Αρχαριος

Αρχαριος  

  Από: nikos στις 31/08/2010 2:38 μμ.

κλησπερα σε ολους παιδια ειμαι νεο μελος κ νεος επισης στον κοσμο των μηχανων.απο την πρωτη στιγμη που ειδα τον τιγρη ειλικρινα τον ερωτευτικα,το προβλημα ειναι οτι δεν εχω εμπειρια σε αυτο το ειδος μηχανης η εμπειρια μου φτανει μεχρι αυτοματα κ παπακια τα βασικα δηλαδη σε οτι αφορα το κομματι συμπεριφορας στο δρομο οδηγωντας ενα δικυκλο.αποφασισα λοιπον να δοκιμασω κατι παραπανω κ εδω θα ηθελα την γνωμη σας.πιστευετε οτι θα ειναι ευκολη για μενα αυτη η μεταβαση?ο τιγρης θα με βοηθησει κ μιλαω για το tiger γιατι ειλικρινα εχω παθει πλακα μαζι του.σας ευχαριστω!

Re: Αρχαριος  

  Από: Costas στις 31/08/2010 2:46 μμ.

Καλώς ήρθες Νίκο!
Δε μπορώ να σε βοηθήσω οσο αφορά το Tiger αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλοί εδώ πέρα που μπορούν να σου πουν δυο πραγματάκια.
Welcome

Re: Αρχαριος  

  Από: Sprinter στις 31/08/2010 2:50 μμ.

Φίλε ανοίγεις θέμα μεγάλο με μεγάλες διαφωνίες. Η προσωπική μου άποψη είναι πώς μηχανή 220κιλα, 100+ αλογα, 1000 κυβικά, με σπορ συμπεριφορά και ψηλή, δεν κάνει για κάποιον χωρίς κάποια εμπειρία σε μηχανές μεγαλύτερη από παπάκια και αυτόματα. Αν μη τι άλλο (μακριά από μας...) πρώτον θα τη ρίξεις κάτω χαζά 2-3 φορές με κόστος μεγάλο και δεύτερο και κυριότερο σωστή οδήγηση θα αργήσεις να μάθεις.

Είμαι σίγουρος πως θα βρεθούν διαφωνούντες σε αυτά που λέω και του καθενός η εμπειρία μπορεί να είναι διαφορετική αλλά όσους και να ακούσω πώς πήγαν από παπί σε 1000άρι και no problem εγώ την άποψή μου δεν την αλλάζω.

Παρε κάτι φτηνό μεταχειρισμένο μικρότερο, κρατα το κάνα χρόνο χωρίς να χάσεις ιδιαίτερα λεφτά και μετά και θα ξέρεις καλύτερα τι στύλ μηχανή θα θέλεις και κάποια εμπειρία καλύτερη θα εχεις.

Αλλά βέβαια αν είσαι σχετικά νεαρός και την έχεις δαγκώσει τη λαμαρίνα στα παπάρια σου θα γράψεις τη συμβουλή μου οπότε απλώς σου λέω να προσέχεις και δεύτερο να πάς να κάνεις κάνα μάθημα.

ΥΓ Οταν λέω μάθημα δεν εννοώ αυτό που λέει ο αποκάτω...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Αρχαριος  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 31/08/2010 2:57 μμ.

Καλως ηρθες φιλε Νικο.
Στο θεμα μας.Μας λες οτι δεν εχει καμμια απολυτως επαφη με λιγα λογια με συμπλεκτη κτλ και ουδεποτε εχεις οδηγησει μηχανη μεγαλου κυβισμου σωστα?Αν εχεις γνωση απο αυτοκινητα και καλη ισσοροπια απο τα παπακια το εχεις το θεμα συμπλεκτη.

Αν η ηλικια σου βεβαια σου επιτρεπει να οδηγεις μηχανη σε συμβουλευω να απευθυνθεις σε σχολη οδηγων 1ον για το διπλωμα και 2ον για να εξοικοιωθεις με την λειτουργια του συμπλεκτη και το βαρος μιας μηχανης.

Εγω προσωπικα απο honda chaly (12 ετων) ξεκινησα ταυτοχρονο οδηγωντας και παπακια φιλων crossakia κτλ,μετα στα 20 μου πηρα ενα σκουτερ και ειχα την τυχη να ο ξαδερφος μου να με βαλει στον κοσμο των μηχανων στα 25 μου αφου με αφηνε να οδηγω ενα 636 ninja που ειχε τοτε και απο τοτε κοληησα και γω...εβγαλα το διπλωμα και πηρα το πρωτο μου SS Gsxr 600.

Αν νομιζεις οτι εισαι ωριμος (βαση των οποιων ξερουμε μπορει να εισαι και συνομιλικιο η ακομα και μεγαλυτερος μου )να οδηγησεις μια μοτοσυκλετα ξεκινα τα μαθηματα και σου ευχομαι με το καλο ο Τιγρακος!
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Αρχαριος  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 31/08/2010 3:02 μμ.

Sprinter"

ΥΓ Οταν λέω μάθημα δεν εννοώ αυτό που λέει ο αποκάτω..."


Συμφωνω με οσα ειπες Νικο αλλα δεν καταλαβαινω του λες του ανθρωπου να παει να κανει μαθημα αν ειναι πιτσιρικας και να το ξεχασει το θεμα η απλα να παει να κανει μαθημα τυπου Riding school?

Για το πρωτο οκ γνωμη σου αλλα για το δευτερο πρεπει να ξερει τα βασικα,δηλαδη να οδηγει την μηχανη.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Αρχαριος  

  Από: noxelikos στις 31/08/2010 3:11 μμ.

Sprinter"..Παρε κάτι φτηνό μεταχειρισμένο μικρότερο, κρατα το κάνα χρόνο χωρίς να χάσεις ιδιαίτερα λεφτά και μετά και θα ξέρεις καλύτερα τι στύλ μηχανή θα θέλεις και κάποια εμπειρία καλύτερη θα εχεις..."


Συμφωνώ απόλυτα!!!
Για να βρείς τι ζητάς απο μία μηχανή δεν είναι και ότι πιο εύκολο..
Μακάρι να μου έλεγαν και μένα αυτήν την πρόταση πριν πάρω μηχανή!

Πάντως φίλε μου μην βιαστείς!Είναι και το οικονομικό πολύ σημαντικό!
Δύσκολα αλλάζουμε μηχανές πλέον..

Με το καλό ότι και να κάνεις!!!

Re: Αρχαριος  

  Από: Sprinter στις 31/08/2010 3:22 μμ.

TRIUMPHAKIAS"
Sprinter"

ΥΓ Οταν λέω μάθημα δεν εννοώ αυτό που λέει ο αποκάτω..."


Συμφωνω με οσα ειπες Νικο αλλα δεν καταλαβαινω του λες του ανθρωπου να παει να κανει μαθημα αν ειναι πιτσιρικας και να το ξεχασει το θεμα η απλα να παει να κανει μαθημα τυπου Riding school?

Για το πρωτο οκ γνωμη σου αλλα για το δευτερο πρεπει να ξερει τα βασικα,δηλαδη να οδηγει την μηχανη. "


Του λέω ότι μηχανάκι να πάρει, αλλά ακόμα περισσότερο αν δεν ακούσει τη συμβουλή μου και πάει αμέσως στα βαθειά να κάνει ένα safety school και riding school τύπου 0-300 ή δε ξέρω τί. Τα άλλα περί διπλώματος και βασικών είναι αυτονόητα οπότε δεν έχει έννοια μια συμβουλή.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Αρχαριος  

  Από: nikos στις 31/08/2010 4:04 μμ.

παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ ολους ειλικρινα δεν περιμενα τετοια ανταποκριση κ αμεσως,ηδη νιωθω πολυ ανετα ειλικρινα σας ευχαριστω.σιγουρα η μεταβαση θα ειναι δυσκολη κ θα θελει αρκετη δουλεια ωστε να μπορεσω να οδηγησω οπως πρεπει μια τετοια μηχανη κ οταν λεω οπως πρεπει ολοι καταλαβενεται.θα λαβω πολυ σοβαρα τις αποψεις σας κ τις συμβουλες σας,δεν μπορω να πω οτι καποια απαντηση δεν με καλυψε,πιστευω οτι ολες μαζι συνθετουν το παζλ της αποφασης μου.κοντευω τα 27 κ σιγουρα δεν θα παρω μια επιπολαια αποφαση κ παλι σας ευχαριστω ολους θα τα ξαναπουμε.

Re: Αρχαριος  

  Από: johnygalan στις 31/08/2010 4:34 μμ.

Καλώς ήρθες φίλε

noxelikos"
Sprinter"..Παρε κάτι φτηνό μεταχειρισμένο μικρότερο, κρατα το κάνα χρόνο χωρίς να χάσεις ιδιαίτερα λεφτά και μετά και θα ξέρεις καλύτερα τι στύλ μηχανή θα θέλεις και κάποια εμπειρία καλύτερη θα εχεις..."


Συμφωνώ απόλυτα!!!
Για να βρείς τι ζητάς απο μία μηχανή δεν είναι και ότι πιο εύκολο..
Μακάρι να μου έλεγαν και μένα αυτήν την πρόταση πριν πάρω μηχανή!

Πάντως φίλε μου μην βιαστείς!Είναι και το οικονομικό πολύ σημαντικό!
Δύσκολα αλλάζουμε μηχανές πλέον..

Με το καλό ότι και να κάνεις!!! "

+ 1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Αρχαριος  

  Από: mixalakis στις 31/08/2010 5:15 μμ.

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους υπόλοιπους, ότι στην καλύτερη περίπτωση με το tiger, θα το ρίξεις μερικές φορές κάτω σταματημένο και μερικές ακόμα θα φωνάξεις τους περαστικούς να σε βοηθήσουν να το βγάλεις από καμιά ανηφόρα κτλ.

Re: Αρχαριος  

  Από: tooljim13 στις 31/08/2010 7:43 μμ.

Καταρχάς Νίκο καλώς ήρθες...

Ήμουν ακριβώς στην θέση σου πρίν απο 3 μήνες.Έχω οδηγήσει μονο παπάκια και ένα yamaha dt 80 πάνω στο οποίο έμαθα πολύ καλά (κατά την ταπεινή μου γνώμη) τον συμπλέκτη και το αμέσως επόμενο δίκυκλο μάντεψε ποιό ήταν;
Ναί,σωστά υπέθεσες..Ο τίγρης

Με ευλάβεια στον δεξί καρπό και το μυαλό μέσα στο κεφάλι,θεωρώ πως δεν θα έχεις πρόβλημα...
Απο κεί και πέρα ελπίζω να έχεις κι εσύ εμπειρία στο συμπλέκτη
γιατί απ'την άλλη οι tigers δεν είναι κι απ'τις πιο αδύναμες μηχανές....

Κι εγώ 27 είμαι οπότε καταλαβαίνεις οταν λέω πως ήμουν ακριβώς στην θέση που βρίσκεσαι τώρα..

Ελπίζω να βοήθησα και οτι χρειαστείς εδώ είμαστε..

Υ.Γ. Μόλις συνειδητοποίησα πως ο σοφός γέρος με το μούσι και το μπαστούνι λέγεται sprinter (!!!) όταν τον βάλεις μέσα στο κείμενο ...........Τυχαίο;;;Δε νομίζω.

Re: Αρχαριος  

  Από: ATN PANOS στις 31/08/2010 10:01 μμ.

πρωτα απο ολα καλως ηρθες στην παρεα μας.

οπως θα διαβασες μερικοι απο τα παιδια σου ειπαν την γνωμη τους
για το αν κανεις καλα που κανεις αυτο το αλμα.

εγω νομιζω, ,οτι αφου ρωτας εμας να σου πουμε
για αν ειναι σωστο να πας κατευθειαν απο τα μικρα στα μεγαλα κυβικα,
αυτο για μενα φανερωνει απειρια και ελειψη εμπιστοσυνης.

εσυ πρεπει να κρινεις αν μπορεις να κανεις αυτο το αλμα.

επισης θα μπορουσες να νοικιασεις ενα τιγρη η κατι παρομοιο τελος παντων
και για μια εβδομαδα να δεις πως θα τα πας.

να σου πω σε αυτο το σημειο οτι τα σημερινα μηχανακια εχουν εξελιχτει παρα πολυ
και οτι ειναι πολυ ευκολοδηγησιμα.

ομως, η σχετικα απειρια σου ισως σε φερει σε δυσκολη θεση.


επισης πιστευω, οτι οτι και να σου λεμε εμεις,αν σου μπει στο κεφαλι να πας να το παρεις,
θα μας γραψεις ολους και θα πας την αλλη μερα κιολας.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Αρχαριος  

  Από: chris34 στις 01/09/2010 11:44 πμ.

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε μου!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Αρχαριος  

  Από: Γιωργος στις 09/09/2010 8:24 μμ.

καλώς το παιδί στην παρέα μας.