yamaha super tenere, triumph sprint gt!

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: redfoot στις 13/04/2011 11:09 μμ.

doohan"
redf"Γιατί δε μιλάμε για κινέζικο του ..μωλου αλλα για τη ναυαρχίδα(ενωμένη η λέξη της yamaha ;-)"


Ε και?Τι και αν ειναι YAMAHA? τι και αν ειναι οτι θες.......Η γνωμη του καθενος ειναι υποκειμενικη.......Θες την Δικη μου αντικειμενικη αποψη......Καλο ονομα σαν εταιρια...αλλα κακο αντιγραφο του ανταγωνισμου Μετρια ολα του!!!Αντιθετα οι Ναυαρχιδες του χωρου ειναι τα adv ktm και bmw.......και σε ποιοτητα καλυτερα αλλα και σε αποδοση....κτλ...κτλ... "


Η KTMNαυαρχιδα στο τεστ αξιολόγησης του Μοτο Τρίτη στα ονοφ >800 κε είναι 8ο κ καταιδρωμενο στην κατάταξη ..
1ο κ καλύτερο το multistrada και τεταρτο ,μαντεψε,το super tenere .Μάλιστα Παίρνει 3 εννιαρια,σε ενεργητική ασφάλεια ,άνεση κ οδική συμπεριφορά .Τι γνώμη Έχεις για το αποτέλεσμα ;
the road is made clear when viewed from above..

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: akile ! στις 14/04/2011 2:57 πμ.

Ολα σχετικά λεω εγώ. Το Multi δεν ειναι και τοσο multi τελικά.... (το πήγα και βολτα για καμια 50αρια χλμ)
Τώρα το Tenere για πρωτοεμφανιζόμενο και υποτήθεται ναυαρχίδα της εταιρίας η τέταρτη θέση δεν ειναι και πολύ καλή (δεν το εχω οδηγήσει).
Οσο για το Ktm Adventure το μηχανάκι ειναι αλλου οδηγικά και πραγματικό multi παει παντου, ταξιδέυει, στρίβει, όλα !!
Δεν μου αρέσει εξωτερικά όμως !

Πισω στον Τίγρη λοιπόν... Ολα σχετικά....?

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: redfoot στις 14/04/2011 6:40 πμ.

Πράγματι έτσι είναι . Για παράδειγμα ,ο τιγρης δεν περιλαμβάνεται στην πρώτη οκτάδα ;-)
Απο την άλλη,το 800αρι Έχει πρώτη θέση στα ονοφ μέχρι 800 κε
Το tenere είναι ουσιαστικά τρίτο γιατί 2η κ 3η θέση καταλαμβάνονται απο την ίδια μηχανη σε 2 παραλλαγές (1200 gs κ gs adventure), που για πρωτοεμφανιζομενο δεν είναι κ άσχημα
the road is made clear when viewed from above..

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: vagtyrp στις 14/04/2011 9:05 πμ.

[quote="redfoot":2ap8d195]
doohan"
redf"Γιατί δε μιλάμε για κινέζικο του ..μωλου αλλα για τη ναυαρχίδα(ενωμένη η λέξη της yamaha ;-)"


Ε και?Τι και αν ειναι YAMAHA? τι και αν ειναι οτι θες.......Η γνωμη του καθενος ειναι υποκειμενικη.......Θες την Δικη μου αντικειμενικη αποψη......Καλο ονομα σαν εταιρια...αλλα κακο αντιγραφο του ανταγωνισμου Μετρια ολα του!!!Αντιθετα οι Ναυαρχιδες του χωρου ειναι τα adv ktm και bmw.......και σε ποιοτητα καλυτερα αλλα και σε αποδοση....κτλ...κτλ... "


Η KTMNαυαρχιδα στο τεστ αξιολόγησης του Μοτο Τρίτη στα ονοφ >800 κε είναι 8ο κ καταιδρωμενο στην κατάταξη ..
1ο κ καλύτερο το multistrada και τεταρτο ,μαντεψε,το super tenere .Μάλιστα Παίρνει 3 εννιαρια,σε ενεργητική ασφάλεια ,άνεση κ οδική συμπεριφορά .Τι γνώμη Έχεις για το αποτέλεσμα ;[/quote:2ap8d195]

άμα πιστεύεις αυτά που γράφουν τα περιοδικά τότε το έχεις χάσει το παιχνίδι.αυτοί γράφουν κατά κύριο λόγο τα καλύτερα από όπου τους ......προωθούν-προμοτάρουν καλύτερα. εγώ το μόνο που κοιτάω στα περιοδικά είναι τους πίνακες με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και άντε καμιά φωτογραφία, αν δεν γνωρίζω το μηχανάκι. και ειδικά όταν εμφανίζουν ένα μηχανάκι για πρώτη φορά σχεδόν όλα τέλεια τα βγάζουν .
..και για να μην παρεξηγούμαι, εννοώ κατά κύριο λόγο, γιατί μερικές φορές τα σχόλια που κάνουν είναι λίγο πιό κοντά στην πραγματικότητα....

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: redfoot στις 14/04/2011 9:18 πμ.

Δεν πιστεύω τίποτα δε φοβάμαι τίποτα ,είμαι ελεύθερος ;-)
Σίγουρα πολλές ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ και κριτικές στα περιοδικά είναι κατευθυνομενες κ χρειάζονται φιλτραρισμα ,δεν παύουν όμως να αποτελούν ένα χρησιμο μπούσουλα .Και βεβαίως σε καμία περίπτωση δε μπορω να δεχτώ τους ακραίους ισχυρισμούς κ αφορισμούς ότι όλοι τα παίρνουν ,όλα είναι ψέματα κλπ κλπ.Άν πιστεύεις μόνο ότι σε βολεύει είσαι ΠΟΛΥ Μακριά απ την αλήθεια
the road is made clear when viewed from above..

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: mastersam13 στις 14/04/2011 7:50 μμ.

Νομίζω παίδες οτι υπερβάλετε λίγο.
Φυσικά και τα κριτήρια του καθενός είναι υποκειμενικά (δεν υφίσταται de facto η έκφραση "αντικειμενική άποψη")
Μιλάμε για μηχανή και όχι αυτοκίνητο.
Σε ένα αυτοκίνητο υπάρχουν πολλά κριτήρια που... αντικειμενοφέρνουν...
Την μηχανή μου την αγοράζω και επειδή είναι καλή αντικειμενικά, αλλά και για ένα σημαντικό λόγο ακόμα.
ΕΠΕΙΔΗ ΤΗ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!
Μπορώ να γουστάρω το χειρότερο μηχανάκι στον κόσμο και να νιώθω ευτυχισμένος πάνω σε αυτό, ό,τι και να μου λένε οι κριτικές των περιοδικών και οι άλλοι μηχανόβιοι!
Αυτά!
Και για την ιστορία δε γουστάρω το Tenere
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: doohan στις 18/04/2011 7:17 μμ.

........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: redfoot στις 18/04/2011 9:30 μμ.

φιλε μου !
a) Δεν είμαι Δάσκαλος είμαι Ιατρός
β) Δεν εχεις καταλαβει είναι προφανες
γ) Διαβαζω λιγα περιοδικα απλα δεν ειμαι μηδενιστής και ακραίος στις κρίσεις μου, προσπαθω να μαθω μεσα απο αυτα και κυριως να σεβομαι τον κόπο, την εμπειρία και την γνωση όσων παρουσιάζουν τα διάφορα μοντέλα.
δ)συμφωνω με το κλικ, και εγω συναισθηματικη αγορα εκανα, και τωρα και στην προηγουμενη (Ιταλιδα) μου, αλλο πραγμα ομως το συναισθημα και αλλο η πραγματικότητα. Ο ερωτας σπανίως βλέπει, κατα κανονα δε βλεπει την τυφλα του
ε) ΚΤΜ εχω οδηγησει, πολυ ωραίο, τα άλλα δυο όχι γι αυτο και αν προσεξες δεν αναφερθηκα σε λεπτομερειες, γενικό σχολειο εκανα περι των υπερβολων
στ) η υπερβολη σε αποπροσανατολιζει και επαναλαμβανω, σε απομακρυνει απο την αληθεια. Οχι την αληθεια των περιοδικών στα οποία πραγματι συχνα η κριτική είναι στοχευμενη και άλλοτε ωραιοποιημενη. Μιλουμε για Την αντικειμενική πραγματικότητα (σε αντίθεση με την υποκειμενικη) , που σπανίως βρίσκεται στα άκρα, τα οποία πρεσβευεις.
Με τη λογική σου λοιπον καταληγουμε σε αφορισμους του τυπου " ολα τα ευρωπαικά είναι αναξιόπιστα" (που λεει το ενα στρατόπεδο) ή "όλα τα τζαπαν δεν εχουν χαρακτήρα" (το άλλο στρατόπεδο ) , το ταδε μοντελο είναι φόλα , το δείνα είναι φανταστικο κ.ο.κ.
ελπιζω να εγινα αντιληπτός
the road is made clear when viewed from above..

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: doohan στις 19/04/2011 4:35 πμ.

.....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: sinister στις 19/04/2011 7:44 πμ.

Πετρο εμενα παντως με επεισε,
Ανταλλασεται Tuono factory με ολο το κιτ μετατροπης σε RSV factory με FAZER συν διαφορά απο μεριάς μου!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: redfoot στις 19/04/2011 9:26 πμ.

Φίλε μου "σουβλατζη"- doohan ;-) :
# σ Ευχαριστώ που μελετησες το προφίλ μου κ μπηκες στον κόπο να διαβάσεις τα μην μου , I am flattered
# ούτε πουλαω πνεύμα (αλλα ούτε κι αγοράζω),μαζί σου όμως σκέφτομαι να μπω στον πειρασμό γιατί έχω ένα θέμα με τους πορωμενους κ τους ξερόλες παντός είδους
# δεν έχεις ιδέα τι έχω οδηγήσει κ τι Όχι .Ανεβα οπότε θες να σου γνωρίσω το φίλο μου το Γιαννη με το Αdventure με τις akrapovic αν θέλεις να σε πείσω , να κανουμε μια βολτα,στο τέλος κερναμε κ σουβλάκια ;-)
# κατάλαβα το "λογοπαιγνιο" σου (εξου κ το χαμογελακι μου) Αυτό που δεν κατάλαβα ήταν ότι χρειάζεσαι μετάφραση για να μπεις στο νόημα ;-)
# αν προσεξες , έγραψα ,"προσπαθώ να μάθω " .Η λέξη κλειδί είναι το προσπαθώ (σου τα κάνω λιανα για να σε διευκολυνω ) ούτε τα θεοποιω τα περιοδικα αλλα ούτε κ τα ρίχνω στην πυρά ,όπως ΕΣΥ
#δεν είπα ότι ειμαι απόλυτα αντικειμενικός ,υποκειμενικος ειμαι όπως όλοι ,η διάφορα είναι πως αναζητώ απαντήσεις και προβληματιζομαι αντί να "αφοριζω" και να μηδενιζω.
# προσπάθησε λοιπον ,Ποτε δεν είναι αργά , να μην κολλας ταμπέλες σε ότι αδυνατεις να αντιληφθεις κ κυρίωςνα μην υιοθετεις ακραίες αντιλήψεις προς δημιουργία εντυπώσεων .ΙσωΣ τοτε θα μπορεσειΣ να διακρινειΣ την ουσια των πραγματων και ισωΣ ετσι νακαταφερειΣ να σε παίρνουν περισσοτερο στα σοβαρά
Φιλικά ,όπως πάντα ;-)
the road is made clear when viewed from above..

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/04/2011 10:18 πμ.

Ελεος με τα σεντόνια ρε παιδες...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: krysta στις 19/04/2011 10:51 πμ.

!!!
.....το μεγαλύτερο κομμάτι κάθε είδους δημοσιογραφίας στην Ελλάδα...ΔΕΝ είναι αντικειμενικό ..σε αυτο θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι νομίζω...για του λόγου το αληθές μπορεί κανείς να ψάξει τον κώδικα του bbc σε βιβλίο κ να καταλάβει και καλύτερα το γιατί, αν έχει τέτοια απορία.
αυτή ή μη αντικειμενικότητα αποδεικνύεται καθημερινά έτσι και αλλιώς ... δε θέλει και πολλή φαντασία..ο τομέας των μηχανών δεν αποτελεί εξαίρεση..

απλά υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις ανθρώπων που προσπαθούν να γράφουν αντικειμενικά σε κάποια κομμάτια "τύπου" που κυκλοφορούν....καμιά φορά το καταφέρνουν, συνήθως όμως όχι, αφού ο καθένας έχει την προσωπική άποψη , γνώμη και προκατάληψη , η οποία είναι πολύ δύσκολο να μπει στην άκρη. οχι ακατόρθωτο αλλά δύσκολο.


ετσι, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια για την αγορά μηχανής...
αντικειμενικά το r για παράδειγμα, οταν έψαχνα τα 600αρια γυμνά ήταν το ΠΙΟ καλοστημένο, το πιο ελαφρύ και με την καλύτερη γεωμετρία(ανάμεσα σε αυτά που κοίταγα)...
αλλά αυτές οι πληροφορίες μαζί με άλλες, που ήρθαν από αντιπροσωπείες, δοκιμές , φόρουμς και περιοδικά με οδήγησαν στην αγορά του Street R..(υποκειμενικότατα μπορώ να πώ)...

αν ήθελα ακόμα περισσότερη αντικειμενικότητα, θα είχα ρωτήσει μόνο επιστήμονες

αλλά ο καθένας θα μου έλεγε το αντικειμενικό απο την δική του άποψη..από τον τομέα που θα εξέταζε ο καθένας απο αυτούς...

μήπως τελικά αντικειμενικα δε θα έβγαινε όμως πόρισμα για ένα σύνολο όπως είναι μια μηχανή..?????πολύ απλά γιατί διαλέγει κανείς αυτό που γουστάρει για τους δικούς του λόγους???? ε?

Οι παραπάνω πηγές ήταν αυτές που μπορούσα να χρησιμοποιήσω, αυτές χρησιμοποίησα και διάλεξα αυτό που θεωρούσα εγώ καλύτερο γιατί υπερτερούσε έναντι των άλλων σε συγκεκριμένους τομείς...αλλά διάλεξα υποκειμενικά γιατί μ'αρεσε κ η μυγοφατσούλα του και άν κάτι θεωρούσα οτι μπορεί να του έλλειπε πχ το abs λόγω της απειρίας μου, τελικά δεν ήταν τόσο σημαντικό όσο τα υπόλοιπα..
Για μένα δεν ήταν για άλλους μπορεί να είναι...

αυτό είναι ιεράρχηση των κριτηρίων. γιατί έκανα αμέσως σχολεία για να βελτιωθώ εγώ..και ας έχω φάει και τα μούτρα μου απο φρενάρισμα με άλλο μηχανάκι...αποφάσισα οτι αυτό είναι δευτερεύον για μένα, σε σχέση με τα υπολοιπα καλά του R...ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δηλαδή...

.......
κύριε redfoot με το συμπάθιο αλλά γίνεσαι προσβλητικός τώρα και είναι περιττό γιατί θα χάσεις και το όποιο δίκιο, θα μπορούσες να έχεις...

υποκειμενικά και αντικειμενικά ζαλίστηκα με όλα αυτά




μήπως να ξαναγυρνούσαμε στο αρχικό θέμα όμως ???? λίγο πιο ήρεμα , μήπως αφήσουμε και τον γιατρό, να διαλέξει μηχανάκι???? εκτός αν στο ενδιάμεσο αποφάσισε και εδώ τσακώνεστε ακόμα...
"diobo'...!"

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: Sprinter στις 19/04/2011 10:56 πμ.

krysta"
μήπως να ξαναγυρνούσαμε στο αρχικό θέμα όμως ???? λίγο πιο ήρεμα , μήπως αφήσουμε και τον γιατρό, να διαλέξει μηχανάκι???? εκτός αν στο ενδιάμεσο αποφάσισε και εδώ τσακώνεστε ακόμα... "


αφού το διάλεξε... χόντα κροσμάπα με dct
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: krysta στις 19/04/2011 11:09 πμ.

Sprinter"
krysta"
μήπως να ξαναγυρνούσαμε στο αρχικό θέμα όμως ???? λίγο πιο ήρεμα , μήπως αφήσουμε και τον γιατρό, να διαλέξει μηχανάκι???? εκτός αν στο ενδιάμεσο αποφάσισε και εδώ τσακώνεστε ακόμα... "


αφού το διάλεξε... χόντα κροσμάπα με dct "


"diobo'...!"