Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Καλησπέρα παιδιά

Καλώς ήρθατε!Πείτε μια καλησπερα,μερικά πράγματα για σας και ελάτε να γνωριστούμε.

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Καλησπέρα παιδιά

Δημοσίευσηαπό Πάνος » 01 Νοέμ 2011, 23:37

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του φόρουμ.
Ανακάλυψα τυχαία την σελίδα και από μια πρώτη ματιά φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα. Είμαι εδώ και ενάμιση χρόνο κάτοχος ενός Triumph Scrambler. Αν και με ανάμικτα συναισθήματα για αυτή την αγορά, μπορώ να πω πως, αν μη τι άλλο, είναι μια πανέμορφη μηχανή.
Ελπίζω από εδώ και μπρος να τα λέμε.
Αυτά για την ώρα.
Καλώς σας βρήκα.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Newbie
Progress to next rank:
52%

Μοτοσυκλέτα: Triumph Scrambler
Όνομα: Πάνος

Re: Καλησπέρα παιδιά

Δημοσίευσηαπό bonnie » 02 Νοέμ 2011, 00:17

γεια σου κ καλως ηρθες! :thumbsup:

γιατι αναμικτα? :thinking:
η ζυγαρια με τα συν κ τα πλην ταλαντευεται?
στριβω, αρα υπαρχω... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bonnie
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: triumph thruxton black racer

Δημοσίευσηαπό tharis » 02 Νοέμ 2011, 00:43

Scrambler ?? Κανει εντουρο αυτο ..?? :smokingsombrero

Καλως ηρθες στο φορουμ μας ! :bye:
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tharis
Moderator

Highscores: 17
Μοτοσυκλέτα: Honda Innova

Δημοσίευσηαπό Πάνος » 02 Νοέμ 2011, 00:59

Καλή ερώτηση!
Λοιπόν αν και η μηχανή όπως είπα και προηγουμένως είναι πανέμορφη και την είχα ερωτευτεί από την πρώτη στιγμή, στην πορεία και πολύ σύντομα απογοητεύτηκα κάπως από την φτωχή ποιότητα κατασκευής στα περιφερειακά (βάσεις για καθρέπτες, μαρσπιέ και μανέτες που σπάνε σαν να είναι οδοντογλυφίδες με το παραμικρό ακούμπημα, τα λάστιχα στα μαρσπιέ σκίζονται με το παραμικρό ζόρι και λάστιχα στα φανάρια που δείχνουν και μάλλον είναι καμμένα). Τα σήματα στο ρεζερβουάρ είναι έτοιμα να ξεκολλήσουν και να τραβήξουν τον δρόμο τους :lol: και η γενική εικόνα είναι πως πρόκειται για κάτι πολύ εύθραυστο και "μην αγγίζετε". Για να σας προλάβω η μηχανή δεν έχει πέσει σε τούμπα (μου έφυγε στο παρκάρισμα, αλλά μέχρι και την τελευταία στιγμή την κράταγα και ίσα που ακούμπησε σε άλλη μηχανή, γιαυτό και οι τρεις πρώτες ζημιές), ενώ όλο τον καιρό που την έχω (έχει κάνει μόλις 4600 χλμ.) "κοιμάται" σε κλειστό γκαράζ. Δεν ξέρω αν αυτά που περιγράφω είναι μόνο δικές μου παιδικές αρρώστιες ή έχουν συμβεί σε πολύ κόσμο, ωστόσο μου έκανε μεγάλη εντύπωση έχοντας τόσα χρόνια συνηθίσει σε γιαπωνέζικες αλλά και ΒΜW.
Αλλο εντυπωσιακό ήταν οι τιμές ανταλλακτικών που δίνει η αντιπροσωπεία. Εξηγώ: όταν έσπασε η βάση του καθρέπτη ρώτησα στην ΗΛΙΟΦΙΛ την τιμή και ήταν περί τα 23€, πράγμα που μου φάνηκε μάλλον υπερβολικό για ένα τόσο δα πραγματάκι. Παρατηρώντας στον δρόμο είδα πως έμοιαζε τρομερά με του Suzuki V-Strom. Πήρα το σπασμένο, μπήκα σε μια Suzuki και, ω τι έκπληξη, ήταν ακριβώς το ίδιο, ακόμη και τα βελάκια στο πίσω μέρος. Η τιμή 11€!!!! Τα σχόλια δικά σας...
Τέλος πάντων, όπως είπα τη συγκεκριμένη μηχανή όποιος την αγοράζει το κάνει για λόγους που αφορούν εμφάνιση ή ιστορία και όχι για επιδόσεις ή extreme καταστάσεις. Ελπίζω να έδωσα ένα στίγμα της ως τώρα εμπειρίας μου με το συγκεκριμένο μοντέλο. Αναμένω τις απόψεις σας. :)
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Newbie
Progress to next rank:
52%

Δημοσίευσηαπό Πάνος » 02 Νοέμ 2011, 01:04

tharis έγραψε:Scrambler ?? Κανει εντουρο αυτο ..?? :smokingsombrero

Καλώς σας βρήκα! :D
Δεν θα έλεγα πως κάνει και πολύ εντούρο. Αρκετά βαρύ και το δείχνει στο χώμα, κανα δυο φορές που δοκίμασα. Η θέση οδήγησης όρθια δεν βολεύει πολύ και σε πιάνει η μέση σου μετά από λίγο. Δεν πρέπει να έχει σχέση με τα παλιά Scrambler του '60 με πιο λίγα κυβικά, αλλά μονοκύλινδρα και καμιά 50ρια κιλά πιο ελαφριά. :happyface:
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Newbie
Progress to next rank:
52%

Δημοσίευσηαπό bonnie » 02 Νοέμ 2011, 01:16

μου ακουγονται πολυ παραξενα ολα αυτα που μου λες, κ σιγουρα δεν μπορω να εντοπισω τον λογο της "καταστροφικης" εικονας της μηχανης...
περασα 2,5 χρονια με ενα bonneville, κ μετα απο σχεδον 60.000χλμ, ΤΙΠΟΤΑ απολυτως απο ολα αυτα που αναφερεις δεν συνεβη στην δικια μου μηχανη...
απο θεματα περιφερειακων κ κατασκευης ειναι ακριβως τα ιδια με το scrambler.. οπως κ το thruxton το οποιο εχω απο περσι κ εχω επισης την ιδια εικονα...
δεν φημιζομαι οτι ειμαι κ πολυ "ψειρα" με τις μηχανες μου κ σιγουρα δεν τις φροντιζω οσο θα ηθελα.. οποτε, θεωρητικα, συμφωνα με τα λεγομενα σου, θα επρεπε να εχουν σπασει τα παντα εκει πανω τοσα χρονια!
παρολαυτα, δεν ειχα καμια απωλεια, ουτε φθορα...
δεν ξερω λοιπον αν "ετυχε" να συμβαινει κατι τετοιο στην δικια σου, ηταν θεμα καποιας αστοχιας εργοστασιακης (το οποιο θεωρω πολυ ακραιο να συμβει τοσο εντονα οπως το περιγραφεις), ή μηπως απλα οι προηγουμενες μοτοσυκλετες που οδηγουσες ηταν τοσο απιστευτα αψεγαδιαστες κ αυτη σου φαινεται χαρχαλο..
τι να πω..

οσο για τις τιμες της Ηλιοφιλ, δεν θα διαφωνησω μαζι σου, αλλα η αγορα ειναι ελευθερη κ ο καθενας μπορει να αγορασει απο οπου θελει, οτι θελει..
παντως, συγκριτικα με τιμες ανταλλακτικων και afer market αξεσουαρ αλλων μη-τζαπαν μοτο, σιγουρα δεν ειναι ακραιες.. (μιλω ως πρωην κατοχος χαρλει κ ντουκατι! ειναι τζαμπα η triumph πλεον! χαχαχαα)

αλλη μια ερωτηση... σε καποια απο αυτα τα "ελλατωμματα", δεν σε καλυπτε η εγγυηση να τα αλλαξεις? :thinking:

:bye: :bye:
στριβω, αρα υπαρχω... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bonnie
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: triumph thruxton black racer

Δημοσίευσηαπό Πάνος » 02 Νοέμ 2011, 11:20

bonnie έγραψε:μου ακουγονται πολυ παραξενα ολα αυτα που μου λες, κ σιγουρα δεν μπορω να εντοπισω τον λογο της "καταστροφικης" εικονας της μηχανης...
περασα 2,5 χρονια με ενα bonneville, κ μετα απο σχεδον 60.000χλμ, ΤΙΠΟΤΑ απολυτως απο ολα αυτα που αναφερεις δεν συνεβη στην δικια μου μηχανη...
απο θεματα περιφερειακων κ κατασκευης ειναι ακριβως τα ιδια με το scrambler.. οπως κ το thruxton το οποιο εχω απο περσι κ εχω επισης την ιδια εικονα...
δεν φημιζομαι οτι ειμαι κ πολυ "ψειρα" με τις μηχανες μου κ σιγουρα δεν τις φροντιζω οσο θα ηθελα.. οποτε, θεωρητικα, συμφωνα με τα λεγομενα σου, θα επρεπε να εχουν σπασει τα παντα εκει πανω τοσα χρονια!
παρολαυτα, δεν ειχα καμια απωλεια, ουτε φθορα...
δεν ξερω λοιπον αν "ετυχε" να συμβαινει κατι τετοιο στην δικια σου, ηταν θεμα καποιας αστοχιας εργοστασιακης (το οποιο θεωρω πολυ ακραιο να συμβει τοσο εντονα οπως το περιγραφεις), ή μηπως απλα οι προηγουμενες μοτοσυκλετες που οδηγουσες ηταν τοσο απιστευτα αψεγαδιαστες κ αυτη σου φαινεται χαρχαλο..
τι να πω..

οσο για τις τιμες της Ηλιοφιλ, δεν θα διαφωνησω μαζι σου, αλλα η αγορα ειναι ελευθερη κ ο καθενας μπορει να αγορασει απο οπου θελει, οτι θελει..
παντως, συγκριτικα με τιμες ανταλλακτικων και afer market αξεσουαρ αλλων μη-τζαπαν μοτο, σιγουρα δεν ειναι ακραιες.. (μιλω ως πρωην κατοχος χαρλει κ ντουκατι! ειναι τζαμπα η triumph πλεον! χαχαχαα)

αλλη μια ερωτηση... σε καποια απο αυτα τα "ελλατωμματα", δεν σε καλυπτε η εγγυηση να τα αλλαξεις? :thinking:

:bye: :bye:

Καλημέρα, τώρα είδα την απάντηση...
Αν είναι όπως τα λες για το bonneville, τότε μάλλον εγώ πρέπει να είμαι ο "τυχερούλης". :clap Ούτε εγώ είμαι ιδιαίτερα ψείρας με τις μηχανές και σίγουρα δεν είμαι ο τύπος που κάθεται από πάνω με ένα σφουγγαράκι μήπως και λεκιαστεί. Μου έκαναν όμως εντύπωση οι ζημιές και οι κακοτεχνίες αυτές, σε τόσο μικρό διάστημα. Εχουν περάσει αρκετά μηχανάκια από τα χέρια μου και αυτή τη στιγμή βρίσκονται στο γκαράζ μου ένα KLR 250 με 190.000 χλμ. και ένα GS με 70.000 χλμ., που πέραν των στάνταρ και απαραίτητων για την συντήρηση επισκευών δεν έχουν ζητήσει τίποτα αντίστοιχο. Οσο για την αντιπροσωπεία, έκανε τον κινέζο. :frrr: Μάλλον η εγγύηση είναι μόνο για να την κορνιζάρουμε στο σαλόνι μας. :rolleyes: Εδω πρέπει να πω βέβαια πως αντίθετα με την αντιπροσωπεία, ο μηχανικός που πάω έχει τελείως διαφορετική φιλοσοφία και αυτό είναι και βασικός λόγος που κρατάω ακόμη τη μηχανή.
Ελπίζω μόνο πως διορθώνοντας σιγά σιγά τα προβληματάκια αυτά δεν θα προκύψει κάτι πιο σοβαρό και ακριβό στην πορεία... :happyface:

:bye:
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Newbie
Progress to next rank:
52%

Δημοσίευσηαπό johnygalan » 02 Νοέμ 2011, 13:10

Καλώς ήρθες φίλε Πάνο :welcomewave
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"
Άβαταρ μέλους
johnygalan
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TRIUMPH TIGER 1050 - YAMAHA YBR

Δημοσίευσηαπό Native » 02 Νοέμ 2011, 13:17

Επειδή δεν νομίζω να πουλάνε και πολλές απο δαύτες, μηπως σου δωσαν καμια που είχαν σε αποθεμα πολυκαιρισμένη? Διαφορετικα δεν εξηγείται αυτη η φθορα, και ιδιαιτερα στα λαστιχα που λες, που μονο απο πολυκαιρια γερνανε...

Καλώς ήλθες!
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
Άβαταρ μέλους
Native
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Vespa Gts300

Δημοσίευσηαπό Ecobill » 02 Νοέμ 2011, 17:28

Πλάκα μας κάνεις???

Εδώ κάνει το...Daytona :hail: :hail: (αποδεδειγμένα) δεν θα κάνουν τα υπόλοιπα??? :bahaha:
Μόνος... οδηγάω μόνος... ατέλειωτος ο δρόμος... ατέλειωτες στροφές...

www.triumph-motoriders.gr
Άβαταρ μέλους
Ecobill
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: ---

Δημοσίευσηαπό Ecobill » 02 Νοέμ 2011, 17:29

Καλως ήλθες στον υπέροχο κόσμο μας..... :thumbsup:
Μόνος... οδηγάω μόνος... ατέλειωτος ο δρόμος... ατέλειωτες στροφές...

www.triumph-motoriders.gr
Άβαταρ μέλους
Ecobill
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: ---

Δημοσίευσηαπό Πάνος » 02 Νοέμ 2011, 19:55

Ecobill έγραψε:

Πλάκα μας κάνεις???

Εδώ κάνει το...Daytona :hail: :hail: (αποδεδειγμένα) δεν θα κάνουν τα υπόλοιπα??? :bahaha:

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Newbie
Progress to next rank:
52%

Advertisement
Επόμενο

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Ενότητα για τους νέους χρήστες