου,
Και εμενα η πρωτη μου μηχανη ειναι το 800,
ΟΚ πολη προσοχη στην αρχη μεχρι να συνηθισεις
το βαρος και τη συμπεριφορα της γενικοτερα και δεν θα
εχεις κανενα απολυτως προβλημα, ναι ειναι ευκολη στην
οδηγηση.
Οσο για καταναλωση απο οτι διαωαζω δεν ειναι και απο τα
ποιο οικονομικα αλλα εμενα προσωπικα δεν με χαλαει η καταναλωση της.
Περιμενε να πεζεις μεταξυ 6,5-7,5 λυτρα στα 100μεσα στην πολη αναλλογα
πος το πας.
Ψαξε στο φορουμ τηα βρεις αρκετα σχετικα θεματακια και παλι εδω ειμαστε.
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Cpt. Haddock στις 11/10/2012 8:45 πμ.

Πρώτη μηχανη 800 κυβικα και 100 αλογα...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 11/10/2012 10:04 πμ.

Cpt. Haddock"Πρώτη μηχανη 800 κυβικα και 100 αλογα... "


Ευχαριστώ για το καλωσορισμα φιλε μου!
Θα ηταν πιο ωραιο πιστευω να μου απαντουσες λιγο πιο αναλυτικα ωστε να καταλαβω το σκεπτικο σου και να με βοηθησεις πραγματικα απο το να με γεμισεις ερωτηματα. Γιατι το λες αυτο?Τι ειναι πιο σωστο κατα την γνωμη σου να παρω ενα 50αρι παπι για να μαθω?Ενα μπέβερλι?Καποια άλλη?Για ποιον λογο?

Το ποστ το ξεκινησα αφενος για να κανω τις συστασεις και αφετερου για να ακουσω πιο εμπειρα παιδια απο εμενα οπως εσυ...Οποτε με το να μου απαντας με 3 λεξεις και ενα εμοτικον μαλλον ανουσιο το βλεπω!

Visk"Με το καλο να το παρεις φιλε μου,
Και εμενα η πρωτη μου μηχανη ειναι το 800,
ΟΚ πολη προσοχη στην αρχη μεχρι να συνηθισεις
το βαρος και τη συμπεριφορα της γενικοτερα και δεν θα
εχεις κανενα απολυτως προβλημα, ναι ειναι ευκολη στην
οδηγηση.
Οσο για καταναλωση απο οτι διαωαζω δεν ειναι και απο τα
ποιο οικονομικα αλλα εμενα προσωπικα δεν με χαλαει η καταναλωση της.
Περιμενε να πεζεις μεταξυ 6,5-7,5 λυτρα στα 100μεσα στην πολη αναλλογα
πος το πας.
Ψαξε στο φορουμ τηα βρεις αρκετα σχετικα θεματακια και παλι εδω ειμαστε."


Ευχαριστω φίλε μου για το καλωσορισμα! Θα παω να την δω απο κοντα να ανεβω λιγο να δω το βαρος πως ειναι πως νιωθω και αν με αφησουν να την κανω ενα τεστ ντραιβ. Εσυ ειχες καποια θεματα με τις ανακλησεις που εγιναν?Γενικα εισαι ευχαριστημενος?Καποιο προβλημα?Κατι άλλο που θα ηθελες να προσθέσεις?

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: epistimon στις 11/10/2012 10:49 πμ.

καλος ορισες φιλε μου και με το καλο να την παρεις τη μηχανη.θελει λιγο προσοχη στην αρχη μεχρι να τη συνηθησεις οχι επειδη ειναι παρα πολυ δυνατη αλλα επειδη ειναι η πρωτη σου μηχανη και δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει μια μηχανη 100 αλογων σε αποτομα ανοιγματα του γκαζιου.θελω να πιστευω πως δεν ειναι η πρωτη φορα που θα οδηγησεις μηχανη?αν εισαι συνετος με το γκαζι και δεν κυνηγας να μαθεις τα ορια του με το καλημερα τοτε δεν εχεις κανενα απολυτος προβλημα.με το καλο να την παρεις και καλα χιλιομετρα

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Savvas Drakakis στις 11/10/2012 11:09 πμ.

[quote:2dh338s0]
Cpt. Haddock"Πρώτη μηχανη 800 κυβικα και 100 αλογα... "


Ευχαριστώ για το καλωσορισμα φιλε μου!
Θα ηταν πιο ωραιο πιστευω να μου απαντουσες λιγο πιο αναλυτικα ωστε να καταλαβω το σκεπτικο σου και να με βοηθησεις πραγματικα απο το να με γεμισεις ερωτηματα. Γιατι το λες αυτο?Τι ειναι πιο σωστο κατα την γνωμη σου να παρω ενα 50αρι παπι για να μαθω?Ενα μπέβερλι?Καποια άλλη?Για ποιον λογο?

Το ποστ το ξεκινησα αφενος για να κανω τις συστασεις και αφετερου για να ακουσω πιο εμπειρα παιδια απο εμενα οπως εσυ...Οποτε με το να μου απαντας με 3 λεξεις και ενα εμοτικον μαλλον ανουσιο το βλεπω![/quote:2dh338s0]

σωστός
γνώμη μου? το 800άρι δεν και R1 για να τρέμεις.είσαι ώριμος ηλικιακά και επιλέγεις, όπως και εσύ ανέφερες, μία μηχανή με λίγο απ 'όλα (γκάζι, άνεση, ευελιξία, ευχρηστία).
ιδανική μηχανή για να ''ανδρωθείς'' ως αναβάτης.
κ α λ ή α ρ χ ή
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: galileos στις 11/10/2012 11:24 πμ.

Αν είναι η πρώτη φορά που καβαλάς μοτοσυκλέτα και πόσο μάλλον μεγάλου κυβισμού θα πρέπει να είσαι υπομονετικός, προσεκτικός και φυσικά να σέβεσαι την μηχανή. Δεν θέλει πολύ να γίνει κάτι κακό! Προς θεού μην ανεβάσεις δεύτερο άτομο, προτού ΕΙΣΑΙ έτοιμος. Πολλές βόλτες σε όλα τα είδη των δρόμων με αργό και προσεκτικό ξεσπάθωμα!

Αν είχες μικρότερη μηχανή και τώρα αλλάζεις σε κάτι πιο μεγάλο, έχεις δηλαδή κάποιες εμπειρίες, καλό είναι να περάσεις επίσης πολλές ώρες στην σέλα και να κάνεις πολλά χιλιόμετρα για "να της πάρεις τον αέρα".

Προσοχή λοιπόν και πάντα κράνος.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Παντελής στις 11/10/2012 11:24 πμ.

Καλώς ήρθες κι απο μένα. Καλή παραμονή στο forum και πάντα όρθιος !

Αναφορικά με την απόκτηση του 800 έχω τις ενστάσεις μου. Ανέβα λίγα λίγα τα σκαλιά. μην πας απ'ευθείας στο πλατύσκαλο!
Μπορεί να φαίνεται εύκολο, μπορεί κάποιοι να το έχουν στο αίμα τους, μπορεί να είναι και ''μαγκιά'' η πρώτη μηχανή να είναι μεγάλη, αλλά πραγματικά δεν είναι έτσι.
Με το ίδιο σκεπτικό θα πηγαίναμε κατευθείαν λύκειο, δεν θα χρειαζόταν ούτε δημοτικό, ούτε γυμνάσιο.... Ναι, είναι γνώση η οδήγηση και ώρες ατελείωτες πάνω σε μία σέλα, για να μάθεις να αισθάνεσαι, να μάθεις να ελέγχεις και να μάθεις να χειρίζεσαι πραγματικά.
Θα σου πρότεινα να κάνεις την αρχή με κάποιο μικρότερο on-off (ΚΤΜ Duke 200. Kawa KLX 250, παραδείγματος χάριν) και μετά να ανέβεις σιγά σιγά.
Φυσικά ο πόθος θα παραμένει πόθος... Υπομονή θέλει...

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Γιωργος στις 11/10/2012 11:33 πμ.

Καλώς ήρθες και με το καλό να το πάρεις . νομίζω οτι είναι καλή επιλογή για νέο οδηγό απλά θέλει σύνεση μέχρι να "γνωριστείτε"

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Visk στις 11/10/2012 12:24 μμ.

Παρτην σου λεω!!!
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα αν ακολουθησεις τις συμβουλες οσων απαντησαν
ουσιαστικα τουλαχιστον και οχι με 3 λεξεις...

Οσο για το αν ειχα προβληματα με recalls οταν το πρωτοπηρα εσβηνε στην εκκινηση μερικες φορες (αλλα ακομα τη μαθενα κιολας τη μηχανη) τελικα ομος δεν ηταν εξολοκληρου δικο μου λαθος καθος με το φορτωμα νεας χαρτογραφισης στον
κινητηρα το προβλημα λυθηκε.

μονο σε αυτην την ανακλιση ειδα διαφορα μπορς να πω.
Γενικα να το κινηγας απο μονος σου το θεμα με τις ανακλισεις γιατι απο οτι καταλαβα αν περιμενεις απο
τις αντιπροσοπειες απλα δεν θα σε φοναξουν ποτε.

Ειχα αλλο ενα θεμα η μηχανη σε καποιοα φαση δεν κρατουσε ρελαντι, (αλλα μην σε φοβιζει γιατι παιζει και να ημουν ο μονος εδω μεσα με αφτο το προβλημα) αργησε να βρεθει ακρη αλλα μετα απο αψωγη εξυπηρετηση του συνεργειου λυθηκε το θεμα.

Μην σε ανχωνουν αφτα ομως καθολου σου λεω ξανα παρτην και απλα προσεχε (που ξερεις απο μονος σου οτι πρεπει να προσεχεις, απλα οφειλουμε να στο πουμε) εγω ναι ειμαι πολυ ευχαριστημενος
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 11/10/2012 2:16 μμ.

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις...Ολες καλοδεχουμενες και λαμβανομενες υποψιν...

Απο κει και περα για να απαντησω και στους φιλους που εχουν καποιες αποριες...
Μηχανη/ακι δεν εχω ξαναοδηγησει εκτος απο αυτη που εκανα μαθημα που δεν θεωρω οτι σημαινει οτι εχω οδηγησει...Απο κει και περα κανω χρονια ποδηλατο και γενικα παω παντου με αυτο. Απο κει και περα δεν διαφωνω οτι ισως ειναι υπερβολη τοσο μεγαλη μηχανη...Το ιδιο εκανα και με το αυτοκινητο που πηρα πρωτη φορα...Ηταν 120 αλογα!Την πατησα μια φορα επειδη δεν ηξερα τον δρομο και απο τοτε εβαλα μυαλο...Μ@λ@κιες εχω κανει οπως ολοι άλλα πιστευω οτι ειμαι σε μια ηλικια και ωριμοτητα που μου επιτρεπει να σκεφτομαι καποια πραγματα 2η και 3η φορα!Δοξα τον θεο με το ποδηλατο δεν εχω σκοτωθει...Και παω γρηγορα (για τα δεδομενα του)

Το προβλημα ειναι οτι δεν θελω να συμβιβαζομαι...Θελω να την γουσταρω την μηχανη...
Εκτος αυτης μου αρεσει το μονστερ το 696 το οποιο δυστυχως σε περιοριζει σε πολλα και καει σχεδον το ιδιο.
M αρεσει το XJ6 αλλα και αθτο τα ιδια...Το Vstrom δεν μ αρεσει...Το Versys στο προφιλ/πισω τα σπαει αλλα η μουρη του ειναι σαν πατημενη καρακαξα...

Οποτε τι κανεις...?ΕΕΕΕ?:P:P

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Savvas Drakakis στις 11/10/2012 2:24 μμ.

[quote:2b2tvsqz]...Απο κει και περα κανω χρονια ποδηλατο και γενικα παω παντου με αυτο. Δοξα τον θεο με το ποδηλατο δεν εχω σκοτωθει...Και παω γρηγορα (για τα δεδομενα του)[/quote:2b2tvsqz]

τωρα αυτο γτ το ειπες???
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: Παντελής στις 11/10/2012 2:44 μμ.

woosi"Την πατησα μια φορα επειδη δεν ηξερα τον δρομο και απο τοτε εβαλα μυαλο..."


Αυτό ακριβώς σου λέω και παραπάνω... Με το αυτοκίνητο την γλυτώνεις (μάλλον)... Με την μηχανή ????

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 11/10/2012 2:49 μμ.

[quote="Savvas Drakakis":1v2jjzff][quote:1v2jjzff]...Απο κει και περα κανω χρονια ποδηλατο και γενικα παω παντου με αυτο. Δοξα τον θεο με το ποδηλατο δεν εχω σκοτωθει...Και παω γρηγορα (για τα δεδομενα του)[/quote:1v2jjzff]

τωρα αυτο γτ το ειπες??? [/quote:1v2jjzff]

Mε παρεξηγησες...Εννοω οτι κινουμε κατα κυριο λογο σε κεντρικους δρόμους που μπορει να πηγαινω και με 40 κμ. γιατι απλα δεν γινεται να πας με λιγοτερα. Παρ αυτα το ξερω οτι δεν ειναι μετρο συγκρισης απλα εχω αντιμετωπισει καταστασεις έχω νιώσει πως ειναι να σε γραφουν στα @#$@ τους και να σε αγνοουν οποτε εν κατακλειδι η εμπείρια μου με αυτοκινητο και ποδηλατο σε διαδρομες μεγαλες εντος Αθηνας νομιζω βοηθουν.

Re: Καλησπέρα παίδες!!!(Τιγκερουπα)  

  Από: woosi στις 11/10/2012 2:51 μμ.

Παντελής"
woosi"Την πατησα μια φορα επειδη δεν ηξερα τον δρομο και απο τοτε εβαλα μυαλο..."


Αυτό ακριβώς σου λέω και παραπάνω... Με το αυτοκίνητο την γλυτώνεις (μάλλον)... Με την μηχανή ???? "


+1 ευτυχως που ημουν με αυτοκινητο και ευτυχως που σταθηκα τραγικα τυχερος γιατι τ αμαξι δεν επάθε σχεδόν τίποτα και είχα και άλλα 2 ατομα μέσα.