yamaha super tenere, triumph sprint gt!

yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: vagtyrp στις 12/04/2011 6:44 μμ.

λοιπόν χθές πέρασα όλη την ημέρα, δοκιμάζοντας τα δύο μοντέλα. το δρομολόγιο περιλάμβανε παραλιακή-λιμανάκια-σούνιο-λαύριο, ( σανίδωμα στην κλειστή οδό από τους κατοίκους της κερατέας , μετά από διαπραγματεύσεις με τους εκεί φορείς και την αστυνομία που τελικά με άφησαν να μπώ! ) και επιστροφή στην εκάστοτε αντιπροσωπία......
για το sprint gt δεν θα ξαναγράψω μιας και υπάρχει το σχετικό πόστ μου από την προηγούμενη φορά αν θυμάμαι καλά, απλά θα αναφέρω ότι υπεραπόλαυσα την οδήγησή του!

και πάμε στο super tenere.......πρόκειται για την ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ, ΑΠΟΤΥΧΙΑ, ΞΕΝΕΡΩΜΑ, κλπ κοσμιτικά επίθετα.......πλήρη απογοήτευση για ένα μηχανάκι που κοστίζει 15000, γυμνό και υποτίθεται βγήκε για να χτυπήσει τα gs 1200.......η μάχη είναι ήδη χαμένη.....( έχω οδηγήσει το gs adventure και δεν θα το αγόραζα μιας και δεν μου αρέσει κατά κύριο λόγο εμφανισιακά)

με το που κάθησα πάνω του, πριν ξεκινήσω, ένιωσα ότι κάθομαι αρχοντικά και χαμογέλασα...μετά άρχισε η απόγοήτευση....πάρα πολλοί κραδασμοί, να σκεφτείτε ότι κάποια στιγμή σταμάτησα να κοιτάξω αν φορά χωμάτινα λάστιχα....απαίσιος ήχος από το κινητήρα( αν και αυτό είναι υποκειμενικό), σέλα τελείως άβολη, πονούσα παντού όταν τελείωσα μαζί του, ενώ από το gt κατέβηκα σαν να μην είχα πάει πουθενά....το τιμόνι είναι τόσο ψηλά, που στραβώνει η μέση σου, και δέχεσαι όλα τα φορτία ακριβώς εκεί.....έστριβε καλά για το όγκο του στα λιμανάκια κλπ, έχει ροπή καλή μέχρι τα 160 περίπου αλλά μετά πτώμα.....δεν πάει μία ( με το ζόρι έφτασα τα 185 κοντερίσια με κόντρα αέρα) φυσικά δεν συγκρίνω με τα 235 κοντερίσια που έπιασα με το gt για πλάκα μιας και πρόκειται για διαφορετικά μηχανάκια, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ μπουκομένο.....το gs το έχει για πλάκα....να μην σας πω και ένα καλοστημένο varadero....

τα μόνα θετικά για μένα ήταν η προστασία από τον αέρα και το ότι ο άξονας δεν είναι τόσο αισθητός στις απότομες αλλαγές.....κατα τα άλλα και δώρο να μου το κάνανε θα το έδινα....


τα sport & touring modes απλά ανύπαρκτα....δεν υπάρχει καμιά διαφορά στην ουσία. το traction control στην στάνταρ μορφή αλλά και στην επιλογή για χώμα οκ, δεν με ενοχλούσε στα απότομα ανοίγματα.( δεν το απενεργοποίησα καθόλου)

για τα όργανα δεν σας περιγράφω γιατί εμένα μου αρέσουν τα απλά και αναλογικά οπότε θα ήταν άκυρη η περιγραφή μου. το μόνο που θα πώ είναι ότι γενικά ήταν ευανάγνωστα.

του χρόνου που θα βγεί το honda crosstourer με το κινητήρα του vfr1200 με καμιά 140αριά αλογάκια ίσως να υπάρχει λόγος ανησυχίας για τους γερμανούς.......




και να μην ξεχάσω.....ο τελικός νικητής σε αυτο το συγκριτικό που έκανα για μένα, στην αναζήτηση της επόμενης μηχανής μου ήταν το ένα και μοναδικό.....

YAMAHA FJR13OO ενός φίλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το πήρα μετά από αυτά τα δύο και το οδήγησα κατα κύριο λόγο μέσα στην πόλη και στην αττική οδό πριν το επιστρέψω στον ιδιοκτήτη του.......απλά κορυφαίο.....φυσικά πιο δυσκίνητο μέσα στη πόλη, αλλά και πάλι μια χαρά το πήγαινα και έστριβα παντού.....αλλά πιστεύω για το σκοπό που το θέλω είναι το ιδανικό......ίσως τελικά κρατήσω το τιγράκι μου για ενα ακόμα χρόνο να το λιώσω μιας και το απολαυμβάνω απίστευτα( ή το αλλάξω προσωρινα με το gt μιας και έχω καλή προσφορά από τον πιεράκο)...και του χρόνου πρώτα να είμαστε καλά θα επενδύσω σε ένα fjr1300...το οποίο δεν πρόκειται να το δώσω ποτέ......δεύτερη μηχανή μπορεί να πάρω αλλά το θηρίο δεν θα αλλάζει......

να συμπληρώσω εδώ ότι το fjr το οδήγησα σε κλειστό στροφιλίκι στην κλεισούρα στα γιάννενα πριν τα χρισούγεννα και το μηχανάκι πάει για πλάκα παρά τα κιλά του και η ροπή του δεν περιγράφεται........


αυτά από μένα, ελπίζω να μην σας ζάλισα!

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: doohan στις 12/04/2011 6:53 μμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: Sprinter στις 12/04/2011 7:23 μμ.

Ολα καλά ρε Βαγγο, αλλά για ποιο κλειστό στροφιλίκι μιλάς? Στην Εθνική οδό πρός τα Γιάννενα? Αν μιλας για την Κλεισούρα εκεί, ε τότε έχουμε διαφορετική ιδέα για το τι σημαίνει κλειστό στροφιλίκι. Την επομενη που θα πάρεις το fjr , δε θα πώ να πάς μια περα-δώθε από εκεί που περάσαμε προχτές, απλώς πάνε μια πάνω - κάτω Αγρίνιο-Καρπενήσι - Τυμφρηστός δικάβαλο (μια και σ' αρέσουν οι Εθνικές) και μετά αν παραμείνεις ενθουσιασμένος, πάρτο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: redfoot στις 12/04/2011 9:40 μμ.

Προσπαθείς φιλοτιμα να είσαι αντικειμενικός αλλα κατα τη γνώμη μου κάπου το χάνεις ..κάτι δεν κολλάει και ξέρεις τι ; Οι υπερβολές στις εκφράσεις .Δε μπορει το ένα να ναι θεσπεσιο κ το άλλο σούπα .Η υποκειμενική αίσθηση είναι ΣΕΒΑΣΤΗ κ αληθινή για σένα αλλα παραμένει υποκειμενική .Αντικειμενικά το καθένα Έχει τα + κ - του και ελεύθερα επιλέγει καθένας τι του αρέσει κ ποιο τον εξυπηρετεί
the road is made clear when viewed from above..

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: johnygalan στις 12/04/2011 9:50 μμ.

vagtyrp"
αυτά από μένα, ελπίζω να μην σας ζάλισα! "

Μας ζάλισες

doohan"Μετα τον Τιγρη δλδ το χαος!!! "

+1050...συμβιβάζομαι μόνο με το multimixer του Μήτσου
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: doohan στις 12/04/2011 9:51 μμ.

........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: Thimios στις 12/04/2011 10:31 μμ.

Προσωπική άποψη δεν έχω για το Tenere αλλά όλοι όσοι το έχουν καβαλήσει τους ξενέρωσε.
Βέβαια μετά τον τίγρη οι απαιτήσεις σου έχουν ανέβει.
Ήταν σίγουρο ότι θα ξενέρωνες.

Σου είπα Βάγγο πάρε gs1200, είναι το καλύτερο από τα θηρία και σιγά σιγά θα το αγαπήσεις

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: sinister στις 12/04/2011 10:51 μμ.

Νομιζω οτι το απολυτο μηχανακι στην κατηγορια "θηρια" ειναι το 990 adventure,δεν νομιζω να ειναι τυχαιο να ακουγονται τα καλυτερα για το συγκεκριμενο μηχανακι,προσωπικα βεβαια με τα μισα λεφτα θα επαιρνα ενα Caponord Raid,θα του εκανα ενα βαρβατο σερβις κ θα ειχα μια μηχανη θηριο για ταξιδια μεχρι το ονομα του!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: mixalakis στις 13/04/2011 1:04 πμ.

Sprinter"Ολα καλά ρε Βαγγο, αλλά για ποιο κλειστό στροφιλίκι μιλάς? Στην Εθνική οδό πρός τα Γιάννενα? Αν μιλας για την Κλεισούρα εκεί, ε τότε έχουμε διαφορετική ιδέα για το τι σημαίνει κλειστό στροφιλίκι. Την επομενη που θα πάρεις το fjr , δε θα πώ να πάς μια περα-δώθε από εκεί που περάσαμε προχτές, απλώς πάνε μια πάνω - κάτω Αγρίνιο-Καρπενήσι - Τυμφρηστός δικάβαλο (μια και σ' αρέσουν οι Εθνικές) και μετά αν παραμείνεις ενθουσιασμένος, πάρτο."


Μπορεί να εννοεί το κομμάτι πριν το Μενίδι που είναι πολύ κλειστό.

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: vagtyrp στις 13/04/2011 8:08 πμ.

Sprinter"Ολα καλά ρε Βαγγο, αλλά για ποιο κλειστό στροφιλίκι μιλάς? Στην Εθνική οδό πρός τα Γιάννενα? Αν μιλας για την Κλεισούρα εκεί, ε τότε έχουμε διαφορετική ιδέα για το τι σημαίνει κλειστό στροφιλίκι. Την επομενη που θα πάρεις το fjr , δε θα πώ να πάς μια περα-δώθε από εκεί που περάσαμε προχτές, απλώς πάνε μια πάνω - κάτω Αγρίνιο-Καρπενήσι - Τυμφρηστός δικάβαλο (μια και σ' αρέσουν οι Εθνικές) και μετά αν παραμείνεις ενθουσιασμένος, πάρτο."


είσαι κακός, επειδή δεν μου δίνεις το sprint σου....όταν λέω κλειστό στροφιλίκι εννοώ οχι εθνική.πήγαμε στο ποταμό αχέροντα από τη κλεισούρα που ήταν η βάση μας και μετά από λίγα χιλιόμετρα επαρχιακής....εθνικής μπήκαμε σε ένα κομμάτι με ανάβαση και κατάβαση στενός δρόμος, φουρκέτες μεγάλες και χαμηλή ορατότητα, ανάποδες κλείσεις στο δρόμο κλπ και φτάσαμε στο χωριό γλυκή.....καθήσαμε για καφέ και εγώ για 2 ώρες πήρα το θηρίο και όργωσα τους κωλόδρομους της περιοχής, με απόλυτη άνεση και ευχαρίστηση. πιστεύω το δρομολόγιο αποτελεί το ορισμό του κλειστού δρόμου

Thimios"Προσωπική άποψη δεν έχω για το Tenere αλλά όλοι όσοι το έχουν καβαλήσει τους ξενέρωσε.
Βέβαια μετά τον τίγρη οι απαιτήσεις σου έχουν ανέβει.
Ήταν σίγουρο ότι θα ξενέρωνες.

Σου είπα Βάγγο πάρε gs1200, είναι το καλύτερο από τα θηρία και σιγά σιγά θα το αγαπήσεις "


θύμιο επειδή τα έχω οδηγήσει και τα δύο δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου.....αν έπαιρνα ένα τέτοιο μετά το τέστ που έκανα θα έπαιρνα μόνο το gs....και ναι έχουν τεράστια διαφορά....δοκιμάστε τα και τα ξαναλέμε


τώρα που το θυμήθηκα το τιμόνι στο tenere μιάζει ψεύτικο και οι καθρέπτες ξεβιδώνουν πανεύκολα και νομίζεις ότι θα σπάσουν αν κοπανήσουν κάπου πολύ εύκολα.πολύ πλαστικοί δείχνουν....σε σύγκριση με τα άλλα δύο αλλά και του gs φυσικά....

doohan"Μετα τον Τιγρη δλδ το χαος!!! "


μετά το τίγρη το χάος.......στο κεφάλι μου.......

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: redfoot στις 13/04/2011 8:14 πμ.

doohan"
redf".Δε μπορει το ένα να ναι θεσπεσιο κ το άλλο σούπα"


Γιατι δεν μπορει παρακαλω?.....
Γιατί δε μιλάμε για κινέζικο του ..μωλου αλλα για τη ναυαρχίδα(ενωμένη η λέξη της yamaha ;-)

Σύ είπας:
redf"Η υποκειμενική αίσθηση είναι ΣΕΒΑΣΤΗ "
........ "

Επαναλαμβάνω ,προς καταννοηση, ΣΕΒΑΣΤΗ μεν υποκειμενική δε..
the road is made clear when viewed from above..

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: Sprinter στις 13/04/2011 8:15 πμ.

vagtyrp"
είσαι κακός, επειδή δεν μου δίνεις το sprint σου...."


τι να το κάνεις το σπριντ, εσύ θές κρουαζιερόπλοιο, τα έχουμε πεί αυτά

Αμα σ' αρέσει το fjr γιατί δε ψάχνεις κάνα μεταχειρισμένο? Αμα έχεις υπομονή κάτι θα βρείς. Αν μ' αυτό έχεις κολλήσει, ότι άλλο καβαλάς το μυαλό σου εκεί θα είναι. Αν πάς σε κάτι ενδιάμεσο προσωρινό, ειδικά αν είναι καινούργιο, λεφτά θα χάσεις.


ΥΓ. Τώρα διάβαζα ενα ποστ ενός Αμερικάνου που είχε ενα Κ1200LT και σκεφτόταν να πάρει και ενα δεύτερο μηχανάκι 'something lighter and sportier' και μέσα στο shortlist του είχε το fjr1300

Οπότε αμα θές ενα light and sporty sport-tourer όρμα στο fjr και μετανάστευσε στην Αμερική που θα σε καταλαβαίνουν
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: doohan στις 13/04/2011 8:52 πμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: vagtyrp στις 13/04/2011 1:04 μμ.

Sprinter"
vagtyrp"
είσαι κακός, επειδή δεν μου δίνεις το sprint σου...."


τι να το κάνεις το σπριντ, εσύ θές κρουαζιερόπλοιο, τα έχουμε πεί αυτά

Αμα σ' αρέσει το fjr γιατί δε ψάχνεις κάνα μεταχειρισμένο? Αμα έχεις υπομονή κάτι θα βρείς. Αν μ' αυτό έχεις κολλήσει, ότι άλλο καβαλάς το μυαλό σου εκεί θα είναι. Αν πάς σε κάτι ενδιάμεσο προσωρινό, ειδικά αν είναι καινούργιο, λεφτά θα χάσεις.


ΥΓ. Τώρα διάβαζα ενα ποστ ενός Αμερικάνου που είχε ενα Κ1200LT και σκεφτόταν να πάρει και ενα δεύτερο μηχανάκι 'something lighter and sportier' και μέσα στο shortlist του είχε το fjr1300

Οπότε αμα θές ενα light and sporty sport-tourer όρμα στο fjr και μετανάστευσε στην Αμερική που θα σε καταλαβαίνουν "


ρε ούστ!!!!!!!!!!!!! όταν το πάρω θα έρθω να πάμε ένα μίνι εκδρομικό και τότε να δώ τί θα πείς......όσο για τους αμερικανούς, αυτοί από τα πολλά fast food έχουν κουρκουτιάσει τα μυαλά τους και δεν πιάνονται!

Re: yamaha super tenere, triumph sprint gt!  

  Από: Sprinter στις 13/04/2011 3:14 μμ.

Τώρα διάβαζα και για εναν άλλο που είχε ενα ΚχχχχGT για τουρινγκ και πήρε και ενα FJR για το commuting του....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε